У Варшаві вшанували пам'ять загиблих під час Голодомору
У Варшаві представники української громади Польщі, учні української суботньої школи та дипломати вшанували пам'ять жертв голодоморів в Україні.
У православній церкві ім. Святого Яна Клімака відбулося поминальне Богослужіння, а після цього запалено лампадки біля пам'ятника жертвам Голодомору в Україні 1932-1933 років, повідомляє "Укрінформ".
“Важко навіть уявити розміри цієї трагедії, геноциду, який торкнувся України в 30-х роках. Мільйони людей - шість, сім, вісім - складно навіть порахувати усіх, хто загинув у ті роки, - віддав своє життя тільки за те, що хотів себе називати і називав українцем, що хотів будувати свою державу, розвивати своє господарство, і що протидіяв політиці колективізації і комуністичного режиму. Пам'ять про них залишалася і залишається не тільки серед українців, але й усього світу”,- наголосив у зверненні посол України в Польщі Андрій Дещиця.
Він підкреслив, що, пам'ятаючи про ці жертви, український народ вистояв і в ньому залишився дух боротьби.
“Цей дух боротьби дозволив зберегти пам'ять про тих, хто помер, цей дух боротьби допоміг нам під час Другої світової війни, допоміг під час комуністичного режиму, і допомагає зараз протистояти російській агресії. Нам потрібно боротися далі, щоб ця трагедія не повторилася в майбутньому і боротися за те, щоб ми жили у вільній, незалежній Українській державі”,- додав дипломат.
Читайте також: Україна - Польща. Мир, дружба, абсурд
Дещиця звернув увагу, що Голодомор торкнувся не лише українців, але й поляків. Він нагадав, що Сейм Польщі прийняв відповідну декларацію про засудження комуністичного злочину, що призвів до Голодомору в Україні. Дипломат нагадав, що в Польщі у декількох місцях встановлено пам'ятники загиблим українцями.
Колишній голова Об’єднання українців у Польщі Юрій Рейт нагадав, що голодомори були не лише в 1933 році, але й у 1921-1923 роках і 1946-1947 роках.
“Ми бачимо, що цих голодоморів було декілька. Наш народ постійно хотіли знищити, постійно хотіли не дати йому шансу будувати свою державу. Роками і десятиліттями знищувалася пам’ять про голодомори”, - сказав Рейт.
Він звернувся до школярів, наголосивши, що їх присутність на заході є запорукою того, що події, під час яких помирали від голоду їх однолітки, залишаться в пам'яті.
“Завдяки вам ця пам'ять зберігатиметься і передаватиметься далі”,- підкреслив він.
Вечірні поминальні богослужіння у пам'ять про жертви голодоморів в Україні відбудуться ввечері у двох греко-католицьких церквах Варшави.
Жертв голодоморів в Україні у суботу, 25 листопада, вшановують також і в інших містах Польщі.
- Сьогодні, 25 листопада 2017 року, в Україні та 32 країнах світу вшанують пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років, а також голодоморів 1921-1922, 1946-1947 років.
- Цьогоріч жалобні заходи проходять під гаслом "Голодомор - помста за свободу, помста за революцію".
- У вересні Україна звернулася до країн-членів Організації Об'єднаних Націй з проханням визнати влаштований радянською владою Голодомор українців актом геноциду.
- На думку Порошенка, в Україні окремим законом слід встановити кримінальну відповідальність за невизнання Голодомору та Голокосту.
- Голодомор 1932-1933 років було штучно влаштовано за наказом вищого політичного керівництва Радянського Союзу. Восени 1932 року в українських селян силами партійного активу, репресивних органів та Червоної армії були вилучені всі продовольчі товари і загалом усе, що можна було споживати в їжу. Після цього села були блоковані аж до весни наступного року.
- За різними оцінками, під час штучного Голодомору жахливою смертю померли від 3 до 10 млн українських селян.
- 2010 року Апеляційний суд міста Києва на підставі ч. 1 ст. 442 Кримінального кодексу України в організації та здійсненні Голодомору 1932-1933 років визнав винним тодішнє керівництво СРСР та УРСР. Зокрема, суд визнав, що голод був організований Йосипом Сталіним (Джугашвілі), В'ячеславом Молотовим (Скрябіним), Лазарем Кагановичем, Павлом Постишевим, Станіславом Косіором, Власом Чубарем і Менделем Хатаєвичем.
- Актуальне
- Важливе