OPINION

Новий уряд має сприяти "одужанню" Польщі. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
12 грудня, 2023 вiвторок
16:00
Зміст

Новий уряд Польщі має нормалізувати відносини країни з Україною та Європою, проте правопопулістська партія "Право і справедливість" робитиме все, аби завадити цьому

Лідера польської громадянської платформи, колишнього прем'єр-міністра країни й очільника Європейської ради Дональда Туска більшістю голосів депутатів польського сейму обрали новим прем'єр-міністром країни. Таким чином у політичній історії Польщі починається нова ера, коли демократичні партії, які виграли на нещодавніх парламентських виборах у правопопулістів з "Права і справедливості", починають урядування в Польщі. Звісно, це мало початися ще кілька тижнів тому, однак виявилося, що прем'єр-міністр Матеуш Моравецький не готовий піти гідно. За посередництва президента Польщі Анджея Дуди, також представника партії "Право і справедливість", він отримав можливість сформувати новий польський уряд, який проіснував усього кілька тижнів, бо — що б там не розповідав Моравецький — не мав жодного реального шансу отримати більшість голосів у польському сеймі.

Однак лідери "Права і справедливості" вирішили піти шляхом політичного маскараду не просто так, а для того, щоб в останні дні свого перебування при владі призначити багатьох важливих чиновників в інституціях, які співпрацюватимуть із новим урядом Польщі в найближчі роки. І, звичайно ж, робити все можливе і неможливе, щоб загальмувати зміни й реформи, яких так потребує Польща, для того щоби повернутися до свого статусу демократичної європейської держави, однієї з найважливіших в Європейському Союзі. А також для того, щоб конфлікти між Польщею і ЄС, які призвели до втрати грошей для самої Польщі, залишилися в минулому, як і проблеми, що їх польські правопопулісти створювали в стосунках Польщі з Німеччиною, Польщі з Україною.

Нагадаю, що це два найважливіших сусіди Польщі, і від дружніх польсько-німецьких, так і від дружніх польсько-українських взаємин залежить майбутнє усього європейського континенту. І роль, яку Польща може відігравати на континенті, — це роль найважливішої країни Центральної Європи, країни, що пов'язує захід Європи з її сходом, Німеччину й Україну, в спільних інтересах трьох країн, які мають вибудовувати спільне європейське майбутнє. Ну і, звичайно, найважливішим для нас є те, як тепер розвиватимуться польсько-українські взаємини.

Гасла про те, що польський уряд, який іде у відставку, був найважливішим партнером для України, м'яко кажучи, не відповідають дійсності. Так, після початку великої війни, Польща (але тут потрібно дякувати й усім політичним силам цієї країни, і польському суспільству, і президенту Анджею Дуді) зробила все можливе для того, щоб допомогти Україні у її боротьбі з російською агресією. Однак попередні роки польсько-українських взаємин, пов'язані з урядуванням партії "Право і справедливість", - це роки руйнування атмосфери, яка виникла між нашими країнами ще на початку 1990-х років, після проголошення незалежності України й повернення Польщі до демократичних процедур.

Звичайно ж, було гірко за всім цим спостерігати. Після лютого 2022 року в мене були певні сподівання, що польські праві популісти усвідомлять ганебність своїх зовнішньополітичних орієнтирів. Однак, на превеликий жаль, цього не відбулося. Так звані протести польських фермерів і протести польських перевізників, до яких також доклала руку ще одна правопопулістська сила Польщі "Конфедерація", яку багато хто пов'язує із російськими політичними інтересами в країні, продемонстрували: заради збереження влади, заради передвиборчих міркувань Ярослав Качиньський, Матеуш Моравецький та й навіть президент Польщі Анджей Дуда, який некоректно порівняв Україну з потопельником, що тягне Польщу на дно, готові пожертвувати тими здобутками польсько-українських взаємин, які змінили й сам образ Польщі в очах її сусідів по ЄС, і в очах американського суспільства, і в очах адміністрації президента США Байдена.

Дивно, що уряд, який проіснував усього кілька тижнів і взагалі не мав бути в історії Польщі, все ж таки відзначився підтримкою ідеї нових обмежень на польсько-українську торгівлю, нових обмежень на перевезення з України до країн Європейського Союзу. Про це говорив і сам тепер вже колишній прем'єр-міністр Моравецький, і представники його уряду. Тож можна сказати, що правопопулістський уряд Польщі залишає стосунки між Києвом і Варшавою із важкою спадщиною, як, утім, і величезну кількість галузей самого польського життя. Тут мова йде і про атаку на суспільні медіа, яка всі ці роки визначала політику партії "Право і справедливість" - не було ніякого права і ніякої справедливості.

Польщі тепер доведеться повертатися до змін, аби спадщина "Права і справедливості" назавжди стала минулим, фрагментом історії, якого соромитимуться самі поляки у своєму найближчому політичному майбутньому. Звичайно, в тому разі, якщо більшість громадян цієї дружньої нам країни захоче бути частиною Європи, а не скочуватися на маргінес життя у цивілізованому світі, як це відбувалося під час правління урядів Моравецького та його попередниці на посаді прем'єр-міністра, теж від польських правих популістів Беати Шидло. Обом прем'єрам від цієї партії подякував  президент Дуда, однак це подяка, швидше, партійного товариша, який вже скоро після своєї відставки з посади очільника Польської держави боротиметься з колишніми колегами за лідерство у польських правих популістських колах. І ці політичні плани пана Дуди створюватимуть серйозні проблеми в стосунках між президентом і польським урядом. Він навряд чи буде допомагати Дональду Туску змінювати Польщу і повертати її до демократичного європейського статусу.

Однак ми з вами будемо уважно стежити за першими кроками нового польського уряду, за нормалізацію польсько-українських взаємин, за тим, щоб Польща відігравала все більш важливу роль у Європі, а значить, і у процесі європейської інтеграції України. Щоб польські лідери були серйозними та важливими опонентами друга польських правих популістів, прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Разом з Орбаном польські популісти робили все можливе, щоб підірвати сутність Євросоюзу, яка є дорогою для усіх нас. Але тепер Орбану залишається хіба що словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо, який навряд чи є для нього бажаним партнером у боротьбі з самою ідеєю демократичної вільної Європи майбутнього, до якої хотіла потрапити Україна.

Тож побажаємо Дональду Туску успіхів у змінах Польщі, у її одужанні й побажаємо також, щоб і в Україні ніколи не було популістської небезпеки у майбутньому. Адже популізм — це завжди дорога до краху. Популізм — це завжди катастрофа, популізм — це завжди тавро на країні, яка робить цей вибір на користь простих рішень, а отримує проблеми та необхідність у докорінних змінах після того, як популістська хвороба минає. 

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.35
    Купівля 39.35
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
18:01
OPINION
Костянтин Єлісєєв
Макрон готовий до бою з російською загрозою. Яка відповідь України?
18:00
військовий квиток, мобілізація
Проблеми з психікою та очима: у Міноборони оновили список захворювань, з якими не беруть на службу до армії
17:59
Жерсон
Європейський клуб погнав скандального футболіста "Динамо"
17:57
Юлія Навальна
Навальна стала лауреаткою премії "За свободу слова" від Deutsche Welle
17:48
ТОС-1А "Солнцепек"
Окупанти прогресують: Defense Express про удосконалення у РФ важкої вогнеметної системи "Дракон"
17:47
Російські солдати
РФ легалізувала звільнення від кримінальної відповідальності тих осіб, які йдуть воювати в Україну, - Спротив
17:46
Зеленський ознайомився з перебігом будівництва фортифікаційних споруд на Донеччині
Зеленський заявив, що Україна перебуває перед новим етапом війни
17:41
ЗСУ, мобілізація
Навіть непридатні: у Генштабі заявили, що оновити військово-облікові дані мають усі чоловіки 18–60 років
17:30
Допоможіть евакуювати бійців з "нуля": збір на нічник для парамедиків 21 ОПБ
17:21
На фото: Маєток Меттью Перрі
Особняк зірки "Друзів" Меттью Перрі, куплений ним незадовго до смерті, продають за $5 млн
17:15
тарифи на електроенергію, лічильник
З початку року мешканці Дніпропетровщини заборгували за світло 775 млн грн, – Yasno
17:13
хімічна атака, протигаз
Росія у квітні 444 рази застосувала хімічні боєприпаси проти ЗСУ, - Генштаб
17:03
пожежа на металообробному заводі у Берліні
У Берліні на металообробному заводі сталася пожежа
17:03
Дональд Трамп
"ЗСУ спалили опудало Трампа, а голова ЦРУ у 2014 році ініціював війну в Україні": фейки світових ЗМІ за 3 травня
16:59
НБУ
НБУ заборонив ломбардам приймати товари, які можуть бути використані у військових цілях
16:48
Віктор Орбан
Ми не дозволимо, щоб угорці втретє вимушено воювали, - Орбан
16:45
суспільство
"Серед потенційних цілей – місця скупчення людей": СБУ звернулася до українців з приводу святкування Великодня
16:38
Ексклюзив
окупанти
Окупанти на міст рейки ще не поклали: Андрющенко про залізницю у напрямку Волновахи
16:30
Ексклюзив
Дмитро Лубінець
Лубінець вимагатиме від Червоного Хреста дієвої реакції на дії російської філії
16:30
У Steam з'явилась демоверсія гри про звільнення України Threads of War
16:14
Окупанти обстріляли Донеччину: загинуло троє людей
16:09
Оновлено
наслідки атаки РФ по Харкову, 03.05.24
Росіяни вдарили КАБом по Харкову: є загибла і постраждалі, під завалами можуть бути люди
16:05
На фото: пропалестинська акція у Cтокгольмі з вимогою виключити Ізраїль з Євробачення-2024
Організатори Євробачення залишили за собою право вилучати прапори та символіку Палестини на шоу
16:02
Головний військовий священник РПЦ Дмитро Васеленков
Росія має намір "мобілізувати" на фронт 1,3 тис. священників - Спротив
16:02
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Битва за "Суспільне". Як Безугла замахнулась на незалежного мовника?
16:00
Ексклюзив
ЗСУ
На фронті створюється загроза оперативного оточення по декількох напрямках, - військовий експерт Снєгирьов
15:58
Огляд
"Суперники"
Коли від "Суперників" рве дах: що подивитися на вихідних
15:56
росія хакер
У Німеччині заявили про російські кібератаки на депутатів партії Шольца
15:51
на фото нове маркування для автівок
Був "учбовий", стане "навчальний": в Україні змінюють маркування транспортних засобів для автошкіл
15:39
імпорт електроенергії
У квітні Україна імпортувала рекордний із початку року обсяг електроенергії
15:33
окупанти вивезли з України
Організовували депортацію українців, щоб створити міграційну кризу в ЄС: СБУ оголосила підозри двом росіянам
15:11
Оновлено
Євген Клопотенко
Клопотенко звинуватив "Заборону" в нецензурній комунікації, медіа заперечило
14:57
Норвегія
У Норвегії викрили російських агентів, які ймовірно готували диверсії
14:45
Дмитро Лубінець
РФ формує перелік українських дітей для майбутньої депортації, - Лубінець
14:43
Пресреліз
Мертвий півень
Гурт “Мертвий Півень” виступить у столиці в супроводі струнного квартету
14:32
"Зуби дракона". Ілюстрація
Партизани "Атеш" показали систему оборони окупантів у Джанкої
14:04
"Від нуля до життя" - збір на квадроцикли
14:03
OPINION
Микола Княжицький
Проблему РПЦ можна розв'язати одним легальним рішенням – має бути закон
13:58
Дмитро Пєсков
Війська Франції в Україні та удари зброєю Британії по РФ: у Путіна відреагували на заяви Макрона і Кемерона
13:57
Анонс
Оленівка. Куратори зла. Документаальний фільм
Оленівка: хто відповідальний за злочини? Відповіді у документальному фільмі в ефірі Еспресо
Більше новин