Своєрідне висловлювання про українську жінку: іронія в танцювальній виставі "СвоєРідна"
Журналістка Еспресо Дарʼя Тарасова відвідала танцювальну виставу "СвоєРідна" та розповідає, чи може танець бути іронічним та чому вам теж варто це побачити
Наприкінці вересня на сцені Національного центру театрального мистецтва ім. Леся Курбаса в Києві театр "Немає слів" представив танцювальну виставу "СвоєРідна". Вистава, як не дивно, одночасно була і своєрідною, і своєю та рідною для українського глядача.
Хореографка, сценографка та художниця з костюмів - Анна Чуйко. Сцени у "СвоєРідній" називають витинанками, проводячи аналогію з лаконічними й вишуканими орнаментами. Таке визначення дає уявлення про те, що відбуватиметься під час вистави, - акторки відтворюють короткі сцени-витинанки з життя української жінки. Це жінка, яка поєднує в собі силу і ніжність, чуйність і твердість, яка вміє любити, кохати, боронити й битися за своє.
Артистки в промозйомці відтворюють сцени з вистави "СвоєРідна". Фото: Наталія Зубко
Вистава розпочинається танцем тіней. Ми не бачимо декорацій і костюмів, тож не можемо припустити часовий контекст, ми не бачимо тіла й обличчя виконавиць, тому не можемо скласти враження про них. Це лише жіночі силуети, образи. Це будь-хто, це кожна з нас.
Протягом вистави ми бачимо день української жінки, в якому точно більше, ніж 24 години: "День, у якому [жінка] має зупинити час, щоб встигнути все — огорнути теплом своє дитя, подарувати любов тому, з ким розділяє долю, заповнити дім смачними пахощами, привести до ладу світлицю, поточити ляси з колежанками та, випадково зловивши своє відображення у дзеркалі, грайливо йому підморгнути".
Артистки в промозйомці відтворюють сцени з вистави "СвоєРідна". Фото: Наталія Зубко
Це лірично-іронічна вистава, що важливо памʼятати, щоб не провалитися у скепсис, запитуючи себе: це жарт чи глузування з глядачів? Виконавиці Ольга Павлоцька, Анастасія Паллас, Анастасія Федорчук та Альона Куніцина майстерно передають іронічний настрій через якість руху, грайливу міміку, а іноді навіть пантоміму. Хореографка використовує іронію як спосіб соціально-критичного осмислення життєвого укладу, суспільства, в якому жінка мала тягнути все на своїх плечах. Жінки в її виставі вдаються до таємничих прадавніх ритуалів, можливо, для того щоб мати сили винести це життя.
Танцювальна лексика "СвоєРідної" дуже лаконічна. Тому на виставу Анни Чуйко не слід приходити з очікуванням побачити виключно естетику руху танцівниць. Хореографія не є центральним елементом у цій виставі, вона виступає лише інструментом, який втілює режисерський задум. І вдається їй це майстерно. Хореографка поєднує народно-сценічний стиль та контемпорарі. У загальне полотно фольклору (перформерки, зокрема, виконують "ковирялочку" та припадання, впізнавані навіть для непідготованого глядача) з його емоційністю, динамічними стрибками й обертами, виразністю рухів і активним залученням міміки, Анна Чуйко додає притаманні контемпорарі елементи - завернуті позиції ніг, чітку геометрію рук, floor work.
Перформерки танцюють під симфонічну музику, що одночасно і дисонує, і підсилює хореографію. Звукове оформлення "СвоєРідної" створив звукорежисер Олексій Єременко. У виставі використані твори Йоганна Себастьяна Баха, "Ой ходить сон коло вікон" у виконанні Квітки Цісик та "Туман яром, туман долиною" - народного хору України ім. Г. Верьовки. Аудіальним доповненням є звуки свійських тварин, побуту, які відображають дії та описують середовище сцени.
Артистки в промозйомці відтворюють сцени з вистави "СвоєРідна". Фото: Наталія Зубко
Сценографія "СвоєРідної" доповнює танцювальний компонент вистави. Декорації та реквізит лаконічні, але підкреслюють її настрій. Ляльки-мотанки тут не лише символ оберега - вони нагадують про духовний зв'язок поколінь. Мотанка безлика - безособова й одночасно універсальна.
Артистки в промозйомці відтворюють сцени з вистави "СвоєРідна". Фото: Наталія Зубко
Вистава "СвоєРідна" — це не стільки подія про танець, скільки іронічна рефлексія про роль української жінки в суспільстві. Це експеримент про те, чи може іронія в танці бути засобом для осмислення нашого буття. І відповідь на це питання має знайти кожен глядач для себе самостійно.
- Актуальне
- Важливе