live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Львів’яни згадають місцевого піонера української кінематографії

Юліан Дорош
фото: cinema.in.ua
Публіці представлять досі невідому стрічку Юліана Дороша

16 серпня у Національному музеї у Львові імені А. Шептицького вперше запрезентують (правда, з огляду на карантинні обмеження, лише вузькому колу  зацікавлених) недавно віднайдений фільм першого кіномитця Галичини Юліана Дороша. Мова про кінонариси про гуцульських майстрів, що їх автор зняв і особисто змонтував у 1965-1971 роках. 

Як підкреслив в розмові з "Еспресо.Захід" ініціатор львівського фотомузею Роман Метельський, стрічка "З народних джерел"  стала четвертою стрічкою Юліана Дороша, сьогодні відомою.   Піонер української кінематографії, який у 1938 році зняв перший (і дуже успішний) західноукраїнський повнометражний фільм “До добра і краси” за сценарієм Романа Купчинського та Василя Софроніва (Левицького), автор першого в Галичині україномовного підручника з фотосправи, який залишив по собі понад 12 тисяч унікальних кадрів (зокрема --  етнографічного фото), Юліан Дорош був одним із найяскравіших митців міжвоєнного Львова.

Плівку з невідомим фільмом виявили у квартирі  на вулиці Левицького у Львові, де Юліан Дорош прожив більшість свого життя і де згодом мешкав його син відомий мистецтвознавець Андрій Дорош. Після смерті Андрія Дороша приміщення перейшло у власність міста з тим, що згодом його передадуть під створення музею, але вже 11 років віз і нині там. Плівку нещодавно виявили у квартирі після того, як родичка Дорошів запросила сюди дослідників. Тим, що фільм нині став доступним, треба завдячувати колекціонерові  кінотехніки Ігору Ткачику та Роману Метельському.

За словами Романа Метельського, показ фільму  -- це не єдина у ці дні подія, присвячена Юліану Дорошу. Вже 19 серпня у Львівському Музеї народної архітектури і побуту відкриється виставка фотографій авторства Юліана Дороша, що презентують народні ремесла. Цікаво, що кожне фото матиме наочне представлення  народних мистецтв з фондів цього скансену. 

 

новини партнерів

23 вересня, 2020 середа

23 вересня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати