OPINION

Московська культурна експансія – як було, є і буде

Галина Пагутяк
30 грудня, 2022 п'ятниця
14:03

Яким буде український світ після нашої перемоги важко, але можна передбачити

У мене зберігається дівочий альбом 1947 року. Вела його подруга моєї мами, сімнадцятирічна дівчина. Там є тексти пісень, побажання – у нас ще донедавна дівчатка заводили собі подібні альбоми. Але цей став історичним документом, хоча історики зазвичай таким не цікавляться. Дівчина ця з села, два роки ходила в польську школу, бо іншої не було, потім при німцях, і закінчила школу при совітах.

Польського контенту в її альбомі немає, є український – народні пісні, романси та побажання подруг, імена яких не ідентифіковано, і дуже багато російського, причому маргінальних текстів пісень: тюремний шансон, фронтові пісні типу "Катюші", "Огонек", але не з класичним текстом, а радше пародійовані. Наприклад, у Катюші йдеться про дівчину, яка закрутила корисливий роман з німцем, поки її Ваня воює під Сталінградом.

Низькопробна російська культура прийшла разом зі зброєю і завоювала серця молодих, тих, кому було зарано ставати до лав УПА, або "какая разніца". Підліткам було цікаво, бо нове завжди привабливіше за старе, чуже краще за інше

Низькопробна російська культура прийшла разом зі зброєю і завоювала серця молодих, тих, кому було зарано ставати до лав УПА, або "какая разніца". Підліткам було цікаво, бо нове завжди привабливіше за старе, чуже краще за інше. Покоління моїх старших сестер вже через 20 років заповнювало альбоми винятково радянськими хітами, принаймні, я так пам’ятаю, як правило, вкраденими з країн соцтабору мелодіями та словами.

Російські філологи отримували доплату і, навіть ті, що  були місцевими, завжди виглядали краще ніж українські вчителі в фізичному і моральному плані, бо це було престижно. По селах тихо вмирала народна пісня. Я ще пригадую, як в автобусах співали, причому винятково народні пісні. Десь у 80-х це вже зникло.

Читайте також: Третє грудня і перевернутий світ

Література деградувала — самі колгоспні й робітничі романи, наскрізь просякнуті фальшю..Російське лізло звідусіль – фільми, платівки, переклади з інших мов, хоча на телебаченні та радіо  ще працювали люди, що володіли бездоганно українською мовою. У голови молодого покоління вбивався наратив, що російська мова – мова міжнаціонального спілкування. А ще мова кар’єри та еліти.

Замість того, щоб розвивати національну культуру, класику списали в утиль, як хуторянство і шароварництво, а молоді й енергійні культуртрегери з кадебістським минулим за 20 років перетворили українську культуру на маргінальний продукт, наслідуючи, не як вони вважали, прогресивний постмодерн, а ту саму московську маргіналізовану й здеградовану культуру, родом з 90-х

Після здобуття Незалежності де юре почався набагато підступніший виток нової русифікації, яка тепер йшла попереду зброї. Замість того, щоб розвивати національну культуру, класику списали в утиль, як хуторянство і шароварництво, а молоді й енергійні культуртрегери з кадебістським минулим за 20 років перетворили українську культуру на маргінальний продукт, наслідуючи, не як вони вважали, прогресивний постмодерн, а ту саму московську маргіналізовану й здеградовану культуру, родом з 90-х. 

Масова культура пропонувала тюремний шансон, вульгарну попсу, примітивну езотерику, тобто все те, чого не було в добу соцреалізму. Мова наповнилась нецензурними словами, що видавалось я прояв розкутості та свободи, що, звісно, приваблювало підлітків з бунтівною вдачею.

Читайте також: Календар війни

Готувалась нова окупація, спершу мирним шляхом через зміну влади, яка й так не стала українською, а була  совковою відрижкою. Ніхто не уявляв собі навіть у найстрашнішому сні, що  у 2014 році Майдан Незалежності буде залитий кров’ю Небесної сотні, а Росія забере собі Крим і частину Донбасу.

Відтоді минуло 8 років. За цей час не було практично нічого зроблено, щоб зупинити русифікацію і вона ставала ще більш агресивною, тиснучи дедалі більше на мізки юних російським репом, російськими соцмережами  й гастролями московитів в Україні. Наш ворог переконав себе, що таку ослаблену зросійщенням, культурною деградацією Україну можна захопити дуже легко.

Читайте також: Культ чи культура?

І тільки після бомбардувань, терору, що торкнулися усіх регіонів України, суспільство нарешті зрозуміло, що треба негайно щось робити. Більша його частина. І зараз дійсно щось робиться, але не так швидко, як би хотілося. Все ще чути наратив "не на часі", а московська агентура настільки численна, що можуть опуститися руки від безсилля. Вчорашні колаборанти, ці вічні пристосуванці, миттю перефарбувалися і вже не засуджують ні УПА, ні український націоналізм, а шукають більш вишукані способи денаціоналізації: не все так однозначно, викидати на смітник Пушкіна і толстоєвських – це нацизм, і без великої російської культури не можна обійтися – це частина культурного коду українців. І звісно – культура поза політикою. Освіта і церква  виявились найбільш ретроградними інституціями й досі гальмують українізацію.

Яким буде український світ після нашої перемоги важко, але можна передбачити. Буде дрейф  у бік аполітичності, космополітизму серед молоді, яка живе у віртуальному світі гламурних тік-токів, і цим розслабленням неминуче скористається ворог, який підсуне раніше заборонений плід. На культуру не буде грошей, бо треба все відбудовувати. І часу на неї також

Яким буде український світ після нашої перемоги важко, але можна передбачити. Буде дрейф  у бік аполітичності, космополітизму серед молоді, яка живе у віртуальному світі гламурних тік-токів, і цим розслабленням неминуче скористається ворог, який підсуне раніше заборонений плід. На культуру не буде грошей, бо треба все відбудовувати. І часу на неї також. Коли місцевий депутат почав вимагати документів у райдержадміністрації, щоб декомунізувати монумент у нашому селі, йому сказали, що зараз війна і на це нема часу. Тоді активісти провели декомунізацію на свій страх і ризик. Замість того, щоб виявляти ініціативу, корумповані органи управління культурою починають діяти лише під тиском суспільства. Там сидять ті самі, що навстіж відчинили ворота "русскому міру", і кров українців буде пролита намарно, доки  вони визначатимуть майбутнє української культури.

Просто після вовків прийдуть шакали та гієни за слабкими непевними душами, яких у нас не бракує.

Спеціально для Еспресо.

Про авторку: Галина Пагутяк, письменниця. лауреатка Національної премії імені Тараса Шевченка.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
03:17
Пентагон
Пентагон стурбований поглибленням відносин КНДР, Росії та Ірану
02:49
Оновлено
санкції проти Росії
США оголосили новий пакет санкцій проти РФ: які сфери він покриває
02:35
Оновлено
Одеса ракетний удар Нова пошта війна з Росією
Росіяни обстріляли Одесу: є попадання у депо Нової пошти постраждало 14 людей
01:51
на фото: Бріджит Брінк
Обстріл Одеси підкреслює важливість посилення ППО України, – посол США
01:32
Оновлено
дрон, БПЛА
У двох областях РФ проблеми зі світлом через нібито атаку БПЛА
00:56
Литва Латвія Естонія
Польща організує саміт з питань безпеки з Україною та країнами Балтії
00:35
Оновлено
протести в Тбілісі
Парламент Грузії підтримав закон про "іноагентів" у другому читанні: у Тбілісі розпочались сутички між активістами та МВС
2024, середа
1 травня
23:58
Борусія Дортмунд, Ліга чемпіонів
ПСЖ програв "Боруссії" у першому півфіналі Ліги чемпіонів
23:46
Держдепартамент США
РФ використала заборонену хімічну зброю на війні в Україні, - Держдеп США
23:23
Вадим Гутцайт
В Італії ввімкнули гімн РФ під час нагородження "нейтрального" велогонщика. Україна відреагувала
22:40
повістка
У Міноборони обіцяли запустити "електронну чергу" до ТЦК
22:37
Межигір'я
Стартував процес передачі майна "Межигір'я" у власність держави
22:06
фейк
"Бійців ЗСУ годують відходами в лікарні в Нових Санжарах": черговий вкид росіян
21:49
Фейк, Росія
"3-тя штурмова бригада відмовила Сирському зупинити прорив фронту під Очеретиним": росфейки за 1 травня
21:04
Ексклюзив
НАТО
Експерт Розумний вважає, що Україна не отримає запрошення для вступу до НАТО під час майбутнього саміту
20:56
Ілля Вітюк
Зеленський звільнив головного кіберрозвідника СБУ через скандал з медіа та провів інші перестановки в спецслужбі
20:55
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
20:42
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На території РФ було уражено 13 НПЗ, що впливає на економічні та військові спроможності Росії. Колонка Сергія Згурця
20:27
На фото прапор ОАЕ
США, Британія та ЄС тиснуть на ОАЕ через співпрацю з Росією попри санкції, - Reuters
20:27
Ексклюзив
гроші
Конфіскація російських активів: економіст Пендзин про потенційну загрозу для стабільності євро
20:25
Володимир Зеленський
Україна готує ще 7 безпекових угод, зокрема зі США, - Зеленський
20:04
OPINION
Костянтин Корсун
Чи звільнять "Вікторію ШІ" з МЗС?
19:56
на фото: Майк Джонсон
Республіканці планують ініціювати відставку спікера Палати представників США Джонсона
19:24
ЗСУ
Українська авіація вдарила по пункту управління росіян, на фронті відбулося 100 боєзіткнень
19:22
Київ Цифровий
У "Києві Цифровому" з'явився учнівський проїзний
19:01
Вчені знайшли докази того, що континенти утворилися в результаті ударів гігантських метеоритів
Учені пояснили, що за яскраві спалахи могли бачити українці вночі
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 798-го дня війни: ГУР атакувало нафтопереробний завод в Рязані, а у Повітряних силах очікують перші F-16 після Великодня
18:56
алкоголь
Росіяни на ТОТ планують відкрити мережу алкомагазинів і втричі підвищують акциз на вино, - голова Бердянської МВА
18:54
Кіліан Мбаппе, Ліга чемпіонів, ПСЖ
"Боруссія Дортмунд" - ПСЖ: букмекери дали прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
18:26
Віола фон Крамон
Євродепутатка закликала скасувати для Грузії статус кандидата на вступ до ЄС
18:19
руйнування
Від початку великої війни Україна повідомила про підозри 100 вищим офіцерам РФ
18:18
Маріуполь
У районі Маріуполя прогриміли вибухи: окупанти посилили перевірки автівок у місті
18:00
нова книжка Сергія Руденка "Анатомія війни. Путін і Україна"
"Про те, як і чому сталася російсько-українська війна": у Сергія Руденка виходить нова книжка "Анатомія війни. Путін і Україна"
18:00
OPINION
Юрій Бутусов
Скільки триватиме війна і що таке перемога для України
17:59
Інтерв’ю
Павел Коваль прибув на фронт й долучився до передачі техніки ЗСУ
Україна має провести мобілізацію: у цьому Українську державу ніхто не замінить, - польський депутат Павел Коваль
17:51
Ексклюзив
ветеран
Ветеранський бізнес: віцепрезидент ICC Ukraine Олексієнко закликав долучити до розробки законопроєкту Мінфін і Мінекономіки
17:47
Ентоні Блінкен та Іцхак Герцоґ
Блінкен відвідав Ізраїль і закликав підписати угоду про перемир’я в Газі
17:35
Мобілізація, повістки
Україна офіційно не зверталася до Польщі з проханням видати військовозобов'язаних чоловіків, – посол Зварич
17:32
Дмитро Табачник
В Україні конфіскували майно Табачника - ексміністра освіти часів Януковича
17:28
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
Ярмоленко допоміг "Динамо" обіграти "Верес" і піднявся в рейтингу найкращих бомбардирів в історії ЧУ
Більше новин