Інтерв’ю

Де взяти гроші, якщо США не допоможуть. Розмова Еспресо з Сергієм Фурсою

29 лютого, 2024 четвер
08:01

Про олігархів, бронювання робітників від мобілізації, ринок землі та наповнення бюджету розповів Сергій Фурса, інвестиційний банкір компанії Dragon Capital

Зміст

Інвестбанкір компанії Dragon Capital Сергій Фурса виступив перед студентами Українського католицького університету, а постійна авторка Еспресо Ольга Рура записала його відповіді. 

З цього тексту ви дізнаєтесь:

  • Де уряд братиме гроші на оборону та соцвиплати
  • Чому протестують польські фермери
  • Чи вдалося Зеленському побороти олігархів
  • Ринок землі в Україні – це зрада чи перемога
  • Чи варто бронювати працівників за гроші
  • Хто і як оплатить відновлення України
  • Як повернути українців додому

Чим наповнювати бюджет, якщо США так і не підтримають Україну?

Перше потенційне джерело – відтермінування зовнішнього боргу. Скоріш за все з інвесторами будуть домовлятись про продовження часу для виплати боргу. Завдяки цьому вивільняться значні фінансові ресурси.

Друге джерело — внутрішні ресурси, а саме облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). В українській банковій системі висока ліквідність (тобто є гроші, – ред.) як долара, так і гривні, і тому Уряд може розглядати це як потенційний варіант додаткового доходу. 

Ще одне джерело, використання якого буде відчутне, – це підвищення податків, зокрема військового збору та податків на споживання, митних зборів на преміумсегмент, особливо на імпорт дорогих автомобілів. Саме тут можна радикально збільшувати податки.

Останній рубіж — друкарський верстат. Однак попри наявність резервів, які б дозволили певний розмір емісії, Національний банк буде до останнього опиратися цьому варіанту.

Чи є правильним тимчасове обмеження спрощеної системи оподаткування, яке передбачено в Національній стратегії доходів до 2030 року? 

Так, вважаю таку стратегію правильною, однак її не використовуватимуть допоки не буде податкової реформи, якої вимагає Міжнародний валютний фонд (МВФ). Ця стратегія доходів – це не бажання українського Мінфіну, а вимоги МВФ. Тобто документація зроблена, але чи ми будемо дотримуватимуться її як дороговказу – невідомо.

Щодо обмеження спрощеної системи оподаткування, то проблема ж не у самій системі, а у зловживаннях. Великі та середні підприємства використовують її для мінімізації оподаткування. Наприклад, мережа "Епіцентр" отримує надприбутки, працюючи за спрощеною системою. Таке використання фізичних осіб-підприємців (ФОПів) для уникнення оподаткування є неправильним. Спрощеною системою оподаткування повинен користуватися тільки малий бізнес.

Щобільше, таке використання ФОПів заганяє український бізнес в пастку. Формування структури бізнесу через ФОПів ускладнює отримання фінансування від банків, оскільки відсутня прозорість їхньої діяльності. Це може призвести до того, що багато підприємств залишаться на рівні малого бізнесу, не розвиваючись, оскільки їхня структура не є прозорою для потенційних інвесторів.

Польські фермери протестують проти екологічної політики Євросоюзу і проти дешевого імпорту зерна та інших харчових продуктів з України, Варшава, 27 лютого 2024. AP Photo/Czarek Sokolowski

Чим незадоволені польські фермери?

В них претензії не до України, а до Брюсселю. Протести фермерів - це загальноєвропейська тенденція, адже сільське господарство організовано за принципом соціалки.

Людям платять, щоб вони залишались і працювали в селі, адже сільськогосподарський сектор в Європі неповноцінний і нездатний заробляти гроші.

Рятує лише, що в сучасних економіках сільське господарство – це лише мінімальна частина економіки. Тобто жодна розвинута країна не є аграрною.

Чому фермери протестують? Вони хочуть гроші. Ціни на сировину впали втричі за останній рік. Європейський Союз вводить "зелені" вимоги, що включають заборону пестицидів для зменшення негативного впливу на навколишнє середовище. Однак біологічні альтернативи є набагато дорожчими та ресурсно затратними. 

Фермери в Польщі вибрали блокування кордонів, як найшвидший спосіб привернути увагу Брюсселя. Також присутній вплив російської пропаганди, яка збурює польське суспільство вкидаючи міфи про засилля українського зерна. Насправді лише 5% українського зерна перевозиться транзитом через Польщу. Як на мене, найрозумніше буде просто перенаправити ці 5% через інші канали, допоки хвиля протестів не згасне.

Чи вдалося Зеленському побороти олігархію?

Олігархів поборола війна, адже зараз їх менше, ніж це було кілька років до війни. Але заслуги Зеленського тут немає, це просто обставини, які спричинили такий результат.

Фото ілюстративне: Антон Шишенок / hromadske

Вплив олігархів значно зменшився, у чому нам також допомагають американські партнери.
Існує страх, що після війни олігархи повернуться до довоєнної влади, але, як на мене, точку неповернення вже подолано.

Сучасні олігархи сформувалися в результаті сумнозвісної приватизації 1990-х років. Зі "старих" олігархів залишилися Пінчук та Ахметов. Перший  намагається грати роль мецената, і це корисно для країни. Другий – Ахметов – вибудовував свій бізнес для капіталізації та у нього була прозора структура, на відміну від Коломойського, який сидів на [мутних] потоках. 

Чи є олігархи на Заході, наприклад Ілон Маск, який завдяки своєму бізнесу та капіталу набуває олігархічних ознак?

На Заході існують впливові бізнеси, але принцип верховенства права стримує бізнесменів від набуття олігархічних рис, тобто заважає їм отримувати прибуток коштом держави.

Ринок землі в Україні – це погано чи добре?

В українському суспільстві дуже глибоке ототожнення землі з чимось святим. А земля насамперед – це предмет купівлі-продажу, тому ринок землі це абсолютно нормально. Чим більш ліберальним він є, тим більш заможне українське сільське господарство.

Через часткове паразитування популістів і вплив росіян ринок землі стримували, адже це був шанс для розвитку України. В тій же Росії цей ринок запровадили на 15 років раніше. Загалом ринок є, але він обмежений, що й гальмує розвиток і збільшення доходів землевласників.

Як казала (ексміністерка охорони здоров'я, - ред.) Уляна Супрун: "Жодна реформа не може бути компромісом". Ці обмеження, які були введені на ринку землі, унеможливили для найякісніших українських компаній придбати землю, що стримує розвиток і прибуток, який можна отримати від землі.

Наскільки правильною є ідея бронювання працівників за гроші?

Це цілком адекватна ідея. Фінансування армії потребує грошей. Ніколи не воюють всі.

Держава має природний інтерес, щоб людина, яка сплачує високі податки, залишалася в тилу.

Також це питання ефективності та раціонального підходу до менеджменту роботи. Великі заводи, такі як Криворіжсталь, не можуть збільшити ресурси через відсутність людей. Робітників нема через страх бути мобілізованими одразу після офіційної реєстрації місця праці. Тому в результаті ми не отримуємо ні податків, ні мобілізованих.

на фото військовослужбовиці ЗСУ в жіночій військовій формі

Фото ілюстративне: телеграм-канал Міноборони

Так, це буде непопулярним рішенням, але якщо відкинути всі емоції та демагогію, воно буде одним з правильних. Частка людей, які не воюють, буде завжди, то нехай чинником цього бронювання стане кількість сплачених податків.

Чи зрозуміло, як відбуватиметься відновлення України? Хто буде контролювати гроші іноземних інвесторів?

Ні, поки що не зрозуміло. Відновлення України скоріш за все буде здійснюватись через систему тендерів, де замовниками виступатимуть український уряд та місцеві громади. Саме вони визначатимуть пріоритети відновлення, після чого новостворена інституція на базі Світового банку проводитиме експертизу та направлятиме фінансування на проєкти відновлення. Контроль за використанням грошей, ймовірно, буде здійснюватись європейцями, що є одним з оптимальних варіантів.

Яка ймовірність отримати гроші на відновлення України, якщо США вже зараз вагаються з нашою підтримкою?

Відновлення України так чи інакше буде пов'язане з євроінтеграцією, тому фінансування буде забезпечуватись європейськими ресурсами та інституціями. Американський внесок буде на другорядних позиціях, і нам важливо це прийняти.

Українські біженці прямують у Польщу
Фото: Associated Press
Мільйони українців виїхали у країни, де середня зарплата та допомога вищі. Як нам повернути людей?

Більшість з тих, хто виїхав, не повернеться, бо вже встигли налаштувати побут там. Для частини еміграція була метою життя [ще до повномасштабного вторгнення]. Ми нічого тут не вдіємо.

Ми – бідна країна, і ще довгий час залишатимемось біднішою від Польщі чи Німеччини. Повертатимуться лише ті, хто мають тут роботу, активи та ресурси. Додатково щось робити нема сенсу. Потрібно, щоб було економічне зростання та стабільність.

**

Питання ставили студенти-журналісти першого курсу магістратури Марта Шийко, Анастасія Варару, Сніжана Гусаревич, Богдан Химера, Олена Гуліус, Богдана Садомська, Олена Суліковська та Микола Головко. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+15.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.96
    Купівля 40.96
    Продаж 41.57
  • EUR
    Купівля 46.96
    Продаж 47.85
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
22 квітня
02:54
Гарвардська юридична школа, Гарвардський університет, Кембридж, Массачусетс, США
Гарвард судитиметься з адміністрацією Трампа через замороження фінансування
02:15
Оновлено
Одеса, наслідки атаки 21.04.25
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: в Одесі є постраждалі, пошкоджено цивільну інфраструктуру
01:55
Папа Франциск
Ватикан опублікував заповіт Папи Франциска
01:23
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
"Надихав мільйони людей далеко за межами католицької церкви": світові лідери реагують на смерть Папи Франциска
00:43
Папа Франциск
Вперше за понад століття: папу Франциска поховають поза Ватиканом
2025, понедiлок
21 квітня
23:52
Прапор США
У міністерки внутрішньої безпеки США вкрали сумку з грошима та документами
22:52
ООН
В ООН заявили, що Росія і Україна продовжували бойові дії під час "великоднього перемир’я"
22:34
Пентагон
ЗМІ написали про пошук нового очільника Пентагону, у Білому домі спростували
22:13
ЗСУ
З початку доби на фронті стався 121 бій: найбільше окупанти тиснуть на Покровському напрямку
21:50
на фото Володимир Зеленський
Зеленський: припинення вогню має стати першим кроком до надійного й тривалого миру
21:40
Ексклюзив
Ціни на комунальні послуги
Червневе підвищення тарифів: економіст Пендзин припустив, що чекати українцям цього року
21:26
Папа Франциск
У Ватикані назвали причину смерті Папи Франциска
21:17
окупований Маріуполь
РФ створила дві нові військові бази в окупованому Маріуполі, - Андрющенко
20:47
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Показуха для Трампа завершилася: 30 годин перемир'я показали крихкість концепції припинення вогню. Колонка Сергія Згурця
20:42
Дональд Трамп
ЄС шукає спосіб поєднати експорт американського газу та екологічні вимоги, щоб запобігти торговельній війні, - Reuters
20:08
OPINION
Блог Ігор Бондар-Терещенко
Турбо, Дональд, помада
19:51
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Росія неодмінно кине США за будь-якої можливості, і не обовʼязково спільно з Китаєм, - Омелян
19:49
Ексклюзив
Папа Франциск
У Ватикані шукатимуть фігуру, яка б об'єднала всіх і запропонувала нові ідеї для католицької церкви, - релігієзнавець Чорноморець
19:40
Ексклюзив
Берлін, 9 травня 2023
У США існує абсолютно необмежена свобода слова, - професор Айзенберг про ходу "Безсмертний полк" у Вашингтоні
19:38
Оновлено
Піт Геґсет
"Всі задоволені ним": Трамп підтвердив, що довіряє Геґсету, попри скандал з листуванням у месенджері Signal
19:27
Огляд
NIKA SPIRIT
АРМА продало з аукціону російський танкер, який брав участь у захопленні українських суден у Керченській протоці у 2018-му
19:25
Україна, США, Британія та Франція проведуть перемовини в Лондоні щодо угоди про припинення вогню з РФ
19:17
Китай та США
Китай ввів санкції проти урядовців та конгресменів США через "поведінку щодо питань, повʼязаних з Гонконгом"
19:01
Дональд Трамп
"Були дуже гарні зустрічі": Трамп пообіцяв розкрити деталі "мирної угоди" між РФ і Україною
18:48
окупанти в Криму
У Криму окупанти масово переміщують техніку й системи ППО, - "Атеш"
18:39
ЗСУ прапор
Сили оборони відкинули окупантів південніше Удачного на Донеччині, - DeepState
18:26
Ексклюзив
Папа Франциск
"Ніхто не взявся дослідити, які пророцтва справдилися, а які - ні": релігієзнавиця Филипович про смерть Папи Франциска
18:17
Оновлено
путін
Путін: РФ проаналізує пропозиції щодо мораторію на удари по цивільних об'єктах
18:05
OPINION
Гра в "якбитологію": якби не Зеленський, якби не Порошенко...
17:43
ДБР викрило двох працівників Полтавського СІЗО, яких підозрюють у катуванні ув'язнених
17:30
Ексклюзив
Грузія, протести
Ситуація в Грузії може вибухнути в будь-який час, - політолог Копчак
17:10
Ексклюзив
Дональд Трамп 2017
"Підозрюю, що Трамп використовуватиме нетрадиційні способи взаємодії": нардепка Климпуш-Цинцадзе про відставку посла США в Україні Брінк
17:02
Грузія протести
Керівна партія Грузії запевнила, що до 2030 року держава буде готова вступити в ЄС
16:47
Ексклюзив
Волинська трагедія
Жоден кандидат у президенти Польщі не може обійти тему Волинської трагедії, - аналітик Курносов
16:46
Сирський відвідав бригади на Сумщині, які зірвали спробу РФ захопити прикордоння
16:30
Ексклюзив
Польща
"Мені не вистачає теми оборони й армії": аналітик Курносов про передвиборчі кампанії кандидатів у президенти Польщі
16:28
На Київщині та Прикарпатті СБУ затримала 5 проросійських агітаторів, серед яких однопартієць екснардепа Мураєва
16:26
Путін та президент Ірану Пезешкіан
Путін підписав закон про ратифікацію стратегічного партнерства з Іраном
16:05
OPINION
Переговорний тупик
15:51
Папа Франциск
"Таємний Санта" для України: Папа Римський у 2023 році передав власні кошти на купівлю дронів для ЗСУ
Більше новин