Що чекає ProZorro в 2018 році
Які основні тренди ProZorro та що буде вдосконалено в українській системі публічних закупівель
Вже не перший рік основною переможною тезою українських закупівель є прозорість. Чому? Бо це вигідно як економічно, так і репутаційно. На щастя, ринок публічних закупівель вже більше двох років прагне до тієї максимальної прозорості та відкритості, і результати очевидні: за 2017 рік було проведено більше 1 млн прроцедур, що дозволили зекономити 24,7 млрд гривень. Проте система продовжує розвиватись й 2018 рік не буде виключенням.
Автоматична перевірка відсутності податкової заборгованості
Серед основних напрямків роботи, безумовно, можна виділити саме спрощення процедури закупівель. Зокрема, розроблено нові інструменти, що сприятимуть автоматизації процесів і, відповідно, залученню нових учасників. Наприклад, очікується інтеграція з Державною фіскальною службою України (ДФС), що значно полегшить життя учасникам відкритих тендерів: більше жодних паперових довідок, кілометрових черг та тяганини - все необхідне у вашому особистому кабінеті на електронному торговельному майданчику.
Розширення повноважень ДАСУ
Також відкритим залишається питання допорогових закупівель, а саме - питання їх контролю. Сподіваємось, що в 2018 році Державна аудиторська служба (ДАСУ), повноваження якої було розширено минулого року, отримає дієвий інструментарій для впливу і на допорогові закупівлі.
Взагалі, налагодження роботи з ДАСУ є одним з ключових напрямків роботи ProZorro. Нове законодавство значно розширює повноваження аудиторів, дозволяючи їм штрафувати недобросовісних замовників. Важливим фактором ефективності роботи служби також є швидкість реакції на порушення: рішення про початок перевірки оприлюднюватиметься в системі ProZorro протягом двох днів з моменту його прийняття.
Електронна тендерна документація
Такий контроль дозволить підвищити рівень довіри учасників до системи публічних закупівель. Цьому сприятиме й електронізація тендерної документації, коли замовник матиме можливість прямо у системі в полях прописувати необхідні для закупівлі вимоги. Зараз замовник висилає до системи документ в електронному вигляді, але іноді не обходиться без казусних моментів (наприклад підвантаженим є не той файл). Це, у свою чергу, часто є каменем спотикання та викликає розчарування в потенційних учасників, а створення єдиного шаблону дозволить цього уникнути.
Електронний каталог товарів
Окрім цього очікується створення так званого електронного каталогу, де будуть зібрані усі товари та послуги наявні на ринку. Це зручно як для постачальників - можливість заявити про себе, так і для замовників - полегшує пошук потенційних партнерів та процес планування. Зокрема, легше стане в плані розрахунку очікуваної вартості закупівлі, адже можна промоніторити ринок прямо у системі.
Вдосконалення ЕСКО-процедур та механізму діяльності ЦЗО
Особливо варто приділити увагу вдосконаленню роботи над впровадженням ЕСКО-контрактів (заплановано встановлення єдиних тарифів та формул для обрахунку) та вдосконаленням механізму діяльності Центральної закупівельної організації. Остання дозволить об’єднувати невеликі замовлення різних організаторів тендерів в єдиний пул, що дозволить не тільки економити кошти (закупівля великими партіями за більш низьку ціну, зменшення витрат на організацію закупівель), але й допоможе моніторити додержання норм законодавства за рахунок безпосереднього контролю процедур закупівель, гарантія якості товарів, робіт і послуг (спеціалізована експертиза і контроль якості).
Підсумовуючи, 2018 обіцяє бути продуктивним та насиченим, головне працювати та втілювати нові рішення й вчасно реагувати на “проблемні” питання. Якщо й депутати, урядовці й IT-сектор буде працювати злагоджено, то тоді все буде РroZorro!
Антон Припіченко, керівник тендерного майданчику SmartTender
- Актуальне
- Важливе