Комітет культури і духовності пропонує революційні зміни в культурній сфері

11 грудня, 2014 четвер
13:19

10 грудня відбулося перше розширене засідання Комітету з питань культури і духовності за участі Віце-прем’єр-міністра України – Міністра культури України Вячеслава Кириленка та представників культурної громадськості

Зміст

Як повідомляє прес-служба голови Комітету, голова Комітету Микола Княжицький ознайомив присутніх зі складом  Комітету та предметами його відання. До керівного складу Комітету обрано: Подоляк Ірину Ігорівну – першим заступником, Єленського Віктора Євгеновича – заступником, Матіос Марію Василівну – секретарем. Підкомітети очолили:

- підкомітет з питань творчої діяльності, мистецтв, культурно-просвітницької політики – Бордюг І. Л.;
- підкомітет з питань державної політики у сфері розвитку та використання державної мови та мов національних меншин в Україні, книговидання, книгорозповсюдження – Матіос М.В.;
- підкомітет у  сфері свободи совісті та релігійних організацій – Єленський В.Є.;
- підкомітет з питань охорони історико-культурної спадщини – Тарута С.О.;
- підкомітет з питань благодійної діяльності та фінансування культури – Новинський В.В.

Наступним пунктом у порядку денному було голосування за Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо підтримки вітчизняної видавничої діяльності) (р .№ 1316, н.д. М.Княжицький, С.Тарута, В.Денисенко, І.Подоляк, О.Кондратюк, В.Єленський). Проект був підтриманий одноголосно.

Після голосування члени Комітету коротко прокоментували початок роботи та свої плани. Секретар Комітету Марія Матіос назвала теперішній склад Комітету культурним десантом. Перший заступник голови Комітету Ірина Подоляк висловила сподівання, що найближчим часом «робота в Комітеті стане настільки престижною, що з депутатів вишиковуватимуться черги, щоб у ньому працювати». Заступник голови Комітету Віктор Єленський, говорячи про напрямок, який очолюватиме, зазначив, що має на меті підсилення участі церкви у внутрішній і зовнішній політиці країни, розширення її присутності у доброчинній сфері, війську, навчальних закладах тощо. Член Комітету Інна Бордюг заявила про готовність опікуватися молодими талантами і підтримувати ініціативи, що сприятимуть їхньому творчому розвитку. Член Комітету Сергій Тарута пообіцяв, що разом із Вадимом Новинським руйнуватиме стереотип про «лінивих» олігархів. За словами депутата, основним завданням професійних менеджерів в Комітеті з питань культури і духовності є подолання складностей, зумовлених скороченнями бюджету, та винайдення нових форм розвитку культури для того, аби зменшення фінансування в умовах протистояння зовнішній агресії не відбивалося на поставлених задачах. 

На засіданні був присутній віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко. Він ознайомив членів Комітету з Програмою діяльності  Кабінету Міністрів України, зокрема з культурним блоком.  Основним акцентом доповіді був пошук нових джерел фінансування культури. Одним з варіантів В’ячеслав Кириленко назвав  збір на підтримку кінематографії, який, за його словами, уже пройшов обговорення в уряді, і знайшов розуміння серед багатьох членів Кабміну.

Далі слово було надано запрошеним. Першим виступив президент Української асоціації книговидавців Олександр Афонін. Темою промови була необхідність створення в Україні спільного інтелектуального простору. На думку пана Афоніна, саме дефіцит думки, спричинений байдужістю влади до розвитку національної культури протягом останніх 20 років, призвів до формування сепаратистського поля підсвідомого спротиву Україні. Для подолання існуючих проблем в суспільстві необхідна послідовна підтримка книговидавництва (9.12.2014 депутати, серед яких члени Комітету з питань культури і духовності, зареєстрували законопроект №1316 - про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки вітчизняної видавничої діяльності. Якщо проект буде прийнято, податкове навантаження на українських видавців зменшиться).

Голова профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна виступила з палкою промовою щодо очікувань європейського рівня зарплат та соціального захисту працівників сфери.

Директор Національного інституту пам’яті Володимир В’ятрович констатував наявність слабких місць в питанні орієнтирів та сприйняття державою власної спадщини – прогалин, які необхідно заповнити, щоб тоталітарне минуле не повторювалося знов і знов - як сталося минулої зими на Майдані. Для цього, за словами доповідача,  потрібно законодавчо гарантувати ліквідацію та унеможливлення використання символів тоталітаризму та комунізму в Україні – зокрема, в назвах будинків, об’єктів та споруд громадського використання, врегулювати правовий статус тих, хто боровся за незалежність України у ХХ столітті, реабілітувати жертв політичних репресій, забезпечити вільний доступ громадян до архівних документів а також сформувати стійкі засади національної політики пам’яті. 

Голова Національної спілки театральних діячів України Лесь Танюк у своєму виступі наголосив на важливості перетворення культури на стратегічний напрямок розвитку держави. «Якщо це вдасться – піднімемо і економіку, і фінанси», - зазначив режисер. 

Директор ГО «Агенція культурних стратегій» Микола Скиба також відзначив необхідність серйозного ставлення до культури – адже «це сфера, що впливає на економіку, задіює людський капітал. Одним з завдань професіоналів в цій сфері – зробити так, щоб культурна політика не була на маргінесі, підживлювала реформи, була вбудована в стратегічну політику держави загалом. В момент, коли держава переживає системні реформи, культура має перейти від режиму виживання до режиму розвитку», - зазначив пан Скиба.

Виступ Директора Державного підприємства «Національний культурно-мистецький та музейний комплекс „Мистецький арсенал“ Наталії Заболотної був сповнений занепокоєння долею національної спадщини, яка перебуває на окупованих територіях. Зокрема, ідеться про унікальні фрески Херсонесу, привласнені Росією, 86 скіфських та половецьких скульптур, які зараз знаходяться в руках терористів ДНР. «Нам терміново потрібний кризовий штаб та  перемовини – вони мають віддати національні надбання українського народу, а ми - повернути нашу спадщину», - наголосила пані Заболотна.  Також в доповнення слів президента Української Асоціації книговидавців Олександра Афоніна, пані Заболотна зазначила, що культура в Україні має сприйматися, як невід’ємна частина національної безпеки: «ми маємо проаналізувати причини цієї війни, зрозуміти, чому держава останні 20 років не сприймала культуру, як безпекову сферу? Чому громадяни не були патріотами цієї країни? Це трапилося, бо держава ніколи не ставила на культуру».

Голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач висловився за  запровадження кіно збору на розвиток національної кінематографії для збільшення української продукції в кінопрокаті та ефірі телеканалів, а також  наголосив на важливості збереження та відродження телеканалу «Культура».  
Директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко  виступив за негайну ліквідацію закону про мови Ківалова — Колесніченка. 

Підсумував виступи голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький. Він зазначив, що першочерговим завданням Комітету є системна зміна культурної політики загалом, та її перехід від пострадянської до європейської схеми. Однією з запланованих революційних змін у сфері Микола Княжицький назвав інформатизацію культурних цінностей та цифровий доступ до них громадян шляхом створення Центру аудіовізуальної продукції України.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.97
    Купівля 40.97
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
19 квітня
12:03
OPINION
Чи буде Великоднє перемир'я
12:01
На Київщині внаслідок спалювання сухої рослинності загинули двоє людей
11:20
Президентка Молдови Мая Санду
Санду: Кремль намагається завести підконтрольних людей у парламент Молдови, щоб використати проти України
11:18
Обстріл Куп'янська 19 квітня
Росіяни скинули на Куп'янськ 10 авіабомб: постраждали 5 цивільних
10:55
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 квітня: скільки просять за долар та євро в банках
10:45
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсонщину: поранено літню жінку
10:44
Ексклюзив
Залізний купол
Авіаексперт Хазан назвав країну, яка може допомогти Україні значно посилити систему ППО
10:34
лікарня, смерть
У лікарні помер підліток, постраждалий від авіаудару по Херсону 17 квітня
10:28
Литва прапор
Литва планує модернізувати та укріпити Сувальський коридор на випадок нападу РФ
10:00
OPINION
"Contra spem spero"
09:40
Огляд
Карта бойових дій за 12-19 квітня
Карта бойових дій за період 12-19 квітня: зс РФ пішли на штурми мотоколонами – поспішають захопити хоч щось
09:31
ППО
РФ вночі атакувала Україну ракетами й безпілотниками: ППО знищила 33 дрони
09:20
Пентагон
У Пентагоні звільнили трьох посадовців через витік конфіденційної інформації, - Politico
09:08
Ціни на пальне, АЗС
У травні ціни на бензин в Україні можуть знизитися через митну політику Трампа, – Куюн
09:00
Огляд
Закриття шкіл, вивчення укрліту та возз’єднання двох Корей – 5 книг про те, як перетворювати проблеми на рішення
08:49
"У частинах ЧФ РФ спостерігається паніка": родини старших офіцерів виїжджають із Севастополя, - "Атеш"
08:25
Оновлено
Росія вночі обстріляла Україну дронами: під атакою опинилися Одещина, Запоріжжя і Харків
08:16
Оновлено
За добу на фронті відбулося 162 бої: Сили оборони відбили 54 штурми окупантів на Покровському напрямку
08:08
OPINION
Час Ч. Ситуація прямує до своєї розв’язки
07:55
втрати окупантів
Втрати армії РФ на фронті в Україні сягнули 940 тис. військових
07:03
Аналітика
Нафта
Неочікуваний ефект: митна політика Трампа б’є по бюджету РФ та може призвести до зниження цін на бензин в Україні
06:41
Фінляндія
Фінляндія почала засекречувати дані про експорт зброї: найбільше постачань - в Україну
06:24
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни вивели один ракетоносій у Чорне море
05:22
Tesla авто
Tesla відклала запуск доступнішої моделі позашляховика Model Y, - Reuters
03:52
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що США можуть відмовитися від посередництва між РФ і Україною
03:26
Оновлено
США скоротять військову присутність у Сирії, - Пентагон
02:37
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий
Базовий військовий вишкіл пройдуть до 80 тис. студентів ВНЗ, - Лісовий
01:58
катастрофа літака МАУ в Ірані
Іран подав позов до суду ООН проти України та трьох країн у справі про збиття літака МАУ
01:07
Крим
США готові визнати Крим російським у межах мирної угоди, - джерела Bloomberg
00:44
Оновлено
Поліція РФ
У Краснодарі близько сотні російських солдатів намагались втекти з військової частини
2025, п'ятниця
18 квітня
23:45
Оновлено
ракетний удар по Харкову
Внаслідок ворожої атаки по Харкову постраждало 114 людей: Зеленський відреагував
23:35
ЗСУ
Сили оборони відкинули росіян в Удачному на Покровському напрямку, - DeepState
23:04
ТЦК, штраф
Щомісяця більше 4,7 тис. боргів відкриваються за штрафи ТЦК, - Опендатабот
22:50
Еліна Світоліна
Світоліна вперше з січня 2024-го вийшла у півфінал турніру WTA
22:37
Кремль москва
РФ вийшла з угоди про співпрацю в Баранцевому регіоні з Норвегією, Данією та Швецією
22:08
У Києві затримали підлітків, які побили чоловіка у військовій формі, - поліція
21:42
Дональд Трамп
"Стають надто низькими": Трамп заявив, що ціни на яйця в США впали на 87%
21:38
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ворог вдається до тактики ракетного терору та перегруповується на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:19
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трампу не вдасться перекласти відповідальність за власну поразку на Європу й Україну, - Рибачук
21:10
Стармер, Трамп
Стармер і Трамп провели телефонну розмову щодо ситуації в Україні
Більше новин