Огляд

Менше пшениці, більше нішевих культур: як блокада експорту змінює український агросектор та чого чекати у новому році

Зіновія Воронович
22 грудня, 2023 п'ятниця
18:31
Зміст

Як українським аграріям вдається досягати успіхів попри блокаду морських портів та сухопутних кордонів та чому у наступному році буде достатньо гречки, але може забракнути пшениці для борошна

Про що у тексті:

  • 2023 – рік рекордні урожаї та рекордні збитки 
  • Чому на фоні дешевої пшениці дорожчають хліб та макарони
  • Фермери вирощуватимуть менше пшениці – більше гречки й проса
  • Дрібні виробники переорієнтовуються найшвидше
  • Головний тренд 2023 року: Україна експортує більше переробленої продукції
  • Головне слово 2024 року – диверсифікація

Рекордні урожаї та рекордні збитки 

Міністерство аграрної політики та продовольства України у грудні поліпшило  прогноз щодо валового виробництва зернових культур до –  59,7 млн тонн. Такого показника вдасться досягти завдяки рекордній врожайності – 54,7 ц/га. До цього рекорд був встановлений у 2021-му році – 53,6 ц/га. Та попри більший урожай, експорт зерна наразі відстає від показників 2022-го року. За даними Держмитслужби, станом на 15 грудня цього року вдалось експортувати 15,3 млн тонн зернових та зернобобових, тоді як на таку саму дату минулого року – 19,9 млн.

"Логістика є основною проблемою для аграріїв у цьому році, і саме вона буде головним викликом 2024-го року, – каже у коментарі Еспресо генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль. – Мало того, що логістика  здорожчала в кілька разів порівняно з довоєнним часами, але є ще й проблеми з технічними можливостями вивезення продукції, призначеної на експорт.  На сьогодні маємо значні залишки не експортованого зерна ранніх культур: пшениці, ячменю, ріпаку. Я вже не говорю про пізні: кукурудзу, олійні культури, сою, а також продукти перероблення соняшника. Через проблеми з логістикою маємо зниження цін на нашу аграрну продукцію на внутрішньому ринку, і водночас маємо здорожчання матеріальних ресурсів (міндобрив, засобів захисту рослин, якісного насіння, пального, запчастин до техніки). Тобто виходить подвійний удар".

Павло Коваль

Павло Коваль, фото agrobiz.consulting

За словами Павла Коваля, поки через проблеми з експортом українські фермери продають свій урожай за безцінь, на світових ринках ціни зростають.

"На світових ринках ціни підіймаються, але через ті ж проблеми з логістикою наше місце на низці глобальних ринків уже зайняли наші конкуренти, у тому числі й Росія, – каже Павло Коваль. – Тим часом в Україні з 2022 року велика кількість аграрних підприємств вимушена була піти з ринку: хтось через фізичне знищення війною, хтось через економічні проблеми, які пов’язані у першу чергу із проблемами в логістиці". 

Чому на фоні дешевої пшениці дорожчають хліб та макарони

За словами гендиректора УАК, ще одна проблема аграріїв – доступ до фінансування. Розрекламована кредитна програма 5-7-9 має багато обмежень, а через брак грошей фермери змушені економити на якісному насінні та добривах.

випічка хліба

Фото: gettyimages

"Проблема із недостатнім фінансуванням відображається і на якості продукції. Якщо у 2019 ми мали 10% першого ґатунку пшениці, то у цьому році – близько нуля. Це відображатиметься на хлібопекарських та борошномельних можливостях і на ціні готової продукції, зокрема хліба. Бо нам доведеться імпортувати деякі суміші, деякі види дорогого поліпшувального борошна. І ми вже зараз, десь місяць-півтора, спостерігаємо здорожчання хлібобулочних та макаронних виробів попри те, що за валовим збором пшениці достатньо, але до структури якості є питання", – каже він.

Менше пшениці – більше гречки та проса

Зернові та олійні традиційно були одним з основних експортних культур, саме вони забезпечували найбільший приплив валютної виручки в країну, якщо не враховувати металургію. І через проблеми з експортом вирощувати пшеницю лише для внутрішніх потреб стає нерентабельно. 

"Фермери, які традиційно вирощували зернові не можуть взяти та замінити зерно на мільйонах гектарів на овочі та фрукти, наприклад, бо інвестиції у це в рази вищі, витрати в рази вищі, і ринок збуту в рази нижчий. Але, очевидно, що буде продовжуватися тренд на інвестиції в вирощування овочів та ягід, бо вони дозволяють непогано заробити за умови, що можна знайти робочу силу і є знання"  – каже експерт аграрного ринку Андрій Ярмак. 

Водночас Павло Коваль каже, що вже цього року аграрії помітно скоротили площі під пшеницею.

"Озимої пшениці під урожай 24-го року посіяли близько 4 млн га, а у довоєнний період було понад 6 млн гектарів.  Скоротились площі під озимим ячменем. Так, не всі площі можемо обробляти через замінування та бойові дії, але це не основна причина скорочення площ. Насамперед це через фінансову неспроможність значної частини аграріїв та невпевненість у тому, що вирощене можна буде вигідно реалізовувати", – каже він.

Водночас за словами експерта, збільшили площі під озимим ріпаком, якого посіяли десь 1,2 млн га. Донедавна це була рентабельна культура. Чи не єдина культура, яка досі залишається рентабельною – соя.

"Нам вдалось також наростити виробництво соєвих бобів. Україна навіть під час війни стала основним постачальником сої у Європі України. Ми також наростили посіви круп’яних культур: просо, гречка, дещо посіви цукрових буряків, бо 2022 рік був складний і з прощами, і з урожайністю буряків", – каже Павло Коваль.

гречка

Фото: gettyimages

Найшвидше переорієнтовуються дрібні виробники

Керівник Асоціації українського агарного експорту Дмитро Крошка каже, що у найскрутнішій ситуації опинилися дрібні виробники. Але саме вони найшвидше переорієнтовуються.

"Дрібні виробники у безвихідній ситуації, тому викручуються як можуть. Якщо хтось вирощував пшеницю, тепер переходить на гречку, щоб продавати її на внутрішньому ринку", – каже Дмитро Крошка у коментарі Еспресо.  

Якщо 2022-й рік – був роком  шоку, коли ми фактично зупинились у багатьох речах, то 23-й рік – це був рік початку відновлення. Головна риса відновлення полягає у диверсифікації. Сильно зріс експорт нішевих культур: льон, горох, просо. Недавно я побачив, що на Черкащині збудували потужний завод з виробництва пшона. Наші експортери починають виходити на нові ринки відповідно до логістичних можливостей. Наприклад у 2023 році ми мали найбільший приріст експорту заморожених ягід у Сполучені Штати. Експорт у США загалом дуже активно розвивався в цьому році. Звичайно, в абсолютному обсязі він далеко не на першому місці, але приріст дуже показовий".

заморожені ягоди

Фото: gettyimages

Головний тренд 2023 року: Україна експортує більше переробленої продукції 

За даними Єврокомісії, Україна входить у трійку основних постачальників продовольства до ЄС. За словами Дмитра Крошки, за цей рік суттєво зріс експорт до ЄС товарів, на які раніше діяли квоти. Насамперед це стосується меду.

мед

Фото: gettyimages

"Якщо до війни ми експортували мед як сировину у великих бочках по 200 кг, то сьогодні активно збільшився продаж цієї продукції саме у фасованому вигляді. І це теж тренд 23-го року: на експорт йде більше доробленої й переробленої продукції. Є програма уряду щодо фінансування переробки в Україні. Я думаю, що багато дрібних виробників будуть зосереджуватися саме в цьому напрямку, – каже Дмитро Крошка. –  Що зробити з кукурудзою, яку я не можу продати в Україні? Кукурудзяне борошно. Виробники шукатимуть канали збуту на внутрішньому ринку цієї продукції, а також об’єднуватимуть партії, щоб експортувати".

Головне слово 2024 року – диверсифікація

Окрім цього фермери та підприємці, які до війни займались чимось одним, почали розширювати спектр виробництва, аби диверсифікувати ризики. 

трактор, поле, фермер

Фото: gettyimages

"Як на мене, головне слово 2024 року – диверсифікація. Якщо фермер вирощував лише кукурудзу, то тепер він вирощуватиме і кукурудзу, і просто, і льон, і горох. Якщо фермер вирощував яблука і виробляв сік, то тепер він уже подумає і про оцет, і про різні смаки соку, – каже Дмитро Крошка. – Я недавно спілкувався з виробником заморожених ягід: вони почали заморожувати також сир, м'ясопродукти, хлібобулочні вироби. Я бачу, як виробники - члени нашої асоціації змінюються, намагаються шукати можливості для збуту для внутрішнього ринку і підлаштовуватись під внутрішній ринок. Хтось робив соки, починає випускати також смузі. Ви ж бачите, скільки зараз грантів є для дрібного бізнесу. А та ж нова кав’ярня потребуватиме сировини, свіжих овочів, соусів. Усе це треба враховувати та напрацьовувати нові ланцюги постачання. А враховуючи проблеми з логістикою, саме внутрішній виробник буде найдешевшим постачальником". 

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.37
    Купівля 39.37
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.65
    Продаж 43.35
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
18 травня
05:36
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
Близько 14% нафтопереробних потужностей РФ виведені з ладу внаслідок атаки українських дронів, - Bloomberg
05:08
Міністерство оборони України
У Міноборони розповіли, скільки стандартів НАТО запровадили в ЗСУ
04:34
Базиліка Святого Петра у Ватикані
У Ватикані змінили правила визнання "надприродних явищ"
03:50
Джон Кірбі
У США заявили, що працюють над доставкою озброєння в Україну "цілодобово"
03:32
окупант Бердянськ
Росіянам не вдається знайти працівників для роботи в окупованому порту Бердянська, - ЦНС
03:00
прорив магістрального трубопроводу біля ТРЦ Ocean Plaza
Прокуратура розслідує регулярні прориви труб біля ТРЦ Ocean Plaza у Києві
02:27
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
Росія становить довгострокову загрозу для НАТО, - командувач сил Альянсу в Європі Каволі
01:57
Казино
Цьогоріч в Україні заблокували 600 сайтів з нелегальними онлайн-казино
01:33
Оновлено
новини Львівщини
У Краснодарському краї РФ атаковано порт та НПЗ: російська ППО нібито збила 44 дрони
01:19
Марія Захарова
Речниця МЗС РФ Захарова заявила, що Україна використовує об'єкти культури у військових цілях: ЦПД спростував фейк
01:02
ВЛК_військовий квиток
Уряд затвердив нову форму військового квитка: як він виглядатиме
00:28
Казахстан, Росія
У Казахстані росіяни затримали дезертира з армії РФ, - ЗМІ
00:20
Вовчанськ
Росіяни у Вовчанську, ймовірно, розстріляли людину з інвалідністю: відкрито провадження
00:03
Анонс
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 29-го туру
00:00
Кабмін
Оновлення даних для ТЦК закордоном: уряд затвердив експериментальний проєкт
2024, п'ятниця
17 травня
23:22
Президентка Молдови Мая Санду
Молдова готується до ролі стратегічного хабу для відновлення України, - Санду
23:12
Зеленський і Путін
"Ситуація на Харківщині - провина влади України": росфейки і маніпуляції за 17 травня
22:28
Оновлено
обстріл Харків
Росіяни вдарили по Харкову: відомо про трьох загиблих, кількість постраждалих зросла до 29
22:17
електромобіль
Китайці розробили автомобільний акумулятор, здатний повністю заряджатися за 10 хвилин
21:53
Оновлено
ЗСУ генштаб війна з Росією
Ситуація на фронті: найгарячіше на Краматорському, Покровському та Курахівському напрямках. У районі Кринків вдало працюють оператори дронів
21:40
Ексклюзив
F-16 Нідерланди
"Все розпочнеться з застосування F-16": Наливайченко про можливу участь сил НАТО у війні
21:40
Оновлено
Вибух
У Петербурзі стався вибух біля військової академії, - ЗМІ
21:28
Тайсон Фʼюрі та Олександр Усик
Усик і Фʼюрі ледь не побилися під час битви поглядів
21:17
Тайсон Фʼюрі та Олександр Усик
Усик - Фʼюрі: британець переважив українця на процедурі зважування
21:02
Анналена Бербок
"Надзвичайно важка ситуація": Бербок закликала Захід надати Україні ракети дальнього радіуса дії
20:59
Ціна срібла вперше з 2013 року перевищила $30 за унцію
20:43
Аналітика
Сергій Згурець
Проблеми з російським ВПК, українські удари дронів і ситуація на Харківщині. Воєнні підсумки тижня
20:20
Володимир Зеленський
Харківською операцією РФ прагне послабити Сили оборони та зміцнити свою пропаганду, - Зеленський
20:14
Офіс генпрокурора
В Україні заарештували й готують до екстрадиції американця, підозрюваного в США в подвійному вбивстві
20:03
OPINION
Наталка Фіцич
Роздуми під час блекауту. Я більше не дозволяю страху керувати мною
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 814-го дня війни: масована атака дронів на Крим, Литва передала для ЗСУ безпілотники та засоби РЕБ
19:44
світло
На 18 травня вимкнення світла в Україні попередньо не заплановано, - ДТЕК
19:43
Володимир Зеленський
"Зеленського закрили в Україні, він став невиїзним": росіяни створили новий фейк у рамках спецоперації "Майдан-3"
19:40
МЗС України
З 18 травня відновлюють консульські послуги для чоловіків призовного віку за кордоном. Роз'яснення МЗС
19:32
Оновлено
маршрутка
Конфлікт в одеській маршрутці 17 травня. У ТЦК повідомили, як покарали працівників
19:30
Огляд
"Уявні друзі"
Оціни "Відблиск": що подивитися на вихідних
19:27
На фото: Олена Зеленська
"Їх навчали, що України не існує": Олена Зеленська про викрадених Росією українських дітей
19:18
Володимир Зеленський
Зеленський 17 травня поговорив з премʼєр-міністром Словенії. Деталі
19:18
Британія нафта
Британія оголосила новий пакет санкцій проти компаній РФ і КНДР
19:16
Оновлено
ракета Х-59
Росіяни тричі поспіль атакували Одесу 17 травня. Загинула людина
Більше новин