Інтерв’ю

Де взяти гроші, якщо США не допоможуть. Розмова Еспресо з Сергієм Фурсою

29 лютого, 2024 четвер
08:01

Про олігархів, бронювання робітників від мобілізації, ринок землі та наповнення бюджету розповів Сергій Фурса, інвестиційний банкір компанії Dragon Capital

Зміст

Інвестбанкір компанії Dragon Capital Сергій Фурса виступив перед студентами Українського католицького університету, а постійна авторка Еспресо Ольга Рура записала його відповіді. 

З цього тексту ви дізнаєтесь:

  • Де уряд братиме гроші на оборону та соцвиплати
  • Чому протестують польські фермери
  • Чи вдалося Зеленському побороти олігархів
  • Ринок землі в Україні – це зрада чи перемога
  • Чи варто бронювати працівників за гроші
  • Хто і як оплатить відновлення України
  • Як повернути українців додому

Чим наповнювати бюджет, якщо США так і не підтримають Україну?

Перше потенційне джерело – відтермінування зовнішнього боргу. Скоріш за все з інвесторами будуть домовлятись про продовження часу для виплати боргу. Завдяки цьому вивільняться значні фінансові ресурси.

Друге джерело — внутрішні ресурси, а саме облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). В українській банковій системі висока ліквідність (тобто є гроші, – ред.) як долара, так і гривні, і тому Уряд може розглядати це як потенційний варіант додаткового доходу. 

Ще одне джерело, використання якого буде відчутне, – це підвищення податків, зокрема військового збору та податків на споживання, митних зборів на преміумсегмент, особливо на імпорт дорогих автомобілів. Саме тут можна радикально збільшувати податки.

Останній рубіж — друкарський верстат. Однак попри наявність резервів, які б дозволили певний розмір емісії, Національний банк буде до останнього опиратися цьому варіанту.

Чи є правильним тимчасове обмеження спрощеної системи оподаткування, яке передбачено в Національній стратегії доходів до 2030 року? 

Так, вважаю таку стратегію правильною, однак її не використовуватимуть допоки не буде податкової реформи, якої вимагає Міжнародний валютний фонд (МВФ). Ця стратегія доходів – це не бажання українського Мінфіну, а вимоги МВФ. Тобто документація зроблена, але чи ми будемо дотримуватимуться її як дороговказу – невідомо.

Щодо обмеження спрощеної системи оподаткування, то проблема ж не у самій системі, а у зловживаннях. Великі та середні підприємства використовують її для мінімізації оподаткування. Наприклад, мережа "Епіцентр" отримує надприбутки, працюючи за спрощеною системою. Таке використання фізичних осіб-підприємців (ФОПів) для уникнення оподаткування є неправильним. Спрощеною системою оподаткування повинен користуватися тільки малий бізнес.

Щобільше, таке використання ФОПів заганяє український бізнес в пастку. Формування структури бізнесу через ФОПів ускладнює отримання фінансування від банків, оскільки відсутня прозорість їхньої діяльності. Це може призвести до того, що багато підприємств залишаться на рівні малого бізнесу, не розвиваючись, оскільки їхня структура не є прозорою для потенційних інвесторів.

Польські фермери протестують проти екологічної політики Євросоюзу і проти дешевого імпорту зерна та інших харчових продуктів з України, Варшава, 27 лютого 2024. AP Photo/Czarek Sokolowski

Чим незадоволені польські фермери?

В них претензії не до України, а до Брюсселю. Протести фермерів - це загальноєвропейська тенденція, адже сільське господарство організовано за принципом соціалки.

Людям платять, щоб вони залишались і працювали в селі, адже сільськогосподарський сектор в Європі неповноцінний і нездатний заробляти гроші.

Рятує лише, що в сучасних економіках сільське господарство – це лише мінімальна частина економіки. Тобто жодна розвинута країна не є аграрною.

Чому фермери протестують? Вони хочуть гроші. Ціни на сировину впали втричі за останній рік. Європейський Союз вводить "зелені" вимоги, що включають заборону пестицидів для зменшення негативного впливу на навколишнє середовище. Однак біологічні альтернативи є набагато дорожчими та ресурсно затратними. 

Фермери в Польщі вибрали блокування кордонів, як найшвидший спосіб привернути увагу Брюсселя. Також присутній вплив російської пропаганди, яка збурює польське суспільство вкидаючи міфи про засилля українського зерна. Насправді лише 5% українського зерна перевозиться транзитом через Польщу. Як на мене, найрозумніше буде просто перенаправити ці 5% через інші канали, допоки хвиля протестів не згасне.

Чи вдалося Зеленському побороти олігархію?

Олігархів поборола війна, адже зараз їх менше, ніж це було кілька років до війни. Але заслуги Зеленського тут немає, це просто обставини, які спричинили такий результат.

Фото ілюстративне: Антон Шишенок / hromadske

Вплив олігархів значно зменшився, у чому нам також допомагають американські партнери.
Існує страх, що після війни олігархи повернуться до довоєнної влади, але, як на мене, точку неповернення вже подолано.

Сучасні олігархи сформувалися в результаті сумнозвісної приватизації 1990-х років. Зі "старих" олігархів залишилися Пінчук та Ахметов. Перший  намагається грати роль мецената, і це корисно для країни. Другий – Ахметов – вибудовував свій бізнес для капіталізації та у нього була прозора структура, на відміну від Коломойського, який сидів на [мутних] потоках. 

Чи є олігархи на Заході, наприклад Ілон Маск, який завдяки своєму бізнесу та капіталу набуває олігархічних ознак?

На Заході існують впливові бізнеси, але принцип верховенства права стримує бізнесменів від набуття олігархічних рис, тобто заважає їм отримувати прибуток коштом держави.

Ринок землі в Україні – це погано чи добре?

В українському суспільстві дуже глибоке ототожнення землі з чимось святим. А земля насамперед – це предмет купівлі-продажу, тому ринок землі це абсолютно нормально. Чим більш ліберальним він є, тим більш заможне українське сільське господарство.

Через часткове паразитування популістів і вплив росіян ринок землі стримували, адже це був шанс для розвитку України. В тій же Росії цей ринок запровадили на 15 років раніше. Загалом ринок є, але він обмежений, що й гальмує розвиток і збільшення доходів землевласників.

Як казала (ексміністерка охорони здоров'я, - ред.) Уляна Супрун: "Жодна реформа не може бути компромісом". Ці обмеження, які були введені на ринку землі, унеможливили для найякісніших українських компаній придбати землю, що стримує розвиток і прибуток, який можна отримати від землі.

Наскільки правильною є ідея бронювання працівників за гроші?

Це цілком адекватна ідея. Фінансування армії потребує грошей. Ніколи не воюють всі.

Держава має природний інтерес, щоб людина, яка сплачує високі податки, залишалася в тилу.

Також це питання ефективності та раціонального підходу до менеджменту роботи. Великі заводи, такі як Криворіжсталь, не можуть збільшити ресурси через відсутність людей. Робітників нема через страх бути мобілізованими одразу після офіційної реєстрації місця праці. Тому в результаті ми не отримуємо ні податків, ні мобілізованих.

на фото військовослужбовиці ЗСУ в жіночій військовій формі

Фото ілюстративне: телеграм-канал Міноборони

Так, це буде непопулярним рішенням, але якщо відкинути всі емоції та демагогію, воно буде одним з правильних. Частка людей, які не воюють, буде завжди, то нехай чинником цього бронювання стане кількість сплачених податків.

Чи зрозуміло, як відбуватиметься відновлення України? Хто буде контролювати гроші іноземних інвесторів?

Ні, поки що не зрозуміло. Відновлення України скоріш за все буде здійснюватись через систему тендерів, де замовниками виступатимуть український уряд та місцеві громади. Саме вони визначатимуть пріоритети відновлення, після чого новостворена інституція на базі Світового банку проводитиме експертизу та направлятиме фінансування на проєкти відновлення. Контроль за використанням грошей, ймовірно, буде здійснюватись європейцями, що є одним з оптимальних варіантів.

Яка ймовірність отримати гроші на відновлення України, якщо США вже зараз вагаються з нашою підтримкою?

Відновлення України так чи інакше буде пов'язане з євроінтеграцією, тому фінансування буде забезпечуватись європейськими ресурсами та інституціями. Американський внесок буде на другорядних позиціях, і нам важливо це прийняти.

Українські біженці прямують у Польщу
Фото: Associated Press
Мільйони українців виїхали у країни, де середня зарплата та допомога вищі. Як нам повернути людей?

Більшість з тих, хто виїхав, не повернеться, бо вже встигли налаштувати побут там. Для частини еміграція була метою життя [ще до повномасштабного вторгнення]. Ми нічого тут не вдіємо.

Ми – бідна країна, і ще довгий час залишатимемось біднішою від Польщі чи Німеччини. Повертатимуться лише ті, хто мають тут роботу, активи та ресурси. Додатково щось робити нема сенсу. Потрібно, щоб було економічне зростання та стабільність.

**

Питання ставили студенти-журналісти першого курсу магістратури Марта Шийко, Анастасія Варару, Сніжана Гусаревич, Богдан Химера, Олена Гуліус, Богдана Садомська, Олена Суліковська та Микола Головко. 

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.54
    Купівля 41.54
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.82
    Продаж 43.56
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
08:48
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 55 поранено
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами: у Херсоні 4 постраждалих, у Києві працювала ППО
08:42
ЦРУ
ЦРУ запропонувало звільнитися усім своїм співробітникам, - ЗМІ
08:41
Ексклюзив
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру залишається 205 цивільних людей, - очільник МВА
08:16
Дональд Трамп
Трамп заявив, що дав наказ знищити Іран у разі замаху на нього
08:07
Оновлено
Снайпер ЗСУ
Сили оборони за добу відбили 35 атак росіян на Покровському напрямку і 12 на Курщині
08:00
OPINION
Обміняти рідкісноземельні метали на військову допомогу США – непогана домовленість. Колонка Віталія Портникова
07:58
Ексклюзив
Є інформація, що росіяни збільшили бойову частину БПЛА Shahed до 90 кг, - депутат Харківської облради Скорик
07:33
Лідер більшості в Сенаті демократ Чак Шумер
Демократи у Конгресі США розкритикували Департамент ефективності уряду на чолі з Маском
07:29
Військові Мексика
Мексика направила 10 тис. нацгвардійців до кордону зі США, щоб зупинити потік мігрантів і наркотиків
07:18
Інфографіка
знищені окупанти
Втрати РФ за добу в Україні: 1140 окупантів, 9 танків і 52 артсистеми
07:04
Гуантанамо
США відправили перших мігрантів на базу в Гуантанамо, - WSJ
06:38
Щоб приховати смерть дитини, тримали тіло в морозилці: в Одесі підозру отримала матір і її співмешканець
06:25
Пем Бонді
Пем Бонді стала новою очільницею генпрокуратури США
06:08
Оновлено
корабель рф
РФ утримує у Чорному морі один ракетоносій
05:53
окупанти
Російський призов не компенсує втрати на фронті, - ISW
05:34
Дональд Трамп
Трамп заявив, що США візьмуть під контроль Сектор Гази, а палестинців запропонував переселити
04:48
У Краснодарському краї РФ сталася пожежа на нафтобазі після атаки БПЛА
04:28
Чотирьох співробітників "виправної колонії ДНР" підозрюють у жорстокому катуванні українського військовополоненого
03:59
Трамп
Сальвадор пропонує приймати ув’язнених за "надважкі злочини" зі США: Трамп вивчає можливість угоди
03:38
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що його адміністрація веде перемовини з російською та українською сторонами
02:59
Китай та США
"Це добре": Трамп відреагував на запровадження мит Китаєм на американський імпорт
02:30
Російські браконьєри завдали Азовському морю збитків на понад 4 млрд грн
02:13
нафтовий танкер
Росія придбала 230 європейських та американських танкерів за $6 млрд для "тіньового флоту", – розслідування
01:54
Сили Оборони України відновили позиції біля Надіївки на Донеччині, - DeepState
01:47
ЗАЕС
Гендиректор МАГАТЕ Гроссі пообіцяв ушосте відвідати Запорізьку АЕС
01:37
вугілля
Син Януковича продає вугілля з окупованого Донбасу до Туреччини, - розслідування росЗМІ
01:12
Дональд Трамп і Тулсі Габбард
Комітет Сенату США підтримав кандидатуру Габбард на посаду директора нацрозвідки
00:58
Рада Європи
Спецтрибунал для РФ: у Брюсселі сформулювали основні елементи юридичного тексту
00:31
указ
Зеленський змінив склад РНБО
00:19
На фронті загинув 18-річний доброволець із Великої Британії Джеймс Вілтон
2025, вiвторок
4 лютого
23:35
Віктор Орбан
Лідер партії влади в парламенті Угорщини звинуватив Україну в дискредитації Орбана
23:16
Володимир Зеленський
"Хто нас захищатиме?": Зеленський назвав умову скасування воєнного стану та призначення виборів
23:12
ЗСУ загиблі
На війні з РФ загинуло понад 45 тис. українських воїнів, - Зеленський
22:58
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що готовий сісти за стіл перемовин з Путіним
22:58
стрілянина у шведській школі
У шведській школі сталася стрілянина, загинули близько 10 людей
22:26
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини, - Reuters
22:20
Володимир Зеленський в Давосі
"Візит був би не дуже доречним": Зеленський заявив, що Трамп запрошував його на інавгурацію
21:58
Збірна України, футзал
Україна з рахунком 9:0 розтрощила Німеччину у відборі на ЧЄ з футзалу
21:56
Ексклюзив
"Причина - провалена мобілізація": нардеп Костенко про напади на працівників ТЦК
Більше новин