live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Дипломати ЄС розповіли, які сумніви мають щодо кандидатів у президенти України


фото: rfe
В ЄС не бачать ідеального кандидата і стурбовані можливими наслідками виборів президента

Такі оцінки базованих у Києві та Брюсселі дипломатів ЄС подають кореспонденти агентства Reuters.

Західні партнери України побоюються, що наступний президент країни може виявитися небажаючим або нездатним прискорити реформи, на які вони витратили п'ять років грошових інвестицій.

Йдеться про кандидатів, яких українські виборці називають найпопулярнішими: чинний президент України Петро Порошенко, екс-прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко і комедійний артист без жодного політичного досвіду Володимир Зеленський.

"Ми точно знаємо, що буде при Порошенкові, - каже один з дипломатів, чиє ім'я не називається. - Ми думаємо, що знаємо, що буде з Тимошенко. Щодо Зеленського ми не маємо жодного уявлення".

Як зазначає інший неназваний дипломат, "усі кандидати мають вади". "Немає кандидата, щодо якого можна було б сказати: так", – наголосив він.

На думку західних представників, те, що вибори в Україні стали справжнім змаганням, є позитивним явищем. Особливо порівняно з сусідньою Росією.

Однак дипломати переймаються, що результати виборів можуть бути затьмарені звинуваченнями про шахраювання і імовірними протестами.

"Те, що Порошенко ізолював рану на Донбасі, відгородивши від неї 90% країни, дає людям відчуття, що вони можуть експериментувати. В країні панує оманливий спокій", – каже дипломат ЄС у Брюсселі.

На думку кореспондента Reuters, для ЄС було б ідеально бачити Україну як великого сусіда на своїх східних кордонах зі стабільною демократією з верховенством закону, яка могла б захистити себе від Росії.

Разом з тим, наголошується, що підтримка України Заходом не гарантована і "якийсь український президент, що виявиться слабким у питанні реформ, може схилити баланс на користь Росії, поставивши під загрозу міжнародні програми фінансування і зв’язки з блоком, який погодився на право українців подорожувати там безвіз, і чим менше ніж за два роки скористалися вже близько двох мільйонів".

Характеризуючи кожного кандидата окремо, дипломати зазначають: "Порошенко має дуже чітку позицію, принаймні на папері, наполягаючи на спротиві Росії та на проєвропейськості. Він не ідеальний, але ми його знаємо і ми з ним працювали".

До плюсів йому також зараховують збереження України після хаосу через анексію Криму та зміцнення армії і проведення реформ.

Зеленський залишається загадкою для західних партнерів. У ЄС стурбовані відсутністю політичного досвіду в Зеленського і його можливими зобов’язаннями перед олігархом Ігорем Коломойським. 

Як зазначив один з європейських послів, який брав участь у зустрічі з Зеленським, артист наголошував їм на своєму досвіді не комедіанта, а продюсера і менеджера.

Тимошенко та її досвід у політиці також викликає суперечливі оцінки в ЄС, зокрема, через "її недавні виступи проти реформ".

"Вона певною мірою втратила привабливість мучениці", – наголосив один з опитаних журналістами дипломат у Брюсселі.

новини партнерів

12 серпня, 2020 середа

12 серпня, 2020 середа

11 серпня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати