Аналітика

Нова валютна політика Нацбанку: чого очікувати від курсу гривні

Зіновія Воронович
4 жовтня, 2023 середа
18:53

Чому Національний банк відмовився від фіксованого курсу, кому вигідна (не) міцна гривня та чи зміняться правила на готівковому ринку. Пояснює Еспресо

Зміст

Про що у тексті:

  • Чому НБУ відмовився від фіксованого  курсу гривні
  • Що таке керовано гнучкий курс
  • Кому вигідна слабша гривня
  • Чи може гривня зміцнитись
  • Чи вплине зміна політики Нацбанку на курс в обмінниках

Чому НБУ відмовився від фіксованого  курсу гривні

"Політика фіксованого курсу – це вчорашній день у валютно-курсових політиках центральних банків європейських країн. Однак в умовах війни фіксований курс відіграв важливу роль і виступив номінальним якорем для економіки, що стабілізував очікування юридичних та фізичних осіб. Він допоміг нам впродовж 19 місяців війни зменшити інфляцію, зберегти макростабільність та купівельну спроможність української гривні – пояснює "Еспресо" член ради НБУ Василь Фурман. – Чому потрібно було все-таки переходити до іншої політики? Тому що ми бачили, що наростає дисбаланс в економіці. Загалом політика фіксованого курсу – це якоюсь мірою політика спалювання золото-валютних резервів центральних банків. При політиці керованого гнучкого курсу Національний банк однозначно буде менше витрачати золото-валютних резервів".

За словами Василя Фурмана, фіксований курс дає оманливу стабільність. Скажімо, курс у межах 8 грн за долар, який був у 2010  – 2013 рр. призвів до того, що якщо на 2011 рік у резервах НБУ було орієнтовно 38 млрд доларів, то на 2015 р. – лише 5 мільярдів доларів. 

Нацбанк України

Фото: з загально доступних джерел

"Ще одні причини відв’язування від фіксованого курсу – можливість спекуляцій та різних схем, а також втрата ефективності бізнесу, недоотримані прибутки експортерам, – каже Василь Фурман. – Маємо  жити в ринку навіть в умовах війни. Сьогодні бачимо, що економіка працює. Бізнес покращує свої очікування, населення довіряє українській гривні. Нацбанк неодноразово говорив, що повинні скластися відповідні умови для того, щоб ми відійшли від фіксованого курсу. Я вважаю, такі умови склалися. Маємо гарні дезінфляційні тренди. Інфляція на початок року була 26,6%, станом на серпень –  8,6% інфляції. Другий фактор – значні золото-валютні резерви НБУ – ми маємо понад 40 мільярдів доларів. Третій фактор – значна міжнародна фінансова допомога. Ми її маємо і, я надіюсь, будемо мати. Як результат маємо стабільну банківську систему та макростабільність у державі. 

Що таке керована гнучкість курсу

При фіксованому курсі НБУ визначав офіційний курс гривні до долара директивно. Відтак з офіційний курс 36,5686 грн за долар НБУ утримував з 21 липня 2022 року, тобто практично 15 місяців. Вперше його змінили 3 жовтня 2023 року після зміни курсової політики – на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку. При цьому нічого екстраординарного не сталось – курс змінився всього на 2 копійки.

"В умовах війни НБУ продовжить контролювати ситуацію на валютному ринку і надалі. Гривня може незначно рухатись в обидва боки. Нацбанк значно обмежуватиме ці рухи і надалі підтримуватиме курс української гривні", – каже Василь Фурман. При цьому він зазначає, що якогось чіткого коридору, у межах якого НБУ дозволить гривні зміцнюватись чи послаблюватись, НБУ не  оприлюднив.

За словами  керівника центру економічних і соціальних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Ярослава Жаліло – керована гнучкість – це пів кроку до переходу до ринкового ціноутворення.   

"Досі НБУ, щоб підтримувати пропозицію долара в умовах фіксованого курсу щомісяця продавав на міжбанку 2 – 2,5 млрд доларів. НБУ каже, що і надалі покриватиме структурний дефіцит валюти на ринку – а дефіцит є. Однак, можливо, ці інтервенції будуть зменшувати. Утім,  враховуючи, що у нас рекордні золотовалютні резерви, я не впевнений, що саме це було ціллю зміни курсової політики", – каже Ярослав Жаліло.

Кому вигідна слабша гривня

Послаблення гривні вигідне насамперед для компаній-експортерів. Враховуючи, що основні надходження від експорту Україні тепер забезпечують аграрії, які через війну мають колосальні проблеми з логістикою, підтримка їм потрібна. 

"Якщо гривня дешевшатиме – це буде вигідно експортерам. Якщо експортери отримуватимуть більші доходи, то, відповідно, це може призвести до активізації експортно орієнтованих виробництв. І це добре для економіки, – каже Ярослав Жалило. – Якщо ж гривня зміцнюватиметься, це буде вигідно імпортерам, та менш вигідно експортерам. Експортери отримуватимуть менші прибутки, зате імпортери зможуть дешевше продавати товар на внутрішньому ринку. Враховуючи, що у нас імпорт відіграє важливу роль (як мінімум у нас усе пальне імпортне), то міцніша гривня – це хороший антиінфляційний чинник. Тобто залежно від того, якою буде динаміка на валютному ринку, у виграші будуть або одні, або інші".

Чи має гривня шанси зміцнитись 

Відразу після оголошення НБУ про відмову від фіксованого курсу, з’явились розмови про кероване послаблення гривні. Мовляв, у бюджет на 2024 рік закладають курс на рівні 41,4 грн за дол., то ж офіційний курс "підганятимуть" саме до цієї позначки.   

"Курс, закладений у бюджеті – це чисто технічний розрахунковий курс. Він не зобов’язує ні до чого Національний банк України. НБУ проводить свою незалежну політику. І якраз завдяки тому, що НБУ є незалежним, він сьогодні забезпечує валютну, фінансову стабільність нашої держави, – каже Василь Фурман. –  Сьогодні навіть голова Нацбанку написав, що дуже багато російських ІПСО, псевдоекспертів написали, що гривня полетить в космос після відмови від фіксованого курсу. Не полетіла в космос гривня. Вона як була стабільна, такі і залишилась. Курс незначно відрізняється, від того, що мали декілька днів назад. Що стосується без готівкових операцій, то для них вчора був курс майже був 36,6 грн за долар, хоча до зміни політики на безготівковому ринку курс був 36,9 грн".

Попри те, що за вісім місяців цього року імпорт перевищує експорт майже на 17 млрд доларів (за даними Держмитслужби за січень-серпень Україна експортувала товарів на 24,5 млрд дол., імпортувала – на 41,1 млрд дол.), підстави для зміцнення гривні є – завдяки міжнародній фінансовій допомозі.

"Є усі підстави для зміцнення гривні, бо у нас потужний приплив валюти в країну у форматі міжнародної допомоги. В країну заходить колосальний обсяг валюти й далі має якось адсорбуватись тут. Багато коштів іде на покриття боргів та покриття дефіциту торгового балансу. Однак цей обсяг валюти може стати підґрунтям для зміцнення гривні. Особливо, якщо ситуація поліпшиться і підуть іноземні інвестиції, – каже Ярослав Жаліло. – Тут уже питання, наскільки наша економіка готова до такого активного приходу валюти в країну, якщо буде гучний курс. Звичайно, коливання будуть, але підстав побоюватись, що гривня почне валитись фізично немає".

валюта доллар обмін валют

Фото: reuters


Чи вплине зміна політики Нацбанку на курс в обмінниках

"Правила для готівкового ринку взагалі не змінилися. Готівковий курс був ринковим, залишається ринковим, – каже Василь Фурман. – Готівковий ринок відреагував на зміну політики НБУ незначним коливанням. Гривня частково послабилася, але уже до кінця дня вона відвоювала втрачені позиції".

При цьому член ради НБУ відкидає припущення, спекулянтам не вдалось розхитати курс, бо населення не побігло скуповувати долар.

"Насправді гривня є у людей – і в готівковій, і у безготівковій формі. Це величезні суми коштів. Але те, що люди не побігли скуповувати долари – це ознака того, що українці довіряють діям НБУ, – каже Василь Фурман. –  За ці дев'ятнадцять місяців війни Нацбанк, на мою особисту думку, не допустив жодної помилки. Так, у багатьох питаннях він був жорстким, консервативним, але повірте, в умовах війни для збереження макростабільності, стабільності гривні, стабільності банківської системи – ці рішення були правильними та виваженими".  

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп стає корисним ідіотом в руках Путіна, - америнкаський дипломат Брайза
17:25
Володимир Зеленський
В проєкті угоди зі США поки що нема гарантій безпеки, - Зеленський
17:25
Володимир Зеленський
Зеленський: ми не визнаємо гранти від Байдена як борги
17:06
Володимир Зеленський
Скільки Україна, Європа та США витратили на війну проти Росії. Пояснення від Зеленського
16:52
Володимир Зеленський
Я готовий залишити пост президента, якщо це принесе мир для України, - Зеленський
16:49
військові КНДР
Буданов: КНДР задовольняє 50% потреб Росії у боєприпасах
16:44
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 47 боєзіткнень: окупанти 11 разів намагалися витіснити позиції ЗСУ на Покровському напрямку
16:37
Олег Іващенко
Голова зовнішньої розвідки Іващенко: наприкінці 2025 року в економіці Росії почнуться незворотні зміни на гірше
16:31
Кирило Буданов
"У мене війна": Буданов відповів, чи планує йти в політику
16:12
Кирило Буданов
Повномасштабне вторгнення РФ ґрунтувалося на абсолютно недостовірних даних їхньої розвідки, - Буданов
16:09
Олег Іващенко
РФ планує виготовити 3000 ракет великої дальності у 2025 році, – голова СЗР Іващенко
16:03
OPINION
Зараз Україна субʼєктивізує Європу, даючи їй шанс себе знову проявити
16:00
Огляд
Двері у вирій, пристрасне кохання і жалюгідна слава – 5 книг, де борються за справедливість
15:58
Київ, Майдан Незалежності
У центрі Києва 24 лютого обмежать рух і паркування, а громадський транспорт курсуватиме за зміненими маршрутами
15:58
Головнокомандувач ЗС України Олександр Сирський
Командирами корпусів ЗСУ призначать найбільш підготовлених комбригів, - Сирський
15:54
Оновлено
Динамо, Андрій Ярмоленко
"Ворскла" поступилася "Оболоні": результати матчів і розклад трансляцій 18-го туру УПЛ
15:38
Рустем Умєров
В Україні купують або виробляють 96% дронів, - Умєров
15:28
Андрій Єрмак
Єрмак: всередині країни ми можемо сперечатися, але зовні ми повинні бути єдиними
15:24
Василь Малюк, голова СБУ
За три роки в Україні викрили 102 російські агентурні мережі, деякі з яких планували замахи на Зеленського, Буданова та мене, - Малюк
15:15
На окупованих територіях України зберігаються рідкісноземельні копалини вартістю $350 млрд, - міністерка економіки Свириденко
15:09
Інтерв’ю
вибори, Німеччина
"Нічого не зміниться, поки перша ракета не поцілить у німецьке місто". Розмова з німецькими журналістами про політичні виклики перед ФРН
15:02
Оновлено
Україна США
Єрмак і Свириденко сьогодні продовжать перемовини зі США
14:48
Андрій Сибіга
Президент Зеленський ставить завдання завершити війну у 2025 році, - міністр МЗС Сибіга
14:48
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Єрмак: "Для нас не може бути компромісів з нашою незалежністю, територіальною цілісністю і суверенітетом"
14:45
енергетики
Шмигаль: Через російські атаки Україна втратила вже 10 ГВт генеруючих потужностей
14:43
Кирило Буданов
Буданов про можливу атаку РФ 24 лютого: "Бомбардувальники завантажені"
14:21
Речниця Білого дому Керолайн Левітт
Речниця Білого дома: Трамп і його команда сподіваються зупинити війну "на цьому тижні"
14:18
Резерв+
Міноборони попередило про технічний збій в роботі Резерв+: може вплинути на оновлення документів
14:02
Ексклюзив
Андрій Юсов
"Намагаються максимально задіяти всі інструменти": Юсов про спроби РФ розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні
14:02
Інфографіка
Італійська броньована машина Puma
Універсальна і дуже маневрова: що відомо про італійську броньовану машину Puma, яка є на озброєнні ЗСУ
14:01
OPINION
Чи вистоїть Україна в разі припинення Трампом військової та фінансової допомоги Україні
13:58
прапори України та США
Україна відхилила вимогу США щодо створення фонду розміром $500 млрд у межах угоди про корисні копалини, - Bloomberg
13:36
зима, мороз
Найхолодніше на сході та півночі, найтепліше - на заході: прогноз погоди в Україні на 24 лютого від Наталки Діденко
13:30
У київському нічному клубі співали російських пісень: Нацполіція звертатиметься до уповноваженого з захисту державної мови
13:20
Інтерв’ю
Посол Швейцарії Фелікс Бауманн
Посол Фелікс Бауманн про те, чому Швейцарія не надає військову допомогу Україні та чи будуть українці зобов’язані повернутися по завершенню війни
13:15
безпілотник, дрон
На Херсонщині російський дрон влетів у вікно житлового будинку, постраждала жінка
13:14
Інфографіка
долар євро гривня валюта обмін
Курс валют на 23 лютого: скільки коштують долар та євро
13:05
У Києві з-під криги на Дніпрі дістали тіло чоловіка
12:56
армія Швейцарії
Швейцарія допускає відправку 200 військових для миротворчої місії в Україні
12:52
Оновлено
Ілон Маск
Маск вимагає від федеральних службовців США терміново відзвітувати про виконану роботу. ФБР відмовляється
Більше новин