На Півдні Україна перебуває на першому етапі наступальної операції. Колонка Сергія Згурця
На Півдні Сили оборони перебувають у першій фазі наступальної операції, що триватиме не менш ніж два місяці та є підготовчою перед основним наступом
Наступ України на Півдні
Отже, якщо говорити про ситуацію на лінії фронту, то зараз ми й оброняємося, й наступаємо. Ініціатива переходить на наш бік на півдні та сході. Генштаб говорить про наступ ЗСУ на чотирьох напрямках: на Бахмутському, Запорізькому, заході Донеччини - десь 200 км по лінії фронту.
На півдні, за моїми враженнями, ми перебуваємо в першій фазі наступальної операції. Вона чимось нагадує Херсонську операцію з урахуванням висновків із тих бойових дій, тому що тоді в нас були спроби відразу почати штурм бригадами. Це мало певні негативні наслідки, після чого ми перейшли на виснажливий характер щодо знищення оборони РФ. Знекровлення ворога в Херсонській операції тривало близько двох місяців. Я думаю, цей перший етап операції на півдні триватиме не менше ніж два місяці, хоча ми можемо сприймати його як підготовку до основного наступу.
Ми зробили висновки з Херсонської операції. Зараз ми обережно просуваємося. Де бачимо загрози, використовуємо артилерію. Готуємося розріджувати оборону РФ, що й робимо по всій лінії оборони. Ми діємо ротними групами без залучення основних сил, базових бригад, хоча на окремих напрямках вони підготовлені до наступу, враховуючи ту чи іншу ситуацію на лінії фронту. Якщо візьмемо наш правий фланг, то відбуваються зміни від Лобкового до П’ятихаток. Очікуємо на підтвердження від Генштабу, що ворога вибили з П’ятихаток, адже РФ панікує із цього приводу, що Україна може наступати на Василівку. Поки з українського боку підтверджень немає, хоча позитивна динаміка вкрай важлива. За П’ятихатками - Василівка, вихід на Токмак. Лінії оборони РФ порівняно з діями від Оріхового менші, ніж напрямок до Василівки. Також наступаємо від Оріхового. Бойові дії активізувалися на лінії Копане - Роботине. Є зміни на лінії фронту. Роботине, де раніше діяла 47-а омбр, бойові дії тривають. Вони активізувалися, є захоплені російські полонені. Ця ділянка в напрямку Мелітополя надзвичайно важлива. Далі - Велика Новосілка, Бердянський напрямок. Там теж є звільнені населені пункти. Уся лінія оборони - Новодарівка, Рівнопіль, Старомайорськ, Новодонецьке - за ними активізується. Це лінія, де зараз убивають взводні опорні пункти РФ, щоб рухатися до Старомлинівки - украй важливого для нас напрямку. Також є просування від Вугледара. Командувач цього напрямку - генерал Тарнавський сказав, що є просування від Вугледара. Точного напрямку ми не знаємо, але розуміємо значення, тому що це якраз дає забезпечити нам рух на Волноваху - важливий опорний пункт РФ із погляду логістики та наших подальших дій. Уся ділянка південного фронту ожила. Ворог не може визначити напрямок основного удару; як і раніше, підтягує резерви, які знищує наша артилерія. Цей процес виманювання та знищення триватиме тижні з огляду на досвід Херсонської операції. Потім почнеться основний етап наступу з використанням усього потенціалу бригад, які готувалися до звільнення нашої території. Отже, ставімося спокійно до ситуації: вона абсолютно спланована, ми готуємося та проводимо тривалу операцію зі знищення противника та створення оптимальних умов для нашого просування з мінімальними втратами для особового складу. Це надзвичайно важливий складник підходів Генштабу ЗСУ.
Просування Сил оборони на Бахмутському напрямку
Є просуванння, активізація й на Бахмутському напрямку. Два дні тому генерал Сирський казав, що РФ активно підтягує резерви для утримання флангів.Мої друзі теж кажуть, що ворога стало значно більше, ніж тиждень - два тому. РФ намагається утримувати фланги. Це збільшує завдання для ЗСУ щодо знищення ворога й оточення угруповання в Бахмуті. До цього далеко, але передумови створюють сьогодні. Лейтенант НГУ Євгеній Оропай зазначив, що на всій лінії зіткнення, де стоять ЗСУ та штурмують окупанти, постійно працює артилерія, ворог стягує резерви, щоб якось стримати наші спроби відвоювати українську землю. Дуже складний напрямок. Ворожі авіація, артилерія й танки працюють майже постійно. Регулярні війська зараз - основна сила РФ. У них є проблеми з мотивацією, кадрами, які не хочуть виконувати бойові завдання, адже їх не прикривають. Піхота йде вперед, а ззаду - танки. Вони відмовляються виконувати завдання та кидають позиції. Тим захисникам, які перебувають на лінії зіткнення, дуже складно. Ми платимо надвелику ціну за кожні метр, сантиметр нашої української землі. Зараз наш батальйон "Свобода" та захисники Сил оборони, займаються "доставкою" західної зброї на голови окупантам, тому недалеко від Ягідного, Кліщіївки, Озорянівки, Курдюмівки, Бахмута є змога просуватися завдяки західним озброєнню та техніці. Можна казати про наступ. Українці мають розуміти: у новинах і телеграм-каналах іноді є ІПСО РФ, адже переважно всю інформацію на цій лінії надають за два - три дні. Там тривають круті та складні речі, про які поки не можна казати. Ворог масово штурмує наші позиції, але наші захисники планують і повернуть наші землі. Танкові колони РФ, чотири - шість танків, прикривали гвинтокрили. Танки, БМП знищили. Раніше вагнерівці використовували гарматне м’ясо, а зараз РФ розуміє, що військо не нескінченне та його треба навчати. Водночас живої сили в росіян значно більше, артилерії теж більше, радянське БК іноді недострілює, але стріляє й завдає максимальної напруги. У них майже постійно працює РЕБ, з’явилося набагато більше "мавіків", які передає КНР. Раніше співвідношення було 80:20 на нашу користь, а зараз росіяни навчилися робити скиди на наші позиції. Їхні танки, хоч і радянські, виїжджають, стріляють - це дуже впливова міць. На жаль, із ними велика складність. "Ланцети" використовують. Іноді вони допомагають, іноді бачать техніку та знищують її. У батальйоні найближчим часом буде збір на РЕБ-станцію, тому, якщо є змога долучитися, буде круто. РЕБ допомагає виявляти дрони та знищувати їх. Не всі наші групи забезпечення ПНБ, тепловізорів вистачає. Завжди потрібен плюс один засіб. Це розхідний матеріал.
Особливості лінії оборони РФ
Зараз українські підрозділи - за 8 - 10 км від основної лінії оборони, фортифікаційно підготовленої.
Фото: TelegraphЇї РФ готувала щонайменше півроку. Лінія передбачає пірамідки ПВК Вагнера, бетонні фортифікаційні споруди, мінні поля, які дуже затримують наше просування та є викликом. Андрій Кульчицький, державний експерт Київського науково-дослідного інституту судової експертизи Мін’юсту, розповів, що дії Росії визначає керівництво з облаштування інженерних загороджень, де все розписано. Особливістю є те, що велику кількість мінних полів становлять поля, установлені безсистемно, з великою витратою мін, адже їхня кількість перевищує потребу. Зростає щільність мінних полів, невизначені їхні кордони. Міни ставлять, щоб наші сапери підривалися. Усе це спрацьовує. Наші війська під час наступу стикаються з полями невстановленої протяжності, кількості на невизначених напрямках. Є підготовка до наступу, коли сапери відпрацьовують подолання загороджень перед своїм переднім краєм і виходом наших військ, та подолання вибухових загороджень у ході просування військ. Залежно від умов, засобів розмінування, характеристик мінних полів, особливостей місцевості, проходи можуть проробляти у вибуховий, ручний, механічний і комбінований способи. Якщо наші готуються до наступу, то проробляють проходи перед своїм переднім краєм, щоб ворог цього не бачив. Потім - наступ, військові починають рухатись углиб оборони противника. Тут виконують завдання групи розгородження, зокрема розмінування, адже мінні загородження або обходять, або проходами, або рухаючись полями. ЗСУ мають від СРСР розмінувальні установки УР-77, УР-83П, які роблять проходи у вибуховий спосіб: запускають заряд розмінування, підривають, перевіряють прохід, яким ідуть техніка та люди.
- Актуальне
- Важливе