OPINION

Наші клопоти з демократією

Олеся Ісаюк
27 лютого, 2023 понедiлок
18:03

Демократичний процес у воюючій Україні оголив усі питомі вади демократії, зумовлені історичним бекграундом нації та природою цього механізму, як влади більшості, котра найчастіше буває пристосуванською і агресивною супроти ініціативних активістів. І в політиків за цих обставин може з'явитися спокуса популізму.

Зміст

Нещодавні події в парламенті змусили вкотре стримати зітхання з приводу плачів над демократією, яку останні рішення парламенту, і не тільки його, начебто поставили під пряму загрозу. Ні, не тому, що я заклятий антидемократ, хоча майже після кожного зіткнення з низовою, дідько б її побрав, демократією, я згадую фразу Черчилля про п’ять хвилин розмови зі середньостатистичним виборцем, як основний аргумент проти демократії.

А тому, що в мене складається враження, наче ні політики демократичного спектра, ні загалом громадянське суспільство не усвідомлюють кількох базових речей. Принаймні, цього непомітно із їхніх публічних висловлювань і текстів.

Демократія – це частина політичних традицій суспільства, значною мірою залежна від особливостей місцевих звичаїв управління і самоврядування.

Річ перша — демократія це не сферичний кінь в вакуумі. Це не тільки народовладдя, як умовна "технологія" чи організаційний прийом. Це також частина політичних традицій суспільства. Студентам-історикам з другого курсу втовкмачують: умовний феодалізм виглядав по-одному у Франції, по-іншому в Німеччині, а ще інакше — в Англії. І це напрочуд важливо, адже без усвідомлення цієї різниці потім не второпаєш, чому Німеччина виявилася роздробленою, в Англії сформувалася конституційна монархія, а у Франції — монархія абсолютна. Осердя різниці — в особливостях місцевих політичних звичаїв.

Це ще більше дивно, позаяк свого часу ми вже наразилися на небезпеку втілення начебто готових "сферичних у вакуумі" приписів. Я про Болонську систему, яка в підсумку пройшла довгий шлях адаптації до українських умов і зрештою стала ще одним її варіантом. Як це відбулося, либонь, у всіх європейських країнах.

Вимоги юрби – далеко не завжди "глас Божий", значно частіше йдеться про хвилинні примхи і напади колективних страхів. Тому-то мусить функціонувати безумовна монополія держави на легалізоване насильство.

Також ми забуваємо, що будь-яка, навіть найсправедливіша революція несе з собою елемент підважування легітимності влади. З одного боку, не підваживши старе, не збудуєш нового. З іншого, влада починає вчитися слухати навіть не народ, а юрбу. А це далеко не завжди "глас Божий", значно частіше йдеться про хвилинні примхи та напади колективних страхів. Тому-то є поняття "берегти народ від нього самого", і мусить функціонувати безумовна монополія держави на легалізоване насильство. Демократії у певний момент починає більше загрожувати охлократія (влада юрми), ніж тиранія — у всякому разі, зсередини. І щоб не допустити сповзання в охлократію , доводиться вдаватися чи то до абсолютної монархії, чи то до авторитарної диктатури. Це об’єктивні реалії процесів, і в такій парадигмі, хочемо ми того чи ні, питання в тому, чий буде український Болівар, Вашинґтон чи Пілсудський? В нашому випадку — таки український, чи все ще креольський? І хто посяде в постреволюційній Україні позиції Мюрата, Нея, Фуше, Талейрана та інших. Щиро сподіваюся, що опозиція це розуміє. І принагідно зауважу, що союзникам час від часу не зашкодило б заглиблюватися у власну історію.

Бо, зрештою, це вже було в нашій історії. Ми протиставляємо Богдана Хмельницького Яремі Вишневецькому не в останню чергу через жорстокі розправи зі "збунтованим хлопством", але забуваємо, що Богдан Хмельницький інколи мусив уживати булаву за прямим призначенням –приводити до тями надто вже буйних "козацьких демократів". "Дітки мої! Напийтеся й мене не судіть!" – не пригадуємо, після чого це? А декого, як полковника Матвія Гладкого, взагалі мусив "коротити на голову". Після смерті Хмельницького все покотилося в громадянську війну, не в останню чергу тому, що жоден із претендентів на гетьмана не мав достатньо сили, аби самому "навести лад" і припильнувати його бодай п’ятнадцять років. Наслідки Руїни Україна відхаркувала ще дуже довго, а в стратегічному сенсі – подекуди й досі.

Другий такий епізод "отруєння демократією" — це наша знаменита "отаманія" 1919–1920 років. А ще до того — філософування Винниченка про "народну міліцію" замість армії.

Сучасна українська демократія містить занадто багато реактивних рудиментів начебто віджилого "совка", позак ми боїмося, що наша держава стане таким самим репресивним монстром.

Хай на разі ми все ж не докотилися до рівня Винниченка — історія таки чогось вчить, хоча й дорогою ціною, та все ж наша демократія занадто часто нагадує якийсь реактивний синдром нового покоління у взаємодії з почилим у Бозі совком. Ми вимагаємо від своїх керманичів цілковитої відповідності ідеалам "сферичної в вакуумі" демократії й ненаганної правдивості — і це реакція на тотальну брехню в СРСР. А ще — це відгомін у пам’яті про важливість демонстрації належного рівня ідеальності знання "єдино вірного вчення" в совку — тепер, перепрошую, у спільноті демократичних країн. Ми вимагаємо повної рівності ("всі ми президенти", еге ж) — і це реакція на заблоковані соціальні ліфти для безлічі категорій людей у "СРСР" (одна лише безпаспортність селян чого коштувала! А перешкоди у здобутті освіти дітям священників і "буржуазних" інтелектуалів!). Ми шалено опонуємо, якщо влада вдається до сили у справах "приструнення" надто вже великих демократів, як, наприклад, у питаннях перевищення швидкості на дорогах, бо все ще боїмося, що наша держава стане таким самим репресивним монстром, як і "совок". Вже не кажучи про повсякчасну недовіру до держави та намагання обмежити її монополію на застосування сили. Це не проблема демократії — це проблема наших історичних травм. Вони ж провокують тих, хто при владі, повсякчас намагатися відтворити щось подібне на "совок".

Наша проблема з демократією також у тому, що вона за визначенням – влада більшості. А наша більшість — це люди, тригернуті самим фактом війни, які найбільше переймаються тим, якби втримати після війни статус кво, уникнути бодай якось війни й змін, закопатися у свою нірку, і щоб там такого об’єкта (язик не повертається назвати його/її суб’єктом) не рухали.

В системі координат подібних осіб будь-яка ініціатива, активність, бажання щось робити – це загроза. Відтак усі активні люди стикаються з жорстким спротивом. Інерція — річ природна, але в нашому суспільстві досі панує заборона на критику інфантилів і просто дурнів. У нас можна бути ким завгодно — але не дай Боже критикувати.

В умовах демократії ця більшість роками голосувала як не за "стабільність" імені Ящура, то за "закінчення війни за тиждень" Порошенка, чи за "просто перестати стріляти" у виконанні Зеленського. Зрештою, прийшла реальність у вигляді війни й вибила двері в рожевий сальон "копняком кованого чобота". У відповідь багато хто просто закляк у пароксизмі паніки.

Цілком до пари такому громадянину і держава, представники якої, здається, досі не усвідомили, не кажучи вже про рефлексію, того факту, що вони й далі реплікують совєтський патерн держави — строгого батька. От тільки в совку це виростало з ідеї перероблювання людини, що спонукало дивитися на кожного, як апріорного злочинця, вимагало все тримати під контролем, встановлювати купу дріб’язкових правил тощо. У нас це всього лиш інерція.

І не було б в тому великої біди, якби не те, що часто-густо і держава, і "більшість" дослівно "хапають за руки" активних. Тут у них бігцем з’являється і дієвість, і ініціатива. Нікого не переконує факт, що в умовах "порядку", спрямованого на консервацію теперішнього способу життя і профілактичне перекриття змін та руху, — активні люди або виїжджають, або просто спиваються. І останнє явище чудово проявило себе у пізньому совку. До речі, жінки теж не рвуться народжувати у "тихому болітці". З дуже простої причини — а навіщо? Це так, до теми демографії.

Надмірна кількість переляканих ідіотів небезпечно деформує демократію, особливо в час післяреволюційний та воєнний, відтак політики наввипередки намагаються розважити та заспокоїти "електорат", трактуючи його як дитину.

Якось Олександр Зінченко зауважив, що чи не найбільшою загрозою для демократії є політична суб’єктність ідіотів (грецькою – тих, хто свідомо не бере участі в політичному житті). Хочеться додати — переляканих. Адже велика їх кількість справді небезпечно деформує демократію, особливо в час післяреволюційний та воєнний. У нашому випадку вона, схоже, химерно хилиться у щось, що вартувало б назвати "демократією підтримки штанів". Це коли політики наввипередки намагаються розважити та заспокоїти "електорат", трактуючи його як дитину. Ні, так ми слона не продамо. Якщо людина за тридцять років не вивчила державної мови чи так і не дала собі ради з абсолютно логічними компонентами життя, або так і не втямила, що патріотизм також передбачає ситуацію, коли твоя дитина чи чоловік ідуть воювати за Україну, — який сенс давати їй можливість впливу на події, у тому числі через вибори? Запитання риторичне. І ще один аргумент подумати над суттю нашої демократії.

Спеціально для Еспресо.

Про авторку: Олеся Ісаюк – історик, докторка гуманітарних наук, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького", дослідниця нацистських і совєтських репресій у XX столітті.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
03:49
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди". Ситуація у ніч на 22 листопада
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
02:39
Покровськ
З початку доби 21 листопада на фронті відбулось 174 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському напрямку
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
Більше новин