Куди рухається зернова логістика Одеського регіону: аналітика "Євротермінал"
Аналітики "Євротермінал" визначили основні напрямки і тенденції внутрішніх перевезень зерна. Лідерство – за залізницею
Перевалка зернових в морських портах в 2020 році
Після рекордного врожаю 2019 року, в 2020 році експорт зернових скоротився на 12,2%. Українські морські порти обробили тільки 47,2 мільйона тонн зерна. Скорочення обсягів експорту пов'язане, в першу чергу, зі зниженням врожайності основних сільськогосподарських культур через несприятливі погодні умови.Динаміка перевезень зернових повністю відповідає динаміці збору врожаю – тут також спостерігалося просідання обсягів у порівнянні с попереднім періодом, відзначають аналітики "Євротермінал".
92,9% обсягів відвантаження зернових (43,9 мільйона тонн) забезпечили 5 українських морських портів. У топ лідерів зернової перевалки традиційно увійшли три порти "Великої Одеси" – власне Одеса, Південний і Чорноморськ, на які довелося 28,7 мільйона тонн (61% всього об’єму) хлібних вантажів.
- В цілому в структурі перевезень зернових найбільша частка вантажів припадає на залізничний транспорт. На другому місці за обсягами – автомобільний. – повідомив Президент "Євротермінал" Павло Лісіцин. – Останнім часом на ринку спостерігається зростання обсягів автомобільних перевезень зернових: в 2016 році їх частка становила 26,9%, а в 2020 р – вже 30,9%.
Залізничні перевезення
У 2020 році зернові склали 11% всіх вантажів, що перевозяться залізницею. За даними "Євротермінал", "Укрзалізниця" транспортувала в цілому 35,2 мільйона тонн зерна – на 13,2% (5,3 мільйона тонн) менше, ніж в попередньому році. При цьому в серпні було поставлено рекорд перевезень зерна за три роки – 3,9 мільйона тонн.32,7 мільйона тонн зерна – 94% від загального обсягу перевезень – взяли на вивантаження десять станцій, що обслуговують порти Одеської і Миколаївської області. За відправками лідирували філії Південної і Південно-Західної залізниць..
Частка залізничних перевезень в логістиці зернових буде рости, стверджують аналітики "Євротермінал". Цьому сприяє відразу кілька факторів:
- зняття обмежень при відвантаженні з малодіяльних станцій;
- впровадження нових механізмів визначення ставок плати за користування вагонами-зерновозами УЗ;
- прискорення обігу вантажних вагонів до 7,28 доби;
- подолання дефіциту локомотивної тяги.
"Сьогодні інвестиції в залізничну інфраструктуру – це ставка на довгострокову перспективу. – каже глава "Євротермінал". – Тому "Євротермінал" прийняв рішення побудувати нову залізничну гілку, яка поєднала нашу територію зі станцією "Одеса-Порт". Ж/Д сполучення дозволить "євротерміналі" обробляти, в тому числі зернові вантажі – до мільйона тонн на рік"
Перевезення зернових автотранспортом
Автотранспортом в 2020 р перевезли понад 30% зернових вантажів – близько 14,5 мільйона тонн. У структурі вантажних перевезень зернові займають третє місце після руди і харчових продуктів і складають 10,5% обсягу.Для Одеської, а також Миколаївської областей стабільно актуальний попит на перевезення пшениці автотранспортом на короткому плечі доставки (50-200 км). Таким чином доставляють зерно зі складів та елеваторів області на портові термінали.
Як відзначають в "євротерміналі", мала пропускна здатність припортових ж/д станцій обумовлює вагому роль автотранспорту в доставці зернових вантажів. Наприклад, проектна потужність станцій Одеса-Порт і Чорноморська – всього 16 пар поїздів на добу. 80% вантажів в Одеський порт доставляються автотранспортом.
- Актуальне
- Важливе