Маск зламався. До чого тут Китай, Трамп і вибори в США?
Що трапилося з Ілоном Маском? Чому він пропонує віддати український Крим Росії? І загалом пропонує Україні капітулювати за російсько-китайським сценарієм?
Поява “мирного плану” від Маска у його Twitter вкотре впевнила: не сотвори собі кумира.
Найбагатша людина світу запропонувала Україні нейтралітет. Ну справді, щоб за кілька років, коли ми вихаркаємо цю війну — почалась нова війна із цими ж самими учасниками. Катівнями і вириванням зубів в стилі жахливих традицій Освенциму.
Далі — в анексованих регіонах Маск запропонував вибори під егідою ООН. Наче якщо у людей буде воля, то Росія піде геть. А справді — ми геть не знаємо як під дулами автоматів і з привозними гастролерами робили псевдореферендум на окупованих територіях пару тижнів тому.
Ще один неймовірний пункт — подача води в Крим. Це та річ, яку роками прокачували російські пропагандисти та російська пропаганда. І яка абсолютно безглузда у разі деокупації всіх наших територій до карти 1991 року.
І остання пропозиція. Що Крим має лишатися частиною РФ, бо так начебто і було до помилки Хрущова.
Дивно звідки у Ілона Маска такі пізнання історії. Які один в один цитують звернення Путіна до росіян від 21 лютого 2022 року:
“Хрущев зачем-то подарил Крым Украине. Зачем надо было делать такие щедрые подарки, о которых даже самые ярые националисты и мечтать не могли? События советского прошлого не изменить, но надо сказать о них прямо”.
Насправді засновнику Tesla та SpaceX уряд США дуже добре пояснив речі. Офіційно через реліз Білого дому, що “нічого про Україну без України”. Неформально — видання Washington Post назвало Маска аморальним і безглуздим. Звинуватило у підіграванні російським страшилкам про ядерну війну. І — провело доступну аналогію стосовно “референдумів” — “Це все одно, якби Путін вдерся на Аляску, вимагаючи провести референдум, чи хочуть жителі штату знову стати частиною Росії”.
То ж робимо висновки. Ми дуже і дуже завдячуємо Starlink нашим успіхам на фронті. Це революційна технологія і перевага українців на полі бою. Варто лиш нагадати як наші Мі-8 доставляли боєприпаси та "старлінк" в окупований Маріуполь. А потім на тлі тяжких боїв весь світ мав змогу отримати ексклюзивні інтерв’ю Редіса, Калини та Волини. Все це укупі нарешті запустило механізм потужної підтримки ЗСУ зброєю, грошима і пропозиціями пройти навчання разом за стандартами НАТО. Але варто пам’ятати, що торговець технологіями — це все-таки купець.
То ж варто звернути увагу на бізнесовий момент. Маск би дуже хотів і надалі спокійно торгували електрокарами та збирати всю увагу світу на ідеї колонізувати Марс.
Але справи йдуть не настільки добре. Бо ж всі вільні у природі гроші американських інвесторів зараз ідуть на ленд-ліз і програми озброєнь для України.
Заступниця помічника державного секретаря США з питань росії, України та Євразії Лора Купер прямо сказала, що в США нарощується виробництво боєприпасів для України та інших партнерів. “Ми інвестуємо у це і провели зустріч із директорами з озброєнь, де обговорили шляхи, аби забезпечити сталість індустріальної бази для подальшої підтримки України. Тим часом Росія звертається до Північної Кореї та Ірану по допомогу”, — заявила вона на брифінгу у Пентагоні.
Тобто всі інвестиції, які мали піти на драконів, єдинорогів і колонізацію Марсу підуть на американські оборонні заводи.
Якщо у Маска нема американських інвестицій, то він дивиться на китайські грошенята. А що треба Китаю? Удати, що то не ми підбили РФ на війну і активно їй допомагаємо у цьому. За логікою Китаю — було б добре всіх замирити, бо гроші люблять тишу.
Якщо проаналізувати відкриті дані — то Маск останні два роки активно ішов за китайськими грошима. Перше, хвалив КНР і вітав комуністичну партію Китаю зі 100-річчям – як останній Арахамія, прости Боже.
Друге — активно вкладався у заводи в Шанхаї.
Бо 1,5 мільярда покупців — це великі кошти.
У серпні 2022-го Маск написав велику статтю у китайських ЗМІ — де описував, як його технології можуть допомогти та Китаю і йому самому. У цій колонці Маск агітував офіційних китайців звернути увагу на його ідею колонізувати Марс.
Мовляв, це врятує Китай від перенаселення і допоможе китайським родинам. Плюс — треба терміново пересісти на електрокари. На Tesla, безумовно. Також ще і впарював китайському уряду свого новенького робота. Мовляв, може косити траву і доглядати за пенсіонерами. Тобто буде більше вільних рук, які уряд Китаю може використати як завгодно.
От і ключик, нащо ці нафталінові “мирні плани” у Twitter, які роками щоденно озвучувала медіа-хвойдарня Медведчука.
Причина номер два — майбутні вибори в США.
Де, згідно з останніми опитуваннями, в республіканців, яких підтримує Маск, не все дуже гладко. Дональд Трамп сам займається накручуванням істерії через коментарі про те, що світ на порозі ядерної війни, а якби він був президентом — нічого б такого не було.
Держдеп США у цей час серйозно замислився про війни майбутнього, і на урядовому рівні днями буде ухвалено рішення про обмеження доступу Китаю до нових систем спостереження, нових технологій і озброєнь.
І Генрі Кіссінджер (він уже за нас, — авт.) видав досить цікаву статтю про те, як Китай піймав облизня у війні РФ в Україні, але і не думає применшувати темпи озброєнь. І ще, що Китаю потрібен чисто формальний мир, щоб відвести з-під удару себе. І спокійно накопичувати сучасні технології.
Тому не дивно, що тут на арену вилетів новоспечений голуб миру Ілон Маск, який був радником президента Трампа.
А тепер ще розберемо пацифістську логіку Маска і що з нею не так. У кількох наступних твітах він сказав, що РФ має більше потенційних солдатів і ядерну зброю. Тому урешті Росія начебто встоїть і збереже Крим і нові окуповані території. А якщо ми домовимось про це зараз, то результат буде такий самий, але загине менше людей. То навіщо воювати та вбивати, якщо можна без жертв віддати території?
За такою логікою, якщо є якась країна з великими населенням та ядерною зброєю, то вона має право відбирати в сусідів території, а всі інші країни повинні це толерувати заради збереження життів і уникнення війни. Якби це було правдою — у світі було б лише дві наддержави — Індія і Китай, які б хутко роздерли світ на двох за правом сильного. Однак це зовсім не так.
Що показала наша нинішня війна? Що війни не йдуть лінійно. Так, Росія може нашкребти 300 тисяч “мобіків” за баранів і рибу. Однак, що вони зроблять проти HiMARSів? Проти сучасної розвідки? Проти сучасної артилерії?
Можна набрати гарматного м’яса. Але всіх цих людей треба одягати, годувати, дати зброю. Вони геть не навчені та скиглять біля багать у посадках під Тольятті. Що ж буде, якщо ці ватаги новобранців потраплять десь у пекло Херсонщини? Кількість не завжди перемагає якість. Росія вже показала в цій війні максимум того, що могла. Її фішки — шантаж, терор і непогані інформаційно-психологічні операції, на які ведуться багатії рівня Маска.
Хочу розібрати одну образливу заяву Маска. Про те, що він начебто витратив на "старлінки" для України 80 мільйонів доларів.
Насправді це - брехня. Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у березні заплатило за постачання 1333 терміналів Starlink для України. Один термінал обійшовся Сполученим Штатам в $1500, а вся партія в сумі склала близько $2 мільйонів. В новинах фігурувала цифра — 5 тисяч комплектів…
То ж треба звикнути до думки, що Маск не просто інженер-геній. Це ще і новий Трамп, який не гребує ані китайськими грошима, ані хайпом у соціальних мережах.
То ж найкраще піти на сторінку Маска і написати пару грамотних коментарів, чому він не правий. Пояснити, чому його трактування історії — не відповідають дійсності. Нагадати історії Генрі Форда, Порше і Х‘юго Босса. Як вони відмивали свою репутацію від дружби з воєнними злочинцями. Точніше — уже кілька поколінь внуків-правнуків спонсорує фільми про євреїв, їхні музеї і освітні програми. А ще вкладаються в економіку Ізраїлю зі щирим вибаченням за заподіяне лихо.
Тож головне: не створюйте собі кумирів. Вірте лише в ЗСУ.
- Актуальне
- Важливе