Огляд

Нотатки з підвалу, український Донецьк і бабця в УПА - 5 книг, в яких усе (не) стає на свої місця

Ігор Бондар-Терещенко
15 грудня, 2022 четвер
09:49

Більшість неймовірних донедавна речей давно вже стали реальністю. Утім, від цього не полегшало, бо за звичкою ми гадаємо, що все довкола не на своїх місцях. Зрозуміти, де ж саме знаходиться правда – у недалекому минулому, чи у майбутньому, що вже настало – намагаються автори цих книжок.

Зміст

У цій книзі — 39 розповідей про людей, які або воювали в УПА, або допомагали українській армії боротися за незалежність України майже 100 років тому - учасників бойових дій, вояків УПА і тих, хто лікував, годував, передавав інформацію. Тож у "Моїй УПА" Любові Загоровської (Л.: Видавництво Старого Лева) згадують бої і арешти, допити і радянські табори. Як відбувалася робота над книжкою? Авторка просто їхала за адресою, яку їй повідомляли добрі люди, сідала поруч з ветераном і записувала. Загалом про все це було відомо, адже ще в 1970-х виходив діаспорний "Літопис УПА" у п’ятдесяти трьох томах, і автор передмови даремно пише, що "великі масиви архівних документів про ОУН та УПА ще довго залишалися недоступними", бо це стосувалося лише радянських дослідників. Що ж до подальших часів, коли "стало можна", і були розкриті архіви КДБ, цінність таких мемуарів, як, знов-таки, наголошує передмова, не була перекреслена, адже саме вони "здатні відтворити атмосферу часу, переживання людей, емоції, які не забулися через десятиліття. Без них історик ніколи сповна не зрозуміє особливостей описуваних подій, мотивів людей". Справді, важко і забути і зрозуміти, чому, наприклад, бабця автора сих рядків, вчителька музики на засланні, лікувала і доглядала "хлопців з лісу". Про що один з них, старий вояк УПА, згадував вже на її похороні, мовляв, якби не пані Віра, рука би в нього не згиналася. І про що й написалося у пізнішій збірці "Ulaskava" (1994): "Не гоїлись рани, не гоїлись… / Догоряла вечорова ватра. / Не голились хлопці, не голились - / встигнемо, гадали, ще / до завтра.

Мова у цій книжці, а саме – у дослідженні Катерини Зарембо "Схід українського сонця. Історії Донеччини та Луганщини початку ХХІ століття" (Л.: Човен) - про український Донбас, і зокрема про українські спільноти від початку 2000-х і до російського вторгнення 2014 року, які були голосами згаданих регіонів новітньої доби, вбудованих у всеукраїнський контекст. Тобто про те, що російсько-радянський міф про Донбас заперечував - про культурні простори, студентські середовища, українське село, розмаїті релігії. Бо, наприклад, що нам відомо про літературне життя Донбасу у згаданий період? Дистанції величезного розміру відокремлювали тодішніх місцевих прихильників творчості Лимонова від середовища, де обожнювали Жадана. Перші гуртувалися побіля журналів "Дикое поле" і "Многоточие", і серед їхньої автури були направду феноменальні особистості, розірвані між двома світами і фактично не помічені у жодному з них - поетки Люся Константінова, Марина Орлова і Марина Ткаченко, а також прозаїки Володимир Рафеєнко, Еліна Свенцицька і Олег Зав’язкін. Другі єдналися довкола альманаху "Кальміюс" (рупору літугруповання "OST" (Олег Соловей, Анна Біла, Дмитро Білий). Як зазначено у "Малій українській енциклопедії актуальної літератури" (МУЕАЛ), у двотисячних роках був навіть утворений "ХаДЛА" - Харківсько-Донецький літературний альянс, до якого входили ІБТ, С.  Жадан, О. Соловей, А. Біла, О. Кажан. Хай там як, але "Схід українського сонця" – запевняють нас видавці – це "чесна й професійна розповідь, яка дозволить читачеві зрозуміти, чому і заради чого наші герої сьогодні боронять буквально кожен метр українських Донеччини та Луганщини".

Наступна книжка – перша з друкованих свідоцтв про страшну бучанську трагедію. Тож "Бучанський щоденник. Нотатки з підвалу" Сергія Куліди (Вінниця: Моя Вінниччина) – про перебування редактора "Літературної України" з родиною в окупованій Бучі під час сьогоднішньої російсько-української війни, виживання в жахливих умовах, зміну реальності і звикання до її "нових" ознак: трупів на вулицях, вибухів російських снарядів, відсутності їжі, води, зв’язку. У щоденникових записах вражає стійкість автора під час окупації, його жертовність і професіоналізм як письменника. "Вирішив, що буду вести цей щоденник, допоки Бучу не звільнять, - нотує він. - Я вірю, що ми – обов’язково!!! – переможемо. Що ця нацистська гнида, цей вилупок із "комплексом Наполеона", цей байстрюк, який сидить у Кремлі, здохне. А ще краще, щоб Пуйло опинився на лаві засуджених в умовному "Нюрнберзі". Разом зі своїми поплічниками-вбивцями. Так і буде! God bless Ukraine". І справді, ця хроніка подій, які відбувалися в межах авторової бучанської багатоповерхівки на бульварі Богдана Хмельницького (квартира, підвал і довкола), стануть не лише літературним документом і пам’ятником трагедії, але й фактичним свідоцтвом під час майбутніх судових процесів.

Автори цієї книжки недаремно зауважують, що предмет їхньої розмови може скидатися на щось складне й незрозуміле. Адже попри існування таких книжок, як дослідження Кай-Фу Лі та Ченя Цюфаня "Штучний інтелект 2041: 10 передбачень для майбутнього" (К.: BookChef), люди отримують інформацію про нього з трьох джерел: наукової фантастики, новин і зі слів впливових особистостей. У науково-фантастичних книжках і телепрограмах вони бачать образи роботів, мета яких -- контролювати або перехитрити людей, і надрозум, спрямований на зло. Натомість ЗМІ переважно фокусуються на негативних, віддалених прикладах, а не на повсякденних поступових досягненнях: безпілотні автомобілі вбивають пішоходів, технологічні компанії використовують штучний інтелект для впливу на результати виборів, а люди застосовують штучний інтелект для поширення дезінформації та діпфейків. Хай там, як, але принаймні ні в кого не виникає сумніву, що в майбутньому саме штучний інтелект змінюватиме наше життя. При цьому всіх також цікавить, яким саме чином це відбуватиметься, чи буде цей вплив визначальним. Саме на ці запитання відповідають згадані автори - колишній президент Google у Китаї Кай-Фу Лі та письменник-фантаст Чень Цюфань. Поєднання творчості цих двох авторів дало можливість створити унікальне видання у жанрі наукової фантастики, а оригінальна подача у формі 10 розповідей — показати не тільки можливі сценарії впливу штучного інтелекту на життя людей у вже не такому далекому 2041 році, але й ризики, які можуть виникнути у зв’язку з його неконтрольованим запровадженням. Автори ставлять питання й пропонують замислитися над тим, чи залишиться зрештою людство господарем своєї долі, а чи віддасть її на поталу машинному інтелекту, за іронією породженому самою ж людиною.

Цю зворушливу різдвяну оповідку написала відома норвезька письменниця, авторка поетичних збірок і багатьох книжок для дітей та молоді. Утім, "Крайній янгол" Інґеб'єрґ Дал Сем (Х.: Крокус) буде цікавий і повчальний також для дорослих. Адже у цій історії, як попереджає назва нашої добірки, не все на своїх місцях, якщо навіть янгол буває "крайній". Хай там як, але принаймні героїня, яка завітала до бабусі у скрутну для тієї годину, виявилася на місці, і все, як-то кажуть, стало на свої місця. Без усіляких умовностей. Хоча, на початку здавалося, що яке ж Різдво без вертепу? Та ніяке! Так само як не буває вертепу без Марії, Йосипа та Ісусика. Але що робити, коли не може бути багато Марій, Йосипів та Ісусиків? Звичайно, їх треба вибирати з-поміж однокласників. Лише янголів вибирати не треба. Бо янголом може бути кожна дівчинка. Навіть така несмілива, як героїня цієї історії, на ім'я Беата. Але коли в неї за спиною поблискують янгольські крила, а на голові сяє німб, то вона непомітно для самої себе перетворюється на справдешнього янгола. Чи не тому й з'явилася вона, як ми вже казали, на порозі в старенької пані Юнассен у найскрутнішу для неї мить? І хтозна, чим би воно все закінчилося, коли б не Беата – маленький янгол, якому випало іти позаду всіх...

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.05
    Купівля 41.05
    Продаж 41.53
  • EUR
    Купівля 45.7
    Продаж 46.38
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
1 жовтня
22:07
Ексклюзив
Віталій Портников
Знову може бути велика війна на Близькому Сході: Портников про масовану атаку Ірану на Ізраїль
21:57
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
У ДПСУ заявили про зменшення активності російських ДРГ в Україні
21:57
Ексклюзив
Ізраїль
"У Ізраїлю, попри складну ситуацію, є розкіш, якої немає в України": дипломат Хара
21:54
"Брест", Ліга чемпіонів
"Брест" розтрощив "Зальцбург" в ЛЧ: результати матчів 1 жовтня
21:33
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
В Україні за перше півріччя виготовили у 25 разів більше боєприпасів, ніж протягом 2022 року, - Зеленський
21:18
Оновлено
Іран
Іран запустив щонайменше 200 ракет по Ізраїлю
21:00
Оновлено
Російські солдати
Росіяни розстріляли 16 військовополонених ЗСУ: Офіс генпрокурора розпочав розслідування
20:44
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Перші висновки та наслідки відходу з Вугледара. Колонка Сергія Згурця
20:20
Ексклюзив
вибори в Україні
Проведення виборів під час війни значно послабить Україну як державу, - експерт з конституційного права Магера
20:12
Оновлено
Вугледар, Донецька область
Росія окупувала Вугледар, - DeepState
20:00
OPINION
Чи здатен Байден на масштаби Рейгана?
19:48
Виробник Leopard і Cesar відкрив компанію в Києві
19:43
Ексклюзив
ПАРЄ
У Раді Європи створена парламентська мережа з допомоги українським дітям, - кореспондентка Висоцька
19:26
Оновлено
Армія РФ завдала 6 ударів ФАБами по житлових кварталах Запоріжжя: є загиблий, 32 людини постраждали
19:19
На фото людина, що працює за комп'ютером
Британія, США й Австралія наклали санкції на хакерів РФ із Evil Corp
19:15
Олексій Ходикін
Сили оборони на фронті ліквідували тренера однієї із регіональних збірних РФ з карате
18:53
Литва прапор
Литва денонсувала угоди з РФ і Білоруссю щодо економічного співробітництва
18:37
відпочинок, Греція
У Греції потонули дві українські туристки
18:34
тюрма
В Україні до 10 років засудили екскерівника Державної продовольчої зернової корпорації
18:21
Мелітополь
Партизани за координації ГУР знищили ВАЗ з окупантами у Мелітополі
18:20
Інтерв’ю
Сергій Наєв
"Перш ніж наступати, ми маємо вичерпати ресурси ворога": генерал-лейтенант Наєв про можливість контрнаступу
18:04
Оновлено
Зеленський заслухав доповіді Буданова, Умєрова, Сирського та Баргилевича
18:03
Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії Зурабішвілі назвала керівну партію країни "довіреною особою" РФ
18:01
OPINION
Інтернету не буде. Так пабєдім!
17:58
Іван Гаврилюк
Зеленський змінив склад Ставки Верховного Головнокомандувача
17:43
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
17:41
Оновлено
Обстріл Херсона
РФ зранку вдарила по магазинах у центрі Херсона: 6 загиблих, 6 постраждалих
17:40
Іран
Іран готовий вдарити по Ізраїлю балістикою у найближчі години, - NYT
17:40
ФСБ
ФСБ заявила про затримання 39 "проукраїнських радикалів", які нібито готували підлітків до збройних нападів у РФ
17:37
Ексклюзив
Воїни 103-ї бригади ТрО влетіли FPV-дроном в БМП окупантів і підірвали його зсередини
Після просування росіяни одразу зводять за собою фортифікації, - заступник командира артдивізіону бригади "Спартан"
17:17
Ексклюзив
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни можуть виготовляти 50 "шахедів" щодоби, - Defense Express
17:17
Війна з Росією, ЗСУ
Росіяни найактивніше наступають на Покровському, Курахівському, Куп’янському та Лиманському напрямках. З початку доби відбулось 74 зіткнень
17:09
Ештон Кутчер "боїться неправдивих претензій", які Diddy може зробити, щоб вийти з вʼязниці, - ЗМІ
16:57
Інфографіка
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
Мудрик за рік подешевшав на 20 млн євро, Зінченко на 7 млн євро, - Transfermarkt
16:54
МЗС України
У МЗС спростували інформацію FT, що Сибіга нібито обговорював територіальні поступки України
16:52
ПАРЄ
ПАРЄ ухвалила резолюцію щодо російської пропаганди в Європі з поправками від України
16:35
Андрес Іньєста
Легенда футболу Іньєста вирішив завершити карʼєру, - ЗМІ
16:33
На кінофестивалі в Люксембурзі покажуть 6 українських фільмів
16:31
евакуація дітей
На Сумщині оголосили примусову евакуацію дітей з батьками з 90 населених пунктів
16:20
Інтерв’ю
Віталій Литвин
"Єднання і досі в нас є": інтерв'ю з Героєм України, розвідником Віталієм Литвином
Більше новин