Аналітика

Німецькі комплекси IRIS-T суттєво збільшать кількість збитих гелікоптерів РФ. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
17 серпня, 2023 четвер
22:43

Збиття Ка-52 шведським озброєнням стало несподіванкою для РФ, а німецькі IRIS-T ще збільшать кількість знищених російських гелікоптерів

Зміст

Український комплекс радіотехнічної розвідки Gekata

Військовий експерт Антон Міхненко розповів, що комплекси радіотехнічної розвідки працюють у пасивному режимі. Головне завдання - виявити робочі радари, які є в складі зенітно-ракетних підрозділів; оглядові для оцінки повітряної обстановки. Комплекс із повітря виявляє, де саме перебувають радари. Якщо ми його застосовуємо в повітрі -  розуміємо радіотехнічну обстановку на землі. Отримуючи цю інформацію, координати цілі, можна дати їх засобам ураження. Головне, що пасивний комплекс і його неможливо побачити. У нього невелика поверхня відбиття, тому підрозділам ЗРК РФ важко його помітити. Комплекс має працювати не на передовій, не на відстані 10 - 15 км від лінії спостереження. Він може розвідувати на відстані до 400 км і літати поза зоною дії зенітно-ракетних підрозділів РФ, які здатні уразити комплекс, та ефективно виконувати завдання.

Україна не перша створює наземний або повітряний засіб радіотехнічної розвідки. У світі дуже багато виробників, які використовують пасивні комплекси. Ще із часів Холодної війни існують виробники із Західної Європи, що застосовують підвіси на літаках, де всередині є комплекси посиленої радіоелектронної розвідки. Деякі здійснюють радіотехнічну розвідку, тобто виявляють позиції засобів випромінювання зенітно-ракетних підрозділів, а деякі - радіорозвідку, тобто забезпечують роботу радіостанцій, якими росіяни комунікують між собою. Є рішення, але їх встановлюють на класичну тепловізійну платформу. До неї додають певний підвіс. Так використовують засоби комунікації в літаку та передають інформацію на землю. Це рішення розміщене на дроні. Є й американські рішення, але вони на просунутіших БПЛА. А це український дрон і українське ноу-хау, яке вирішує багато завдань радіотехнічної розвідки.

Підприємство сказало, що ще до повномасштабної війни провело випробування на гідростійкість, а зараз оголосило, що є технічний відділ, який використовує безпілотник, конфігурація стала публічною. Цей проєкт рухається. Хотілося б швидше, але через повномасштабну війну процес затягнувся. Утім Антон Міхненко переконаний, що підприємство використовуватиме цей комплекс, адже ним цікавляться не тільки в Україні, а й за кордоном.

Спрощення імпорту іноземних запчастин до військової техніки

Виконавчий директор NAUDI, Національної асоціації підприємств оборонної промисловості, Максим Полив’яний зазначив, що будь-яке спрощення ввезення запчастин до іноземної техніки йде на користь підприємствам, але це не перший крок уряду в цьому напрямі. Постанову Кабміну №1378 прийняли досить давно. Вона виводила з-під дії Закону "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" низку позицій військового контрольного списку. Це вже треті зміни постанови. Виведено з-під державного експортного контролю імпорт усіх позицій із військового списку, які не підлягають міжнародній звітності. Це дуже гарний крок з боку уряду.

NAUDI й інші громадські організації, підприємства розробляли проєкт постанови, збирали дані для комфортнішої роботи, адже воєнні умови важкі для виробників: ракетні обстріли, порушення логістики, проблеми у відносинах з іноземцями, дозволи, ліцензії на імпорт. Навіть один день затримки постачання коштує дуже дорого. Зараз приціли, електронні, радіоелектронні пристрої, елементи бронезахисту, шасі, двигуни можна імпортувати без дозволів Служби експортного контролю. Постанова №1275 змінює правила закупівлі власної й імпортної військової техніки. Частка прибутку підприємств становить до 20%. На сьогодні єдиним прибутком нашої оборонної промисловості є внутрішнє держзамовлення, адже експортні контракти недоступні.

Розвиватися, платити зарплати, податки можна лише цим коштом. Претензії Держаудиторської служби до минулорічних контрактів Міноборони залишаються. Висновок аудиторів чинний, у міністерстві триває робота щодо підприємств, Державної аудиторської служби. Проблема виникла через певні нормативні колізії, коли аудитори прочитали вимоги постанови Кабміну по-своєму та зафіксували це в офіційному документі. Нова постанова вирішила проблеми нових контрактів, але з торішніми й укладеними в першій половині цього року контрактами труднощі залишаються. Зараз роблять усе можливе для врегулювання. Дуже важливим чинником є час. Українські підприємства не можуть надати 50 бронемашин за тиждень. Є тривалий, кількамісячний, цикл виробництва. Імпортні постачання здатні швидко забезпечити потреби ЗСУ, тому іноді перевагу надають їм. Проте українські підприємства теж отримують замовлення, виготовляють і постачають продукцію.

Збиття російських гелікоптерів Ка-52

Сьогодні стало відомо про збиття двох російських гелікоптерів Ка-52. Один з них знищили під Роботиним зі шведського RBS 70. Комплекс надали Україні у квітні, але зараз уперше зафіксували, коли ПЗРК RBS 70 NG з дальністю до 9 км збив Ка-52, адже ці гелікоптери РФ намагається активно використовувати, щоб стримати просування наших сил на півдні й інших ділянках фронту. Вертоліт зазвичай використовує ракети з дальністю до 8 км, і штатні ПЗРК Україні інколи не можуть дістати його.

Використання шведських комплексів стало повною несподіванкою для ворога. Другий Ка-52 збили, імовірно, штатним ЗРК, адже про його знищення на Бахмутському напрямку повідомив командувач Повітряних Сил генерал Олещук. Думаю, це був "Бук" або інше озброєння української ППО. Гадаю, скоро до цього додасться німецький IRIS-T, про надання яких ФРН оголосила сьогодні. Комплекси цікаві й унікальні, бо розміщені на одному шасі: чотири ракети, РЛС, амфібійна основа, яка дає їздити та плавати. Ці комплекси використовуватимуть ЗСУ, і кількість збитих російських літаків суттєво збільшиться.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.61
  • EUR
    Купівля 43.36
    Продаж 44.12
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
17 листопада
23:39
Оновлено
Армія РФ ввечері атакує Україну: в Сумах через удар по багатоповерхівці є загиблі, 52 поранені
23:13
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 134 боєзіткнення: найбільше атак на Курахвському напрямку
22:55
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Шольц зробив правильно, що зателефонував Путіну, - глава міноборони Німеччини
22:33
Оновлено
ЗМІ написали, що Байден дозволив бити вглиб РФ ракетами ATACMS: Зеленський відреагував
22:18
окупанти Бердянськ
РФ провела масове перейменування вулиць в окупованому Бердянську
21:57
Ексклюзив
театр ім.І.Франка
"Відчуття провини, що ми нічого не знаємо": драматургиня Ворожбит про причини театрального буму серед українців
21:50
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Російські дрони та ракети залетіли до Молдови під час масованої атаки по Україні
21:24
Ракета Storm Shadow
Франція та Британія дозволили Україні бити по РФ ракетами SCALP / Storm Shadow, - Le Figaro
21:16
електроенергія, відключення
"Ситуація складна": енергетики ДТЕК відновили електропостачання для обʼєктів критичної інфраструктури на Одещині
21:15
Ексклюзив
Ґжеґож Яжина
Мене цікавить те, що психологічно відбувається після війни: польський режисер Ґжеґож Яжина про майбутню постановку в Києві
21:05
Пресреліз
Лауреати премії Paderewski за а українсько-польське порозуміння
У Львові вручили відзнаки за особливі заслуги в царині українсько-польського порозуміння
20:32
Ексклюзив
Дональд Трамп
Буде конфлікт між офіцерами безпеки, розвідки та політичним керівництвом, - керівник Центру безпекових досліджень СЕНСС Черниш про призначення Трампа
20:32
Грузія протести
У Тбілісі опозиція перекрила на 24 години вулиці й встановлює намети
20:01
OPINION
Прихід Трампа: прав на тривожність у нас більше, ніж у будь-кого у світі
20:00
Тренування з помповою рушницею Maverick M88 під час проходження БЗВП
На БЗВП мобілізованих стали навчати, як збивати дрони з рушниці
19:38
Ексклюзив
"Може утворитися два кільця оточення": військовий оглядач Попович про ситуацію на Курахівському напрямку
19:17
Світло
Завтра в усіх регіонах України виключатимуть світло. За графіком
19:12
Дональд Трамп
Команда Трампа хоче покарати офіцерів, які виводили війська з Афганістану, - NBC
18:49
Огляд
атака БПЛА на Краснодарський край
Пожежа на складі в Білгородській області, пошкоджене підприємство у Воронезькій та вибухи в Іжевську: де в росіян вибухало та палало цього тижня
18:38
Інтерв’ю
Дональд Трамп
Багато планів Трампа будуть зруйновані в найближчі місяці під впливом непередбачуваних обставин, - британський експерт Грант
18:28
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц пояснив, що він зрозумів про Путіна завдяки проведеній бесіді
18:17
Оновлено
Росіяни обстрілюють будинки, приватний і громадський транспорт у Херсоні: загинули 3 людини, ще 9 поранені
18:14
Російські військові
Діють на світанку, без бронетехніки, кадрові військові: якою є тактика окупантів навколо Курахового
18:06
"Заберіть ваш фашистський триколор!" Завдяки українцям з акції Юлії Навальної у Берліні прибрали прапор РФ
"Заберіть ваш фашистський триколор!" Завдяки українцям з акції Юлії Навальної в Берліні прибрали прапор РФ
18:00
OPINION
Перш ніж телефонувати Путіну, переночуйте в Києві
17:52
армія КНДР
Яку сумарну кількість вояків КНДР може відправити на війну з Україною: відповідь Bloomberg
17:30
Інтерв’ю
трамп путін
У війні потрібен компроміс, а не капітуляція, і це в інтересах України також, - Фейгін
17:24
В Одесі внаслідок атаки РФ протягом 18 та 19 листопада не працюватимуть школи
17:04
Рівненська АЕС
Через сьогоднішню російську атаку реактори українських АЕС знижували потужність, - Bloomberg
16:48
Росіяни вдарили по прикордонню Сумщини вдень 17 листопада: загинув 73-річний чоловік, який рибалив на озері
16:41
Ексклюзив
Чорноморський флот РФ
По засобах морського нападу є запас на декілька таких ударів, - капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко про масовану атаку росіян вранці 17 листопада
16:36
В Укренерго назвали імена двох енергетиків, яких росіяни вбили ранком на Одещині
16:18
Сергій Нагорняк
Критичних пошкоджень енергетика не зазнала: нардеп Нагорняк про наслідки масованої атаки РФ по Україні
16:04
OPINION
Чи можна і чи треба зупинити повернення в окупацію
15:54
Дональд Туск
"Путіна телефонними дзвінками ніхто не зупинить": Туск про ефективність розмови Шольца з очільником Кремля
14:54
Ілон Маск
Перша леді Бразилії вилаялася на Ілона Маска на заході G20: мільярдер відреагував
14:53
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск закликав розслідувати, чи є війна Ізраїлю проти ХАМАСу геноцидом
14:48
Ексклюзив
Володимир Зеленський
Рейтинг президента Зеленського падає: соціолог Єременко назвав головні причини
14:36
Правозахисниця Ольга Гейко
Українська правозахисниця Ольга Гейко стала лауреаткою "Нагороди Пам'яті народів"
14:00
OPINION
блог Сергій Гузь
Шольц і Путін: ми не уявляємо, якими можуть бути умови миру
Більше новин