Огляд

Оптимальний варіант: як шведські винищувачі Gripen вплинуть на війну в Україні і чим вони кращі, ніж Су

Роман Яворський
26 серпня, 2023 субота
09:28

Українські пілоти вже почали навчання на шведських винищувачах JAS 39 Gripen. Про це після перемовин зі шведським прем’єром Ульфом Крістерссоном заявив президент України Володимир Зеленський. Він також запевнив, що звертатиметься щодо передачі Повітряним силам ЗСУ цих літаків

Зміст

Еспресо розповідає, чому "грипени" настільки важливі для України, чим особливі шведські винищувачі і які їхні технічні характеристики

Історія створення

Назва Gripen у перекладі зі шведської означає "грифон", літак став заміною старішим винищувачам Saab 35 Draken ("дракон") та Saab 37 Viggen ("удар блискавки"). Абревіатура JAS розшифровується як Jakt (винищувач), Attack (штурмовик), Spaning (розвідник).

До розробників Gripen були певні вимоги. Новий винищувач повинен був мати швидкість у 2 Махи, можливість злітати зі злітної смуги до 800 м, він мав бути легшим за Saab 37, але при цьому мати краще співвідношення корисного навантаження до дальності польоту. До спеціально створеної для розробки літака підприємства увійшли крмпанії Saab, Volvo та Ericsson, проєкт отримав державне фінансування. 

Перший політ на JAS 39 Gripen здійснили наприкінці 1988 року, на службу літак прийняли в 1996-му. 

Особливості JAS 39 Gripen

Шведські винищувачі 4 поколінн спроєктовані по аеродинамічній схемі "качка", "грифони" мають хороше балансування під час надзвукового польоту і високі злітно-посадкові характеристики. 60% маси літака, що складається з 60 тис. деталей, складає алюміній, майже 30% вуглепластики, титан – 6%. Широке використання вуглепластиків дозволило збільшити термін експлуатації літака до 50 років.

Для зменшення пробігу під час посадки, "Грипен" оснащений потужними повітряними гальмами, а його шасі має жорстку конструкцію. Карбонні гальма і автомат ковзання полегшують посадку на зледенілі злітно-посадкові смуги. 

Пілот може отримувати інформацію відразу з трьох джерел: бортові датчики, системи зв'язку і канали передачі даних. Дальність дії системи передачі інформації CDL 39, яка використовується на шведських винищувачах, складає 500 км і може значно збільшитись при застосуванні літаків-ретрансляторів. Завдяки системі CDL 39 літак має високу тактичну гнучкість. Наприклад, під час виконання ударної місії JAS 39 може здійснювати атаку, одночасно вести радіолокаційне спостереження за районом, в якому знаходиться ціль і передавати необхідну інформацію іншим літакам.

Jas 39 Gripen

Фото: gettyimages

 

Бортова радіолокаційна система здатна виявити повітряні цілі на відстані до 120 км. Корабель на причалі чи колону військової техніки під час руху радар бачить за 70 км. При цьому "грифони" можуть виявити ціль навіть в складних погодних умовах. Водночас шведські винищувачі можуть відслідковувати 10 повітряних цілей і атакувати відразу чотири із них.

Яке озброєння використовує Gripen

Перші "грифони" мали доволі обмежений арсенал зброї класу "повітря-повітря", використовуючи тільки ракети ближнього радіусу дії. У 1999 році на Gripen інтегрували ракети середньої дальності, це дало JAS 39 змогу знищувати повітряні цілі поза візуальною видимістю. Для ближнього бою шведські винищувачі використовують вбудовану 27-мм гармату Mauser BK-27, що може робити 1700 пострілів за хвилину. 

Боєкомплект "Грипена" менший, ніж у західноєвропейських чи американських винищувачів – 120 снарядів. Це компенсує унікальна система прицілювання, поєднана із радаром та автопілотом літака.

Окрім звичайних авіабомб і блоків з некерованими авіаційними ракетами, Gripen може нести високоточну зброю для враження наземних і надводних цілей. Для знищення таких тактичних цілей, як бронетехніка, транспортні засоби, об'єкти ППО, склади паливно-мастильних матеріалів чи невеликі кораблі, використовують ракету класу "повітря-поверхня" ближнього радіусу дії AGM-65 Maverick. Для ударів по великих надводних цілях передбачена протикорабельна ракета великої дальності. З 1997 року "грифони" можуть застосовувати касетні авіабомби. На літаках новіших модифікацій є можливість астосовувати високоточні бомби з лазерним наведенням. 

винищувач JAS 39 Gripen

Фото: gettyimages

Крім того, JAS 39 може знищувати важливі цілей в глибокому тилу противника завдяки крилатим ракетам з дальністю польоту понад 500 км. Для цього винищувачу не потрібно входити в зону дії засобів ППО.

Тактико-технічні характеристики JAS 39 Gripen

  • Екіпаж: 1 особа (JAS 39D – 2)
  • Довжина: 14,1 м (JAS 39D – 14,8 м)
  • Розмах крил: 8,4 м
  • Висота: 4,5 м
  • Площа крила: 30,3 м.кв.
  • Маса порожнього: 6800 кг
  • Нормальна злітна вага: 8500 кг
  • Максимальна злітна вага: 14000 кг
  • Маса палива: 3360 кг (у внутрішніх баках)
  • Максимальна швидкість: на великій висоті 2130 км/год, на рівні моря 1225 км/год
  • Дальність польоту: 3200 км 
  • Бойовий радіус дії: 700 км (з навантаженням 2000 кг)
  • Практична стеля: 15240 м
  • Бойове навантаження: 5300 кг

Які винищувачі кращі – Gripen чи Су

Найкраще порівнювати шведські винищувачі з радянськими не за параметрами, а за практичним протистоянням. І така нагода є завдяки військовим навчанням, проведеним у Азії в 2015 році, йдеться в матеріалі Defence Express.

На спільних навчаннях Китаю та Таїланду Falcon Strike, що тривали 4 дні, з тайського боку учасниками були JAS-39, а з китайського – Су-27. 

винищувач СУ-27

винищувач СУ-27 Фото: gettyimages

Під час навчальних боїв "поза межами візуальної видимості" пілоти ВПС Таїланду продемонстрували 41 "ефективне враження противника", тоді як пілоти китайських Су-27СК – лише дев’ять. Під час навчальних боїв на дистанції понад 30 км таїландські "грифони" мали 88% "ефективних влучань", китайські Су-27 – лише 14%. А під час імітаційних сутичок на дистанції понад 50 км JAS 39 Gripen показали 10 перемог, китайці на Су-27 – жодної.

"Важливою була різниця і в характеристиках бортових РЛС: на китайських Су-27 використовується Н001 "Меч" (РЛПК-27) з дальністю виявлення цілей до 120 км, в той час як на JAS 39 Gripen - Ericsson PS-05/A з дальністю виявлення цілей до 160 км. Свою роль також зіграв показник "ефективної площі розсіювання", який для JAS 39 Gripen склав всього 1,5 квадратних метри, в той час як для Су-27 – аж 15 квадратних метрів (а F-16 – всього 1,2 квадратні метри)", – йдеться в матеріалі.

Єдиний формат боїв, де китайці на Су-27 змогли показати перевагу над тайськими "Гріпенами" – сутички буквально на дистанції візуальної видимості в стилі dog fight. Але навіть самі китайці визнавали, що їм вдалось показати такий результат лише тому, що ВПС Таїланду для таких сутичок використовували старі ракети "повітря-повітря" малої дальності замість IRIS-T. 

Скільки коштують "Грипени"

Ціну називають однією з основних переваг JAS 39. Це найдешевший винищувач покоління 4+, який шведи свого часу навіть пропонували брати у лізинг. У 2003 році Чехія у 10-річну оренду взяла 14 Gripen за 800 млн доларів, а Угорщині на такий же термін "грифони обійшлися в бл. 700 млн доларів. Однак то були часи, коли Швеція, не маючи потреби у двох сотнях винищувачів, вирішила вдвічі скоротити свій авіапарк. 

Крім того, чехи та угорці отримали "грифони" до модернізації. Після неї, в 2014-му, літаки закупила Бразилія. 36 винищувачів із правом виробництва на своїх потужностях ще 15 літаків обійшлися південноамериканцям у 5,4 млрд доларів. У 2016 році Індонезії пропонували купити 16 літаків за 1,5 млрд доларів (94 млн доларів за одиницю).

"Це, звісно, не 50-60 млн доларів, як для Чехії чи Угорщини. Але все ж таки менше за реальний цінник за F-16 на міжнародному ринку, який становить 130-150 млн доларів", – пише Defence Express. Також шведи готові передати технології та локалізувати виробництво на території держави-клієнта. 

Низькою є і вартість однієї льотної години Gripen – 7-8 тисяч доларів, а для деяких модифікацій і взагалі 4 тисячі доларів.

Чому Україні потрібні Gripen і коли вона їх отримає

Наразі Швеція не брала на себе зобов'язань щодо постачання JAS 39 Gripen в Україну. Про це 21 серпня заявив прем'єр-міністр цієї країни Ульф Крістерссон. Втім донорами "грифонів" можуть бути не лише шведи.

"Є машини у ПАР, де вони не експлуатуються і, можливо, їх викуплять та передадуть Україні. Також Gripen використовує Чехія, там незначна кількість машин. Серед операторів ще Угорщина, Бразилія та Таїланд - вони, скоріше за все, не стануть донорами", – зазначив в етері Еспресо військовий експерт Олег Катков.

Зрештою, навчання пілотів стало кроком до передачі Україні винищувачів F-16 ще до того, як про цю передачу оголосили офіційно. Зараз до Швеції, опановувати Gripen вирушили досвідчені пілоти. Про це заявив Командувач Повітряних сил ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук.

"Я прийняв рішення, що у Велику Британію на навчання поїдуть пілоти випуску цього 2023 року. Що стосується Швеції – туди поїхали пілоти випуску 2016 року, які вже мають достатній бойовий досвід", – сказав Олещук.

Він же наголосив, що "Грипени" за пріоритетністю другі для України після F-16 і за своїми характеристиками нічим не поступаються американським літакам. Так, "Гріпен" можна тривалий час використовувати з автотрас або оперативних майданчиків у відриві від основної бази. 

Перевагами шведського літака є невисока ціна, невибагливість, широкий спектр озброєння та можливостей бойового застосування, йдеться в матеріалі Defence Express.

"Ще одним "плюсом" на користь Gripen є його невибагливість до посадкових смуг, бо він створювався у Швеції, яка за доктриною, у випадку війни, має розсередити свою авіацію по всій країни. Тому він має здійснювати зліт та посадку з не дуже якісних смуг, включно із польовими аеродромами на автомобільних магістралях", – йдеться в матеріалі.

Крім того, оглядачі наголошують, що широкий арсенал озброєння JAS 39 включає ракети від різних виробників. Тут наголошують, що вітчизняний ОПК може випускати ракети "повітря-повітря", а також має створити повітряний варіант "Нептуна" для Gripen, що позбавить необхідності купувати до літака ще й закордонне озброєння (одна ракета Meteor від MBDA коштує два мільйони євро). 

Оптимальним варіантом для заміни радянських бойових літаків Gripen назвали у Повітряних силах ЗСУ – до такого висновку дійшли автори методичного підходу під час визначення потенційного винищувача для тактичної авіації. За ним потенційні багатоцільові винищувачі F-16E, F-35A, EF-2000, Rafale та JAS-39 порівнювались за ціною, вартістю експлуатації та коефіцієнту бойового застосування. Найбільш економічно доцільним варіантом автори назвали придбання JAS-39 (їх потрібно в кількості 96 одиниць, а вартість складе 6,8568 млрд доларів США).

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
Більше новин