Ексклюзив

"На нулі страху нема, а є велика відповідальність за побратимів". Пам'яті Олени з позивним Мара

Христина Парубій
14 жовтня, 2023 субота
09:17

Жінка брала участь в обороні Києва та Харківщини. У квітні вона загинула на позиціях під Кремінною

Зміст

Ця історія увійшла до книги "Жінки на війні" журналістки "Еспресо" Христини Парубій. Авторка встигла поговорити з Оленою до її останньої битви. У тексті ви не знайдете фото Олени у військовій формі, вони не збереглися. Але є фото Олени з цивільного життя.

**

Олена з позивним Мара – військовослужбовиця 112 бригади територіальної оборони Збройних сил України. У військо вона вирушила одразу, коли Російська Федерація розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Спочатку військова стояла на варті Києва, а згодом брала участь у звільненні Харківщини.

"В армії, особливо на передовій тебе можуть вбити. Але в армії ти маєш змогу захищатися. Не ракета, не диверсійно-розвідувальна група противника, а саме ти керуєш своїм життям", - так про своє бажання вирушити в армію розповідає Олена. 

Олена – не професійна військова, хоча про військову службу мріяла ще з дитинства. Батько-офіцер прищепив любов до мілітарної справи. Частину свого життя Олена провела у військовій частині. 

"Я вважаю свого батька – взірцем офіцера. Я тягнулася до своїх батьків і хотіла бути схожою на них. Я бачила військову службу. Знаю, у радянський час та до 2014 року в армії було багато чого поганого. Але
я бачила армію тільки з кращого боку. Тобто, як людей, які захищають свою країну. Коли ти мала дитина, ти бачиш краще"
.

Олена з позивним Мара

Олена з позивним Мара. Фото: Надано Христиною Парубій

Дитиною жінка мріяла про роботу в небі, але не склалося. У цивільному житті працювала юристом, державним службовцем. Щодня ходила на роботу, але також мала свої хобі — любила малювати аквареллю, займатися дайвінгом, їздила верхи та подорожувала. 24 лютого Олена повністю змінила своє доволі цікаве життя і стала на захист країни.

"Коли Росія почала повномасштабне вторгнення, я не могла не піти. Прийшла до військкомату, там зустріла ще одну дівчину. Нам сказали, що тероборона (ТРО) розташована не тут. І ми пішки пішли до базування ТРО. На базі сказали, що бригаду евакуювали. Тож ми пішли туди, де її евакуювали. Зустріли натовп охочих, стояли півдня в черзі, щоб написати заяву, а інші пів дня стояли в черзі, щоб отримати зброю", - розповіла про початок служби Олена.

Оборона Київщини та Харківщини

Так Олена почала обороняти країну від ворога. Перше бойове завдання було — стояти на блокпостах у столиці. Олена пригадує: лише тоді зрозуміла, що вже в армії. Не було присяги, тільки автомат і умовне бойове завдання. Адаптовуватися до армії не довелося, тому що реальних армійських буднів не було. Не було казарм, не було стройової підготовки. Якщо були ранні підйоми — то це з певною метою. Не було розкладу, як в армії: підйом, зарядка, вечеря, відбій. 

Олена з позивним Мара

Олена з позивним Мара.
Фото: Надано Христиною Парубій

"Вже пізніше була дуже крута та урочиста присяга з бандуристом, — пригадує Олена. — Нам десь об 11 годині в центрі ТРО видали зброю, потім відправили відпочивати. О 3 ночі підняли та сказали, що ми маємо зайняти позиції в центрі Києва, зайняти перехрестя. Ми вийшли на це перехрестя вночі. На щастя, наш взводний був кадровий офіцер. Тому він знав, що треба робити. Він обрав нам точки та поставив людей. Дві доби ми там стояли, нас ніхто не міняв, тому що не було кому міняти, нам не було де відпочити, поїсти. Потім на цьому місці з'явився блокпост". Але згодом волонтери почали привозити їжу на блокпост, у штабі також почали видавати їжу.

Олена пригадує, що перші тижні організм тримався на адреналіні.

"Коли ти реально стоїш без бронежилета, без каски, без якогось розуміння, що відбувається в центрі Києва. А десь там на проспекті Перемоги по чутках, по новинах іноді навіть по звуках, їде якась ворожа техніка. Це дуже великий викид адреналіну. А далі приходить звичка. Ти звикаєш до автомата, звикаєш, що навколо тебе два десятки хлопців, ти звикаєш до форми та берців. Адаптація пройшла через стрес та адреналін. Але майже непомітно насправді", — казала Олена. 

Після звільнення Київщини тероборонівці вирушили у більш пекельні точки російсько-української війни. Харківщина стала місцем, де військова по-справжньому відчула активні бойові дії.

"Картину, яку ми побачили – річка, ліс і десь там в лісі ворог, якого ти не бачиш, але ти знаєш, що він десь там є через річку. Дуже спокійно, дуже тихо і дуже небезпечно. Ми майже не бачили Харкова. Ми проїхали повз нього, але майже його не бачили. Ми майже не бачили якихось селищ. Хоча я знаю, що селища, біля яких ми стояли, були майже порожні. Ми зайняли свої позиції. Навколо ліс, річка і тиша. Вночі вона була доволі моторошна. Ми вийшли на берег річки й зайняли там позиції", — пригадувала Олена.

Ворог давав знати про свою присутність обстрілами селища, які були поруч з позиціями Мари. А потім на цьому напрямку пройшов наступ. Територіальна оборона була використана грамотно, недосвідчені бійці нікого не атакували безпосередньо.

"Ми йшли останнім ешелоном, розставляли блокпости й таке інше. Було дуже багато розбитої російської техніки та напівзруйновані селища. Людей майже не було, а у тих, хто залишився, не було світла та газу", — розповідала про події на Харківщині Олена. 

Олена з позивним Мара захоплювалася підводним плаванням

Олена з позивним Мара захоплювалася підводним плаванням. Фото: Надано Христиною Парубій

Радість від звільнених областей

Бригада Олени зупинилася на державному кордоні. Але росіяни далі продовжували обстрілювати Харківську область. Вони цілеспрямовано стріляли по селах та мирному населенню. Продовжували руйнувати далекобійною зброєю. Жінка зізнається, страху тоді не було, але відчувала величезну відповідальність перед побратимами.

"Коли ти вперше стаєш на нуль і розумієш, що перед тобою вже нікого немає, що ми перші — це хвилює. Розумію, що права на помилку немає. При тому у нас були не ті позиції, з яких починають штурм, у нас були позиції, на яких спостерігають і по можливості не виказують себе. Тобто ти сидиш вночі абсолютно в тиші, в темряві з тепловізором і спостерігаєш за тим берегом, щоб, якщо щось станеться, попередити штаб. Це доволі хвилююче відчуття. Не можу сказати, що мені було страшно", — розповідає про перебування на передовій Олена.

Військова разом з побратимами не проводили штурмові дії, але наступали з усіма бригадами та займали позиції. З допомогою її підрозділу замайорів український прапор на російсько-українському кордоні з боку Харківщини.

"Радісно було, хоч і заслуга була не велика, хоча напевно є, тому що ми виконували свою роботу добре", - поділилася враженнями жінка.

Розмову з Оленою ми записали торік у грудні. Опісля вона ще залишалася у війську і після перемоги хотіла помандрувати світом. Але не судилося. У квітні Мара загинула на фронті. На позиціях під Кремінною, на нулі під час виконання бойового завдання. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
18:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Убивство Фаріон. Чому надмірний піар може зашкодити знайти реального замовника?
18:01
Сергій Жадан
Жадан про військових і цивільних: "Тилу не потрібно соромитися своєї втоми"
17:58
відключення електроенергії
Графіки вимкнень світла 27 липня діятимуть лише 6 годин на добу: подробиці
Більше новин