Як захистити вікна від ударної хвилі: поради для збереження життя
В Україні вже не перший рік триває війна, РФ не припиняє тероризувати нашу країну, запускаючи БПЛА, ракети, КАБи та інше озброєння. Тому, важливо потурбуватись про мінімальний захист житла, зокрема вікон
Одним із найбільш уразливих елементів будівлі є вікна, адже вибухова хвиля може завдати значної шкоди, розбиваючи скло та утворюючи небезпечні уламки.
Поранення від уламків скла є однією з головних причин травм, особливо під час масованих атак. Під впливом вибухової хвилі скляні поверхні у радіусі сотень метрів зазвичай не витримують, перетворюючись на безліч небезпечних осколків. Вони створюють загрозу не лише для тих, хто знаходиться поруч із епіцентром вибуху, а й для людей у більш віддалених зонах.
Тому, щоб мінімізувати ризики, важливо приділити увагу захисту вікон.
Як захистити вікна від ударної хвилі?
Існують заходи, що можуть врятувати життя та зберегти здоров’я під час повітряних атак ворога. Прості матеріали та підручні речі здатні зменшити кількість уламків у разі вибуху.
Малярна плівка та клейка стрічка
Одним із найбільш доступних і поширених методів захисту вікон від розльоту уламків є наклеювання звичайного широкого скотчу. Для кращого ефекту ним варто заклеїти вікно повністю, або наклеювати скотч хрест-навхрест, "сніжинкою". Це допомагає знизити ризик потрапляння скла в приміщення.
Альтернативним варіантом є використання малярної плівки, вона простіше знімається, а також більш ефективно обмежує розліт уламків. Її наклеюють у такий же спосіб, як і клейку стрічку. Хоча ці методи значно знижують можливі наслідки, вони, на жаль, не підвищують міцність самого скла, тому не варто покладатися лише на них у разі серйозної небезпеки.
Саморобні барикади
Для цього способу необхідно щільно закласти підвіконня книгами чи подушками, створюючи бар'єр, який допоможе поглинути хоча б частково ударну хвилю.
Тут важливо правильно розташувати предмети: вони мають бути укладені так, щоб не залишалося зазорів. Крім того, бажано, щоб така "барикада" доходила до середини висоти вікна. Також можна підперти такий захист меблями. Це дозволить ще більше зміцнити укріплення, аби зменшити потенційні пошкодження.
Такий метод доступний та недорогий, але у квартирі виглядає така барикада не дуже естетично.
Використовуйте спеціальну захисну плівку
Захисна бронеплівка на вікна – це один із найбільш ефективних способів. Вона втримує скло в разі удару, запобігаючи розльоту осколків.
Спеціальні ударостійкі плівки мають різну товщину, зазвичай 100-300 мікрон, від цього параметру буде залежати її стійкість та звісно ціна. Такий варіант не можна назвати бюджетним, але він частково підвищує міцність самого скла.
Поклейка бронеплівки, Фото: ua.all.biz
Захист мішками з піском
Для тих, хто мешкає у приватному будинку, ефективним методом захисту вікон є використання мішків, заповнених піском чи землею.
Цікаво те, що мішки з піском добре поглинають енергію вибухової хвилі та можуть захистити від розльоту уламків. Тому, створення такого бар'єра на підвіконні або перед вікнами, допоможе мінімізувати наслідки вибуху, що особливо важливо на територіях із підвищеним рівнем ризику.
Пластикові бутлі
Цікавий та нестандартний метод захисту вікон запропонував харків'янин Олександр Компанець, зазначають в матеріалі ТСН. Для цього способу необхідно використати пластикові баклажки об'ємом 5-6 літрів, що частково заповнені водою. Ці бутлі, мають бути щільно притиснуті до віконної стулки, допомагаючи утримувати її в рамці, при цьому вони не повинні ставитися на місця кріплення. Такий підхід дозволяє стулці відкритися при сильному вибуху, що зменшує ймовірність її розбиття, зберігаючи саме вікно цілим.
Важливо лише не наливати воду доверху, щоб уникнути їх пошкодженню при падінні чи сильному ударі. Цей метод є простим, доступним і може бути корисним у критичних ситуаціях, коли потрібно швидко забезпечити додатковий захист.
Зміцнення вікон за допомогою дерев'яних дощок
Фанера або дошка - це звісно значно надійніші варіанти захисту вікон, ніж скотч. Дерев'яні щити на вікна здатні ефективно розсіювати ударну хвилю, запобігаючи вибиванню скла. Тому, навіть при сильному вибуху, скло має залишитися на місці, не розсипаючись на уламки.
Однак, є один очевидний недолік - приміщення опиниться в темряві. Для того, щоб хоч якось отримувати денне світло, доведеться зробити прорізи в деревині або використовувати листи з отворами. Такий метод дозволяє пережити небезпеку без серйозних травм від битого скла.
Зміцнення вікон за допомогою дерев'яних дощок, Фото: creativestroy.com
Крім того, якщо у вас приватний будинок, можна також подумати про придбання захисних ролет. Вони також створюють фізичний бар'єр, який може витримати ударну хвилю.
Пам'ятайте, навіть тоді, коли вікна ретельно укріплені, залишатись біля них під час повітряної тривоги дуже небезпечно. Вибухова хвиля може бути настільки сильною, що навіть найміцніше укріплене скло не витримає удару, розкидаючи уламки в усі сторони. Якщо вибух стався близько та часу шукати укриття немає, найкраще просто лягти на підлогу. Це мінімізує ймовірність попадання уламків у ваше тіло. Важливо також прикрити голову чимось м’яким — ковдрою, подушкою або навіть одягом. Це допоможе захистити найвразливіші частини тіла та зменшити можливість отримання травм.
- Актуальне
- Важливе