Інтерв’ю

Фестиваль фотографії без об'єктива: від райського саду до життя в умовах війни

31 липня, 2024 середа
14:51

Цьогоріч у Києві вже всьоме відбудеться міжнародний фестиваль Pavlovka Pinhole Fest. Це єдиний в Україні фестиваль фотографії, зробленої без об’єктива

Зміст

У Києві 2-18 серпня в Музеї гетьманства (вул. Спаська, 16-Б) відбудеться Pavlovka Pinhole Fest. Тема цьогорічного фестивалю - "Середовище існування". Використовуючи пінхол та альтернативні фотографічні техніки, митці досліджували тему існування людини у певному середовищі. Еспресо поспілкувалося з кураторкою Юлією Бельською про найдавнішу технологію пінхол, її унікальність як мови мистецького висловлювання та дослідження.

Юліє, розкажіть, будь ласка, що це взагалі таке – пінхол і як можна фотографувати без об’єктива?

Пінхол, іншими словами, камера-обскура – це найдавніша технологія, коріння якої сягає часів сивої давнини. Колись, ще на початку часів, людина вперше побачила зображення. Крізь отвір у шкурі мамонта, якою був завішений вхід у печеру, пробрався промінь світла – і на кам'яній стіні виріс ліс. Виріс догори дриґом. Не знаю, що подумала первісна людина, але сьогодні, через тисячоліття, ми можемо побачити в давніх печерах зображення, намальовані саме догори дриґом.

Можна нескінченно довго сперечатися, коли зародилася фотографія, але без сумніву одне – джерела варто шукати там, у печері. Так, зображення вдалося зафіксувати у XIX столітті. Були досліди Тальбота і Ньєпса. Був чудовий математик і фотограф Льюїс Керролл і створені ним світи, в одному з яких, в Задзеркаллі, можна було ходити на головах, зменшитися і проникнути "крізь дверцята чудового саду". Здається, що Керролл був неймовірним фантазером, але той, хто займається фотографією, знає, що він описав процес отримання негативного зображення, яке завжди виходить перевернутим. А щоб потрапити на фотографію, треба "зменшитися".

Але повернімося до пінхолу. Технологія дуже проста – вщент чорний простір і отвір в ньому. Камеру можна зробити будь з чого – зі старого фотоапарату, з коробки, з бляшанки, з будинку чи навіть з тролейбуса.

У фотографії існує стільки напрямків і відгалужень, чому ви обрали саме таку, безоб'єктивну фотографію?

У пінхолі немає жодних канонів, жодних настанов, якою має бути фотографія, тому пінхол – це передусім про свободу, а тема свободи на часі, як ніколи. Зараз ми розвʼязуємо екзистенційне питання власного існування, і тема війни та середовища існування не могла не постати.

Я завжди, і у своїй творчості, і в кураторській діяльності досліджую філософські, екзистенційні питання, питання пошуку власного Я. Мені цікаво, як відгукуються ці теми іншим людям.

На початку 2022 року я готувала черговий фестиваль з темою "Я  той, хто зводить мости". Це мала бути розповідь про "мости" між частинами власного Я, між окремою людиною і суспільством. Але почалася війна, і я думала, що вже ніколи більше не буде Pavlovka Pinhole Fest. Однак згодом трохи отямилася і вирішила провести фестиваль, переформатувавши тему. Я запитала спільноту пінхолістів, хто вони на війні, тому що, на жаль, ця війна стосується не тільки нас, українців, а й громадян Європи та США.

І я отримала такий відгук, на який навіть подумки не могла очікувати. Мене буквально засипало розповідями про Першу та Другу світові війни, про Громадянську війну в Іспанії, про радянсько-фінську війну. Через ті, давно минулі жахіття, котрі стосувалися їхніх країн або навіть родичів,  люди рефлексували на події в Україні. Так, японець Кеї Іто, дідусь якого помер внаслідок бомбардування Хіросіми, у своїх роботах нагадує суспільству про ядерну загрозу та її наслідки. 

Для створення хеміграм (це вже не тільки безобʼєктивна фотографія, а й безкамерна) він використав саме ті речовини, якими японці відчайдушно намагалися загоїти рани. Люди, що вижили, лікували опіки медом, оліями та навіть моторним мастилом через брак навіть найпростіших ліків.

Фото: Кеі Іто (Японія). Під моєю шкірою. Хеміграма

Автори рефлексували на криваві події в Бучі,  в їхній пам’яті спливали далекі події, тотожні тим, що відбуваються сьогодні в Україні. Наприклад, на одній з робіт був зображений колишній санаторій Бееліца під Берліном, в якому під час Другої світової був розташований госпіталь. Ця будівля згоріла після обстрілу радянською артилерією в останні дні Другої світової війни. Поранені та мирні жителі, що зібралися всередині, їх не зупинили.

Фото: Балінт Пфлігель (Угорщина). Весна в Бородянці. Люменпринт з чотирьох квіток  на фотопапері.

Ми не можемо не побачити те, що ми бачили.

Ми не можемо говорити невимовне.

Але ми знаємо, що там, де був терор, буде єдність, і те, що розірвано, переплететься і розквітне.

І знову буде весна.

Весна в Бородянці.

Фото: Цезарій Бртчак (Польща). Санаторій Бееліца під Берліном після обстрілу радянською артилерією

А ось приклад, коли фотоапарат можна зробити з будь-чого. Гільхем Сенгес з Франції спеціально для Pavlovka Pinhole Fest зробив фотоапарат у вигляді танка. Гільхем їхав містом, дивлячись на нього іншими очима, як на потенційну ціль і потенційне джерело війни. Але вибір завжди за людиною – вбивати чи творити, і постріл танку перетворився знімок камери.

Фото: Гільхем Сенгес (Франція). Фотоапарат у вигляді танку та зображення, отримане з його допомогою

Чи я правильно розумію, що "Середовище існування" – певною мірою продовження теми "Я той, хто зводить мости"?

Так, мені здається, що цю тему я обрала підсвідомо, війна триває, тому оминути її неможливо. 

Середовище існування виявилося надто важливою темою, вона стосується не лише глибинних філософських питань існування конкретної особистості, пошуку нею комфортного середовища, а й знову отримала відгук від закордонної спільноти, в тому числі й на тему російсько-української війни.

Так, одна з робіт була зроблена після атаки на Охматдит, безпосередньо ця фотографія не розповідає про війну, проте в ній є підсвідоме відбиття всіх тих жахіть, що кояться в Україні. Це відчувається  і в самому в зображенні, й у  напруженості композиції. Автор з Німеччини Тім Торстен Редіш розповідає про те, що деякі люди втратили свої домівки, і дитина не знає, де їй жити.

Фото: Тім Торстен Редіш (Німеччина). Зоряний міст. Подвійна експозиція

Авторка з Ізраїлю Дафна Шніцер розмірковує  про середовище існування в умовах тисячолітньої війни, вона метафорично порівнює свою країну з великим деревом, домом для пташиних гнізд, що перетворилося на гілки, яке несе ріка. Таким чином вона підкреслює крихкість свого національного середовища існування.

Цікавим є фото під назвою "Токсичний", через котре Ед Дусет (США) показує, як людина переходить у певний психічний стан і проникає в простір кожного. Фотографія така красномовна, що натяк на певну особу зрозумілий.

Фото: Ед Дусет (США). Токсичний. Подвійна експозиція

Ну і, звісно, коли звертаєшся до подібних тем, оминути тему життя і смерті неможливо. На думку Крістофера Себрінга з США, остаточне середовище існування знаходиться за межами смерті, коли ми залишаємо Землю та починаємо існувати всередині частинок і фотонів.  

Фото: Крістофер Себрінг (США). Смерть комівояжера

І тут ми отримуємо щось на кшталт колообігу в природі – від смерті звертаємо свій погляд  на райський сад, захищене місце, з якого знову й знову виходить життя.

Фото: Адан Сальватьєрра (Мексика). Райський сад. Цифровий пінхол

Але у часи невизначеності кожен шукає місце, де він може почуватись у безпеці. Це давня і вічна потреба. Навіть якщо людина фізично у безпеці, на неї постійно впливають оточення, повідомлення, які часто рясніють поганими новинами та викликають важкі емоції. Людина  –  соціальна істота, тому у нас немає іншого вибору, як сприймати навколишнє середовище та відчувати відповідальність за нього. Але водночас потрібно мати гавань, де можна відпочити та надихнутися на нові справи. 

І тому для творчої людини пінхол – саме така віддушина, коли можна затримати час і побути наодинці з самим собою.

Фото: Аушра Барисене  (Литва). У пошуках втраченої безпеки. Ціанотипія

А про що ще розповідають учасники фестивалю?

Всі теми, на жаль, не перелічиш. Цьогоріч багато учасників, понад 70 з майже 30 країн. Якщо дуже коротко, то хтось вбачає в середовищі існування відправну точку для дослідження зовнішнього світу, а хтось шукає баланс у мозаїці переживань і просторів. Одні розмірковують над усамітненням і самотністю як частиною середовища існування, інші вбачають в ньому джерело досвіду. Повторюсь, що для когось це райський сад, захищене місце, сховане від сторонніх очей, а для когось - життя в умовах війни.

Я запрошую всіх поціновувачів мистецтва загалом і пінхолу зокрема відвідати Pavlovka Pinhole Fest і заглибитися в цю тему, побачити на власні очі всі ці складні конструкції наших емоцій і підсвідомості.

Може, когось  фестиваль надихне на творчість, а якщо ви досі не знали, що таке пінхол, відкрийте його для себе!

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин