Очільник МЗС Польщі під час зустрічі із Зеленським анонсував візит Туска до України
У п'ятницю, 22 грудня, до Києва приїхав новопризначений міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Під час зустрічі із Зеленським він анонсував майбутній візит Туска до України
Про це він повідомив на своїй сторінці у Х.
"Перший візит за кордон. Вже там", - написав Сікорський.
Зустріч із Зеленським
В Офісі президента України поінформували про зустріч Володимира Зеленського з Радославом Сікорським та зазначили, що "двосторонні відносини мають отримати новий імпульс".
Зеленський подякував за вагому підтримку України з боку Польщі під час повномасштабної війни та надання прихистку українським громадянам, які рятувалися від бойових дій.
"Сподіваємось на відкриття нової сторінки в наших відносинах. Ми дуже сильні сусіди зі спільною історією. Ми раді вас бачити тут. Сподіваюсь, що прем’єр-міністр Польщі також знайде можливість приїхати до України за найближчої нагоди", - сказав президент України.
У повідомленні ОПУ також зазначено, що представники країн обговорили подальшу взаємодію в оборонній сфері та ключові потреби Сил оборони України. Зокрема, Володимир Зеленський та Радослав Сікорський зупинилися на питанні створення спільних виробництв та можливості закупівлі польської зброї, що показала результат на полі бою.
Переговори з Кулебою
Також Радослав Сікорський у Києві зустрівся із міністром закордонних справ Дмитром Кулебою, про що повідомила польська агенція PAP. Голови МЗС оголосили про "запуск рішення" щодо розблокування спільного кордону, де триває протест польських перевізників із листопада.
"Між сусідами завжди є питання, які потрібно вирішувати: як ті, що стосуються історії, так і ті, що стосуються поточних справ. Саме тому я привіз із собою польських заступників міністрів транспорту та сільського господарства. Нам потрібно відновити умови для чесної конкуренції, щоб торгівля і транспорт приносили користь усім. І я думаю, що те, що ми сказали один одному, може привести до рішень", - заявив Сікорський на спільній пресконференції з Кулебою.
Водночас очільник українського МЗС підкреслив: готовність вирішувати проблемні питання у відносинах є в обох країн.
"В основному це стосується блокування українсько-польського кордону польськими перевізниками та питання експорту українських харчових продуктів до Польщі. Це чутливі питання, ми розуміємо, але рішення мають бути прийняті якнайшвидше. Перший крок, який потрібно зробити - розблокувати кордон, ситуація, коли над українсько-польськими дружніми відносинами нависає тінь заблокованого кордону, є неприйнятною та шкідливою", - зауважив Кулеба.
Майбутній візит Дональда Туска до України
Очільник МЗС Польщі Радослав Сікорський анонсував візит прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска до України. Про це повідомляє портал Ми-Україна.
Сікорський зазначив, що під час свого візиту Туск планує обговорити з керівництвом України співпрацю у військовій сфері.
"Можливо, вже в ході запланованої поїздки прем'єр-міністра Туска ми знайдемо шляхи для того, щоб польські та українські компанії оборонного сектору могли зробити набагато більше, ніж сьогодні, для збільшення військового виробництва, вкрай необхідного героїчним українським солдатам на передовій", - заявив очільник польського МЗС.
Зокрема, він висловив упевненість, що разом Україна та Польща зможуть зробити так, щоб в українських військових було достатньо техніки та боєприпасів "для того, щоб відправити Путіна туди, де йому належить бути".
Страйки на польсько-українському кордоні: що відомо
6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. Згодом польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажівок на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною.
9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають усе довшими. Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.
Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.
Україна та Польща заявили, що готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечні вантажі.
Тим часом в уряді Польщі закликали Україну скасувати реєстрацію в е-черзі для порожніх вантажівок. Також польська міністерка зустрілася з протестувальниками і запропонувала їм компромісне розв'язання питання.
1 грудня заблоковані українські водії на польському кордоні провели перемовини з консулом. 4 грудня в пункті пропуску "Угринів - Долгобичув" відкрили проїзд для порожніх вантажівок.
Унаслідок блокування протестувальниками кордону з Україною експорт через ці пункти пропуску знизився на 40%, а держбюджет України втратив 9,3 млрд грн через недонадходження митних платежів.
Згодом стало відомо, що заблоковані на кордоні з Польщею вантажівки повернуть в Україну залізницею. Ввечері 7 грудня Укрзалізниця відправила до Польщі перший контрейлерний поїзд з вантажівками, до складу якого ввійшли 23 платформи із 13 завантаженими тягачами та напівпричепами.
У понеділок, 11 грудня, на кордоні Польщі та України розблокували рух вантажівок через пункт пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Однак ввечері того ж дня протестувальники фурою перекрили розблокований перехід.
Єврокомісія закликала розблокувати усі пункти пропуску на кордоні з Польщею.
18 грудня кордон у Дорогуську знову заблокували протестувальники. Зазначалося, що до акції також приєднаються польські фермери, в яких також є низка вимог.
За словами віцепрезидента Асоціації міжнародних автоперевізників Володимира Баліна, українська економіка втратила понад мільярд євро через блокування кордонів.
- Актуальне
- Важливе