live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Цей день в історії: Щербицького зняли з першого секретаря ЦК КПУ

Щербицький (посередині) та Горбачов під час покладання квітів до пам'ятника Леніну. Київ, Бесарабська площа, вересень 1989 року.
28 вересня 1989 року пленум ЦК КПУ прийняв відставку першого секретаря ЦК Компартії України Володимира Щербицького, який очолював партію упродовж 17 років. До виходу на пенсію його підштовхнули нездатність працювати в умовах динамічних суспільно-політичних та економічних трансформацій на хвилі зростання громадської активності

Наступним керівником республіканської парторганізації того ж дня було обрано Володимира Івашка, розповідає Еспресо.TV з посиланням на освітній проект JNSM.

"Його неодноразові з 1987 року прохання про відставку (передостанній раз - у лютому 1989-го) відхилялися політбюро ЦК КПРС та Михайлом Горбачовим до підготовки заміни. Він став передостаннім керівником з очільників усіх радянських республік, який "вийшов на пенсію" в роки перебудови. Попри обережні і суто ділові відносини між ними, Горбачову був потрібен досвідчений Щербицький, якому вдавалося контролювати республіку", - зазначає Віктор Крупина у матеріалі, присвяченому постаті Щербицького.

Читайте такожСеріал "Чорнобиль" зняли не ми. 7 причин чому 

На період його правління припадає увесь набір явищ та процесів, які нині узагальнено називаються "застоєм".

Це і русифікація, і переслідування дисдентів, і катастрофа на Чорнобильській АЕС.

12 лютого 1990 року у Москві Володимира Щербицького було виключено зі складу політбюро ЦК КПРС, а вже за кілька днів він опинився у лікарні. За офіційною версією 16 лютого 1990 року він помер від запалення легенів, хоча неофіційні свідчення вказують на самогубство. Похований Володимир Щербицький на Байковому цвинтарі в Києві.

Інші важливі події цього дня:

28 вересня 935 року - група змовників на чолі з рідним братом убила богемського князя Вацлава з роду Пржемисловичів. Йому наслідував Болеслав Грізний, за правління якого Чехія розширила свої володіння, зупинила угорську навалу і поширився культ Вацлава Святого як заступника Чеської держави.

28 вересня 1066 року - в Певенсі, на південно-східному узбережжі Англії, на чолі 7-тисячного нормано-французького війська висадився герцог Нормандії  Вільгельм Завойовник. В жовтні у битві біля Гастінгса він розбив війська короля Гарольда II і в грудні отримав корону англосаксонських королів. Тому 28 вересня прийнято вважати початком нормандського завоювання Англії.

28 вересня 1773 року - на Уралі і в Поволжі почалося  повстання під керівництвом донського козака Ємельяна Пугачова. Цього дня він видав маніфест від імені російського царя Петра III, котрому нібито вдалось уникнути смерті, яким наділяв "козаків, калмиків і татар" землею, провіантом і зброєю.

новини партнерів

26 вересня, 2020 субота

25 вересня, 2020 п'ятниця

26 вересня, 2020 субота

25 вересня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати