live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Анджей Дуда: полегшена русифікація України - це наслідок Голодомору


фото: facebook.com/andrzejduda
За рахунок масового вбивства мільйонів носіїв української національної ідентичності під час Великого Голоду 1932-33 рр. радянські окупанти забезпечили собі можливість "полегшеної русифікації" України

Про це йдеться в офіційному листі президента Польщі Анджея Дуди до свого українського колеги Петра Порошенка й усього народу України, розміщеному на офіційному сайті глави польської держави.

Документ оприлюднено у суботу, 24 листопада 2018 року.

Нижче наведено повний текст звернення

"Шановний пане президенте,

коли в Україні вшановують пам'ять жертв Великого Голоду 1932-1933 рр., я прагну передати пану президенту й Українському народу вирази нашої дружби та солідарності. Поляки разом з українцями хочуть нагадати світові про величезні страждання мільйонів людей, засуджених тоталітарною комуністичною системою до голодної смерті.

Розмірковуючи про мільйони жертв пов'язаної з голодом катастрофи, названої символічним терміном Голодомор, що являє собою поєднання українських слів, які означають голод та смерть, слід зупинитися на тому, що для людини значить голодна смерть.

"Щасливіші мечем забиті, ніж ті, що з голоду вмерли, котрі безсильними гинули від нестачі плодів поля". Ці слова з біблійного Плачу Єремії показують усю жорстокість та трагізм Голодомору. Смерть від голоду позбавляє людину гідності у найвищій можливій ступені, тому що вона не здатна їй щось протиставити. Проти меча ми маємо, принаймні, можливість фізичного захисту, хоча й безнадійного. Проти голоду лишається ж тиха агонія.

Саме так виглядали вулиці українських міст та містечок на зламі 1932 й 1933 років. Вони були сповнені людей, які або вже померли, або очікували свого кінця.

Читайте також: Микола Княжицький. Україна та Польща мають бути понад історичними суперечками

Вражаюча безнадія цього очікування прямо відображена в історії Петра Вельдія, який, бачачи десятки тіл, що лежать на вулицях без поховання, хотів зберегти залишки власної гідності і з цією метою сам собі викопав могилу. Коли через деякий час він пішов до неї, відчуваючи, що вмирає, виявилося, що ця могила вже була зайнята. Він знайшов у собі достатньо сили, аби викопати іншу і лягти до неї.

Трагедія мільйонів жертв Голодомору посилюється тим, що вона не була викликана природними причинами. Її свідомо й осмислено запланували за наказом генерального секретаря ВКП(б) Йосипа Сталіна. Це був черговий злочин, скоєний владою Радянського Союзу, а перед цим Радянської Росії. Водночас, завдяки масштабам збитків, завданих українському народу, характер цього злочину був особливим. Його мета полягала в тому, щоб знищити українську національну ідентичність, атакувавши ті соціальні групи, які є її найважливішими хранителями.

Читайте також: Ян Пєкло: Безпека України означає безпеку Польщі

Цей злочин значною мірою знесилив український народ у центральних та західних землях України. Його наслідки, як безпосередні - у вигляді смертей мільйонів українців, так і опосередковані - полегшена русифікація - влада незалежної України має долати й понині. Це дуже складне завдання, що є додатковим тягарем для держави, яка докладає неабияких зусиль на шляху широко закроєних реформ.

Злочин Великого Голоду заслуговує загального засудження. Нагадаю, що у 2006 році Сенат Республіки Польща прийняв резолюцію, що виражає солідарність з позицією України щодо того, що Великий Голодомор має вважатися виявом геноциду. Давайте також пам'ятати, що серед жертв Голодомору були й представники польської нації. Сьогодні поляки разом з українцями віддають данину пам'яті й пошани мільйонам жертв, загиблих внаслідок цього масового вбивства. Ми, поляки та українці, повинні завжди демонструвати таку братерську солідарність, коли йдеться про те, аби пам'ятати усі невинні жертви кожного з наших народів.

З повагою,

президент Республіки Польща

Анджей Дуда"

новини партнерів

25 вересня, 2020 п'ятниця

25 вересня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати