Виведення $1,5 млрд Януковичем: У діях пов'язаної з Гонтаревою компанії ICU немає ознак злочину, - ГПУ
Брокерська компанія Investment Capital Ukraine не порушувала закону, переводячи "відмиті" злочинною організацією Віктора Януковича кошти з банківських рахунків у цінні папери
Про це заявив на прес-конференції генеральний прокурор України Юрій Луценко, передає Еспресо.TV.
"Одна із спекуляцій лунає про те, що Луценко не хоче звертати увагу на роль ICU у злочинному виведенні коштів із України. Це також радикальна брехня. ICU нічого не оформляла по виведенню коштів - вони виходили злочинним шляхом без жодних брокерів. Вони навіть не оформляли по введенню коштів - вони оформляли лише купівлю за кошти, розміщені на рахунку "Ощадбанку" та інших банків, у емітовані Україною цінні папери. При цьому отримували встановлену законом маржу", - сказав Луценко.
Генпрокурор зазначив, що гроші потрапляли до банків уже "відмитими" в офшорних зонах.
"Після того, як кошти проходили всесвітню "пральну машину", вони поступали в різні українські банки, в першу чергу "Ощадбанк", де була найбільша сума. Після цього брокер ICU оформляв переведення коштів у цінні папери. Таких компаній в Україні кілька. Брокерська діяльність потрібна, щоб не було фейкових угод. На цей момент акти купівлі-продажу цінних паперів законом визначено оформляти брокеру", - пояснив глава ГПУ.
Читайте також. Стали відомі подробиці конфіскації розікрадених "сім'єю" Януковича коштів
Луценко також розповів, що ГПУ перевіряла ICU на причетність до відмивання коштів ще до появи публікацій у пресі.
"Ми вивчали роль ICU та банківських працівників у оформленні, купівлі за "брудні" кошти цінних паперів української держави. Ще до виходу матеріалів Al Jazeera, тим більше до публікації "Української правди", слідство допитало працівників НБУ, "Ощадбанку" та ICU і отримало відповіді. Після цього ще навесні минулого року ми замовили перевірку дій ICU з боку Державної комісії по цінних паперах. У результатах цієї перевірки йдеться, що в діях брокерах немає порушень чинного законодавства", - сказав генпрокурор.
Очільник ГПУ також наголосив, що його відомство замовило експертизу, яка має дати остаточну відповідь щодо причетності ICU до виведення угрупованням Януковича грошей.
"Ці матеріали перевірки направили до експертної установи, яка єдина може дати нам об'єктивну відповідь - під кримінальну відповідальність експерта - чи було в діях брокера або працівників банків порушення чинного законодавства при оформленні угод купівлі ОВДП за "брудні" кошти. Ми чекаємо на відповідь експертизи. По її результатам буде прийнято рішення - або закриття епізоду щодо відповідальності працівників банків і брокерської компанії ICU, або пред'явлення їм підозри, а можливо і обвинувачень", - підсумував Луценко.
- Нагадаємо, раніше арабське видання Al Jazeera оприлюднила постанову Краматорського райсуду, оголошену в 2017 році державною таємницею, заявивши про посередництво ICU у купівлі облігацій на $1,5 млрд від імені 8 кіпрських компаній, пов'язаних із екс-президентом-утікачем Віктором Януковичем.
- У НБУ заперечили такі звинувачення, заявивши, що під час виконання команією брокерських функцій усі документи і виписки з рахунків у державному банку повністю відповідали вимогам законодавства.
- У 2007-2014 роках головою ради директорів компанії ICU була Валерія Гонтарєва, яка з 19 червня 2014 по 10 травня 2017 була главою НБУ.
- Актуальне
- Важливе