Ленд-ліз дасть змогу створювати українську зброю та підтвердить перевагу ЗСУ на фронті, адже росіян менше, ніж нас. Колонка Сергія Згурця
У понеділок, 9 травня президент Сполучених Штатів Америки Джозеф Байден підписав закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні. Цим документом узгоджено спрощену процедуру надання військової допомоги Україні під час війни з Росією
Байден підписав закон про ленд-ліз: що це дає Україні
Закон про ленд-ліз - це закон про перемогу над Росією. Адже передумови, які зараз формуються, надзвичайно оптимістичні. Президент США отримає можливість швидко надавати військову допомогу Україні - спрощуються всі процедури щодо передачі військової техніки для нашої держави, що є надзвичайно важливим.
Перелік озброєння може бути будь-яким і це буде визначатися на підставі погодження між нашими пропозиціями та спроможністю Сполучених Штатів їх надати. Важливо також те, що будуть враховуватися логістичні можливості, оперативні, як це було з гарматами, коли ми отримуємо не лише їх, але й боєприпаси й проходить навчання наших військових, які будуть використовувати ці гармати.
Насправді закон про ленд-ліз - це не лише про зброю. Це також про передачу матеріалів, устаткування. І я плекаю надії, що насправді використання цього закону нам дозволить створити власну оборонну промисловість, оскільки вона зруйнована ворогом, а отримання техніки й устаткування дозволить нам по-новому побачити наші оборонні можливості, які мають і обслуговувати зброю, та створювати українську зброю.
Питання про те, чим розраховуватись за ленд-ліз достатньо цікаве. Передбачено, що розрахунок має бути. Але з огляду на досвід 1941 р, коли такі розрахунки передбачалися, у 1945 р Сполучені Штати Америки відмовилися брати платню за ленд-ліз. А щодо нас, то я плекаю надію, що насправді у нас є прекрасна можливість розрахуватися за постачання озброєння, зокрема орендою бази в Севастополі.
Чи дійсно росіяни мають кількісну перевагу на лінії зіткнення
Ми проаналізували різні графіки, різні схеми, запропоновані закордонними інституціями, подивилися, що роблять закордонні фахівці, які по часточках збирають інформацію, - і зʼясували один дуже цікавий графік. Він полягає в тому, що було пораховано кількість розташованих вздовж усього кордону України та військо на території нашої держави, і зʼясували, що на території нашої країни перебуває 93 батальйонно-тактичні групи.
На мапах виглядає, наче українських військ менше. Але якщо ми пройдемося по всьому кордону від Харкова до Херсона, за кожним напрямком є певна кількість військ. Цифри для розуміння: Харківський напрямок - 5 російських БТГ, Ізюмський напрямок - 24, Сєвєродонецький - 19, зона Попасної - близько 7, Донецький напрям - 20, Запоріжжя - 13, Херсон - 7 російських батальйонно-тактичних груп. Нагадаю, що кожна БТГ - це 700-800 вояків, які мають певну техніку та спроможні виконувати певні технічні завдання.
Але якщо поглянути на мапу протистояння, складається враження, наче наших менше. Але де-факто велика частина українських сил - це бригади. Ми воюємо бригадами, а кожна наша бригада має близько 4 000 особового складу. Якщо ми порахуємо всі наші бригади у зоні зіткнення, то їх - 29, кожна по 4 тис особового складу. Тож ми виходимо на 116 тис військових, які боронять нашу землю від загарбника. 92 російські БТГ - це близько 70 тис. особового складу. Тобто фактично по жодному напрямку і в цілому в росіян немає кількісної переваги, яка дозволяє говорити про те, що вони можуть забезпечити собі перемогу, виходячи зі звичайних тактичних розрахунків.
Умовно кажучи, ситуація на фронті є контрольованою і ці бригади, про які йдеться, - це не всі бригади, які є в нас. Зокрема, у нас є частини, розташовані в інших регіонах України, є підрозділи Територіальної оборони, які в цей підрахунок не включені. Тож потенційно особовий склад у нас є. Питання лише в тому, що нам потрібна зброя. Я сподіваюся, що внаслідок ленд-лізу ми забезпечимо оптимальний баланс між кількістю особового складу й зброї.
У росіян навпаки: ситуація з особовим складом виглядає більш критичною, оскільки забезпечити всі ці батальйонно-тактичні групи не вдається. Ці БТГ не повністю сформовані та про їхній моральний дух ми також знаємо.
З урахуванням затвердження ленд-лізу, гадаю, що на Сході України щонайменше до 4-х місяців нам доведеться витримувати російську навалу, але використовуючи допомогу США, ми зможемо російських загарбників перемолоти.
Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Фото: reuters
- Актуальне
- Важливе