"Газпром" побудує "Турецький потік" без погодження Туреччини, - ЗМІ
Російський газовий монополіст починає будувати газопровід, не дочекавшись від Туреччини жодних документів
Про це повідомляє Еспресо.TV з посиланням на "Коммерсантъ".
Як результат, "Газпром" ризикує залишитися з недобудованою трубою посеред Чорного моря, але в компанії вважають, що затримка суто політична і угода з Туреччиною буде підписана після виборів у цій країні на початку червня
Проте, в Анкарі чекають ще й знижки для державної Botas. Ранній старт "Газпрому" дає Туреччині перевагу в переговорах, але йому нічого втрачати: монополія вже сплачує підрядникові за простій. Як проаналізувало видання, "простій" обходиться російському газовому гіганту приблизно в €25 млн щомісяця.
Так, "Газпром" з осені минулого року законтрактував у Saipem два судна-трубоукладача (Castoro Sei і Saipem 7000), які повинні були працювати над морською ділянкою попередника "Турецького потоку", газопроводу South Stream, але після відміни останнього в грудні 2014 року простоювали.
Прокладання морської частини "Турецького потоку" через Чорне море почнеться в червні, заявив член правління "Газпрому" Олег Аксютін. Він пояснив, що за першою ниткою газопроводу укладено підрядний контракт з італійською Saipem. "Роботу проводитимуть двома кораблями залежно від умов прокладки. Так от, на мілководді роботи почнуться в першій декаді червня",— сказав він. Таким чином, російська монополія готується приступити до перших реальних дій за проектом, який обговорюється останні півроку.
На початку травня, після чергових переговорів глави "Газпрому" Олексія Міллера і міністра енергетики Туреччини Танера Йілдиза, Saipem отримала вказівку почати роботи за проектом, про аналогічні вказівки повідомила вчора німецька Europipe (постачальник труб для морської ділянки).
У голландської дочірньої компанії "Газпрому" South Stream Transport B. V. є дозволи на прокладання приблизно двох третин морської ділянки, які проходять в територіальних водах та виключній економічній зоні РФ (дозволи були отримані ще для South Stream). Але дозволу на прокладку труби в територіальних водах Туреччини та виведення її на берег у "Газпрому" немає, як і дозволу на вишукування для прокладки маршруту. Поки Москва і Анкара не підписали щодо "Турецького потоку" взагалі жодного юридичного документа.
Виходить, що "Газпром" вперше починає будівництво експортного газопроводу на стадії, коли з країною призначення не підписано навіть міжурядову угоду. Монополія поспішає привести газ у Туреччину та Південно-Східну Європу, перш ніж ЄС зможе реалізувати свою контрстратегію з постачання туркменського та іранського газу або обмежити закупівлі російського газу через механізми майбутнього енергосоюзу. За найгіршого сценарію, такий поспіх може призвести до того, що "Газпром" змушений буде в очікуванні рішення Туреччини зупинити прокладку труби ще в морі — за словами співрозмовника видання, близького до монополії, технологічно це можливо.
Втім, "Газпром" розраховує найближчим часом домовитися з Туреччиною. Як кажуть джерела, затримка пов'язана з парламентськими виборами в Туреччині, які повинні пройти 7 червня.
При цьому початок будівництва, ні навіть укладення угод з "Турецькому потоку" не є гарантією успіху. South Stream починав будуватися тричі: у серпні 2012 року перший стик був урочисто зварений на компресорній станції "Руська" біля Анапи, а потім, в кінці жовтня 2013 року, офіційно стартувало будівництво болгарської ділянки, а ще через місяць — сербської. Ще через рік проект був скасований.
Раніше в монополії казали, що проект запрацює вже у 2016 році.
- Актуальне
- Важливе