OPINION

"...на круги своя?"

Олеся Ісаюк
22 грудня, 2022 четвер
18:05
Зміст

Палкі дискусії довкола закону про посилення покарань для військових мають історичне тло, закарбоване в колективній свідомості завдяки суспільним міфам і літературним конструктам

Я раніше не висловлювалася щодо закону про підвищення покарань для військовослужбовців з одної простої причини – замало теоретичних знань і геть повний брак практичного досвіду. Але певної миті, коли градус дискусії у соцмережі почав "зашкалювати", таки заходилася читати першоджерело, тобто сам закон. І завдяки цій нехитрій операції зрозуміла, чому у фокусі запеклих дискусій опинилися саме норма про фактичне скасування пом’якшувальних обставин і можливість засудження на умовний термін за такі провини, як залишення позиції, дезертирство, невиконання наказу тощо.

Зразу застережуся – у жодному разі не беруся оцінювати все це з точки зору права чи сучасних армійських реалій, тут краще за мене скажуть відповідні фахівці. Мене цікавить виключно те, що омовлюють учасники процесу, назвемо це так, жвавої дискусії, і те, як воно пов’язано з нашою історією.

Кожен дослідник Гетьманської держави знає, що мало не основним головним болем кожного гетьмана були запорожці, які відзначалися цілковитою політичною наївністю, зневагою до "городових" та підозріливістю супроти старшини, непередбачуваністю, тяжінням до безумовного егалітаризму і рідкісною шпилькуватістю.

Отож, у цьому контексті після прочитання закону, а відтак кількох палких дискусій у соцмережах на цю тему, де виступали і офіцери, і солдати, в голові вигулькнула вельми цікава асоціація. Дуже мені схотілося домалювати генералам Шапталі чи Залужному по булаві, якою ті б’ють у чоло першого-ліпшого вояку, який попав їм під руку. А ще можна перевдягти їх у гетьманський кунтуш, додати джуру з бунчуком і всі решта регалії. Бо загалом за літанією зі строгих норм і посилення покарань чітко читалося: "Та холера б вас побрала, такі-сякі діти, угомоніться вже нарешті!". Для порівняння можете знайти свідчення про епізоди, коли Богдан Хмельницький далебі мало не з шаблею кидається на старшин, а потім частує їх же, а іноді й усю козацьку раду барилом оковитої зі словами – "Діти мої! Напийтеся й мене не судіть!".

Якщо перейти від особистостей до процесів, то кожен дослідник Гетьманської держави знає, що мало не основним головним болем кожного гетьмана були навіть не стосунки з Москвою чи Річчю Посполитою, а запорожці. Оті браві відважні вояки з пониззя Дніпра, які, крім хоробрості, відзначалися майже цілковитою політичною наївністю, зневагою до "городових" та підозріливістю супроти старшини, непередбачуваністю, тяжінням до безумовного егалітаризму і рідкісною шпилькуватістю. Суміш усіх цих рис була здатна зламати будь-який план – починаючи зі знівельованих походом Сірка на Крим результатів блискучої перемоги під Конотопом і закінчуючи бунтом Петрика у 1690-х. Істинним бенефісом запорозької вольниці була агітація за Івана Брюховецького, апофеозом і фіналом чого стала Чорна рада 1663 року. Підсумувати можна висловом мого приятеля: "Не було такого гетьмана, якому б козаки щороку настрій не псували". На цьому тлі виглядає винятком факт підтримки кошовим Костем Гордієнком виступу гетьмана Мазепи.

І тут доречно нагадати, що добровольців порівнюють з Січчю чи не з перших днів АТО, а ще варто згадати, який клекіт свого часу піднявся у процесі вписування добробатів у загальновійськову структуру.

Кожне більше козацьке повстання провокувало появу чималої кількості так званих покозачених, котрі "брали шаблю в руки та йшли воювати", проте не кожен з них надавався до воєнної справи і реалій.

Повертаючись до історичних асоціацій – кожне більше козацьке повстання також провокувало появу чималої кількості так званих покозачених. Це були вчорашні міщани, селяни, спудеї, загалом всякий і різний люд, який на загальній хвилі "брав шаблю в руки та йшов воювати". Зовсім не кожен з них надавався до воєнної справи і реалій – були між ними і аматори легкого хліба, і ті, кого підхопив потік подій, і бажаючі "слави зажити", і просто буйні юначі голови в пошуку пригод, і "солдати удачі", і типи з-під темної зірки... Ставлення до цієї публіки "старинних" козаків висловив полковник Павло Головацький у 1649 році, прямим текстом посилаючи їх усіх "у поле робити". Цікаво, скільки фахових командирів характеризують "файними" словами вчорашніх тероборонівців просто, як стан, не вдумуючись у їхні реальні здібності і бойові можливості?

Усі ці порівняння стають ще виразнішими, якщо зважити, що уже і в соцмережах видно цікавий розподіл – підтримують закон переважно командири, а солдати і сержантський склад переважно відмовчуються, натомість найактивніше виступають проти добровольці, включаючи тих, хто у війську ще з 2014 року, і аж до "покозачених" від лютого цього року. Принаймні у моїй зоні досяжності це чи не єдиний бодай трохи виразний розподіл.

То що, все – офіцери хороші, солдати погані, а добровольці взагалі кара небесна, розходимося? Ні, дорогі мої, отут тільки і починається суть, – оте взаємне непорозуміння, яке супроводжує українців останні років триста, і яке теж несе свою частку провини за всі наші поразки, та вкотре вилізло на світ Божий, цього разу не впізнане ніким.

Поєднання браку досвіду і знань з високою мотивацією часто дає в підсумку зайву "мудрованість" там, де не конче треба, а в нашому індивідуалістичному суспільстві з кризою довіри взагалі ризикує перетворитися на хронічний млявий перебіг "чорної ради".

Адже історія має здатність римуватися. Уже згадувалося, що добровольців із запорожцями не порівняв хіба лінивий. Тож не будемо вдавати, при цілковитій пошані до їхнього вибору, що всі вони – природжені лицарі без страху й ґанджу. Вистачає там і мандрівного люду, і професійних шукачів пригод, і загалом малоконтрольованих за своєю натурою осіб. Щодо "покозачених", то думаю, що тероборона і всі оті юрми під воєнкоматами перших днів війни – це цілком слушна аналогія. Там не всі були ветеранами АТО, поліції тощо. І не всі мали бодай якийсь військовий досвід. Правда, поєднання браку досвіду і знань з високою мотивацією часто дає в підсумку зайву "мудрованість" там, де не конче треба, а в нашому індивідуалістичному суспільстві з кризою довіри взагалі ризикує перетворитися на хронічний млявий перебіг "чорної ради".

Усе це лягло на плечі фаховим військовим. І певної миті вони не витримали спокуси, як свого часу зауважив Валентин Мороз, стати в позу прусського фельдфебеля – тим більше, що ситуація не лишає ресурсу для тривалих дискусій.

Тимчасом генерали з офіцерами теж насамперед люди. Люди, які все своє фахове життя функціонують у замкненій системі зі специфічними законами і неписаними правилами. В цій системі демократія не передбачена просто by default, і новоприбулим прийнято це пояснювати відразу, круто і вкрай прямолінійно.

До того ж, є й намацальні свідчення того, що претензії до командирів час від часу таки мають підстави. Є і самодури, і некомпетентні, є й любителі принципу "війна все спише", є охочі прикривати свої "косяки" підлеглими і ще багацько усяких. Скажемо так, серед фахових військових трапляються геть нефахові, є й прихильники "творчої спадщини" совєтських командирів. Друга Світова "остання" не тільки у головах переляканого цивільного населення.

А "Друга Світова" в головах кадрових військових (як і управлінців державного сектора) – це, в суті своїй, реальність імперії зі строгою ієрархічною структурою. Тої імперії, яка підім’яла під себе наш степовий фронтир 250 років тому. Наскільки вона уживалася з реальністю територій, куди прийшла, непогано ілюструє доля Запорозької Січі.

Разом з падінням імперії, цього разу – остаточним, повертається фронтир з усією його вольницею. А в ній усе, зване "прусським ригором" і "совком" не працює. У реальності фронтиру найкраще працює ініціатива і горизонтальна організація "на потребу дня".

Зворотний наслідок такий, що разом з падінням імперії, цього разу – остаточним, повертається фронтир з усією його вольницею. А в ній усе, зване "прусським ригором" і "совком" не працює. У реальності фронтиру – яка тільки і спроможна породити "народ-військо" – найкраще працює ініціатива і горизонтальна організація "на потребу дня". Як правило, люди здатні до цього, абсолютно не вписуються у світ строгих правил та ієрархії. А "прусська система" часто-густо просто не встигає за зміною обставин. Неусвідомлена спадщина фронтиру диктує дещо інші очікування від командира. Аматори "прусських" методів часто "підвисають" у тій мінливій обстановці. А "совок" – це узагалі не про організацію, а про переробку всього, чого можна, під ідею, тож не диво, що живе він до першої кризи і саме в армії остаточно вкляк у 2014 році.

Історія іноді дуже практичний предмет. Бо саме її хвости є одною з причин, яка не дає спокійно обговорити поточні проблеми. "Хвіст" перший – ресентимент. Після втрати Гетьманщиною решток самостійності Січ і січова вольниця стали об’єктом ресентименту. Остаточну форму йому надав ранній Шевченко своїми баладами і поемами. Втім, ресентимент має одну малопомітну, але дуже вагому в наслідках властивість – він консервує не тільки ідеалізований образ, а й цілком реальні проблеми того часу. Останні ретушуються, тьмяніють, сходять на маргінес. Усім, хто пробував підважити козацький міт, ставала засторогою доля Пантелеймона Куліша. А історики "державницької" школи, які намагалися з доказовою базою в руках хоч трохи урівноважити міфологію козацької вольниці, мусили роками доказувати, що вони не зрадники.

У художній белетристиці у нас практично відсутній образ офіцера. Рядовий вояк – є, найвище командування в особі гетьмана чи умовні "комбриги" в особі полковників – є, а от "середньої ланки", на якій зазвичай лежить левова частка всього, що відбувається в армії, – нема. Сподіваюся, ця визвольна війна суттєво змінить наш літературний дискурс.

Цікавий момент – у художній белетристиці у нас практично немає образу офіцера. Рядовий вояк – є, найвище командування в особі гетьмана чи умовні "комбриги" в особі полковників – є, а от "середньої ланки", на якій зазвичай лежить левова частка всього, що відбувається в армії, – нема. Незначний виняток – тексти з автобіографічною основою, та ж "Заметіль" Купчинського чи "Вогненні стовпи" Іваничука. Зате є обер-лейтенанти цісарсько-королівської армії у "Швейку" й анекдоти про прапорщиків. І нуль розуміння, що "Швейка" треба читати, знаючи і усвідомлюючи і нюанси ставлення чехів до імперії Габсбургів, і русофілію Гашека, натомість анекдоти про прапорщиків, якими часто бували українці, – це ще й "довга рука" російської колоніальної оптики відносно українців.

Друга причина – приснопам’ятний визвольний міф, у якому неодмінно присутній бравий козак, який усіх розкидає направо-наліво мало не силою погляду, але ще майже обов’язково є погана старшина, яка всіх "здає" ворогу, хоча якраз оцей бік визвольного міфу не афішується. Певною мірою до цього доклалася теж критика асиміляційних тенденцій серед колишньої козацької старшини.

Сумарна дія усіх згаданих неусвідомлених спогадів перетворює дискусію у срач і начисто глушить ті голоси, які вказують на цілком конкретні кроки, які варто було б зробити і які б дійсно покращили ситуацію. А тимчасом історія буває таки дуже практичним предметом. Сподіваюся, ця визвольна війна також суттєво змінить наш літературний, а відтак і суспільний дискурс.

Спеціально для Еспресо.

Про авторку: Олеся Ісаюк – історик, докторка гуманітарних наук, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького", дослідниця нацистських і совєтських репресій у ХХ столітті.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.37
    Купівля 39.37
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.65
    Продаж 43.36
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
19 травня
18:22
президент Демократичної Республіки Конго Фелікс Чісекеді
Армія Демократичної Республіки Конго каже, що зірвала спробу держперевороту
18:20
Огляд
Олександр Усик
Усик - абсолютний чемпіон світу, Ребров обрав футболістів для Євро-2024: огляд українського спорту за тиждень
18:03
OPINION
Ольга Духнич
Монополія на деконструкцію та деструкцію в Росії давно у влади
17:43
Інтерв’ю
Олексій Гетьман
Чим краще фортифікації, тим менше потрібно людей, щоб тримати оборону, - військовий експерт Гетьман
17:23
Оновлено
Президент Ірану Ебрагім Раїсі
Гелікоптер з президентом Ірану Раїсі зазнав "жорсткої посадки"
17:13
Оновлено
обстріл Харківщини
Росія вдарила ракетами по базі відпочинку на околиці Харкова: 6 загиблих, 27 поранених
17:05
Саломе Зурабішвілі
Чекають з 2018 року: президентка Грузії Зурабішвілі запросила Макрона відвідати країну на День незалежності
16:04
OPINION
Митрополит Епіфаній
Чому в окопах не буває атеїстів
15:54
ракета Х-59
Вдень 19 травня Росія випустила 2 ракети по центру Харкова
15:34
Грац (Австрія)
Приготувала ножа та сокиру: 14-річна прихильниця ІДІЛ готувала теракт в австрійському Граці
15:27
Patriot
Два Patriot для Харкова принципово змінять ситуацію, - Зеленський
15:23
Ексклюзив
Китай сигналізує, щоб буде підтримувати Росію, - дипломат Харченко
15:20
ЗСУ
Хочуть прорвати оборону: від початку доби росіяни найактивніші на Сіверському напрямку
15:07
Грант Шаппс
"У першу чергу": міністр оборони Британії закликав Німеччину надати Україні Taurus і дозволити бити ними по Криму
14:56
Росіяни переганяють свою військову техніку та особовий склад з місця на місце у тимчасово окупованому Маріуполі
Росіяни постійно переганяють військову техніку в Маріуполі, аби уникнути ударів ЗСУ, - "Атеш"
14:50
Роберт Фіцо
Замах на Фіцо: у Словаччині розповіли про стан пораненого прем'єра
14:42
Оновлено
РСЗВ RM-70 4D
Окупанти з РСЗВ обстріляли Куп'янщину: п'ятеро людей загинули, 9 поранені
14:34
школа, окупанти, ТОТ
У школах на ТОТ загарбники ввели предмет "моральні основи сімейного життя": розповідають про "цінності російської родини"
14:23
Тайсон Фʼюрі та Олександр Усик
"Усик переміг лише завдяки тому, що в Україні йде війна": росіяни ширять фейки про тріумф українського боксера
14:03
Оновлено
Українські дрони вночі атакували військовий аеродром, НПЗ та нафтобазу у різних місцях Росії
14:01
OPINION
Дмитро Золотухін
Чому перемога Усика є справді історичною
13:46
гроза
Де в Україні 20 травня пройдуть дощі з грозами: прогноз погоди від Наталки Діденко
13:45
Ходорковський
"За такого співвідношення постачань і сил": Ходорковський звинуватив Захід у зраді України, яка може втратити Харків, Одесу і зрештою перейти до партизанщини
13:07
РФ атакувала авіабомбами Берислав на Херсонщині
Російський БПЛА атакував Берислав на Херсонщині: постраждали 5 людей
12:27
На супутникових знімках порту Новоросійська після атаки БПЛА
На супутникових знімках порту Новоросійська після атаки БПЛА видно сліди пожежі
12:09
OPINION
Костянтин Корсун
Чи варто довіряти додатку "Резерв+"?
11:38
Олександр Усик
"Батьку, ти чуєш мене?": Усик не стримав сліз після перемоги над Ф'юрі
11:28
ЗСУ
Окупанти на Краматорському напрямку намагаються прорвати українську оборону, на Сіверському - шукають слабкі місця ЗСУ
11:11
ВМС знищили російський морський тральщик "Ковровець"
ВМС знищили російський морський тральщик "Ковровець"
10:52
Шарль Мішель
Голова Євроради порадив Грузії правильно скористатися ветуванням президенткою закону про "іноагентів"
10:51
Олександр Усик
Усик після бою з Ф'юрі потрапив до лікарні через підозру на перелом щелепи
10:37
Ексклюзив
вшанування жертв політичних репресій
Терористична радянська машина: історик Кметь про політичні репресії у XX столітті
10:20
У Херсоні комунальники відновили комунікації у пошкоджених російськими авіабомбами житлових будинках
10:14
шахед
Росіяни вночі атакували Одещину: через падіння уламків БПЛА є руйнування
10:02
OPINION
Володимир Ар'єв
Власний український ВПК — це пріоритет номер 1, 2 і 3
09:57
Ексклюзив
Маріуполь
Корупція, беззаконня та тиск на населення: журналіст Осиченко про ситуацію у Маріуполі
09:43
Росіяни не вивозять свою знищену техніку з Криму: у чому причина
09:40
Вулкан Маунт Марапі в Індонезії
В Індонезії сталося виверження вулкана Ібу: із семи прилеглих сіл евакуювали мешканців
09:35
Ексклюзив
Український військовий
На кожного українського воїна йде десять, - російського м’яса: командир екіпажу БПЛА 4-ї БрОП "Рубіж" про нестачу в армії та мобілізацію
08:55
Румунія, прапор Румунії
Румунія розшукує екіпаж затонулого судна у Чорному морі
Більше новин