Контрабанда сигарет у цистернах: БЕБ оголосило підозри фігурантам справи
Працівники Бюро економічної безпеки оголосили підозри фігурантам гучної справи щодо контрабанди фальсифікованих тютюнових виробів загальною вартістю понад 60 млн грн
Про це йдеться в сюжеті Еспресо.
Так, у лютому 2024 року на кордоні України з Румунією митники спільно з ДБР затримали газовози, які були оформлені, як порожні. Після перевірки у цистернах знайшли 335 ящиків із підробленими цигарками Marlboro. Це вперше правоохоронцям вдалося викрити системний канал контрабанди в ЄС підробок саме світового бренду. Справа стала резонансною і привернула увагу міжнародних партнерів і послів G7.
"Якщо ми говоримо про контрафактні цигарки за перше півріччя 2024 року, то майже половина з вилученого припадає на цей епізод. Тільки одному з потерпілих у межах кримінального провадження було завдано збитків на суму понад 4,5 млн грн. Не говорячи про те, скільки державний бюджет недоотримав податків", - сказав адвокат у справах із питань інтелектуальної власності Володимир Грунський.
Фото: esbu.gov.ua
"По-друге, це якість і повнота розслідування. Було розкрито злочинну схему, в якій виявлено і встановлено не лише рядових виконавців, а й організаторів. Ба більше, їм вручили підозри", - додав він.
Нелегальна торгівля тютюновими виробами й досі залишається великим підпільним бізнесом в Україні. Втрати для держбюджету становлять близько 23 млрд грн. Однак рівень нелегальної торгівлі в останні пів року має тенденцію до скорочення. Згідно з даними "Кантар-Україна", у липні 2024 року він становив 14,6%.
"Ми це повʼязуємо з роботою податкового комітету й тимчасової слідчої комісії, які ще на початку року акцентували значну увагу на цьому питанні, почали проводити спільні наради з БЕБ, із Податковою службою, з Нацполіцією - і всі ці правоохоронні органи активізувалися, заворушилися, почали закривати роздрібні чорні точки", – розповів журналістам координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман.
Боротьба з нелегальним тютюновим бізнесом може зберегти Україні мільярди гривень для боротьби з російськими окупантами, переконані європейські експерти.
Так, за словами колишнього європоліцейського Говарда Пафа, йдеться про досить значні кошти, які організатори незаконних схем заробляють, а уряд втрачає. На його думку, недоотримані кошти можна було б використати на гуманітарні проєкти, відбудову України та допомогу військовим.
Фото: esbu.gov.ua
"Це доволі великий нелегальний ринок. У результаті ми маємо те, що злочинці заробляють гроші, а держава втрачає кошти. І, умовно, якщо ви завтра скажете президенту Зеленському: ось вам 823 млн євро, їх можна витратити на будь-які ініціативи — гуманітарні проєкти в Україні, відбудову, допомогу військовим тощо, отже, це є основним джерелом втраченого доходу для уряду", - сказав журналістам колишній працівник Європолу Говард Паф.
Рік тому вперше у контрафактників відсудили компенсацію в розмірі 1,4 млн грн. Під час обшуків вилучили понад 5,5 тонн тютюну, лінії для виробництва та пакування сигарет, маркування duty free та готову продукцію. Загальна вартість вилученого становить близько 20 млн грн.
"У цій справі була вся складність пов’язана не з самим розслідуванням, а безпосередньо з виконанням, тобто знищенням цієї продукції й обладнання, коли виконавча служба відмовлялася всупереч вимогам закону залучати правовласника до нагляду за таким знищенням", – зазначив адвокат Володимир Грунський.
Тож робота триває, і легальний бізнес розраховує, що в майбутньому правоохоронці висуватимуть більше звинувачень безпосередньо виробникам нелегальної продукції.
- Актуальне
- Важливе