OPINION

Економіка та облікова ставка НБУ: суперечності наростають

28 вересня, 2024 субота
16:04

19 вересня Правління Національного банку прийняло рішення залишити облікову ставку на рівні 13% річних, що в реальному вимірі (за мінусом інфляції) становить 5,5% річних

Зміст

Цикл реально позитивної ключової процентної ставки триває вже понад два роки.

Офіційно метою збереження високої облікової ставки є приваблення гривневих активів для зниження інфляційного тиску та валютних ризиків.

Протягом останніх 10 днів ФРС США та ЦБ агресора — Росії також змінювали свої ставки. ФРС знизила базову ставку на 50 базисних пунктів до цільового діапазону 4,75%-5,0% уперше з 2020 року. Натомість ЦБ Росії підвищив ключову ставку ще на 100 базисних пунктів, до 19% річних.

Однак, на відміну від України, ключова ставка у США та Росії є дієвим інструментом, оскільки в обох цих країнах функціонує розвинений ринок внутрішніх банківських позик. У США банківські позики реальному сектору сягають майже 200% ВВП, у Росії – понад 70% ВВП, тоді як в Україні – менш як 15% ВВП. Тому в США та Росії зміна ключової ставки відразу впливає на зміни сукупного попиту через кредитний канал. США стимулюють попит, Росія — обмежує попит. Логічним чином це має позначатися на інфляції.

В Україні де-факто облікова ставка у 13% не вирішує нічого ні для інфляційної динаміки, ні для фінансової стабільності.

Читайте також: Чому параметри інфляції викликають дискусії

Численні фактори призвели до дисфункції облікової ставки, як інструмента стабілізації економіки, а саме:

  • український бізнес переважно працює за власні (а не за позикові) кошти;
  • населення загалом має низьку схильність до банківських заощаджень (60% вкладів належать 1% вкладників), банківські заощадження становлять менше 20% від обсягу річних споживчих витрат;
  • воєнні ризики невизначеності нівелюють ринкові стимули і спонукають населення зберігати заощадження у більш надійних активах, аніж у гривні;
  • структурні фактори росту собівартості домінують в структурі інфляції,
  • банківська маржа в рази перевищує показники інфляції, що з’їдає значну частину початкового імпульсу облікової ставки.

Ідея привабити в банківську систему вільні кошти без розвитку інструментів кредитування реального сектора, без росту конкурентоспроможності реального сектора — провалилася.

За час війни банки змогли залучити в банківську систему лише 100 млрд грн строкових гривневих вкладів населення (приріст нетто-залишку). Натомість на придбання іноземної валюти населення з початку війни спрямувало понад 450 млрд грн (в т.ч. за останній плинний рік населення придбало рівно 10 млрд дол. США). З часом ситуація стає лише гіршою. Так, з початку 2024 р. населення вклало у валютні активи 280 млрд грн (нетто), тоді як у приріст банківських гривневих строкових вкладів спрямувало лише 19 млрд грн. Пропорція становить 15 до 1, тоді як ще торік ця пропорція становила лише 3 до 1.

Високі ризики невизначеності, поспішна політика валютної лібералізації — призвели до того, що навіть надзвичайно висока процентна ставка не приваблює кошти у гривневі активи. Немає сенсу надміру приваблювати гривневі активи, якщо їх джерелом є не ріст продуктивності економіки, а емісійні кошти під зовнішню допомогу.

Читайте також: Поводження НБУ з обліковою ставкою оплачується коштом держбюджету

Висока облікова ставка не вплинула і на стабілізацію валютного ринку. Лише з початку цього року НБУ витратив на підтримку гривні 23 млрд дол., а всього з початку війни – вже понад 70 млрд дол. США. Джерелом для валютних інтервенцій НБУ звісно є зовнішня допомога.

Таким чином, зниження рівня інфляції в Україні та стабільність обмінного курсу гривні — це заслуга не політики НБУ, а зовнішньої допомоги. Щобільше, помилки в реалізації процентної та валютної політики призвели до нераціонального витрачання валютних резервів на підтримку обмінного курсу гривні. Тим часом зовнішня допомога компенсувала і дефіцит валюти на валютному ринку, і дефіцит товарів на споживчих ринках.

Натомість висока ключова ставка допомогла суттєво посилити фінансову стійкість банків. Завдяки росту процентних доходів від держави (проценти за ОВДП, депозитними сертифікатами та пільговими кредитними програмами), банківська система вже другий рік поспіль демонструє історично рекордні показники прибутковості, ліквідності та адекватності капіталу. За 8 місяців 2024 р. банки отримали 137 млрд грн прибутку до оподаткування. Понад 50% процентних доходів банки отримують від держави. У 2024 р. за оцінкою банки отримають від держави близько 200 млрд грн процентних доходів. І такі астрономічні доходи – прямий результат процентної політики НБУ останніх років.

Банки отримали додаткові прибутки не тільки від росту процентних доходів, пов’язаних з ключовою ставкою, а ще й від – банального розширення банківської процентної маржі. Якщо у 2022 р. процентна маржа в середньому становила 9 відс.п., у 2023 р. – 10 відс. п., то у 2024 р. – сягнула вже понад 12 відс. п. у серпні 2024 року! Банки просто скористалися розширенням пропозиції депозитів, викликаним значними воєнними витратами Уряду.

Таким чином, облікова ставка НБУ перетворилася де-факто  лише на інструмент збагачення банків. Однак, НБУ наполягає на скасуванні норм про оподаткування прибутку банків за 2024 р. за підвищеною ставкою у 50%.  Обговоренню цього питання було присвячено третину часу при презентації останнього рішення НБУ по обліковій ставці.

А що ж на ринку кредитування України? Традиційно розвиток ринків кредитування та попит на кредитні послуги банків прямо пропорційно залежать від величини ключової процентної ставки.

Читайте також: Фінансова система на порозі некерованої девальвації

Але на презентації облікової ставки НБУ в чергове повторив антинаукову та антилогічну тезу про те, що кредитування в Україні залежить не від рівня ключової ставки, а визначається лишень забезпеченістю банків капіталом (ця маячня НБУ повторюється у нас уже 10 років). Тому НБУ буде проводити оцінку стійкості банків, тому НБУ запроваджує нові (підвищені) вимоги до структури капіталу банків, які вже суттєво перевищують мінімальні вимоги до країн – кандидатів на членство в ЄС.

Ресурси банківської системи, її посередницька активність повинні відігравати іншу (прогресивну) роль у підтримці воєнної економіки. Збереження жорстких монетарних умов стримує залучення позикових коштів банків у реалізацію інвестиційних проєктів та створення робочих місць, стримує повернення біженців та перспективи відновлення. Висока вартість кредитів протидіє покращенню зовнішньоторговельного сальдо, оскільки обмежує доступність позикових коштів для виробників, які могли конкурувати з імпортом чи працювати на експорт. Політика НБУ продовжує завдавати деструктивних шоків реальному сектору економіки, і лише достатній обсяг зовнішньої фінансової підтримки утримує економіку від сповзання у стан економічної кризи та валютної дестабілізації.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, академік НАН України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.11
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
28 березня
14:48
Ziferblat
Євробачення-2025: стало відомо, під яким номером Ziferblat виступатимуть у півфіналі
14:41
ЗСУ, зброя, Міноборони
Європа не хоче воювати, а потенційна ядерна загроза існує, - військовий експерт Валерій Боровик
14:37
В Україну повернули 909 тіл полеглих захисників
14:03
OPINION
Кабальна угода. Нова версія про копалини з Трампом гірша за попередню
13:59
Реджеп Таїп Ердоган
Ердоган під час розмови з Путіним запропонував Туреччину як посередника у мирних переговорах
13:56
"Дві правди війни": журі World Press Photo обрало переможцями номінації фото дівчинки з Харкова й пораненого бойовика "ДНР"
13:52
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:48
Оновлено
землетрус Бангкок
У М'янмі і Таїланді стався потужний землетрус магнітудою 7,7: велика кількість жертв і поранених, є руйнування
13:33
Микола Княжицький на VIA CARPATIA
Європа має створити власні збройні сили, здатні вести бойові дії без участі США, - Микола Княжицький
13:31
нафтовий танкер
Індія не прийняла танкер з російською нафтою через проблеми з документацією
13:25
Служба безпеки України
Наводили російські удари на оборонців Донеччини: затримано двох агентів РФ
13:07
Національне військове меморіальне кладовище
У Мінветеранів відповіли, коли планують почати поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі
13:01
Ексклюзив
Валерій Чалий
Під час переговорів про мир в Україні росіяни можуть готуватися до вторгення в Європу, - Валерій Чалий
13:00
Ексклюзив
путін
Росіяни спустили на воду підводний атомний крейсер: у Defence Express проаналізували погрози Путіна
12:58
діти війна
"Це можуть бути паралельні процеси": Рашевська про те, як повертати вкрадених РФ українських дітей під час перемовин щодо миру
12:40
Творці серіалу "Юнацтво" розповіли про перспективи виходу другого сезону
12:36
житло, квартири
Цього року заплановано надати житло 1600 родинам ветеранів війни, – Калмикова 
12:30
боєприпаси натовського калібру
Гроші для ДПСУ на закупівлю боєприпасів: у Міноборони пояснили, для чого перерозподіляють кошти
12:27
Олександр Мережко
"Дуже багато спірних питань, які є неприйнятними для нас": нардеп Мережко про ймовірні пропозиції США до угоди про корисні копалини
12:22
сховище газу
Унаслідок комбінованої атаки ворога пошкоджено газовидобувні потужності Нафтогазу
12:10
На фото: Олександр Чемеров
"Місто Наречених": Саша Чемеров з "Культурного десанту" випустив кліп-присвяту жінкам, які втратили чоловіків у війні
12:01
OPINION
Путін вийшов із переговорів
11:41
Юлія Свириденко
Уряд отримав проєкт угоди від США щодо копалин, Україна формує свою позицію, - Свириденко
11:35
Україна НАТО
Голова Військового комітету НАТО: українська армія ще не повністю відповідає всім вимогам Альянсу
11:35
електроенергія
Споживачів просять користуватися потужними приладами вдень: ситуація в енергосистемі 28 березня
11:14
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
"Стратегія дикобраза" недостатня для наших умов: Згурець про розгортання європейських військ в Україні
11:03
Огляд
світ, міжнародний огляд
Європа підтримує Україну, але нова угода з США може бути перешкодою до ЄС. Акценти світових ЗМІ 28 березня
10:53
Правозахисниця Лариса Денисенко
"Я ціную особисту репутацію": письменниця Лариса Денисенко заявила про вихід з Українського ПЕН
10:48
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 березня: скільки в середньому коштують долар та євро
10:22
Прапор США
У новій угоді про надра адміністрація Трампа вимагає від України повернути США всю надану від 2022-го допомогу, - ЄП
10:19
Міноборони виділило 12,3 млрд грн на забезпечення бойових бригад у першому кварталі 2025 року
10:00
OPINION
Глобальні здирники готують розмін інтересів, або ТрамПут в дії
09:50
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 березня
"Сьогодні ми розбили всі ворожі штурмові групи, а завтра вони знов починають наступ": підполковник Коваль про Покровський напрямок
09:30
Анонс
УЖК
Розпочинається Український Жіночий Конгрес у Черкасах: де дивитись трансляцію
09:16
сили ППО
Сили оборони збили 89 із 169 "шахедів", 51 - був локаційно втрачений
09:14
Оновлено
РФ атакувала Україну БПЛА: на Полтавщині влучання, у Запорізькій області сталася пожежа на об'єкті інфраструктури, є поранений
08:46
Ексклюзив
Сергій Фурса
Україна запропонувала угоду, а США пропонують грабунок: Фурса про корисні копалини
08:41
Оновлено
путін
Путін заявив, що в Україні потрібно запровадити тимчасове управління. Реакція України та США
08:35
Білорусь
ЄС увів нові санкції проти 25 осіб з білоруської влади та 7 організацій
08:15
Соліста "ДК Енергетик" мобілізували перед концертом: гурт вимушений скасувати виступ
Більше новин