Вчені назвали ключовий "інгрідієнт" позаземного життя. Що це
Науковці виявили особливий тип випромінювання, який може бути критично важливим інгредієнтом для утворення життя у Всесвіті
Про це пише Science Alert.
Якщо життя у Всесвіті повинно зароджуватися приблизно так само, як це відбулося на Землі, то необхідно кілька умов: атмосфера, озоновий шар, рідка вода і придатні для життя температури поверхні планет.
Але це не все: виявляється, особливо важливу роль грає сам тип зореутворення світил, довкола яких згодом обертатимуться планети.
"Якби зореутворення відбувалося швидко, всі зірки були б пов'язані одне з одним в масивних кластерах, де інтенсивне випромінювання і вибухи наднових швидше за все стерилізували б всі планетні системи, запобігаючи появі життя", - пояснив астрофізик Роланд Крокер з Австралійського національного університету.
"Умови в цих масивних зіркових кластерах, можливо, навіть запобігали б формуванню планет у першу чергу", - додає науковець.
Гравітація має життєво важливе значення для зореутворення. Більшість зірок народжуються в зіркових розплідниках - щільних молекулярних хмарах в космосі, багатих пилом і газом. Міжзоряні вітри, а іноді і гравітаційні ударні хвилі стискають їх в більш щільні брили, які потім руйнуються під їх власним гравітаційним тяжінням.
Ці грудки продовжують поглинати навколишній матеріал, швидко зростаючий в масі до тих пір, поки ядерний синтез не змусить їх сяяти.
Згідно зі статтею Крокера і його команди, сам акт випускання зоряного світла призводить до виходу газу з щільних ізольованих зіркових протокластерів.
Ультрафіолетове і оптичне випромінювання від нових масивних зірок розсіюється серед газу. Поглинання фотонів газом створює прямий радіаційний тиск, тоді як фотони, що поглинаються газом і перевипромінюються у вигляді інфрачервоного світла, створюють непрямий радіаційний тиск.
В комбінації два типи радіаційного тиску можуть становити джерело зворотного зв'язку - процес, при якому зореутворення сповільнюється. Це також може відбуватися через потужні вітри, що виникають навколо активної надмасивної чорної діри в ядрі галактики.
"Явище, яке ми вивчали, відбувається в галактиках і зоряних скупченнях, де дуже багато пилового газу, що утворює купу зірок відносно швидко", - сказав Крокер.
"В галактиках, що утворюють зірки повільніше, таких як Чумацький Шлях, роботу сповільнюють інші процеси . Чумацький Шлях в середньому утворює дві нові зірки щороку".
Читайте також: Пам'яті "Кеплера": як один телескоп змінив уявлення про Всесвіт та хто тепер шукатиме іншопланетян
- Незвичайний нахил Урана, який відрізняє його орбіту від інших у Сонячній системі, може бути пов'язаний із зіткненням з величезною крижаною протопланетою, вдвічі важчою за Землю.
- Вперше отримали фото новонародженої планети: європейські астрономи вперше в історії сфотографували планету на етапі формування в протопланетному диску, що оточує молоду зірку
- Вчені стверджують, що знайшли докази існування водяних гейзерів на найменшому з чотирьох найбільших супутників Юпітера, які називаються галілеєвими, Європі.
- Актуальне
- Важливе