Ексклюзив

"На нулі страху нема, а є велика відповідальність за побратимів". Пам'яті Олени з позивним Мара

Христина Парубій
14 жовтня, 2023 субота
09:17

Жінка брала участь в обороні Києва та Харківщини. У квітні вона загинула на позиціях під Кремінною

Зміст

Ця історія увійшла до книги "Жінки на війні" журналістки "Еспресо" Христини Парубій. Авторка встигла поговорити з Оленою до її останньої битви. У тексті ви не знайдете фото Олени у військовій формі, вони не збереглися. Але є фото Олени з цивільного життя.

**

Олена з позивним Мара – військовослужбовиця 112 бригади територіальної оборони Збройних сил України. У військо вона вирушила одразу, коли Російська Федерація розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Спочатку військова стояла на варті Києва, а згодом брала участь у звільненні Харківщини.

"В армії, особливо на передовій тебе можуть вбити. Але в армії ти маєш змогу захищатися. Не ракета, не диверсійно-розвідувальна група противника, а саме ти керуєш своїм життям", - так про своє бажання вирушити в армію розповідає Олена. 

Олена – не професійна військова, хоча про військову службу мріяла ще з дитинства. Батько-офіцер прищепив любов до мілітарної справи. Частину свого життя Олена провела у військовій частині. 

"Я вважаю свого батька – взірцем офіцера. Я тягнулася до своїх батьків і хотіла бути схожою на них. Я бачила військову службу. Знаю, у радянський час та до 2014 року в армії було багато чого поганого. Але
я бачила армію тільки з кращого боку. Тобто, як людей, які захищають свою країну. Коли ти мала дитина, ти бачиш краще"
.

Олена з позивним Мара

Олена з позивним Мара. Фото: Надано Христиною Парубій

Дитиною жінка мріяла про роботу в небі, але не склалося. У цивільному житті працювала юристом, державним службовцем. Щодня ходила на роботу, але також мала свої хобі — любила малювати аквареллю, займатися дайвінгом, їздила верхи та подорожувала. 24 лютого Олена повністю змінила своє доволі цікаве життя і стала на захист країни.

"Коли Росія почала повномасштабне вторгнення, я не могла не піти. Прийшла до військкомату, там зустріла ще одну дівчину. Нам сказали, що тероборона (ТРО) розташована не тут. І ми пішки пішли до базування ТРО. На базі сказали, що бригаду евакуювали. Тож ми пішли туди, де її евакуювали. Зустріли натовп охочих, стояли півдня в черзі, щоб написати заяву, а інші пів дня стояли в черзі, щоб отримати зброю", - розповіла про початок служби Олена.

Оборона Київщини та Харківщини

Так Олена почала обороняти країну від ворога. Перше бойове завдання було — стояти на блокпостах у столиці. Олена пригадує: лише тоді зрозуміла, що вже в армії. Не було присяги, тільки автомат і умовне бойове завдання. Адаптовуватися до армії не довелося, тому що реальних армійських буднів не було. Не було казарм, не було стройової підготовки. Якщо були ранні підйоми — то це з певною метою. Не було розкладу, як в армії: підйом, зарядка, вечеря, відбій. 

Олена з позивним Мара

Олена з позивним Мара.
Фото: Надано Христиною Парубій

"Вже пізніше була дуже крута та урочиста присяга з бандуристом, — пригадує Олена. — Нам десь об 11 годині в центрі ТРО видали зброю, потім відправили відпочивати. О 3 ночі підняли та сказали, що ми маємо зайняти позиції в центрі Києва, зайняти перехрестя. Ми вийшли на це перехрестя вночі. На щастя, наш взводний був кадровий офіцер. Тому він знав, що треба робити. Він обрав нам точки та поставив людей. Дві доби ми там стояли, нас ніхто не міняв, тому що не було кому міняти, нам не було де відпочити, поїсти. Потім на цьому місці з'явився блокпост". Але згодом волонтери почали привозити їжу на блокпост, у штабі також почали видавати їжу.

Олена пригадує, що перші тижні організм тримався на адреналіні.

"Коли ти реально стоїш без бронежилета, без каски, без якогось розуміння, що відбувається в центрі Києва. А десь там на проспекті Перемоги по чутках, по новинах іноді навіть по звуках, їде якась ворожа техніка. Це дуже великий викид адреналіну. А далі приходить звичка. Ти звикаєш до автомата, звикаєш, що навколо тебе два десятки хлопців, ти звикаєш до форми та берців. Адаптація пройшла через стрес та адреналін. Але майже непомітно насправді", — казала Олена. 

Після звільнення Київщини тероборонівці вирушили у більш пекельні точки російсько-української війни. Харківщина стала місцем, де військова по-справжньому відчула активні бойові дії.

"Картину, яку ми побачили – річка, ліс і десь там в лісі ворог, якого ти не бачиш, але ти знаєш, що він десь там є через річку. Дуже спокійно, дуже тихо і дуже небезпечно. Ми майже не бачили Харкова. Ми проїхали повз нього, але майже його не бачили. Ми майже не бачили якихось селищ. Хоча я знаю, що селища, біля яких ми стояли, були майже порожні. Ми зайняли свої позиції. Навколо ліс, річка і тиша. Вночі вона була доволі моторошна. Ми вийшли на берег річки й зайняли там позиції", — пригадувала Олена.

Ворог давав знати про свою присутність обстрілами селища, які були поруч з позиціями Мари. А потім на цьому напрямку пройшов наступ. Територіальна оборона була використана грамотно, недосвідчені бійці нікого не атакували безпосередньо.

"Ми йшли останнім ешелоном, розставляли блокпости й таке інше. Було дуже багато розбитої російської техніки та напівзруйновані селища. Людей майже не було, а у тих, хто залишився, не було світла та газу", — розповідала про події на Харківщині Олена. 

Олена з позивним Мара захоплювалася підводним плаванням

Олена з позивним Мара захоплювалася підводним плаванням. Фото: Надано Христиною Парубій

Радість від звільнених областей

Бригада Олени зупинилася на державному кордоні. Але росіяни далі продовжували обстрілювати Харківську область. Вони цілеспрямовано стріляли по селах та мирному населенню. Продовжували руйнувати далекобійною зброєю. Жінка зізнається, страху тоді не було, але відчувала величезну відповідальність перед побратимами.

"Коли ти вперше стаєш на нуль і розумієш, що перед тобою вже нікого немає, що ми перші — це хвилює. Розумію, що права на помилку немає. При тому у нас були не ті позиції, з яких починають штурм, у нас були позиції, на яких спостерігають і по можливості не виказують себе. Тобто ти сидиш вночі абсолютно в тиші, в темряві з тепловізором і спостерігаєш за тим берегом, щоб, якщо щось станеться, попередити штаб. Це доволі хвилююче відчуття. Не можу сказати, що мені було страшно", — розповідає про перебування на передовій Олена.

Військова разом з побратимами не проводили штурмові дії, але наступали з усіма бригадами та займали позиції. З допомогою її підрозділу замайорів український прапор на російсько-українському кордоні з боку Харківщини.

"Радісно було, хоч і заслуга була не велика, хоча напевно є, тому що ми виконували свою роботу добре", - поділилася враженнями жінка.

Розмову з Оленою ми записали торік у грудні. Опісля вона ще залишалася у війську і після перемоги хотіла помандрувати світом. Але не судилося. У квітні Мара загинула на фронті. На позиціях під Кремінною, на нулі під час виконання бойового завдання. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:47
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу, міністра оборони Галланта й лідера військового крила ХАМАСу Дейфа
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:40
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
Більше новин