Приватним газодобувачам дозволили експортувати газ
НАК "Нафтогаз України" рекомендує уряду дозволити незалежним газодобувачам самостійно закачувати надлишки газу в підземні сховища газу (ПСГ) або експортувати їх надлишки
Позиція НАК обумовлена тим, що компанія має в своєму розпорядженні обмежені кошти на закупівлю газу, а його придбання у приватних видобувачів призвело б до скорочення обсягу європейського газу в українській підземці, повідомляє Еспресо.TV з посиланням на "112 Україна".
"Якщо НАК до закупівлі газу у приватних видобувачів зобов'яжуть патріотичні громадяни, у нас залишиться менше грошей на купівлю газу з Європи до настання температури +10, коли країна починає споживати більше внутрішнього видобутку. Можливостей закупити більше в Європі в України в цей момент вже не буде, всі потужності будуть затребувані день у день, і їх буде не вистачати. Нашим єдиним виходом в цей момент буде, повторюся, "Газпром", - заявили в НАКу.
Тому глава НАК Андрій Коболєв і виступив з ініціативою, щоб газодобувачі самостійно вирішували, куди "прилаштувати" свої надлишки - в ПСГ або експортували їх, приносячи в країну валютну виручку.
"Зараз у літній "низький" сезон у них, як і у нас, є надлишок газу поточного видобутку. Замість того, щоб закачувати його в ПСГ (зменшуючи цим ймовірність нашого звернення за газом до росіян взимку), або замість того, щоб експортувати його (хоча б не претендуючи на дуже обмежені гроші), вони намагаються створити собі третій варіант. Перерозподілити надлишок газу власного видобутку всередині країни, щоб закачати цей надлишок в ПСГ, але не за свій рахунок, а за рахунок держкомпанії", - повідомила на своїй сторінці в мережі Facebook прес-секретар "Нафтогаз України" Олена Осмоловська.
У той же час незалежні газодобувачі поки не можуть скористатися таким правом, так як в останні кілька років в Україні експорт газу власного видобутку обмежений постановою №1360 від 26 грудня 2011 року. Зокрема, цим документом передбачається встановлення щорічної квоти на експорт газу. Її обсяг визначається згідно з прогнозним річним балансом надходження та розподілу природного газу. У колишні роки уряд встановлював нульову квоту.
Правда на поточний 2015 рік розмір квоти досі не встановлений, незважаючи на те, що баланс газу затверджено. Відсутність квоти означає, що по суті експорт заборонений, але потенційно можливий.
"На сьогоднішній день експорт газу заборонений, тому всі заяви про те, що продавайте свій газ за кордон, безглузді. Цього просто не можна робити - це порушення", - впевнений директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.
Хоча заборона на експорт газу має бути знята в жовтні поточного року після вступу в силу закону про лібералізацію ринку газу. "Цей закон гарантує вільний експорт та імпорт газу. Коли він набере чинності, заборона на експорт повинна бути знята", - зазначає фінансовий директор СП "Полтавська газонафтова компанія" Євген Паленка.
Однак навіть у цьому випадку здійснювати експорт буде складно. "На сьогоднішній день продати газ у Європі дуже важко. Відкриття експорту не буде вирішенням наших проблем з отриманням коштів на розвиток видобутку. Європейський ринок спотовий, і там діє погодинне балансування газу, а це абсолютно інша схема", - зазначає Паленка.
У той же час опитані виданням учасники ринку визнають, що таке рішення уряду дозволило би приватним компаніям отримати обігові кошти для відновлення інвестиційних програм для буріння нових свердловин і розробок нових родовищ. Що дозволить істотно наростити внутрішній видобуток природного газу.
Хоча більш дієвим способом стимулювати внутрішній видобуток буде зниження податків. За словами Євгена Паленки, якщо рента на видобуток газу буде знижена до того рівня, який оголосила міністр фінансів Наталія Яресько, то тоді вже можна буде аналізувати, наскільки це врятує ситуацію.
"Ціна газу скрізь вже діє світова. В Україні та в Європі вона майже однакова. Щоб видобувати газ, необхідно заробляти певну маржу. Менше заробляти сенсу немає, оскільки в цьому випадку бурити буде невигідно. Якщо знизять ренту, як обіцяють, то тоді вже будемо дивитися, яка буде ціна, і робити висновок. Але на сьогоднішній день спостерігається тенденція до зниження ціни на газ", - вважає фіндиректор "Полтавської газонафтової компанії".
- Актуальне
- Важливе