live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Журналісти "Схем" заявили, що доступ ДБР до їхніх даних порушує права людини, та відмовилися "здавати" джерела


фото: rfe
Редакція "Схем" оприлюднила заяву щодо отримання ДБР доступу до надмірного обсягу даних журналістів-розслідувачів через суд

Текст заяви розміщено на сайті "Радіо Свобода". 

17 жовтня Печерський районний суд Києва надав слідчим ДБР дозвіл на тимчасовий доступ до редакційної комунікації журналістів програми "Схеми: корупція в деталях", які готували розслідування "Mr. Petro Incognito" – про таємну відпустку Петра Порошенка на Мальдівах, опубліковане в січні 2018 року під авторством Михайла Ткача та Наталки Седлецької.

Редакція програми "Схеми" вбачає низку ризиків через винесену судом ухвалу.

Так, зокрема журналісти наголошують, що обсяг затребуваних даних – надмірний.

"ДБР розслідує перевищення повноважень Петром Порошенком – перевіряє дані про те, чи він та його родина таємно літали на відпочинок на Мальдіви не під своїми іменами, оминаючи паспортний та митний контроль або надаючи документи з іншими паспортними даними. Втім, незрозуміло, як в офіційному встановленні цих фактів можуть допомогти обліки робочого часу журналістів, операторів та водіїв програми розслідувань, їхні зарплати, їхня внутрішня редакційна комунікація – аж до процесу "внесення правок" та "погодження випуску в ефір". Редакція вважає витребування такого широкого переліку даних надмірним", - йдеться в заяві.

На думку журналістів, існує також і ризик розкриття джерел. Окрім цього - ризик обшуків.

"В ухвалі прямо йдеться, що у разі відмови редакції добровільно виконати рішення суду і надати слідству всі ці дані – суд має право винести рішення про дозвіл на проведення обшуків на "Радіо Свобода". При цьому, вже зрозуміло, що виконати в повному обсязі ухвалу неможливо – скажімо, листування журналістів з редакторами, дані про редакційний процес підготовки програми розслідувань ми не надаємо, і це було легко передбачити. Тому не можна виключати, що правоохоронці навмисно придумали підстави для здобуття собі права на проведення обшуків в редакції (втім, мотиви до кінця не зрозумілі)", - наголошують в редакції.

"Схеми" не виключають непрогнозованість дій правоохоронців.
"Викликає занепокоєння нелінійність поведінки слідчих ДБР. Адже в рамках цього офіційного розслідування "Схеми" вже пішли з ними на контакт. Так, у серпні вони звернулись до редакції з проханням надати офіційні запити, які журналісти відправляли під час свого розслідування, та відповіді на них. Редакція надала слідчим запитувані документи. Незрозуміло, навіщо для подальшої співпраці слідчим знадобилось застосовувати інструмент примусу, під загрозою обшуків. Ми завжди готові йти назустріч слідчим органам, допомагати їм доводити розпочаті нами розслідування до справедливої розв’язки, сприяти притягненню винних до відповідальності – але не тоді, коли правоохоронці через суд надмірно та необґрунтовано втручаються в роботу редакції", - повідомляється в заяві.

В ухвалі Печерського районного суду зазначено, що вона не підлягає оскарженню. Таким чином, суд не залишив журналістам можливості вимагати перегляду рішення, яке на думку редакції є надмірним втручанням в діяльність проекту журналістських розслідувань.

"Наразі в редакції Радіо Свобода тривають консультації з адвокатами про те, які існують законні юридичні інструменти захисту від такого втручання в роботу журналістів", - зазначають журналісти.

Водночас, "Схеми" наголошують, що не вбачають можливим надавати слідству внутрішню редакційну інформацію, яка, очевидно, не має стосунку до суті кримінальної справи, та несе потенційні ризики розкриття журналістських джерел. Це стосується кримінальних проваджень стосовно представників як попередньої влади, так і нинішньої, незалежно від політичної приналежності фігуранта.

Раніше повідомлялось, що суд дозволив ДБР вивчити переписку та бухгалтерію журналістів "Схем" у розслідуванні про візит Порошенка на Мальдіви

новини партнерів

20 жовтня, 2020 вівторок

19 жовтня, 2020 понеділок

20 жовтня, 2020 вівторок

19 жовтня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати