live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Як брати участь в електронних закупівлях та перемагати

Чимало українських підприємців чули про електронні тендери, але мало хто бере в них участь

Знайдеться тисяча і одна відмовка, чому не потрібно брати участь у закупівлях і, цілком можливо, побоювання тягнуться ще з часів “паперових” тендерів, коли виграти могли лише учасники “закритого клубу”. З реформою в публічних закупівлях та переходом на систему електронних публічних закупівель ProZorro, правила гри змінилися і державні закупівлі стали доступними всім. Так чому ж не варто боятися ProZorro і як перестати говорити про #зраду? Відповідь проста: творімо #перемогу разом.

Як виграти електронний тендер?

По-перше, варто з’ясувати основні цілі участі в тендері. Що для вас важливіше прибуток чи репутація? Не забувайте, перемога - не завжди головна мета участі в тендері. Вашим завданням може бути і «маркетологічне дослідження боєм» (на торгах простіше отримати інформацію про конкурентів, замовників та найбільших постачальників)  або просто розвиток вашого бізнесу та пошук нових ринків збуту, як наприклад у  United Forest, українська компанія, яка є провідним  постачальником паперу, картону та витратних матеріалів для поліграфії в Україні та ось вже майже три роки працює на електронному торговельному майданчику SmartTender.biz.

По-друге, початківцям краще розпочинати свою «тендерну історію» з невеликих замовлень. Як кажуть, проба грошей не коштує (хоча не завжди воно так), а досвід неймовірно корисний. Варто зауважити, що саме на таких малих тендерах реально відточується практика реалізації замовлень, а замовники досить часто «випробують» нові компанії на надійність  та якість.

По-третє, постійно беріть участь в тендерах.  Це цінні навички для якісної та оперативної роботи, а ще можливість завжди бути «на хвилі».

Головне, не бійтеся. Від програшу не застрахований ніхто, але якщо ви дотримуватиметеся усіх правил і рекомендацій, то матимете більше шансів на  успіх.

Зрозуміло, що завжди є певні проблеми і недоліки, але як відомо,  ознайомлений - значить озброєний.  Тому, щоб стати успішним потрібно проаналізувати типові помилки та зловживання на публічних закупівлях.
Загалом, зловживання на закупівлях можна розподілити на дві основні категорії - зловживання під час підготовки тендерної документації та зловживання під час проведення процедури, тобто аукціону.

Найпопулярніше порушення прав з боку замовника - виписування тендерної документації під конкретного учасника. Неформальні домовленості, «підкилимні інтриги» та підтасовування документації забезпечують «чесну перемогу» потрібній компанії. «Вічна тендерна гра у шахи» –  дві компанії, зазвичай, разом з’являються на десятках тендерів, і з них одна завжди програє або, навпаки, виграє – адже за класикою жанру  «завжди» виграють білі. Випадковості вони ж не випадкові, правда?
Серед випадкових чи невипадкових «помилок» під час тендеру також виділяють наступні:

•    неправомірне відхилення учасника або ж навпаки -  свідоме допущення  до тендеру особи, документація якої не відповідає вимогам ані тендерних правил, ані законодавства;
•    неправомірне скасування закупівлі – необгрунтоване зняття пропозиції з аукціону;
•    змова (вже знайома схема - «свій до свого по своє») або участь пов’язаних осіб;
•    порушення прав інтелектуальної власності (інтелектуальна крадіжка або порушення авторського права).

Що ж робити? Не зважаючи на впевненість усіх «скривджених» та «ображених», дискримінаційні вимоги тендерної документації не завжди містять у собі  злий умисл і  не всі проблеми в публічних закупівлях – результат свідомих зловживань. На превеликий жаль, часто трапляються помилки через недостатній професійний рівень замовників та неуважність виконавців. Через це пропозиції для участі у торгах часто не відповідають вимогам організаторів. Пам’ятайте, що система дозволяє ставити уточнювальні питання до організатора торгів. Цією опцією варто користуватися. В окремих випадках достатньо проінформувати замовника через електронну систему про те, що ваші права порушені, та надати достатні аргументи своєї позиції – і проблему буде усунуто.  Свою позицію варто відстоювати. Існує чимало  інструментів контролю та оскарження тендерних торгів.

В сучасному світі не можна недооцінювати силу медіа та соціальних мереж. Широке обговорення, пости з тегами представників ProZorro, Мінекономрозвитку та замовників на Facebook – це справді працює. А ще сервіс для розслідувань «DoZorro», що дозволяє нам з вами володіти всією інформацією про хід торгів, організатора і постачальника, що несе відповідальність за виконання умов договору, а також робити відомими сумнівних «героїв» тендерних закупівель.

У ProZorro кажуть, що ключ до успіху простий. Замовнику необхідно спочатку зрозуміти, що він купує, а потім правильно підготувати тендерну документацію. А найкращий спосіб захистити свої права від нечесних учасників торгів - пильно слідкувати за тендером, що вас цікавить та використовувати публічні ресурси для пошуку потрібної інформації. Система Prozorro дає всі необхідні можливості для цього. А якщо ви бачите, що ваші конкуренти намагаються обійти закон – ви можете і маєте скаржитися на такі дії. Не бійтеся та не будьте байдужими.

Для ефективного захисту своїх прав у публічних закупівлях використовуйте усі можливі механізми, дотримуйтесь процедур та строків, аргументуйте свою позицію та сміливо відстоюйте свої права. Саме обізнаність, свідомість та активність підвищує ефективність публічних закупівель загалом, допомагає підвищувати довіру бізнесу та  інвестиційну привабливість України в світі. Ми повинні бути небайдужими та трішки впертими, щоб побороти корупційні схеми, знищити корінь «змовницьких торгів» та створити нову proZorry cистему, бо, як кажуть довіряй, але перевіряй. Все що нам потрібно – це спостережливість та мотивація, бо це основа успіху.  Адже саме ми з вами змінюємо нашу країну та творимо #перемогу.

 

новини партнерів

23 листопада, 2017 четвер

22 листопада, 2017 середа

23 листопада, 2017 четвер

22 листопада, 2017 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати