live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Собаки із зайвою вагою поводяться так само, як люди з ожирінням, - дослідження

Собаки з ожирінням поводяться, як люди з такою ж хворобою

Матеріал опубліковано в Royal Society Open Science.

Такі собаки їдять більше калорійної їжі, ніж тварини з нормальною вагою, і більш чутливі до винагороди. На думку авторів, собаки із зайвою вагою можуть стати відмінною моделлю для вивчення причин і наслідків ожиріння.

Як і у людей, ожиріння у собак в розвинених країнах стає серйозною проблемою. Від 39 до 59 відсотків собак в європейських країнах, Австралії та США страждають ожирінням.

Основними факторами, що впливають на появу зайвої ваги, дослідники називають генетичну схильність, кастрацію тварин і неправильний раціон.

Крім того, було показано, що виникнення зайвої ваги частіше зустрічається у мисливських собак і рідше - у сторожових і пастуших.

Але поведінка собак, яка сприяє переїданню і набору ваги досі практично не досліджувалася. Тим часом, дослідження хворих на ожиріння людей показують, що переїдання пов'язано зі слабким фокусом уваги і гальмівним контролем, а також з когнітивними упередженнями, наприклад, любов'ю до нездорової їжі і впевненістю, що їжа може бути винагородою за "правильну" поведінку.

Угорські та італійські етологи ( ззологи, що вивчають поведінку тварин) під керівництвом Петера Понгача (Péter Pongrácz) з Будапештського університету вирішили вивчити поведінку собак, які страждають ожирінням і порівняти її з поведінкою тварин із нормальною вагою.

 У дослідженні брали участь 43 собаки схильні до ожиріння мисливських порід - ретривери, лабрадори і біглі, і 48 пастуших собак - бордер-коллі і муді.

16 з піддослідних тварин мали зайву вагу. Дослідники з'ясовували, чи будуть собаки мисливських порід і собаки із зайвою вагою вважати їжу винагородою і кидатися за нею швидше, ніж вівчарські собаки.

Також вчені перевіряли, чи будуть мисливські собаки і собаки із зайвою вагою менш примхливими й вибірковими щодо їжі, ніж пастуші і чи будуть вони їсти все, що їм запропонують, чи ні.

Вченими було проведено 2 серії експериментів. В одній  собакам пропонували обирати поміж двох мисок з невідомим їм вмістом.

У першій були не надто смачні для собак морква чи апельсин, а вміст другої постійно варіювався: інколи вона була порожньою, інколи в ній були шматочки собачого корму.

Під час експерименту один з дослідників вказував пальцем на миску з несмачною їжею, а інший в цей час тримав пса.Потім руку прибирали, собаку випускали і вона обирала якусь із мисок. Вміст миски показували тварині тільки тоді, коли вона робила вибір.

З кожною твариною провели по 10 експериментів, і якщо собака їла один і той самий корм сім і більше разів, фііксувалося, що він є для неї найбільш бажаним.

вважалося, що собаки з надмірною вагою можуть виявитися менш вибагливі і їстимуть навіть несмачну їжу.

Експеримент з наданням собаці вибору. а. Експериментатор вказує на миску з менш привабливою для собаки їжею; в. Поки експериментатор показує на миску, його помічник тримає собаку; с, d. Експериментатор перестає вказувати на миску, після цього собаку випускають і вона обирає.

Під час другої серії експериментів науковці не виправдовували очікування тварин. Їх спочатку тренували, показуючи миску з кормом, що стоїть в одному кутку кімнати, і порожню миску в іншому.

Собаку приводили до кімнати, де стояли миски, відпускали, і стежили за тим, скільки часу проходило, поки собака добігала до миски. Потім їх міняли місцями, і тварина, яка вважала що біжить до миски із їжею виявляла її порожньою.

Одну миску ставили посередині кімнати, тобто в такому положенні, щоб собака не розуміла, чи буде в мисці їжа, чи ні. Дослідники вважали, що собаки з надмірною вагою будуть швидше добігає до миски, незалежно від її вмісту.

З іншого боку, вони могли проявляти обережність і не бігти до ємності з невідомою винагородою.

Виявилося, що собаки з надмірною вагою поводили себе так само, як люди з цією проблемою. Вони вважали за краще калорійну їжу (p <0,047), навіть коли експериментатор вказував на іншу миску. Так само поводилися і біглі (мисливські собаки) (p <0,016). Тобто схильні до ожиріння тварини не їли все без розбору, а були прискіпливі у виборі їжі. У той же час тварини з надмірною вагою (р <0,001) і мисливські собаки (р <0,015) рідше, ніж пастуші, добігали до "підозрілої" миски, в якій їжа могла бути, а могло її і не виявитися.

Вчені роблять висновок, що собаки можуть бути придатною моделлю для вивчення поведінкових причин виникнення ожиріння через схожі поведінкові реакції  із людьми з зайвою вагою.

Такі люди теж часто вважають за краще калорійну (солодку і жирну) їжу і сумніваються, чи варто витрачати час на завдання з невідомим винагородою.

Читайте також: Діти все більше дивляться телевізор та стають все товстішими. Чому це серйозно

  • Зазвичай кажуть, що про людину можна багато розповісти судячи з одягу, який вона носить. Нове дослідження показує, що вибір кольору одягу залежить від індексу маси тіла (ІМТ).
  • Вчені з Брістольського університету проаналізували дані про здоров'я 60 199 пар батьків і дітей і прийшли до висновку: навіть невеликеперевищення рекомендованої маси тіла може бути пов'язано з підвищеним ризиком смертності.
  • Вчені провели дослідження та з’ясували, що після одруження чоловік у більшості випадків набирає кілька зайвих кілограм.
  • Вчені також з'ясували, що люди, які зраджували минулому партнеру, втричі частіше зраджують у майбутніх стосунках.

новини партнерів

8 серпня, 2020 субота

7 серпня, 2020 п'ятниця

7 серпня, 2020 п'ятниця

6 серпня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати