Парламент може позбутися своїх представників у Раді НБУ, - експерт
Комітет із питань фінансової політики та банківської діяльності перевищив свої повноваження при відборі кандидатів від Верховної Ради до Ради Національного банку України
Створилася ситуація, коли парламент може взагалі залишитися без своїх представників в наглядовому органі головної фінустанови країни, вважає юрист компанії "Правові партнери" Андрій Доманський.
Водночас, за словами голови Центру економічного розвитку Олександра Пасхавера, подавши на затвердження парламентом постанову лише з 4 кандидатурами, які набрали найбільшу кількість голосів на вчорашньому голосуванні, комітет порушив відповідні процедури, передбачені Регламентом Ради і законом України "Про Національний банк України". Зокрема, експерт вказав на те, що, згідно зі ст. 10 Закону про НБУ, в повноваження комітету входить лише рекомендація парламенту голосувати за ту чи іншу окрему кандидатуру, набрала більше половини голосів членів комітету (в комітет входять 13 парламентаріїв). Тоді як комітет, за підсумками вчорашнього відкритого засідання, планує винести на розгляд парламенту готовий пакетний проект постанови.
"Малоймовірно успішне голосування за цією пропозицією комітету. Фракції може не влаштувати навіть одна кандидатура в пакеті, і парламент не вибере своїх представників до ради НБУ. Такий підхід дискредитує сам принцип рейтингового голосування, виключаючи інших кандидатів, які набрали більше половини голосів членів комітету", - зазначив Пасхавер.
На його думку, комітету логічним було б відкликати пакетний проект постанови, підготувавши окремі проекти рішень по кожному кандидату, який набрав більше 50% голосів у комітеті.
Як повідомлялося, в середу профільний комітет Верховної ради провів відкрите рейтингове голосування для визначення кандидатур до Ради НБУ від парламенту. За його підсумками, комітет вирішив рекомендувати на пакетне винесення в зал ВР кандидатури Тимофія Милованова ("Самопоміч"), Олени Щербакової ("Народний фронт"), Станіслава Аржевітіна (БПП) і Віри Ричаківської ("Радикальна партія"). У той же час більше половини голосів членів комітету набрали також Роман Сульжик, Віталій Ломакович (самовисуванець), Олександр Морозов (БПП), Борис Соболєв (самовисуванець), Юрій Блащук (рекомендація голови комітету).
Як повідомлялося, президент України Петро Порошенко 8 липня підписав поправки до закону про НБУ, що було однією з умов виділення країні другого траншу кредиту за програмою Міжнародного валютного фонду (МВФ). Законом, зокрема, передбачено скорочення кількості членів Ради НБУ до дев'яти з 15 чоловік: чотирьох членів ради Нацбанку призначає Верховна Рада, ще чотирьох - президент України, а дев'ятий є глава Центробанку.
- Актуальне
- Важливе