Інтерв’ю

Де взяти гроші, якщо США не допоможуть. Розмова Еспресо з Сергієм Фурсою

29 лютого, 2024 четвер
08:01

Про олігархів, бронювання робітників від мобілізації, ринок землі та наповнення бюджету розповів Сергій Фурса, інвестиційний банкір компанії Dragon Capital

Зміст

Інвестбанкір компанії Dragon Capital Сергій Фурса виступив перед студентами Українського католицького університету, а постійна авторка Еспресо Ольга Рура записала його відповіді. 

З цього тексту ви дізнаєтесь:

 • Де уряд братиме гроші на оборону та соцвиплати
 • Чому протестують польські фермери
 • Чи вдалося Зеленському побороти олігархів
 • Ринок землі в Україні – це зрада чи перемога
 • Чи варто бронювати працівників за гроші
 • Хто і як оплатить відновлення України
 • Як повернути українців додому

Чим наповнювати бюджет, якщо США так і не підтримають Україну?

Перше потенційне джерело – відтермінування зовнішнього боргу. Скоріш за все з інвесторами будуть домовлятись про продовження часу для виплати боргу. Завдяки цьому вивільняться значні фінансові ресурси.

Друге джерело — внутрішні ресурси, а саме облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). В українській банковій системі висока ліквідність (тобто є гроші, – ред.) як долара, так і гривні, і тому Уряд може розглядати це як потенційний варіант додаткового доходу. 

Ще одне джерело, використання якого буде відчутне, – це підвищення податків, зокрема військового збору та податків на споживання, митних зборів на преміумсегмент, особливо на імпорт дорогих автомобілів. Саме тут можна радикально збільшувати податки.

Останній рубіж — друкарський верстат. Однак попри наявність резервів, які б дозволили певний розмір емісії, Національний банк буде до останнього опиратися цьому варіанту.

Чи є правильним тимчасове обмеження спрощеної системи оподаткування, яке передбачено в Національній стратегії доходів до 2030 року? 

Так, вважаю таку стратегію правильною, однак її не використовуватимуть допоки не буде податкової реформи, якої вимагає Міжнародний валютний фонд (МВФ). Ця стратегія доходів – це не бажання українського Мінфіну, а вимоги МВФ. Тобто документація зроблена, але чи ми будемо дотримуватимуться її як дороговказу – невідомо.

Щодо обмеження спрощеної системи оподаткування, то проблема ж не у самій системі, а у зловживаннях. Великі та середні підприємства використовують її для мінімізації оподаткування. Наприклад, мережа "Епіцентр" отримує надприбутки, працюючи за спрощеною системою. Таке використання фізичних осіб-підприємців (ФОПів) для уникнення оподаткування є неправильним. Спрощеною системою оподаткування повинен користуватися тільки малий бізнес.

Щобільше, таке використання ФОПів заганяє український бізнес в пастку. Формування структури бізнесу через ФОПів ускладнює отримання фінансування від банків, оскільки відсутня прозорість їхньої діяльності. Це може призвести до того, що багато підприємств залишаться на рівні малого бізнесу, не розвиваючись, оскільки їхня структура не є прозорою для потенційних інвесторів.

Польські фермери протестують проти екологічної політики Євросоюзу і проти дешевого імпорту зерна та інших харчових продуктів з України, Варшава, 27 лютого 2024. AP Photo/Czarek Sokolowski

Чим незадоволені польські фермери?

В них претензії не до України, а до Брюсселю. Протести фермерів - це загальноєвропейська тенденція, адже сільське господарство організовано за принципом соціалки.

Людям платять, щоб вони залишались і працювали в селі, адже сільськогосподарський сектор в Європі неповноцінний і нездатний заробляти гроші.

Рятує лише, що в сучасних економіках сільське господарство – це лише мінімальна частина економіки. Тобто жодна розвинута країна не є аграрною.

Чому фермери протестують? Вони хочуть гроші. Ціни на сировину впали втричі за останній рік. Європейський Союз вводить "зелені" вимоги, що включають заборону пестицидів для зменшення негативного впливу на навколишнє середовище. Однак біологічні альтернативи є набагато дорожчими та ресурсно затратними. 

Фермери в Польщі вибрали блокування кордонів, як найшвидший спосіб привернути увагу Брюсселя. Також присутній вплив російської пропаганди, яка збурює польське суспільство вкидаючи міфи про засилля українського зерна. Насправді лише 5% українського зерна перевозиться транзитом через Польщу. Як на мене, найрозумніше буде просто перенаправити ці 5% через інші канали, допоки хвиля протестів не згасне.

Чи вдалося Зеленському побороти олігархію?

Олігархів поборола війна, адже зараз їх менше, ніж це було кілька років до війни. Але заслуги Зеленського тут немає, це просто обставини, які спричинили такий результат.

Фото ілюстративне: Антон Шишенок / hromadske

Вплив олігархів значно зменшився, у чому нам також допомагають американські партнери.
Існує страх, що після війни олігархи повернуться до довоєнної влади, але, як на мене, точку неповернення вже подолано.

Сучасні олігархи сформувалися в результаті сумнозвісної приватизації 1990-х років. Зі "старих" олігархів залишилися Пінчук та Ахметов. Перший  намагається грати роль мецената, і це корисно для країни. Другий – Ахметов – вибудовував свій бізнес для капіталізації та у нього була прозора структура, на відміну від Коломойського, який сидів на [мутних] потоках. 

Чи є олігархи на Заході, наприклад Ілон Маск, який завдяки своєму бізнесу та капіталу набуває олігархічних ознак?

На Заході існують впливові бізнеси, але принцип верховенства права стримує бізнесменів від набуття олігархічних рис, тобто заважає їм отримувати прибуток коштом держави.

Ринок землі в Україні – це погано чи добре?

В українському суспільстві дуже глибоке ототожнення землі з чимось святим. А земля насамперед – це предмет купівлі-продажу, тому ринок землі це абсолютно нормально. Чим більш ліберальним він є, тим більш заможне українське сільське господарство.

Через часткове паразитування популістів і вплив росіян ринок землі стримували, адже це був шанс для розвитку України. В тій же Росії цей ринок запровадили на 15 років раніше. Загалом ринок є, але він обмежений, що й гальмує розвиток і збільшення доходів землевласників.

Як казала (ексміністерка охорони здоров'я, - ред.) Уляна Супрун: "Жодна реформа не може бути компромісом". Ці обмеження, які були введені на ринку землі, унеможливили для найякісніших українських компаній придбати землю, що стримує розвиток і прибуток, який можна отримати від землі.

Наскільки правильною є ідея бронювання працівників за гроші?

Це цілком адекватна ідея. Фінансування армії потребує грошей. Ніколи не воюють всі.

Держава має природний інтерес, щоб людина, яка сплачує високі податки, залишалася в тилу.

Також це питання ефективності та раціонального підходу до менеджменту роботи. Великі заводи, такі як Криворіжсталь, не можуть збільшити ресурси через відсутність людей. Робітників нема через страх бути мобілізованими одразу після офіційної реєстрації місця праці. Тому в результаті ми не отримуємо ні податків, ні мобілізованих.

на фото військовослужбовиці ЗСУ в жіночій військовій формі

Фото ілюстративне: телеграм-канал Міноборони

Так, це буде непопулярним рішенням, але якщо відкинути всі емоції та демагогію, воно буде одним з правильних. Частка людей, які не воюють, буде завжди, то нехай чинником цього бронювання стане кількість сплачених податків.

Чи зрозуміло, як відбуватиметься відновлення України? Хто буде контролювати гроші іноземних інвесторів?

Ні, поки що не зрозуміло. Відновлення України скоріш за все буде здійснюватись через систему тендерів, де замовниками виступатимуть український уряд та місцеві громади. Саме вони визначатимуть пріоритети відновлення, після чого новостворена інституція на базі Світового банку проводитиме експертизу та направлятиме фінансування на проєкти відновлення. Контроль за використанням грошей, ймовірно, буде здійснюватись європейцями, що є одним з оптимальних варіантів.

Яка ймовірність отримати гроші на відновлення України, якщо США вже зараз вагаються з нашою підтримкою?

Відновлення України так чи інакше буде пов'язане з євроінтеграцією, тому фінансування буде забезпечуватись європейськими ресурсами та інституціями. Американський внесок буде на другорядних позиціях, і нам важливо це прийняти.

Українські біженці прямують у Польщу
Фото: Associated Press
Мільйони українців виїхали у країни, де середня зарплата та допомога вищі. Як нам повернути людей?

Більшість з тих, хто виїхав, не повернеться, бо вже встигли налаштувати побут там. Для частини еміграція була метою життя [ще до повномасштабного вторгнення]. Ми нічого тут не вдіємо.

Ми – бідна країна, і ще довгий час залишатимемось біднішою від Польщі чи Німеччини. Повертатимуться лише ті, хто мають тут роботу, активи та ресурси. Додатково щось робити нема сенсу. Потрібно, щоб було економічне зростання та стабільність.

**

Питання ставили студенти-журналісти першого курсу магістратури Марта Шийко, Анастасія Варару, Сніжана Гусаревич, Богдан Химера, Олена Гуліус, Богдана Садомська, Олена Суліковська та Микола Головко. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.35
  Купівля 41.35
  Продаж 41.89
 • EUR
  Купівля 45.06
  Продаж 45.83
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 липня
03:55
БпЛА "Лютий"
У РФ заявили про атаку дронів на Ростовську область
03:11
На фото людина, що працює за комп'ютером
США ввели санкції проти російських хакерів
02:42
медичний бронеавтомобіль "Козак-5МЕД"
До експлуатації у ЗСУ допустили український медичний бронеавтомобіль "Козак-5МЕД"
02:17
Оновлено
ЗСУ
За добу 19 липня на фронті відбулося 101 боєзіткнення, росіяни найбільш активні на Лиманському й Покровському напрямках
02:01
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
РФ запускає "шахеди" та ракети в ніч на 20 липня: на Полтавщині є влучання, на Київщині працювала ППО
01:57
У РФ американського репортера Евана Гершковича засудили до 16 років колонії
01:40
Володимир Зеленський
Зеленський провів розмову з Трампом
01:01
продукти магазин
"В Україні через відключення світла не продають продукти": маніпуляції світових ЗМІ за 19 липня
00:42
кіт Ранґо
У МЗС Литви з'явився новий співробітник-кошеня
00:26
Оновлено
РФ ударила ракетою по дитячому майданчику в Миколаєві: відомо про 3 загиблих, серед них дитина
2024, п'ятниця
19 липня
23:49
Суми
Частина Сум буде без світла понад половину доби щодня
23:20
Куба
Жителі Куби продовжують їхати воювати в Україну на боці окупантів, - Bloomberg
22:47
У Києві зносять історичну садибу Зеленських
У Києві почали зносити садибу Зеленських кінця ХІХ сторіччя: активісти обіцяють власноруч зупинити техніку
22:37
Ексклюзив
Лариса Волошина
Замах на Фаріон - це тероризм і за цим слідуватиме інформаційна кампанія, - журналістка Волошина
22:21
Лукойл
Угорщина та Словаччина більше не отримують нафту російського "Лукойла" після припинення Україною транзиту. Будапешт відреагував
22:15
Джозеф Байден
Після одужання від COVID-19: Байден обіцяє повернутись до передвиборчої кампанії наступного тижня
21:54
ЗСУ
Після переобстеження обмежено придатних менше 10% із них визнано непридатними, - Генштаб
21:54
Ентоні Блінкен
Тиждень-два: Блінкен висловив занепокоєння щодо прискореного розвитку ядерної зброї Іраном
21:48
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Від кількості не буде ніякого толку, якщо не буде якості: полковник СБУ Костенко про мобілізацію в Україні
21:01
Прапор Польщі
Український легіон у Польщі набиратиме добровольців через консульські установи
20:42
Аналітика
Сергій Згурець
Новий винахід для маскування ЗСУ, протиповітряна оборона Одеси та бойові дії на Запорізькому напрямку. Воєнні підсумки тижня
20:13
Оновлено
смертна кара
У Білорусі громадянина Німеччини засудили до смертної кари: у МЗС ФРН прокоментували
20:10
Світлана Гордієнко та Максим Девізоров
Акторка Світлана Гордієнко розлучається з зіркою "Перших ластівок" Максимом Девізоровим, який служить у ЗСУ
20:01
OPINION
Лєна Чиченіна
Сходіть поплакати на "Конотопську відьму"
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 877-го дня війни: на Донеччині збили ворожий Су-25, а в Росії зник гелікоптер з представниками ФСБ
20:00
Ексклюзив
Я зрозумів, що інститут нашої держави повністю, наскрізь знищений, - ексрозвідник Червінський
19:56
імпорт електроенергії
IEA прогнозує рекордне зростання попиту на електроенергію у світі: причини
19:54
Баскетболіст Роман Бондарчук
Чемпіон України з баскетболу добровільно вступив до лав ЗСУ
19:35
Герман Галущенко
Міністр енергетики Галущенко розповів, коли поліпшиться ситуація в енергосистемі
19:35
ракетна атака на Охматдит
Удар РФ по Охматдиту: у ДСНС пояснили, завдяки чому вдалося уникнути більшої кількості жертв
19:34
Міжнародна космічна станція, МКС
NASA і SpaceX оприлюднили план знищення Міжнародної космічної станції
19:19
Актор серіалу "Теорія Великого вибуху" Боб Ньюгарт
У США помер актор серіалу "Теорія Великого вибуху" Боб Ньюгарт
19:19
Оновлено
У РФ журналісту WSJ Гершковичу дали 16 років колонії суворого режиму. Байден відреагував
19:12
Будує залізницю для перекидання військ РФ на передову: СБУ оголосила підозру "міністру транспорту ДНР"
19:08
Джо Байден
NBC стверджує, що сім'я Байдена обговорила його можливий вихід із президентських перегонів. Білий дім назвав інформацію неправдивою
19:00
Інтерв’ю
Адам Міхнік
Засновник "Газети Виборчої" Адам Міхнік: не буде справедливої Європи без незалежної України на її карті
18:59
суд ООН
Вищий суд ООН визнав ізраїльську присутність на палестинських територіях незаконною, Нетаньягу відреагував
18:57
електроенергія, графіки відключень
Укренерго обіцяє менше відключень світла 20 липня: подробиці
18:37
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:36
замах на Трампа
Замах — це ще не перемога на виборах, - польський депутат Павел Коваль
Більше новин