Уряд підрахував, як може впасти гривня через блокаду Донбасу
Наразі в Кабінеті міністрів розглядають два сценарії ефекту блокади окупованих територій Донбасу на розвиток економіки
Про це йдеться у матеріалі видання "РБК-Україна".
Зазначимо, що МВФ відклав розгляд питання щодо надання Україні траншу $1 млрд через те, що представники Фонду хочуть отримати від держави звіт щодо економічних наслідків від введення торгової і транспортної блокади окупованих території.
Наразі Кабмін розглядає два сценарії розвитку ситуації, пов'язаної з блокадою, які загалом передбачають, що темпи розвитку економіки зменшиться на близько 1,2 - 2,5 процентних пунктів (п.п.). Тим часом номінальний ВВП може знизитися на суму від 25,8 млрд гривень до 39 мільярдів гривень, в залежності від ситуації.
Якщо розглядати ситуацію з адаптацією економіки до умов блокади за оптимістичним сценарієм, то втрати від зниження експорту становитимуть близько $1,2 млрд, а імпорт скоротиться на $0,63 млрд. Втрати при песимістичному сценарії становитимуть близько $1,8 млрд, а скорочення імпорту варто очікувати на рівні $1 млрд.
За прогнозами Міністерства фінансів, економіка може втратити від 1,5% до 2,5% ВВП від блокади, в залежності від сценарія. Таким чином, в уряді очікують, що це позначиться на курсі долара. Тому обмінний курс в середньому за період з березеня до грудня може зрости 1-1,4 грн/долар, а на кінець року може збільшитися на 3-5,6 грн/долар. При цьому держбюджет розраховувався виходячи з середньорічного курсу в 27,2 грн/долар.
При цьому зміни макропоказників вплинуть на надходження податків, що стосується зведеного бюджету та відрахувань Єдиного соціального внеску, який адмініструється в Пенсійний фонд. Таким чином при перегляді фонду оплати праці ("мінус" 6,3 і 9,14 млрд грн відповідно) надходження від ЄСВ можуть скоротиться на 1,4 - 2 млрд грн, а від податку на доходи фізосіб – на 1,2 - 1,8 млрд грн; - недобір по податку на прибуток прогнозується в межах 0,7 - 1,2 млрд грн; - недонадходження по імпортному ПДВ при скороченні обсягів ввезення – на 2,4 - 3,6 млрд грн.
Попри це, прогнозується позитивний ефект при зміні курсу. Зокрема, в гривневому еквіваленті, надходження можуть збільшитися на 7,7 - 10,8 млрд грн; - внутрішнього ПДВ бюджет може недорахуватися понад 1 млрд грн, виходячи з скорочення номінального ВВП та обсягів споживання.
Втрати за іншими податками можуть бути компенсовані за рахунок перерахунку до бюджету додаткових грошей, що пов'язано з коливаннями бюджету. Дохідна частина держбюджету від держсектора може втратити від 6,7 до 10 млрд грн, але при збільшенні обмінного курсу буде позитивний вплив на доходи в межах 10 - 15 млрд грн. Кумулятивний ефект – 4 - 4,7 млрд грн.
Тим часом ДФС очікує, що втрати доходів від підприємств, зареєстрованих на підконтрольних територіях Донбасу, можуть скласти 9,7 млрд грн (дані без урахування курсу, і виходячи з фактичної сплати у січні-лютому 2017 року, - ред.).При цьому найбільше втратять представники бізнесу, які перереєстрували підприємства на підконтрольну владі територію, але їхні потужності знаходяться на території бойовиків. Вони можуть втратити 6,2 млрд грн.
Таким чином у Кабміні кажуть, що видаткова частина бюджету збільшиться при зміні обмінного курсу, що, зокрема, стосується обслуговування держборгу.
За попередніми оцінками, мінімальна потреба на погашення боргу, його обслуговування, виконання боргових і гарантійних зобов'язань держави може становити 1,7 - 2,5 млрд грн (середньорічний показник курсу) і 5,7 - 10,9 млрд грн (курс на кінець року). З урахуванням усіх чинників, оптимістичний сценарій передбачає мінімальний негативний вплив на бюджет - у розмірі до 2,2 млрд грн.
При цьому максимальний негативний ефект очікується в разі застосування "прогнозного курсу на кінець року". У такому випадку витрати збільшуються до 5,7 - 10,9 млрд грн, обсяги погашення ростуть до 7,8 - 14,6 млрд грн, відповідно, вплив блокади оцінюється до майже 21 млрд грн.
Все по темі: Блокада Донбасу
- Нагадаємо, у неділю питання виділення Україні наступного траншу зникло з порядку денного Ради директорів МВФ.
- Нагадаємо, Рада національної безпеки і оборони ухвалила рішення щодо припинення переміщення вантажів через лінію зіткнення через загострення ситуації в зоні АТО та захоплення українських підприємств.
- Тоді РНБО доручило уряду невідкладно розробити і запровадити план заходів із забезпечення безпечного і надійного функціонування паливно-енергетичного і металургійного комплексу України, проаналізувати негативний вплив на економіку та бюджет країни та вжити заходів щодо їх мінімізації.
- Актуальне
- Важливе