Інтерв’ю

Дипломатична бравада Зеленського має сенc, - польський депутат Павел Коваль

Марія Гурська
28 вересня, 2024 субота
19:37

Головні моменти та можливі ефекти поїздки Президента України Володимира Зеленського до США аналізує голова Комітету з закордонних справ Сейму Польщі Павел Коваль

Зміст

Про це - в інтерв"ю головній редакторці видання sestry.eu і журналістці Еспресо Марії Гурській.

Президент України Володимир Зеленський під час свого візиту до США представив союзникам План перемоги, який можна в загальних рисах описати так: більша кількість зброї та можливість здійснення ударів далекобійною зброєю вглиб Росії, здорожчення, у такий спосіб, війни для Кремля і паралельне запрошення України в НАТО. Що ви думаєте про реалістичність цього плану? Наскільки швидко його можна реалізувати?

Подивимося, що ще зможе зробити чинна адміністрація президента США. Кінець терміну повноважень Джо Байдена — це особливий момент. Чи зможе президент Зеленський чогось досягти за цей період фіналу виборчої кампанії? Це час, коли про американського президента кажуть "lame duck"або "кульгава качка"— звісно, у переносному сенсі. Йдеться про те, що Байден вже не в змозі ухвалювати довгострокові рішення, він не відчуває суспільної підтримки, але саме в цей момент він також і відкритий на певні рішення, тому що це вже не стосується виборів, він не є кандидатом. Глава Білого дому зараз може дозволити собі зробити більше, адже його рішення не матимуть такого впливу на громадську думку, якщо раптом виявляться суперечливими. Чи піде він на це? Я не знаю.

Я б хотів, щоб такі рішення були ухвалені передусім щодо можливості застосування далекобійної зброї — щоб українці не мали жодних штучних перешкод. Що стосується НАТО, позиція Польщі чітка: розширення — це добре для припинення війни

Росіяни розуміють лише цю мову. І, мабуть, одним із поштовхів для нинішньої війни стали події 2008 року, коли під час Бухарестського саміту лідери НАТО не ухвалили відповідного рішення [на саміті НАТО 2008 року у Бухаресті Німеччина та Франція заблокували надання Україні, а також Грузії плану дій щодо членства в НАТО, побоюючись ескалації з боку Росії. — Ред.] Тоді американський президент — Буш — також закінчував свій термін. Була зроблена історична помилка — не дати Україні план дій щодо членства в НАТО. Зараз схожа ситуація. Президент Байден завершує свій термін, Північноатлантичний альянс недостатньо рішуче розширюється. Польські ж інтереси полягають у розширенні НАТО. Побачимо, чи президент Зеленський зможе добре використати цей передвиборчий період. З точки зору безпеки Польщі, було б добре, якби все вдалося. 

Наразі серед важливих ухвалених рішень — виділення Україні майже 8 мільярдів на оборону. Та чи цього ми очікували? І чи вистачить коштів до наступної можливої допомоги?

Фінансова підтримка у  8 мільярдів доларів свідчить про те, що з боку американської адміністрації є воля продовжувати підтримку. З іншого боку, зустріч президента Зеленського та Трампа — це нелегка історія. Кандидат від республіканців може знову стати президентом. Їхня зустріч свідчить про те, що президент Зеленський намагається убезпечити безпекову політику США в Центральній Європі, яка стосується України, граючи на двох піаніно одночасно. Це не так легко. Трампу, а особливо Джей Ді Венсу, його потенційному заступникові... 

…їм не сподобалося інтерв'ю Володимира Зеленського для The New Yorker [український Президент заявив, що Трамп насправді не знає, як зупинити війну, а ідея Джей Ді Венса про припинення війну за рахунок України — неприйнятна. — Ред.]

Справа не в цьому. Інтерв'ю їм, звісно, не сподобалося, але їхній підхід до припинення війни, як зараз кажуть, просто небезпечний. У них відчувається схильність до принципу "земля за мир». У випадку з Росією цей принцип ніколи не спрацює — це лише стимул для чергової атаки. Якщо можна було б щось сказати експрезиденту Трампу і його потенційному заступнику Джей Ді Венсу, я б сказав, що "земля в обмін на мир"у випадку з Росією — це заохочення до чергового нападу, тому йти в цьому напрямку не варто. Є ще один аспект справи. Це те, як пані Гарріс, нинішня віцепрезидентка, кандидатка у президенти, апелює до поляків у цій кампанії, тому що вони є важливим елементом, важливою групою "польських"американців», ключовою групою виборців у Пенсильванії. Долю виборів може вирішити цей штат, де також, до речі, є й виборці-українці.

800 тисяч поляків і 150 тисяч українців — про них під час візиту згадував президент України Володимир Зеленський. Що відомо про політичні вподобання цих людей? Як вони можуть проголосувати і наскільки важливим є їхній голос і вплив? 

Можу більше сказати про польських виборців, адже бачу, як вони голосують на польських виборах. Є кілька аспектів цього питання, які дозволяють нам припустити, що справа варта свічок — наразі вподобання розділилися десь половина на половину, але в Пенсильванії вирішальним буде 1% або, можливо, пів відсотка, можливо, навіть декілька голосів, які змінять картину у всьому штаті. Тому ця битва за польські й українські голоси, на мою думку, має сенс, хоча це й дуже делікатна гра. Американці не люблять, коли в їхній політичній культурі — хтось проявляє надактивність і намагається вплинути на  внутрішню ситуацію. Тому робити це потрібно дуже обережно. Хоча багато експертів, з якими я зустрічався останніми днями, і які добре знають Америку, Україну, Польщу, бо працюють на цьому перехресті світів, кажуть мені, що варто докласти зусиль. Однак потрібно робити це мудро. Може йтися про звернення впливових людей, моральних авторитетів — про такий собі м'який вплив. До виборів ще є трохи часу. На мою думку, це варто зробити.

Камала Гарріс після зустрічі з Володимиром Зеленським підтримала План перемоги України, її позиція є виразно проукраїнською. Наскільки це важливо зараз? 

Я б сказав, що ця війна навчила нас — незалежно від того, з ким ми маємо справу — демократами чи республіканцями — постійно підживлювати свою аргументацію і тиснути. Америка все ж далеко, тож певний тиск необхідний як на політиків-республіканців, так і на демократів. Бо часто траплялося так, що ті, хто спочатку здавався надзвичайно складним партнером, як-от спікер Джонсон, потім раптово змінювали свою позицію і приймали деякі аргументи. Мудра політика — апелювати і до республіканців, і до демократів, бути уважними до обох команд, тому що можуть виявитися найнесподіваніші речі. Тривають вибори. Я сам політик і знаю, що слів у виборчій кампанії багато, утім, потім політиків потрібно пильнувати, щоб вони виконували обіцяне. Потрібно бути готовими до різних варіантів.

У нещодавніх виступах перед своїми виборцями Дональд Трамп називав Україну — зруйнованою країною, в якій не залишилося жодного солдата, а президента Зеленського — найкращим продавцем в історії, який робить у бік улюбленого президента Америки, тобто, самого Трампа, "брудні маленькі випади». Звідки у Трампа такі суперечливі уявлення про Україну?

Він просто погано поінформований і надмірно зосереджений на собі. В усіх цих заявах, якщо ми вже взялися їх аналізувати, ховається дещо, чому президент Зеленський мав би радіти. Якщо хтось є бізнесменом, як Трамп, і він каже про когось "найкращий продавець в історії"— це майже комплімент. Значить, експрезидент цінує деякі таланти Зеленського. У нього просто немає реальної інформації про стан справ в Україні. Звісно, з одного боку, це погано. Але якщо це інтерпретувати позитивно — можливо, його позиція зміниться, коли він матиме доступ до реальних фактів, і хтось пояснить йому, яка ситуація.

Під час візиту в США Президент України відвідав оборонний завод у Пенсильванії. Що ви думаєте про скандал, який розгорівся на тлі цієї події? Нагадаємо, спікер Палати представників Джонсон висловив вимогу звільнити посла України у Вашингтоні Оксану Маркарову через організацію події за участю представників Демократичної партії і без жодного республіканця. 

Це проблема для республіканців, бо що тут ховається на задньому плані? Можливо, ми зможемо це пояснити. Ви повинні зрозуміти Америку. Там це дуже важливо. Ідеться про робочі місця, про прибутки. Раптом виявилося, що підтримка України боєприпасами створює робочі місця в Пенсильванії. А цей штат, нагадаю, є надзвичайно важливим через вибори. Отже, що засмучує спікера Джонсона? Те, що президент Зеленський спритно їде до Пенсильванії і демонструє: "О, ви тут виробляєте зброю для України, то варто, мабуть, зберегти ці робочі місця!». Це потужний аргумент. Усі в США зараз дуже зосереджені на кількох штатах — Пенсильванії, Північній Кароліні, Неваді, Аризоні,  Іржавому поясі — де буде вирішуватися доля виборів.

Деякі експерти називають помилкою візит Зеленського до США — через поїздку під час виборчої кампанії. Вона справді викликала справжній шторм, та, з іншого боку, Україна не має іншого вибору — вона повинна стукати в усі двері, і кожна мить є відповідною для захисту демократії в Україні та світі. Яким буде ефект?

Ми діємо в один спосіб у звичайний час й інакше під час війни, бо все поставлено на карту. Потрібно діяти більш нестандартно. Я зараз думаю про ситуацію, якби, наприклад, польський президент раптом поїхав і активніше включився в кампанію в США. Я б сказав, що це недоречно. Але значна частина українських територій тимчасово окуповані Росією, триває оборона у війні. 

Для вас все поставлено на карту. Дипломатична бравада Зеленського має сенс.

Чого чекати від цього візиту? І чи вплине зустріч Володимира Зеленського з Дональдом Трампом на позицію останнього щодо України? Нагадаємо, Трамп сказав, що США повинні вийти з війни в Україні.

Ми надто дослухаємося до кожного слова Трампа. Ці заяви досить обтічні. Про все, що за межами США, Трамп говорить в дуже загальних рисах, його мова та спосіб спілкування надзвичайно прості — таке саме у внутрішніх американських питаннях. Немає сенсу аналізувати всі ці тези. Трамп просто мало знає про Україну. Він говорить, що закінчить війну, адже те, що війна закінчиться — добре для кожного виборця. Це кожному зрозуміло. Але за цими заявами немає стратегічних моментів. Вони розташовані в інших місцях. Справжню політику Трампа ми дізнаємося лише в тому випадку, якщо він виграє вибори, а до того просто потрібно сприймати це, як заяви на мітингах, в яких міжнародні питання відіграють мінімальну роль і мають значення лише на 5%.

На дискусію про далекобійні можливості для України Путін відреагував заявою про розширення умов застосування ядерних сил РФ. Що ви про це думаєте?

Путін лякає, але сприймати його потрібно серйозно, тому що в нього також є реальні інструменти. Ці погрози — не якийсь там жарт. Але Путіну потрібно завжди демонструвати рішучість і наслідки — тож сприймати його слід серйозно, але не боятися!

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.67
  • EUR
    Купівля 47.43
    Продаж 48.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
14 червня
14:48
Обмін полоненими 14 червня
Україна та Росія провели четвертий обмін важкохворими, тяжкопораненими та молодими полоненими
14:41
СБУ затримала ділків, які шантажувати іноземного виробника безкоштовних РЕБ для України
14:30
ІраІзраїль ліквідував 9 високопоставлених вчених іранського ядерного проєкту
Ізраїль заявив про ліквідацію 9 іранських науковців, причетних до ядерної програми Тегерану
14:22
ЗСУ
На прикордонні Сумщини ворог зупинений, на Дніпропетровщині просування росіян не зафіксовано, - Зеленський
14:12
ЗРК Patriot
Ізраїль передав Patriot до США на відновлення, проте його ще не передали Україні, - Зеленський
14:04
Володимир Зеленський
Зеленський заявив про підготовку до масового виробництва балістичної ракети "Сапсан"
14:03
Ексклюзив
НАТО
Помилка НАТО - різні статуси безпеки Польші, країн Балтії та України, - Кульпа
14:02
OPINION
блог Олександр Краєв
Близький Схід: три ідеї на полях
13:57
Огляд
Збірна України з волейболу
Усик кличе Трампа в Україну, потужний старт у Лізі націй з волейболу: огляд новин спорту за тиждень
13:44
Україна повернула тіла ще 1200 загиблих захисників
13:41
Буданов і військові ГУР отримали нагороди від ДСНС за унікальну рятувальну операцію в Києві
13:08
Ексклюзив
На Київпрайді-2025 біля Музею Києва (14.06.2025)
За та проти розширення прав ЛГБТ: у Києві одночасно пройшли Марш рівності та Марш традиції
12:59
Росіяни просунулися на Донеччині в напрямку Костянтинівки та кордону з Дніпропетровщиною, - DeepState
12:56
елктросамокати
Фінляндія заборонить керувати електросамокатами дітям віком до 15 років
12:24
Коригував російські удари за допомогою відеокамер: жителя Запоріжжя підозрюють у держзраді
12:09
МЗС України
МЗС закликало українців утриматися від поїздок на Близький Схід
12:04
Дональд Трамп
Трамп задекларував понад $600 млн доходу з криптовалюти та бізнесів, - Reuters
12:00
OPINION
Інфляція і власність: які перспективи очікувати
11:30
У Полтаві Tesla в'їхала у парковку: п’ятеро людей постраждали, поліція почала розслідування
11:30
Ексклюзив
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
Підстав сподіватися на кардинальну зміну позиції Білого дому щодо війни вкрай мало, - американський дипломат Карпентер
11:23
Ексклюзив
ЗРК Patriot
Ізраїль все ж таки передав Україні системи ППО Patriot, - авіаційний експерт Хазан
11:12
Оновлено
Війна з Росією, безпілотник, ППО
Українські безпілотники у Росії уразили два об’єкти ВПК з виробництва вибухових речовин
11:11
Огляд
Остання імперія, новий світовий порядок і світанок авторитаризму – 5 книг про крах і відродження
10:52
долар євро валюта обмін
Курс валют на 14 червня: скільки коштує євро та долар в обмінниках
10:17
СБУ затримала агента ФСБ, який планував підірвати українського військовослужбовця
10:05
OPINION
блог Павло Казарін
Методи ТЦК прямо пропорційні до вашого пофігізму
09:54
Ексклюзив
кримський міст
ЗСУ поступово пробивають коридор для удару по Кримському мосту, - військовий експерт Лакійчук
09:41
Олександр Сирський
Росіяни постійно змінюють характеристики "шахедів" та тактику їх застосування, - Сирський
09:30
Партизани вивели з ладу обладнання на залізниці у РФ, якою ворожі потяги рухаються на ТОТ України
09:14
Ексклюзив
путін трамп
Путін і Трамп не в змозі нічого змінити, оскільки вони слабкі, - Пьотр Кульпа
09:11
Оновлено
атака РФ, Запоріжжя, 14.06.25
РФ атакувала Україну "шахедами": у Запоріжжі спалахнули пожежі, є постраждалі
09:07
У Києві двоє мобілізованих намагалися втекти з автівки ТЦК: один із них загинув
08:34
ППО, ЗСУ
Сили ППО за ніч знешкодили 43 з 58 ворожих безпілотники
08:08
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті зафіксували 225 боїв: найгарячіше було на Покровському напрямку
08:02
OPINION
Трамп, Іран та ядерна зброя
08:00
Огляд
Огляд впливових проросійських медіа в Угорщині. Які антиукраїнські меседжі вони поширюють
07:36
втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила 1130 військових, 79 БПЛА і 52 артсистеми
07:10
Кім Чен Ин
Кім Чен Ин хоче наростити виробництво артилерійських снарядів
06:13
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному морі перебуває 1 російський корабель, який є носієм "Калібрів"
05:54
Дим піднімається після авіакатастрофи незабаром після зльоту з міжнародного аеропорту Сардар Валлабхай Патель у західному штаті Індії Гуджарат 12 червня 2025 року
Авіакатастрофа літака Air India в Індії: слідчі знайшли "чорну скриньку"
Більше новин