OPINION

Критика "не на часі". Чому треба контролювати роботу міністра оборони (і Резнікова, і наступника)

Марина Данилюк-Ярмолаєва
6 вересня, 2023 середа
14:20

Олексій Резніков врешті здався під шквалом критики й подав у відставку з поста міністра оборони (пізніше її погодила Верховна Рада). У самій партії влади його вважають героєм, зусиллями якого Україна отримала "леопарди", "хаймарси" та F-16. У народній пам’яті ексміністр викликає стійкі асоціації з яйцями по 17 і проханням до журналістів звільнятися за антикорупційні розслідування

Зміст

Коли Резніков побачив на табло результати за відставку — за двері провладні депутати проводжали його довгими оплесками. А от питання, скільки ж грошей має Міноборони на потреби війни й скільки з них осіли в кишенях друзів та родичів "Слуг народу" — залишається відкритим. 

Зараз є чимало дискусій, чи варто було чіпати тему корупції на тлі тяжкого контрнаступу і загальної політичної невизначеності майбутнього? 

Підемо від заяви самого ексміністра про вартість одного дня війни для бюджету України? Це 100 мільйонів доларів щодня. 

Це дуже великі гроші, які важко даються. І цілком ймовірно, що не бездонна бочка ні в нас, ні в скарбницях іноземних друзів. Більше того навіть найприязніші до нас уряди визнають, що кожна порція корупційних новин з України дуже погано впливає на настрої їх суспільств. І це корінь причини, чому деякі озброєння йдуть повільніше ніж могли б, а з фінансуванням виникають проблеми, бо локальні громадяни все частіше запитують — чому ми маємо давати свої гроші на чужі Мальдіви та Коста-Браву. 

Резніков наостанок фактично визнав, що базовий бюджет Міноборони — це податки громадян України. А отже, логічно, що ми можемо спитати, де наші гроші й настільки вони настільки ефективно витрачаються гроші в умовах війни. Без бикувань, прокльонів і численних дописів позитивних блогерів з-поміж весільних гостей міністрів, які ж громадяни "малокомпетентні" та "лицеміри". 

На підсумковій пресконференції Резніков визнав, що фактично армію забезпечують громадяни України, бо працюють і сплачують податки, які спрямовуються в державний бюджет, а звідти - у тому числі на армію.

"Армія сьогодні - найбільший споживач коштів. Але ж кошти потрібні й на утримання країни в цілому: на інфраструктуру, на відновлення, на підтримку соціально незахищених. Тому треба працювати й платити податки. Треба бізнесу бути активним і підтримувати підприємців", — сказав Рєзніков. 

Це вирок для тих, хто сказав, що розслідування корупції не на часі. І шпилька для кожного, хто намагався змістити акценти й сказати, що Резніков прийшов у нереформоване до цього 8 років міністерство. 

Давайте разом повчимо матчастину і скажемо прямо найскладнішим роком для української армії був 2014. От тоді бракувало боєздатних частин. Мало хто мав моральні сили стріляти у "вєжлівих людей" в російському пікселі, які з’явились в Криму і на Донбасі. А ще кар’єра в армії означала — що ти бомж і невдаха. Чого далеко ходити, можна знайти старе інтерв’ю генерала Дмитра Марченка, який розповідав, як вночі працював таксистом аби мати гроші на продовження кар’єри в ЗСУ. 

Так от варто згадати, що у 2015-2016 роках за міністра Степана Полторака був такий собі волонтерський десант. І там зірковий на той час волонтер Давид Арахамія робив собі медійну впізнаваність. Аби потім стати кістяком партії "Слуга народу". 

Уже потім у 2020 році за наступного міністра Андрія Тарана волонтери та реформатори були не на часі — і Проєктний офіс реформ розігнали. Чим за відгуками людей, які безпосередньо там працювали, збили хід на кілька років. І саме тому ми опинились в кричущій ситуації перед повномасштабною війною, коли на складах Міноборони бракувало касок, бронежилетів та форми, а програми озброєнь були надійно згорнуті. 

В часи повномасштабної війни не зобов’язані "кохати" того чи іншого міністра. Це стосується як і уже колишнього Олексія Резнікова, так і новопризначеного — Рустема Умерова. 

Основна функція міністра оборони — аж ніяк не знімати тіктоки на "леопардах", а рахувати, купувати й організовувати воєнну логістику. 

Минуло півтора року після вторгнення, але небайдужі громадяни донині купують для ЗСУ машини, дрони, тепловізори, приціли, засоби РЕБ. Купують для тих, у кого здавалось би не мало бути проблем із забезпеченням — збирають на розвідувальні дрони для Буданова, збирають для наших ДРГ в тилу ворога, збирають для еліт з еліт нашого війська. 
Досі контракти укладаються не з виробниками, а з дивними посередниками, якими володіють родичі депутатів правлячої партії, які мають тісні зв’язки із державним зрадником Богуслаєвим. Що це, як не саботаж прямих функцій забезпечення Міноборони?

Тут же хочеться передати привіт ще одним захисникам Рєзнікова, які прокачали історію про те, що рішення про добро на F-16 звитяга виключно колишнього міністра. 

Лише після трагічної загибелі українського легендарного пілота "Джуса" Андрія Пільщикова — стало відомо, що саме цей воїн організовував курси англійської для колег, шукав амуніцію і головне — з фактами адвокатив Україні надання літаків перед сенаторами й конгресменами. 

Важливо також знати, що запити на перелік озброєння не формує людина на чолі Міноборони, яка за законодавством є цивільною. Списки снарядів і знарядь формує Генштаб з урахуванням бойових дій і успіхів на певних напрямках. Тому по суті міністр оборони ходить зі списком умовних покупок і шукає це у світових супермаркетах зброї. 

Успіх чи неуспіх наступника Рєзнікова — пана Умерова напряму залежить, настільки він справиться з цим списком, що "мама-армія" написала. І які процеси ефектних закупівель будуть налагоджені в Міноборони уже зараз. 

Наостанок хочу сказати, що коли Резнікова призначали на міністра оборони після Андрія Тарана — у багатьох це викликало надію, полегшення і віру в те, що високоякісний юрист точно не допустить зловживань і помилок із власним підписом. 

Однак Олексій Резніков до останнього переконував, що нападу з боку Білорусі не буде і говорити про це смішно. І це розслабило мешканців Київщини, які попали в жорстку окупацію, а потім пробирались під обстрілами до Києва. 

Окремо — я не знаю хто там порадив Резнікову сваритися і судитися з журналістами. Але це фактично політичне самогубство, яке переслідуватиме його політичну кар’єру ще досить довго. 

І наостанок, що чекати від Рустема Умерова? Як мінімум — хочеться ефективних закупівель, як максимум — хочеться бачити менше бізнес-партнерів партії влади в кожному другому контракті на закупівлі. 

Скажу, що критика міністра Рєзнікова була доречною і правильною, щоби не писали його весільні гості. Бо міністр оборони — працює за наші гроші. І має у розпорядженні теж наші кошти. Ці кошти дуже важко заробляються в умовах війни. А в умовах, що кожна сім’я має родича чи друга, який в ЗСУ — ці кошти напряму можуть врятувати чиєсь життя. 

Тому тримаємо руку на пульсі. І ловимо баранів, як бордер-коллі далі.

Спеціально для Еспресо

Про авторку: Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.44
    Продаж 44.17
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
15 листопада
00:30
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
Фʼюрі розпочав підготовку до реваншу з Усиком
00:30
Оновлено
удар по Одесі ввечері 14 листопада 2024 р.
Росія запустила БПЛА по території України: в Одесі загинула жінка, є поранені, спалахнули пожежі
2024, четвер
14 листопада
23:47
Оновлено
Майк Меньян і Тео Ернандес, збірна Франції, Євро-2024
Ліга націй: Англія розгромила Грецію, а Норвегія - Словенію. Результати всіх матчів 14 листопада
23:38
Німеччина уряд
Уряд Німеччини має дані про 10 своїх громадян, які загинули на війні РФ проти України
23:06
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 138 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Курахівському напрямку
22:57
трамп путін
Посол РФ в ООН заявив, що Росія "відкрита для мирних переговорів", якщо їх ініціює Трамп
21:50
Україна прапор
Опитування IRI: в перемогу України над Росією вірять 88% респондентів
21:32
Ексклюзив
Саміт миру
"Проводити другий Саміт миру вже немає потреби": політолог Шлінчак назвав причину
21:22
Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам та міністр оборони України Рустем Умєров
Умєров у Норвегії зустрівся з очільником міноборони Грамом: обговорили посилення ППО та підготовку військових
21:13
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни активізувались на ще одному напрямку фронту, українські радіостанції закуповують для потреб ВПС США та чому Україна повинна мати власний супутник. Колонка Сергія Згурця
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після перемоги Трампа ситуація не виглядає позитивно для Путіна, - військовий експерт Самусь
20:59
Шуфрич суд
Суд продовжив запобіжний захід нардепу Шуфричу
20:43
Володимир Зеленський
Культура, безпека й енергетика: Зеленський розповів про роботу над внутрішнім Планом стійкості України
20:38
Марк Рютте
Серед пріоритетів – Україна. Рютте розповів, про які питання мають домовитися лідери НАТО до саміту в Гаазі
20:19
Пресреліз
Форум Віа Карпатія
Via Carpatia 2024: як пройшов міжнародний Форум
20:18
нафтовий танкер
ЄС до кінця року запровадить новий пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ, - Bloomberg
20:00
OPINION
Немає золота в Сірих Горах
19:59
Оновлено
Україна ЄС
Єврокомісія погодила виділення Україні 4,1 млрд євро
19:42
Окупанти, ЗАЕС
У МЗС Росії заявили, що місія спостерігачів МАГАТЕ на окупованій ЗАЕС може завершитись у будь-який момент
19:39
Херсонська область
Росіяни вдарили по Садовому на Херсонщині: троє поранених
19:31
Огляд
Дональд Трамп
Кадрові призначення Трампа: хто працюватиме в адміністрації нового президента США
19:24
Twitter, X, Ілон Маск
Одна з найпопулярніших газет Іспанії заявила про вихід з соцмережі X
19:23
військовий квиток, мобілізація
В оборонному комітеті ВР розповіли, чи можна відмовитися від мобілізації через ТЦК на користь рекрутингу
19:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Анонсовані Трампом призначення можуть виглядати скандально: політексперт про Тулсі Габбард, яка робила проросійські заяви
19:18
Анімація Міць
Нескорені українські міста: прем’єра анімаційних фільмів про Ізюм та Бахмут
18:55
Артем Довбик (праворуч), Україна - Грузія
Стало відомо, чи зіграє Довбик у вирішальних матчах Ліги націй
18:54
політв'язні поневолених народів РФ
"Політичні в'язні поневолених народів РФ": у Києві презентували правозахисний проєкт
18:41
Дональд Трамп та Ілон Маск
"Поводиться як співпрезидент": оточення Трампа незадоволене надмірною присутністю Маска, - NBC
18:39
Окупанти атакували два райони Дніпропетровщини: поранено жінку
18:32
МВФ
Україна розраховує отримати транш від МВФ у розмірі $1,1 млрд наприкінці грудня
18:19
Оновлено
музей історії
Мінкульт розкритикував плани Києва збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі: у КМДА заявили, що будують протирадіаційне укриття
18:18
Ексклюзив
Радянські бронетранспортери БТР-152 і танк Т-55 на мосту Яна Сверми в Празі
У Defense Express пояснили, навіщо армія РФ взяла у "Мосфільму" 28 танків Т-55
18:04
OPINION
Доходи українців зростають. Та невже?
17:56
В Україні оголосили підозру пропагандистці, яка співпрацює з ворогом в окупованому Маріуполі
17:44
Оновлено
Андрій Одарченко
Нардепа Одарченка засудили до 8 років позбавлення волі. НАБУ просить Інтерпол оголосити його в розшук
17:25
Єврокомісія оштрафувала Meta на €797 млн за порушення антимонопольних правил
17:21
Вивісив над Луганською ОДА прапор РФ у 2014 році: СБУ оголосила підозру полоненому зраднику
17:08
У Слов'янську під ворожий обстріл потрапив екіпаж патрульних: поранено поліцейського
17:07
"Не обовʼязково білий": продюсери фільмів про Бонда назвали вимоги до актора на роль нового агента 007
17:05
Ексклюзив
Верховна Рада
Існує велика проблема з прогулами нардепів: Рух ЧЕСНО про нове дослідження роботи ВР за 5 років
Більше новин