"Справа 26 лютого": п'ятьох кримськотатарських активістів засудили до умовних термінів
Окупаційний "Центральний районний суд" Сімферополя засудив фігурантів "справи 26 лютого" до умовних термінів
Алі Асанову і Мустафі Дегерменджі присудили чотири з половиною роки умовно, Арсену Юнусову та Ескендеру Кантемирову – чотири роки умовно, Ескендеру Емірвалієву – три з половиною років умовно з випробувальним терміном три роки кожному, повідомляє Радіо Свобода.
Всіх п'ятеро активістів зобов'язали не змінювати постійного місця проживання і двічі на місяць відмічатися в органах "влади".
Міністерство закордонних справ України засудило вироки п’яти фігурантам «справи 26 лютого» в анексованому Росією Криму. Про це написала в мережі Twitter речниця МЗС Мар’яна Беца.
«Рішуче засуджуємо нікчемні вироки незаконних судів окупанта у справі «26 лютого». Ще один доказ злочинів РФ для подання в міжнародні суди», – заявила представниця зовнішньополітичного відомства України.
Рішуче засуджуємо нікчемні вироки незаконних судів окупанта у справі "26 лютого". Ще один доказ злочинів РФ для подання в міжнародні суди
— Mariana Betsa (@Mariana_Betsa) 19 червня 2018 р.
Як заявив заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов, винесення "судом" Криму умовного вироку фігурантам "справи 26 лютого" не означає, що боротьба закінчилася і переслідування людей припинилися.
"Справу 26 лютого" на дуже важливому етапі завершено, треба приймати рішення про боротьбу далі, адже всі ми розуміємо, що ця справа абсолютно політична, вигадана на коліні пані Поклонської (колишній "прокурор" Криму - ред.) фактично її кураторами. Я хочу звернутися до всіх - всі п'ятеро хлопців як і раніше потребують нашої підтримки", - сказав Джелялов.
За його словами, фігуранти "справи" і члени їхніх сімей готові продовжити боротьбу в судах аж до подання апеляції до Європейського суду.
Джелялов розповів, що всі, хто був присутнім на оголошенні вироку щодо "справи 26 лютого", відзначають, що "суддя дуже відкрито протиставляв у подіях 4-річної давнини якийсь проросійський мітинг і конкретних кримських татар".
За його словами, у суді над Чийгозом були більш об'єктивні формулювання - проросійський і проукраїнський мітинги. Поки що невідомо - це особиста думка судді чи настанови згори.
Нагадаємо, що 26 лютого 2014 року перед будівлею кримського парламенту відбувся масштабний мітинг прихильників і противників територіальної цілісності України. У числі перших були кримськотатарські і проукраїнські активісти, їм протистояли проросійські активісти, яких організували лідери «Русского единства» на чолі з Сергієм Аксьоновим.
У січні 2015 року кримське управління Слідчого комітету Росії порушило кримінальну справу про нібито масові заворушення на мітингу 26 лютого.
Серед затриманих виявилися прихильники територіальної цілісності України: заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, а також активісти Алі Асанов, Мустафа Дегерменджі, Ескендер Кантемиров, Талят Юнусов, Ескендер Емірваліев, Арсен Юнусов і Ескендер Небіев.
З ініціативи адвоката активіст Талят Юнусов і оператор телеканалу ATR Ескендер Небіев пішли на угоду зі слідством і визнали провину з умовою, що їхні свідчення не будуть доказом у справах інших фігурантів справи. У грудні 2015 року Юнусова засудили до трьох з половиною років років умовно, а Небіева до двох років теж умовного терміну.
11 вересня 2017 року російський суд засудив Чийгоза до восьми років колонії суворого режиму. 25 жовтня 2017 року російська влада звільнила Чийгоза і передала його Туреччині, пізніше він приїхав до Києва.
- Як заявив уповноважений президента і лідер кримськотатарського національного руху Мустафа Джемілєв, масове заселення владою РФ українського Криму російськомовними громадянами з інших регіонів стало примусовою зміною демографії півострова.
- Актуальне
- Важливе