Аналітика

Нова валютна політика Нацбанку: чого очікувати від курсу гривні

Зіновія Воронович
4 жовтня, 2023 середа
18:53

Чому Національний банк відмовився від фіксованого курсу, кому вигідна (не) міцна гривня та чи зміняться правила на готівковому ринку. Пояснює Еспресо

Зміст

Про що у тексті:

  • Чому НБУ відмовився від фіксованого  курсу гривні
  • Що таке керовано гнучкий курс
  • Кому вигідна слабша гривня
  • Чи може гривня зміцнитись
  • Чи вплине зміна політики Нацбанку на курс в обмінниках

Чому НБУ відмовився від фіксованого  курсу гривні

"Політика фіксованого курсу – це вчорашній день у валютно-курсових політиках центральних банків європейських країн. Однак в умовах війни фіксований курс відіграв важливу роль і виступив номінальним якорем для економіки, що стабілізував очікування юридичних та фізичних осіб. Він допоміг нам впродовж 19 місяців війни зменшити інфляцію, зберегти макростабільність та купівельну спроможність української гривні – пояснює "Еспресо" член ради НБУ Василь Фурман. – Чому потрібно було все-таки переходити до іншої політики? Тому що ми бачили, що наростає дисбаланс в економіці. Загалом політика фіксованого курсу – це якоюсь мірою політика спалювання золото-валютних резервів центральних банків. При політиці керованого гнучкого курсу Національний банк однозначно буде менше витрачати золото-валютних резервів".

За словами Василя Фурмана, фіксований курс дає оманливу стабільність. Скажімо, курс у межах 8 грн за долар, який був у 2010  – 2013 рр. призвів до того, що якщо на 2011 рік у резервах НБУ було орієнтовно 38 млрд доларів, то на 2015 р. – лише 5 мільярдів доларів. 

Нацбанк України

Фото: з загально доступних джерел

"Ще одні причини відв’язування від фіксованого курсу – можливість спекуляцій та різних схем, а також втрата ефективності бізнесу, недоотримані прибутки експортерам, – каже Василь Фурман. – Маємо  жити в ринку навіть в умовах війни. Сьогодні бачимо, що економіка працює. Бізнес покращує свої очікування, населення довіряє українській гривні. Нацбанк неодноразово говорив, що повинні скластися відповідні умови для того, щоб ми відійшли від фіксованого курсу. Я вважаю, такі умови склалися. Маємо гарні дезінфляційні тренди. Інфляція на початок року була 26,6%, станом на серпень –  8,6% інфляції. Другий фактор – значні золото-валютні резерви НБУ – ми маємо понад 40 мільярдів доларів. Третій фактор – значна міжнародна фінансова допомога. Ми її маємо і, я надіюсь, будемо мати. Як результат маємо стабільну банківську систему та макростабільність у державі. 

Що таке керована гнучкість курсу

При фіксованому курсі НБУ визначав офіційний курс гривні до долара директивно. Відтак з офіційний курс 36,5686 грн за долар НБУ утримував з 21 липня 2022 року, тобто практично 15 місяців. Вперше його змінили 3 жовтня 2023 року після зміни курсової політики – на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку. При цьому нічого екстраординарного не сталось – курс змінився всього на 2 копійки.

"В умовах війни НБУ продовжить контролювати ситуацію на валютному ринку і надалі. Гривня може незначно рухатись в обидва боки. Нацбанк значно обмежуватиме ці рухи і надалі підтримуватиме курс української гривні", – каже Василь Фурман. При цьому він зазначає, що якогось чіткого коридору, у межах якого НБУ дозволить гривні зміцнюватись чи послаблюватись, НБУ не  оприлюднив.

За словами  керівника центру економічних і соціальних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Ярослава Жаліло – керована гнучкість – це пів кроку до переходу до ринкового ціноутворення.   

"Досі НБУ, щоб підтримувати пропозицію долара в умовах фіксованого курсу щомісяця продавав на міжбанку 2 – 2,5 млрд доларів. НБУ каже, що і надалі покриватиме структурний дефіцит валюти на ринку – а дефіцит є. Однак, можливо, ці інтервенції будуть зменшувати. Утім,  враховуючи, що у нас рекордні золотовалютні резерви, я не впевнений, що саме це було ціллю зміни курсової політики", – каже Ярослав Жаліло.

Кому вигідна слабша гривня

Послаблення гривні вигідне насамперед для компаній-експортерів. Враховуючи, що основні надходження від експорту Україні тепер забезпечують аграрії, які через війну мають колосальні проблеми з логістикою, підтримка їм потрібна. 

"Якщо гривня дешевшатиме – це буде вигідно експортерам. Якщо експортери отримуватимуть більші доходи, то, відповідно, це може призвести до активізації експортно орієнтованих виробництв. І це добре для економіки, – каже Ярослав Жалило. – Якщо ж гривня зміцнюватиметься, це буде вигідно імпортерам, та менш вигідно експортерам. Експортери отримуватимуть менші прибутки, зате імпортери зможуть дешевше продавати товар на внутрішньому ринку. Враховуючи, що у нас імпорт відіграє важливу роль (як мінімум у нас усе пальне імпортне), то міцніша гривня – це хороший антиінфляційний чинник. Тобто залежно від того, якою буде динаміка на валютному ринку, у виграші будуть або одні, або інші".

Чи має гривня шанси зміцнитись 

Відразу після оголошення НБУ про відмову від фіксованого курсу, з’явились розмови про кероване послаблення гривні. Мовляв, у бюджет на 2024 рік закладають курс на рівні 41,4 грн за дол., то ж офіційний курс "підганятимуть" саме до цієї позначки.   

"Курс, закладений у бюджеті – це чисто технічний розрахунковий курс. Він не зобов’язує ні до чого Національний банк України. НБУ проводить свою незалежну політику. І якраз завдяки тому, що НБУ є незалежним, він сьогодні забезпечує валютну, фінансову стабільність нашої держави, – каже Василь Фурман. –  Сьогодні навіть голова Нацбанку написав, що дуже багато російських ІПСО, псевдоекспертів написали, що гривня полетить в космос після відмови від фіксованого курсу. Не полетіла в космос гривня. Вона як була стабільна, такі і залишилась. Курс незначно відрізняється, від того, що мали декілька днів назад. Що стосується без готівкових операцій, то для них вчора був курс майже був 36,6 грн за долар, хоча до зміни політики на безготівковому ринку курс був 36,9 грн".

Попри те, що за вісім місяців цього року імпорт перевищує експорт майже на 17 млрд доларів (за даними Держмитслужби за січень-серпень Україна експортувала товарів на 24,5 млрд дол., імпортувала – на 41,1 млрд дол.), підстави для зміцнення гривні є – завдяки міжнародній фінансовій допомозі.

"Є усі підстави для зміцнення гривні, бо у нас потужний приплив валюти в країну у форматі міжнародної допомоги. В країну заходить колосальний обсяг валюти й далі має якось адсорбуватись тут. Багато коштів іде на покриття боргів та покриття дефіциту торгового балансу. Однак цей обсяг валюти може стати підґрунтям для зміцнення гривні. Особливо, якщо ситуація поліпшиться і підуть іноземні інвестиції, – каже Ярослав Жаліло. – Тут уже питання, наскільки наша економіка готова до такого активного приходу валюти в країну, якщо буде гучний курс. Звичайно, коливання будуть, але підстав побоюватись, що гривня почне валитись фізично немає".

валюта доллар обмін валют

Фото: reuters


Чи вплине зміна політики Нацбанку на курс в обмінниках

"Правила для готівкового ринку взагалі не змінилися. Готівковий курс був ринковим, залишається ринковим, – каже Василь Фурман. – Готівковий ринок відреагував на зміну політики НБУ незначним коливанням. Гривня частково послабилася, але уже до кінця дня вона відвоювала втрачені позиції".

При цьому член ради НБУ відкидає припущення, спекулянтам не вдалось розхитати курс, бо населення не побігло скуповувати долар.

"Насправді гривня є у людей – і в готівковій, і у безготівковій формі. Це величезні суми коштів. Але те, що люди не побігли скуповувати долари – це ознака того, що українці довіряють діям НБУ, – каже Василь Фурман. –  За ці дев'ятнадцять місяців війни Нацбанк, на мою особисту думку, не допустив жодної помилки. Так, у багатьох питаннях він був жорстким, консервативним, але повірте, в умовах війни для збереження макростабільності, стабільності гривні, стабільності банківської системи – ці рішення були правильними та виваженими".  

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
Більше новин