В Чернівцях з'явилися бруньки на деревах. Науковці пояснили чому
На календарі - середина листопада, хоча в деяких куточках України може скластися таке враження, ніби скоро настане весна. У Чернівцях на деяких деревах з’явилися бруньки. На магноліях пуп’янки такі великі, що, здається, вони ось-ось розпустяться і дерево вкриється квітами
Про це йдеться у публікації газети Молодий буковинець, передає Еспресо.TV.
"Передчасне розпускання бруньок на деревах спровокувала тривала тепла осінь. У такому стані вони можуть перебувати ще довго. Якщо продовжиться тепло, то на деяких деревах і кущах можуть навіть з’явитися листочки, - пояснила старший науковий співробітник Ботанічного саду ЧНУ Марія Виклюк. - Період глибокого спокою рослин відбувся влітку. Тому якщо не буде зниження температури до мінусових показників, хоча б невеликих, то можна буде спостерігати розпускання бруньок і їх подальший розвиток. Але я не бачу значних відхилень від норми. Якщо не буде сильних морозів, то рослини не постраждають. Проте коли настане різке похолодання, то бруньки можуть обмерзнути. Хоча більшість дерев, особливо місцевих порід, пристосовані до зимового клімату. Я зараз стою біля магнолій. На них справді з’явилися великі квіткові бруньки, покриті мохнатою лускою . Може здатися, що вони ось-ось розпустяться. Важко спрогнозувати, як поведуться дерева, коли продовжиться тепла погода".
За її словами, можливо, деякі бутони розпустяться. Якщо буде плюсова температура наприкінці зими, то вегетація рослин може відбутися навіть у лютому або на початку березня.
"У зв’язку з глобальним потеплінням у природі багато чого змінюється, - запевнила науковиця. - Скажімо, продовжується період вегетації, скорочуються фази розвитку рослин, швидше закінчується цвітіння і так само швидше достигають плоди. Дерева та кущі будуть розпускатися раніше за норму, деякі навіть цвісти двічі на рік, що спостерігається останнім часом. У Ботанічному саду є дуже багато рослин не місцевих. Вони не всі однаково реагують на теплу погоду восени та взимку. Наприклад, калина запашна навіть зараз ще цвіте. Коли починаються заморозки - цвітіння призупиняється. Тепліє - калина знову цвіте. Такі особливості зараз можна спостерігати і у форзиції. Це стосується також рослин, які цвітуть першими навесні".
Цьогорічна осінь і дійсно потішила буковинців теплою сонячною погодою. В окремі дні в Чернівцях навіть були зафіксовані температурні рекорди.
Як розповіла начальниця Чернівецького обласного центру з гідрометеорології Тетяна Негадайлова, 15 жовтня стовпчик термометра сягнув позначки 20,6 градуса тепла. Він побив попередній температурний рекорд цього дня 1979 року , коли повітря прогрілося в місті до 20,1 градуса з плюсом. А 6 листопада синоптики теж зафіксували найвищу температуру цього дня - 22, 6 градуси тепла. Вона перевищила температурний рекорд 2010 року - 21,1 градуси вище нуля.
Загалом синоптики обіцяють, що на Буковині до кінця цього тижня протримається тепла погода, вдень буде до 12-17 градусів із плюсом.
За останніми прогнозами, грудень теж буде досить теплим, температура повітря нагадуватиме осінню.
Завідувачка відділенням кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту Вазіра Мартазінова повідомила, що майбутня зима в Україні буде не холодною, в більшості днів очікується до 5 градусів тепла.
"Отож цілком можливо, що розпустяться бруньки на деревах і квіткові пуп’янки на магноліях", - підсумовує "Молодий буковинець".
- Актуальне
- Важливе