OPINION

Курс валют, податки, боргові папери. Фінансові підсумки року

31 грудня, 2023 неділя
10:30

Як не крути, питання курсу залишається у фокусі уваги українців. З моменту повномасштабного вторгнення офіційний курс гривні до долара було зафіксовано на рівні 29,25 грн, згодом його переставили на позначку 36,56. Таким він пробув понад рік, до жовтня цього року, коли перейшов у режим керованої гнучкості

Зміст

Ключовою тут є, власне, керованість, адже Нацбанк залишається основним гравцем на валютному ринку, який утримує курс від різних коливань. В перші дні зміна курсу була в межах кількох копійок, після чого гривня навіть укріпилася до 36,0, здивувавши багатьох учасників ринку. Однак в умовах, коли Нацбанк продає щодня значний обсяг валютних резервів, розраховувати, що курс долара через рік буде хоча б на тому ж рівні, не доводиться. Можна сказати, що ринок переважно очікує помірної девальвації в межах 5-10% наступного року.

Підстав для такого оптимізму є багато — тридцять дев’ять мільярдів причин. Саме таким було значення розміру міжнародних резервів НБУ на 1 грудня 2023 року проти лише $28,5 млрд на початок 2023 року. Такий результат вдалося досягти коштом переважно своєчасного надходження міжнародної фінансової допомоги, на відміну від року минулого. ЇЇ обсяг дає змогу закривати дефіцит бюджету, але є більшим за дефіцит валюти. Звісно, з поправкою на чинні валютні обмеження, які цей самий попит сильно стримують.

Таким чином, надходження валюти в країну були більшими за відтік, дозволивши Нацбанку більш впевнено себе почувати, почати послаблювати деякі валютні обмеження.

А від надходження цієї самої допомоги, а також функціонування транспортних коридорів як морем, так і сушею, де в України виникли проблеми на її західному кордоні, залежатиме ситуація на валютному ринку у 2024 році.

На готівковому валютному ринку, де у Нацбанку є трохи менший вплив у порівнянні з ринком безготівковим, теж відбувалися важливі події. Ключовим показником є різниця між офіційним курсом та готівковим. Банки та окремі фізичні особи заробляли на цій різниці у 2022 році, однак ближче до березня 2023 року спред сильно звузився. В якийсь момент ці курси навіть зрівнялися. Оця різниця між курсом вулиці та курсом на сайті НБУ є актуальним індикатором стану справ. Адже паралельне існування декількох курсів валюти, між якими є суттєва різниця, ніколи не є позитивним явищем. Воно загрожує викривленням ринку та спробами арбітражу між цими курсами.

У 2023 році спостерігалося помітне зниження інфляції – темпи зростання цін сповільнилися з 26,6% у 2022 році до 5,1% у листопаді 2023 року в річному вимірі. Формулювання можуть бути оманливими: зниження темпів зростання споживчих цін, навіть таке різке, не означає, що ціни знизилися. Ні, вони продовжують зростати, але вже менш різко. Це дало змогу Нацбанку знизити цього року облікову ставку з 25% до 15%. Не обійшлося без нарікань на надто пізнє зниження ставки – високий її рівень дозволив банкам заробити цього року близько 90 млрд грн доходу від вкладень у депозитні сертифікати. Наприкінці року банківський сектор отримав несподіваний «сюрприз» у вигляді закону зі зворотною дією, яким оподатковуватимуться прибутки банків за 2023 рік  за ставкою 50% проти звичних 18%. Загалом правильний підхід до оподаткування ситуативних високих доходів довелося застосовувати в не дуже правильний спосіб.
Першу половину 2023 року банки підвищували ставки за депозитами в гривні, реагуючи із певним запізненням на підвищення облікової ставки до 25% в році попередньому. Нацбанк був стурбований великим обсягом коштів на поточних рахунках фізичних осіб. Розрахунок був простий: у будь-який момент ці кошти можуть бути спрямованими на покупки споживчих товарів, що прискорило б зростання цін, чи на валютний ринок. Запроваджені регуляторні зміни стимулювали банки пропонувати клієнтам строкові депозити терміном від трьох місяців, в результаті чого в багатьох банках практично зникли коротші депозити.

А от для валютних депозитів зміни в ставках не спостерігалося. Попри те, що на світових ринках ставки як у доларі, так і в євро оновлювали багаторічні максимуми, вкладники українських банків цього не відчули. Основним фактором виступали валютні обмеження. Восени минулого року банки змогли продавати населенню безготівковий долар за умови розміщення коштів на депозиті. Навесні цього року, коли такі депозити закінчувалися й клієнти почали знімати валюту, банки спробували втримати клієнтів підвищенням ставки. Надалі валютні обмеження ще трохи послабили, дозволивши покупку безготівкової валюти без умови розміщення її на депозит. Оскільки багато клієнтів вирішили не знімати придбану валюту, а тримати її на поточному рахунку як захист проти девальвації, для банків відпала потреба у підвищенні ставок за валютними депозитами.

Велика кількість українців відкрила для себе вкладення в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) минулого року. Після початку війни це був один із варіантів підтримки уряду країни, на яку напав ворог. Зараз, коли загроза самому існуванню країни зменшилася, державні облігації стали помітним інструментом для заощадження і спроб захистити свої кошти від інфляції. Вкладення населення в цей інструмент досягли 51 млрд грн. Так, обсяг вкладень населення в облігації, які номіновані у гривні, з початку року зріс на 72%, до 25 млрд грн. Доларових ОВДП у власності громадян приросло на 59%, до $637 млн. На даний момент на ринку пропонуються ставки у гривні від 15,5% для коротких ОВДП  з погашенням у травні наступного року і до 18-19% річних для більш довгих облігацій, що погашаються у 2025-2027 роках. Для доларових облігацій ставки коливаються в діапазоні 3,0-4,3%, залежно від дати їх погашення.

Але найбільше невизначеності для фінансових ринків несуть геополітичні ризики. Війна коштує українському суспільству не лише найціннішого – життя її громадян, але й дуже значних фінансових витрат. За оцінками міністра оборони, один лише день війни коштує країні $100 млн. Це великі гроші, яких в невеликої економіки просто немає. Відповідно вчасність надходження західної допомоги визначатиме і наступного року ситуацію із резервами, курсом, впливатиме на інфляцію. І, на жаль, не все тут залежить від самої України.

Теги:
Читайте також:
Київ
-10.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.44
    Купівля 41.44
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
03:51
Україна ЄС
ЄС обговорює пакет військової допомоги для України на €20 млрд, - Bloomberg
03:10
Словаччина: антиурядові протести
У Словаччині знову відбулись протести проти політики зближення з Росією: вимагають відставки Фіцо
02:28
діти провалилися під лід
В Україні на водоймах від початку року загинули 79 людей
01:33
Очільник МЗС Польщі привіз у США збитий українцями Shahed
"Символ загибелі тисяч невинних людей": Сікорський привіз у США збитий українцями "шахед"
01:11
Андрій Сибіга
"Підкреслив волю України до миру": Сибіга провів розмову з держсекретарем США Рубіо
01:02
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну дронами: на Київщині загинув залізничник, у Києві впали уламки
00:33
Дональд Трамп
Трамп заявив, що РФ хоче укласти угоду: переговори між Вашингтоном і Москвою відновляться 25 лютого
2025, п'ятниця
21 лютого
23:48
Збірна України з баскетболу
Збірна України вперше з 2009 року не зіграє на Євробаскеті
23:19
Володимир Зеленський
Команди України та США працюють над проєктом угоди, - Зеленський
23:02
Еммануель Макрон
Опитування: найбільше серед європейських лідерів українці довіряють Макрону, найменше - Орбану
22:58
Оновлено
На фронті з початку доби відбулося 80 боїв: армія РФ найактивніша на Покровському напрямку
22:55
Пані Посол Канади Наталка Цмоць
Санкції проти РФ повинні залишатися в нашому пріоритеті та розширюватись, - посол Канади
22:47
Німеччина
У Німеччині заарештували 18-річного росіянина за підозрою в підготовці "політично вмотивованого нападу"
22:19
зеленський Шольц
Зеленський і Шольц обговорили шляхи завершення війни та гарантії безпеки
22:16
Ексклюзив
Зеленський, Трамп
В цій ситуації Зеленському слід розглянути заміну переговірника з адміністрацією Трампа, - політик Луценко
22:09
Дрони не можуть довго літати: в ОТУ "Харків" розповіли про перебіг бойових дій за морозної погоди
21:43
Ексклюзив
ЄС - Україна
Країни ЄС готують великий пакет військової допомоги Україні на 2025 рік, - кореспондентка "Еспресо" з Брюсселя
21:42
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
Німеччина посилить тиск на США через їхню позицію щодо України, – глава МЗС Бербок
21:32
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія не має й не матиме потенціалу для захоплення важливих центрів України. Колонка Сергія Згурця
21:25
Девід Петреус на події КБФ 21 лютого
Існує двопартійний консенсус щодо необхідності продовження підтримки України, - ексдиректор ЦРУ Петреус
21:16
Олександр Усик
Усик відвідав матч Роналду в Саудівській Аравії
21:06
окупанти, оркі, російські солдати
Російські військові на лівобережжі Херсонщини мають проблеми з пальним, - "Атеш"
20:47
Європейські країни 24 лютого проведуть екстрену нараду щодо України, - Bloomberg
20:35
Оновлено
суд у справі вбивства Гандзюк
У Києві відбувся розгляд справи вбивства Гандзюк: Мангер та Левін намагались оскаржити попереднє рішення суду
20:30
Арсеній Яценюк на КБФ 21 лютого 2025
Верховна Рада має ухвалити резолюцію щодо виборів через пів року після всеосяжної мирної угоди, - Арсеній Яценюк
20:23
Ілон Маск
"Три роки тому Росія зайшла занадто далеко, а тепер - українська влада": Маск пояснив зміну риторики щодо підтримки Києва
20:16
Огляд
"Бруталіст"
Коли "Безвихідь" не тупик: що подивитися у вихідні
20:04
OPINION
Прозорість. Відкритість. Залученість Європи
19:56
дитячий вагон Укрзалізниці
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на перший дитячий вагон у міжнародному сполученні
19:54
Оновлено
США Україна
Україна та США все ще працюють над угодою про рідкісноземельні метали, – ЗМІ
19:36
Болгарія
Парламент Болгарії схвалив декларацію про неучасть збройних сил у військових діях в Україні
19:33
наслідки атаки на Гуляйполе
Росіяни атакували КАБами Гуляйполе на Запоріжжі: троє поранених
19:31
Берлінале. Прем'єра Стрічки часу
Світова прем’єра української "Стрічки часу" зірвала 10-хвилинні овації на Берлінале
19:18
Анджей Дуда та Дональд Трамп
Дуда й Трамп проведуть зустріч на вихідних, - ЗМІ
19:15
На замовлення РФ підірвав авто військового прокурора: СБУ та Нацполіція затримали агента ФСБ, який готував теракт в Одесі
19:13
віце-президент США Джей Ді Венс
Віцепрезидент США Венс заявив, що в українців немає "надійного шляху до перемоги"
19:08
Ексклюзив
військові РФ
У зоні відповідальності 80-ї ОДШБр усі підрозділи КНДР на Курщині ліквідовано, - Гайдащук
18:45
Папа Римський Франциск
"Вставав поснідати": Ватикан повідомив, що стан госпіталізованого Папи Франциска поліпшився
18:44
На фото: Артем Пивоваров
Пивоваров презентував пісню "Блакить твоїх очей" на слова Сосюри
18:44
Дональд Трамп
"Не думаю, що йому дуже важливо бути на зустрічах": Трамп про Зеленського
Більше новин