"Не можу виступати на одній сцені з росіянином, коли в своїх ліжках гинуть українські діти" – 13-річна артистка Софія Самолюк про відмову співати у Сан-Ремо
Юна українська співачка Софія Самолюк декілька років мріяла потрапити на престижний міжнародний конкурс Sanremo Junior в Італії
Вона вклала багато зусиль і подолала чимало труднощів, аби гідно представити Україну у світі. Однак, дізнавшись, що на тій самій сцені виступатиме учасник з Росії, дівчинка вирішила припинити боротьбу у самому фіналі змагань.
Для Еспресо Софія Самолюк, яка досі перебуває в Італії, розповіла, що було найважче для неї під час виступу і чому вона вирішила замість пісні виголосити промову про війну.
Вчитель давав уроки вокалу з бомбосховища
Без музики, фортепіано та великої сцени Софія Самолюк не уявляє свого життя. Пам'ятає, як почала співати ще з дитсадка й одразу ж пісня зайняла головне місце в її серці. Вже у 11 років артистка брала участь і Чорноморських іграх, де завоювала гран-прі конкурсу.
Олена, мама Софії, розповідає, що дівчинка почала співати навіть ще раніше, аніж з садка – з пелюшок. Але з цього не дивувалась, адже в родині всі мали стосунок до співу.
"Як тільки народилась, мені вже тоді здавалось, що вона співатиме. Колись я мріяла співати, моя бабуся співала, так само і в сім'ї чоловіка родичі були пов'язані з музикою. Ця співочість передається по генах", – каже Олена Мискова.
Однак, щоб досягати поставлених цілей дівчинці доводилось постійно працювати, а через війну робити це в невідповідних умовах. У день повномасштабного вторгнення дитина мирно спала у своєму ліжку.
"Пам'ятаю добре ту ніч. Ми всі були налякані й наче паралізовані. О 4 ранку мене розбудила мама і просто сказала "Збирай речі". Спершу я подумала, що ми кудись їдемо, бо я не вірила, що почалась війна. Було дуже страшно, а потім чутно вибухи. Батьки прийняли рішення, що треба переїхати на деякий час в безпечне місце. Ми переїхали в Братиславу разом з братом, сестричкою і ще двома тваринами. Зараз я вимушена займатись вокалом онлайн", – каже вона.
Займатись вокалом по відеозв'язку складно, каже Софія. На заняттях бракує мікрофона і деякого професійного обладнання. Крім того, вчитель в Україні часто проводив уроки з укриття.
"Після того, як вони вішали нам записки на двері, я написала у фейсбуці, що ми з України, займаємось музикою і зараз змушені проводити наші заняття онлайн. Тоді в Україні ще постійно вимикали світло, і ми ще до цього були прив'язані, бо не завжди вчитель міг приєднатись", – пригадують мама і Софія.
Італійці не були готові слухати про війну в Україні
Та попри непросту підготовку і те, що тимчасово живуть на чужині, Софія все ж подала онлайн-заявку на відбір до італійського конкурсу.
"Надіслали відео і дуже зраділи, коли отримали позитивну відповідь. Мріяли про цей фестиваль, адже конкурсів такого рівня небагато і це – один із найвідоміших. На цій сцені виступали світові зірки рівня Майкла Джексона", – розповідає мама Софії.
На конкурс до італійського Сан-Ремо, який проходив під егідою міжнародної організації ЮНІСЕФ, співачка з мамою приїхали завчасно, ще 30 квітня, такими були умови організаторів. Вони ж вказували готелі, де повинні були поселятися конкурсанти. Участь і проживання оплачували самостійно.
"Не виконати пісню на конкурсі – це було дуже важке рішення після всіх цих подій. Ми до останнього хотіли достукатись до організаторів. Я намагалася їм телефонувати, але не могла до них додзвонитися – телефони, які вони вказали, не відповідали. Мені вдалося з ними зустрітися лише в день виступу, за декілька годин до самого конкурсу, коли вже проходила фінальна, генеральна репетиція в залі. Це була дуже важка розмова. Вони взагалі не були готові нічого слухати. Одна з організаторів взагалі була дуже агресивною, вона кричала, що їм не цікаво, що в них тут мир і всі діти мають право бути на сцені", – пригадує Олена.
Вона додає, що всіма силами намагалася їм пояснити, що взагалі коїться в Україні, що діти гинуть, а декілька днів тому шестеро наших дітей були вбиті просто в ліжечках. Тому – не можна на такому фестивалі давати змогу представляти країну-терориста.
"Мені сказали: "Якщо хочете, то можете не брати участі". А ще як варіант казали, що зараз обох дискваліфікують. Отака була розмова", – каже мама Софії.
Софія з мамою
Хотіла не просто піти, а донести свою позицію
Попри складне рішення, Софія переконана у його правильності.
"В той момент я знала, що просто не зможу виступати на одній сцені з представником Росії, ще й у той день, коли ракета впала на "Епіцентр" у Херсоні, коли там загинуло більше 20-ти людей. Для мене це просто нонсенс" – поділилася Софія.
Коли дівчина вийшла на сцену, то прочитала текст, який ховала в піджак. Боялася, що листок відберуть, адже, не було впевненості, якщо дізнаються організатори, що буде дозволено цей виступ.
"Нам сказали, що ми можемо не виступати, хоч багато хто називав Софію однією з найпотужніших виконавиць і однією з головних претенденток на перемогу. Ми ж вважали, що ми не повинні просто піти, а навпаки – використати наш час на цій сцені для того, щоб нагадати всім, що в нас іде війна. Що не можна просто заховатися за красиві фрази про мир і дітей, і удавати, що все гаразд. Тому ми не заявили, що не будемо брати участь, щоб отримати змогу взяти мікрофон і зробити цю заяву. Вийти на таку сцену, в іншій країні, перед такою аудиторією і виголосити промову було емоційно нелегко. Тому ми написали промову і Соня цей листок заховала у своєму піджаку, щоб у неї не забрали", – зазначає Олена Мискова, мати Софії.
Ще до останнього моменту жінка сподівалася, що організатори відреагують на ситуацію, але коли ведучі зі сцени голосно оголосили прізвище та ім'я хлопчика, зазначивши, що він саме з Росії, то все стало остаточно зрозуміло.
"Організатори не мали бажання розуміти ситуації й казали, що "нічого не хочуть чути". Ми готувалися й до того, що мікрофон відключать. Але раді, що все вдалося, що Софія сказала, те що хотіла. Ми вважаємо, що це важливо для України та українців", – наголошує мама дівчинки.
Після промови зал аплодував. Натомість від самих організаторів учасниця з України не почула жодного слова.
"Не сконтактували, не написали, не перепросили – нічого такого не було. Натомість до нас підходили люди з залу, здебільшого це були українці. Вони подякували нам за позицію. Також нам написали декілька учасників – зокрема з Литви та Індонезії".
Відмова від виконання однієї пісні, нехай і на такій престижній сцені, ніяк не вплине на співочі плани Софії. Наступного дня після фіналу Sanremo Junior дівчинка презентувала кліп на англо-українську пісню Earth, створену з метою привернення світової уваги до війни в Україні.
- Як ми писали раніше, на фестивалі в Італії 13-річна українка відмовилась виступати на одній сцені з росіянами
- Актуальне
- Важливе