Der Spiegel: Три опції Путіна
Путін може провести анексію Донецька і прилеглих районів, віддати наказ на військове вторгнення на південь і схід України або ж і далі нагнітатиме обстановку в Донецьку заради ослаблення Києва
Приєднавши Крим, Москва перевернула з ніг на голову усталений після закінчення холодної війни порядок, пише журналіст німецького журналу Der Spiegel Беньямін Біддер. "Вперше з часів Другої світової одна держава силовим способом змінила кордони іншої". Це було немислимо ще кілька місяців тому.
Тому в деяких аспектах, продовжує автор, "нинішня ситуація залишається більш вибухонебезпечною, ніж за часів холодної війни". Радянський Союз, як відомо, хотів експортувати світову революцію в інші країни, і Захід знав це, а тепер його урядам і дипломатам лишається тільки припускати, що саме затіває Кремль і з ким їм доводиться мати справу.
"Чи є Росія скривдженою державою, що силовим способом повернула населений росіянами Крим, але, як і Захід, не зацікавлена в кровопролитті і громадянській війні на сході України, чи ж Володимир Путін, як вважає багато прихильників революції на Майдані, скинув усі маски і має на меті відтворення російської неоімперії з колишніх радянських республік?"
Автор статті, перекладеної InoPressa, вбачає три сценарії "східноукраїнської кризи": Путін може провести анексію Донецька і прилеглих районів, віддати наказ на військове вторгнення на південь і схід України або ж і далі нагнітатиме обстановку в Донецьку заради ослаблення Києва.
На користь першого варіанту свідчить те, що проросійські сили на сході України захопили адміністративні будівлі і проголосили автономну республіку. Аналогічним чином, нагадує журналіст, події розвивалися в Криму. Втім, відмінності між цими регіонами впадають в око. За словами експерта Дмитра Треніна з Московського центру Карнегі, населення Східної України не таке однорідне, як у Криму. До того ж Донбас, на відміну від Криму, що дістався Україні в 1954 році, не відчуває себе "несправедливо відрізаним від Росії". Відмінна і швидкість, з якою розвивалися події на сході України: в Криму вже "наступного дня після значно менших демонстрацій і захоплення урядових будівель силами самооборони російські морські піхотинці, одягнені у форму без будь-яких розпізнавальних знаків, вже контролювали аеропорти".
Другим, найгіршим сценарієм, як вважає Біддер, може стати розкол України після російського військового вторгнення. "Путінські війська просунуться до Дніпра і, що цілком можливо, можуть захопити Київ. На півдні російські танки можуть дійти до Одеси і кордонів з Молдовою та Румунією (члена ЄС) заради створення коридору з Придністров'ям, що є російським протекторатом". Одночасно з цим Москва отримає контроль над рештою українських чорноморських портів, а це, як пише відомий журналіст Павло Шеремет, є "очевидною метою Путіна".
Відповідь з боку Заходу буде залежати від швидкості російської військової операції. "Якщо Росія проведе її швидко, реакція Заходу буде млявою і обмежиться галасом і новими санкціями". Проте, як вважає російський експерт Центру аналізу стратегій і технологій Руслан Пухов, "Путін навряд чи піде на такий ризик". Найбільш імовірним фахівець вважає третій сценарій: Росія і далі "підігріватиме конфлікт у Донецьку, не втручаючись в нього". Таким чином, йдеться у висновку, Москва хоче домогтися поступок від київського уряду, а саме - федералізації України і відмови від її вступу до НАТО.
- Актуальне
- Важливе