Жителям Криму можуть вимкнути Google та Skype, - ЗМІ
Президент США Барак Обама видав указ, що забороняє американським компаніям поставляти товари і надавати послуги в Криму. Під дію ембарго потрапляє і IT-сфера
Про це пише РБК.
У п'ятницю, 19 грудня, президент США Барак Обама своїм указом ввів майже повне ембарго відносно Криму. Одним з наслідків може стати блокування на півострові таких звичних сервісів, як Gmail або Skype, закриття доступу до популярного американського ПО - Firefox, Google Chrome або Java.
Указ Обами "Про блокування власності певних осіб і заборону певних транзакцій щодо Кримського регіону України" забороняє "експорт, реекспорт, продаж або постачання, прямо або опосередковано, будь-яких товарів, послуг або технологій зі Сполучених Штатів або особою Сполучених Штатів, де б вони не знаходилося, в Кримський регіон України".
Введене ембарго передбачає не тільки заборону на постачання до Криму американських товарів (які й так не йдуть туди напряму), але і заборона на доступ жителів Криму до інтернет-послуг і широко поширеним програмам і додатків - навіть якщо вони розповсюджуються безкоштовно.
Мінфін США видав генеральну ліцензію, що дозволяє експорт в Крим медикаментів та сільськогосподарських товарів. Але в ліцензії немає згадки інтернет-послуг, комунікаційних сервісів або програмного забезпечення.
З "кримського" указу Обами дійсно випливає, що ембарго поширюється і на інтернет-сервіси, підтверджує юрист вашингтонської компанії Bryan Cave Кліф Бернс, який спеціалізується на санкціях і експортний контроль: "Той факт, що сервіси типу Gmail безкоштовні, нічого не змінює". За словами Бернса, це "дещо несподівано", враховуючи, що всі інші санкційні програми США, включаючи іранську, допускають виключення у вигляді вільного доступу цивільного населення до інтернет-сервісів і комунікаційним додаткам. Як технічно Google та інші компанії будуть забезпечувати виконання кримського ембарго, юрист поки не знає.
Тепер за законом американські компанії зобов'язані відмовляти в доступі до всіх вищевказаних категорій сервісів і ПО в Криму, якщо користувач намагається завантажити продукт або зареєструватися. Якщо продукт завозиться в Крим в обхід санкцій і виробник знає про це, він може вжити заходів щодо недопущення використання продукту: наприклад, компанія Apple може не дати активувати iPhone на території Криму, міркує вашингтонський юрист, який побажав зберегти анонімність.
У середовищі розробки одного з найпопулярніших мов програмування у світі Java можлива ситуація, коли вам не вдасться оновити код - система видає помилку. "Ви перебуваєте в країні, на яку поширюється ембарго. Завантаження Java неможлива", - таке повідомлення отримують жителі Куби, Ірану, Північної Кореї, Судану та Сирії при спробі оновити код Java.
Заборонити встановлювати софт на комп'ютери, розташовані саме в Криму, технічно дуже складно, але на поставки софта на півострів можуть бути накладені адміністративні (не технічні) обмеження, вважає генеральний директор компанії "Облакотека" Максим Захаренко.
На його думку, послуги онлайн-сервісів спробують блокувати за IP-адресами. Не будуть обслуговувати користувачів, а також реєструвати нових, які в якості місця проживання самі вкажуть Крим.
Технічно здійснити блокування буде проблематично, так як обмеження по IP-адресами має досить високий відсоток похибки, вважає партнер групи компаній vvCube, засновник online-платформи по залученню інвестицій Winggrace.com Данило Кириков. При цьому компанії можуть зазнати серйозних репутаційні втрати, прогнозує він.
- Актуальне
- Важливе