Огляд

НАТО та Москва досі не розірвали договір про "довіру", наскільки зима "заморозить" війну в Україні. Акценти світових ЗМІ 4 грудня

Юрій Мартинович
4 грудня, 2023 понедiлок
10:40

У фокусі міжнародних ЗМІ майбутній ювілей НАТО та стосунки Альянсу з Україною й Росією, а також, як зимовий період впливає на війну в Україні

Зміст

Про це і не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 4 грудня.

Росіяни розстріляли двох українських солдатів, що здалися у полон

окупанти

Фото: Reuters

 

Чимало іноземних ЗМІ написали про розстріл росіянами українських військових, які хотіли здатися в полон після того, як в них закінчилися боєприпаси. У CNN написали, що українська прокуратура розслідує, "чи вбили російські війська двох українських військовослужбовців після того, як вони здалися ".

Про розслідування було оголошено наступного дня після того, як український уряд оприлюднив відео інциденту в соціальних мережах. Інцидент стався біля спостережного поста біля села Степове під Донецьком на сході України.

"Вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій і класифікується як серйозний міжнародний злочин", - йдеться в заяві.

У суботу українські військові заявили, що на кадрах видно розстріл двох військовополонених. CNN не зміг незалежно перевірити справжність відео.

Росію звинувачують у скоєнні низки злочинів після того, відколи вона вторглася в Україну, хоча Кремль заперечує свою провину. Раніше цього року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна за його ймовірну участь у схемі депортації українських дітей до Росії

Уповноважений з прав людини в Україні Дмитро Лубінець у суботу написав у Telegram, що вбивство неозброєних солдатів "не поодинокий випадок".

The Guardian відзначали, що загиблі військові служили в 45-й окремій мотострілецькій бригаді ЗСУ. Згідно з одним непідтвердженим повідомленням, росіяни самі були вбиті незабаром після того, як розстріляли українських бійців.  

Прокремлівські військові блогери написали, що "на війні, на жаль, такі випадки трапляються і лише мала частина потрапляє такого в кадр", – прокоментував коментатор під псевдонімом Рибар, додавши, що "швидкість прийняття рішень у запалі бою" є "питанням життя і смерті".

Російське військове командування почало масштабний наступ на Авдіївку в жовтні і майже два місяці намагається оточити місто. Його сили досягли певного успіху, захопивши промислову зону на півдні та просуваючись у Степове та інших селах на півночі.

Але прориву поки немає, незважаючи на величезні втрати піхоти та бронетехніки. Мер військової адміністрації Авдіївки Віталій Барабаш заявив, що українські війська тримаються стійко. "За останні 24 години кількість [наземних] атак зменшилася", — сказав він, додавши, що російське просування, здається, "вичерпується".

За його словами, це сталося через кілька факторів, у тому числі великі втрати російської живої сили та несприятливі снігові умови. "Охочих йти на штурм добровільно стає все менше, а відмовників стає все більше", – сказав Барабаш.

Речник Збройних сил України Олександр Штупун підтвердив, що кількість російських обстрілів Авдіївки за останню добу скоротилася вдвічі. Україна все ще контролювала коксохімічний завод, який використовувався як великий оборонний центр.

Москва і НАТО зберегли віконечко для дипломатії

Саміт НАТО у Вільнюсі

Фото: Getty Images

 

У Politico аналізували, як потенційний вступ України в НАТО може зірвати майбутній Вашингтонський саміт, який приурочений 75-річниці засування Альянсу. Свою думку висловив професором-дослідником Інституту стратегічних досліджень Військового коледжу США Джон Р. Дені.

Він зазначає, що цього разу кілька країн-членів прагнуть уникнути дискусій щодо шляху України до членства, які викликають розбіжності, що публічно розгорнулися на минулорічному саміті у Вільнюсі.

Відповідно до цього, на зустрічі міністрів закордонних справ НАТО минулого тижня союзники надали Україні рекомендації щодо першочергових реформ, які необхідно виконати, перш ніж країна зможе приєднатися до Альянсу. Однак незрозуміло, чи буде цього достатньо, щоб переконати жителів Центральної та Східної Європи — найпалкіших прихильників втягування України в НАТО — відмовитися від будь-яких додаткових зусиль напередодні Вашингтонського саміту.

Союзники в Центральній та Східній Європі все більше вважають свою безпеку пов’язаною з безпекою України, тому це буде непростим дипломатичним подвигом. Однак може бути можливий шлях до такого результату — офіційна ануляція угоди з Москвою, яка була підписана РФ і НАТО після холодної війни.

Підписаний лідерами НАТО та Кремлем у 1997 році Основоположний акт НАТО-Росія (NRFA) був розроблений для зміцнення довіри через консультації та співпрацю. Хоча це не є юридично обов’язковим договором, ця угода все ж зобов’язувала НАТО уникати будь-якого додаткового постійного розміщення значних бойових сил у країнах колишнього Варшавського договору. Він також вимагав від Росії проявляти аналогічну стриманість у розгортанні своїх звичайних сил у Європі, а також утримуватися від "застосування сили проти будь-якої іншої держави, її суверенітету, територіальної цілісності чи політичної незалежності".

Обидві сторони погодилися, що ці принципи ґрунтуються на "поточній та передбачуваній безпековій обстановці" чверть століття тому. Але Москва явно не проявила стриманості у вторгненні в Україну не раз, а двічі за останні дев’ять років. А повномасштабна війна, розпочата нею на початку 2022 року, кардинально змінила безпеку в Європі.

У результаті НАТО заявило, що більше не відчуває себе пов’язаним NRFA як у риториці, так і в діях. Однак НАТО ще офіційно не скасувала NRFA. Причини цього складні, але вони включають бажання деяких членів Альянсу — включно з Німеччиною — зберегти моральну позицію, а також деякі мінімальні рамки для можливого повернення до "нормальних відносин" з Росією.

Окрім офіційного розірвання угоди, союзники з Центральної та Східної Європи також прагнуть швидко залучити Україну до Альянсу, як засіб зміцнення власної безпеки. Але втягування України в НАТО зараз — поки триває війна — виглядає як квиток в один кінець до війни з Росією, що є головною причиною, чому США виступають проти негайного членства.

Тим не менш, на даний момент навіть щось менше, ніж членство — наприклад, чітко визначений графік — не має сенсу з кількох причин, вважає експерт.

По-перше, це зіграло б у наративі Москви, яка характеризує війну як війну між Росією та НАТО, а не тим, чим вона є насправді, — спробою Кремля підкорити суверенну сусідню націю.

Це також, ймовірно, зміцнить волю Росії продовжувати спроби повалити Київ, продовжуючи і без того найкривавіший конфлікт у Європі з часів Другої світової війни.

Крім того, дискусії про те, чи варто Україні вступати до НАТО, відволікають увагу від того, на чому насправді має зосередитися Захід у Вашингтоні, а саме про те, як різко наростити виробництво військової промисловості в Європі, щоб задовольнити потреби як України, так і НАТО.

Більше того, будь-який варіант — членство зараз або визначений шлях і терміни — знімає його зі столу як можливий інструмент збереження обличчя для Києва, якщо йому доведеться проковтнути гірку пілюлю торгівлі територією заради миру. І, нарешті, Україні потрібно надати більше доказів того, що вона політично готова приєднатися до НАТО.

Попри всі ці причини — а також заперечення з боку США, Німеччини та інших країн — союзники в Центральній та Східній Європі, швидше за все, знову віддано виступатимуть за запрошення України до НАТО. І тим самим вони ризикують зірвати історичний 75-й ювілейний саміт, підриваючи єдність Заходу.

Відзначимо, що нещодавно глава НАТО сказав, що світ має бути готовим як до хороших, так і "поганих новин" з України.

Чи буде "замороження конфлікту" в Україні

Війна. Руки солдата

Фото: телеграм-канал Лаченкова

 

У BBC написали статтю про заклик президента України Володимира Зеленського прискорити будівництво фортифікаційних споруд на фронті.

Президент України Володимир Зеленський після зустрічі з командуванням заявив, що оборону необхідно швидко посилити на лінії фронту.

Український лідер зазначив, що "максимальна увага" приділятиметься обстрілам східних міст Донецької області, а також ключового рубежу оборони на північному сході між Куп’янськом і Лиманом. Він також включив регіон навколо столиці Києва, де мають бути зміцнені укріплення.

Акцент президента Зеленського на зміцненні оборонних ліній може надати ваги побоюванням щодо все більшого "замороження" конфлікту, незважаючи на триваючі запеклі бої.

Багато хто вважає, що контрнаступ України з літа не приніс очікуваних успіхів швидко.

Бойовий стан на передовій обох сторін певною мірою залежатиме від того, наскільки добре солдати будуть оснащені, щоб впоратися з цими холодними місяцями.

Зеленський також сказав, що Україна не відступає після своїх літніх операцій, хоча він незадоволений масштабами втрат.

"Ми втрачаємо людей, я не задоволений. Ми не отримали всю зброю, яку хотіли, я не можу бути задоволений", - відзначив він Associated Press.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.48
  • EUR
    Купівля 44.91
    Продаж 45.55
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
14 жовтня
23:58
Ліга націй
Україна внічию зіграла з Чехією в Лізі націй
23:54
Оновлено
електроенергія, шахеди
Росія запустила по Україні "шахеди" ввечері 14 жовтня
23:42
Китай
В розвідувальних операціях Китаю можуть брати участь до 600 тис. шпигунів, - WSJ
23:40
Михайло Мудрик та Павел Шульц (праворуч), Україна - Чехія
Україна - Чехія 1:1: онлайн-трансляція матчу Ліги націй
23:09
NASA і SpaceX запустили корабель для дослідження супутника Юпітера, який може бути придатним для життя
22:53
Жозеп Боррель
Боррель: план перемоги України Зеленський представить на наступному засіданні Європейської Ради
22:37
Олег Ляшко
Екснардепа Олега Ляшка призначили командиром батальйону безпілотних систем
22:15
Оновлено
Ілюстративне фото
РФ пошкодила в Херсоні офіс Червоного Хреста та будівлю пошти під час нічної атаки
22:06
Анонс
Восьмий Український Жіночий Конгрес: афіша
Жіночий потенціал: нові ролі, нова якість: розпочалася реєстрація для участі в Українському Жіночому Конгрес
21:55
Чехія
Чехія цьогоріч витратила на купівлю нафти з Росії у 5 разів більше коштів, аніж на допомогу Україні, - Politico
21:50
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Треба бути наполовину мертвим, щоб тебе визнали непридатним до військової служби, - нардеп Осадчук
21:30
МЗС України
"Брехливі наративи Росії": Україна відкинула звинувачення в нібито постачанні дронів повстанцям у Малі
21:21
Оновлено
Дензел Дюмфріс (в центрі), Нідерланди - Німеччина
Ліга націй: Албанія перемогла Грузію, результати й розклад матчів 14 жовтня
21:17
Монумент Слави у Полтаві
У Полтаві мисткиня облила радянський монумент Слави червоною фарбою, закликавши до його демонтажу
20:59
Ексклюзив
Покровськ
Росіяни намагаються вийти на південь Покровська, - майор запасу НГУ Гетьман
20:59
"Війна в Україні. Біль, відчай та надія": фотограф Ліберов отримав французьку премію для військових кореспондентів
20:44
Оновлено
Херсон
Війська РФ атакували Херсон: загинули двоє жінок, є поранена
20:35
Жозеп Боррель
ЄС продовжить місію з навчання українських військових ще на два роки
20:18
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Як українські воїни помстилися росіянам за розстріл наших бійців на Курщині. Колонка Сергія Згурця
20:05
OPINION
Урядові ілюзії: чому єОселя не вирішує житлову проблему
20:03
Зеленський обговорив шлях України до НАТО з делегацією парламенту Канади на чолі зі спікером Фергюсом
20:00
OPINION
блог Ольга Духнич
Слова "всі будуть служити" часто промовляють ті, хто точно служити не буде
19:56
Каховська ГЕС, підтоплення
Росія завдала Україні екологічних збитків на щонайменше 2,6 трлн грн, - Міндовкілля
19:54
санкції проти Ірану
Британія ввела санкції проти Ірану через атаку Тегерана на Ізраїль 1 жовтня
19:46
на фото наслідки обстрілу Торецька
У Торецьку не лишилося цілих будинків і укриттів, окупанти займають нові райони, - ОТУ "Луганськ"
19:30
ґрати
У Німеччині засудили 80-річного ексофіцера Штазі за вбивство, скоєне пів століття тому
19:28
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський заявив про включення у війну Північної Кореї. На Ставці обговорили, як послабити зв'язки РФ із союзниками
19:14
Джокер: Безумство на двох
"Джокер: Божевілля на двох" установив антирекорд касових зборів серед фільмів про персонажів DC
19:14
Дональд Трамп
Трамп розгорнув агресивну кампанію проти перевірки фактів, наведених у його заявах, та поставив ультиматум ЗМІ, - WP
19:06
тюрма
Росіяни засудили жителя Севастополя до 21 року за звинуваченнями в держзраді та співпраці з СБУ
18:59
коронавірус
У Києві за тиждень зареєстрували понад 10 тис. випадків захворювання на грип і ГРВІ
18:57
Непокаране зло повертається
З ТОТ Херсонщини від початку року вдалося повернути 217 дітей
18:47
Ексклюзив
"Зазвичай проти нас воюють полки": в.о. пресофіцера 33-ї ОМБр Войтенков про дії ворога на Курахівському напрямку
18:41
На фото: гурт The Beatles
Мартін Скорсезе анонсував вихід документалки про The Beatles
18:34
ЗАЕС і МАГАТЕ
Комітет ВР просить від МАГАТЕ постійної присутності на ключових українських підстанціях та критичних об`єктах
18:28
Європарламент
Комітет Європарламенту підтримав надання Україні €35 млрд кредиту завдяки замороженим активам РФ
18:22
Оновлено
У Києві невідомий заявив про мінування будівлі міськради
Україною прокотилася хвиля масових мінувань. Через повідомлення про замінування дипустанов МЗС посилило заходи безпеки
18:19
Інфографіка
С-70 "Охотник"
Таємна зброя: що таке С-70 "Охотник" і чому росіян так злякало ураження цього безпілотника на Донбасі
18:12
БРІКС
Шрі-Ланка подала заявку на вступ до БРІКС
18:08
Ексклюзив
армія КНДР
У Defense Express прокоментували можливість поповнення військ ворога бійцями з Північної Кореї
Більше новин