Інтерв’ю

Підтримка дитячої книги в Україні є питанням нацбезпеки, - видавчиня Ганна Булгакова

Віталій Кошовий
3 лютого, 2023 п'ятниця
10:48

Головна редакторка департаменту дитячої літератури відомого українського видавництва “Ранок” Ганна Булгакова в інтерв’ю Еспресо розповіла про програму підтримки дитячої книги, виклики для книговидавничої галузі, пов’язані з повномасштабним вторгненням РФ, досягнення видавництва “Ранок” у 2022 році та плани на 2023 рік

Вітаю вас, пані Ганно! Під час круглого столу "Дитяча книга в Україні" ваше видавництво долучилося до програми підтримки дитячої книги. Розкажіть, будь ласка, детальніше про те, чому видавництво "Ранок" підтримало ініціативу та що буде пропонувати в межах програми.

Вітаю! Як подивитися на дані різних досліджень у книговидавничій галузі щодо відсотка людей, які читають, щодо кількості назв чи книгарень на душу населення тощо, стає очевидним, що ми вкрай потребуємо державної програми підтримки читання взагалі і дитячої книги зокрема.

Той факт, що в Україні війна, робить появу цієї програми не недоречною, а навпаки — необхідною. Адже українська дитяча книга — це питання національної безпеки, питання формування в дитині української ідентичності, здатної протистояти всюдисущій російській пропаганді.

Засідання символічно відбулося 30 січня, у день народження класика дитячої літератури Всеволода Нестайка, і одним з основних питань було питання заснування в цей день Дня дитячої книги в Україні. “Ранок” же, як видавництво, почало роботу над великим перевиданням творів письменника у новому форматі і з сучасним оформленням. Сподіваємося, що до наступного року представимо цю серію читачам і читачкам. 

Якщо говорити конкретно про ваше видавництво, скільки найменувань дитячої книги було видано у 2022 році, якими накладами й наскільки сильно російське повномасштабне вторгнення вплинуло на книговидавництво?

У 2022 році ціною надзусиль команді видавництва «Ранок» вдалося видати 189 найменувань книжок. Для порівняння, у 2021-му році ця цифра сягала 351 найменування. Тобто кількість виданих книжок упала майже вдвічі. З накладами схожа ситуація. Російське повномасштабне вторгнення, безумовно, впливає негативно на кількісні показники в книговидавництві. Водночас усі ми докладаємо величезних зусиль, щоб воно не вплинуло і на якість книжок. Як на мене, тут дуже важливо не втрачати планку.

Іще трохи цифр. Як ви можете охарактеризувати ціновий діапазон української дитячої літератури у 2022 році і які прогнози можете дати щодо цін на дитячі книжки в 2023 році? Чи будуть книжки для дітей доступні для масового читача?

Ціни на книжки зросли й, на жаль, зростатимуть надалі. Головним чином це відбувається через подорожчання виробничої собівартості книги. Воно почалося ще до повномасштабного вторгнення і було зумовлене дефіцитом паперу в усьому світі. Зараз він нікуди не дівся, натомість ми маємо цілу низку додаткових чинників: від інфляції до перебоїв з електропостачанням та фізичного знищення типографій російськими ракетами.

Досвід із ковідною тисячею показав, що книжка затребувана суспільством і попит на неї шалений. Проте лише із сертифікатами люди отримали можливість купувати стільки книжок, скільки хотіли б. Зараз же фінансова ситуація важча навіть у відносно спокійних регіонах, що вже казати про області, де йдуть активні бойові дії, деокуповані та тимчасово окуповані території. І це ще раз доводить необхідність виконання закону №2313-ІХ.

Суть цього закону в тому, що кожна українська дитина при отриманні свідоцтва про народження та при отриманні паспорта (тобто при народженні й досягненні 14 років), отримувала б у подарунок від держави сертифікат на придбання книжок. Окрім того, він передбачає ще й підтримку книгарень шляхом компенсації частини витрат на оренду. Закон було проголосовано Верховною Радою і підписано президентом у липні 2022 року, тобто вже під час повномасштабного вторгнення, він мав би почати працювати з 1 січня 2023 року. Проте гроші на його реалізацію просто не були закладені в бюджет, що викликає багато запитань до Міністерства фінансів. Зокрема, чи розуміє воно важливість української дитячої книги для національної безпеки країни?

Як щодо видання творів дітей про дітей? Чи не планує видавництво випустити антологію українських дитячих творів? Адже в нас талановиті не тільки дорослі, а й маленькі українці, й вони теж можуть долучитися до розвитку нашої культури.

Так, наші діти неймовірні. Те, як сміливо вони переживають цю війну, як безкорисно прагнуть зробити свій внесок і палко вболівають за перемогу, дуже мене надихає. І дарує надію, що ми своїми книжками теж трохи причетні до того, якими вони є.

У плані на 2023 рік видання антології дитячих творів не було. Але у 2021 році видавництво “Ранок” уже мало подібний досвід і спільно з літагенцією "БараБука" видало збірку оповідань, написаних підлітками, «Ізоляція». Тоді наскрізною темою збірки була пандемія. Не знаю, чи хотіла б я продовжити серію темою війни… Хіба що перемоги!

А що ви думаєте щодо популяризації наших авторів за кордоном? Нині до інших країн тимчасово виїхало багато українських письменників, і це чудова нагода розказати світові про нашу культуру. Які заходи щодо промоції української дитячої книжки ви вважаєте найбільш ефективними?

Для популяризації українських авторів і української дитячої книги за кордоном зараз вдалий час. Адже ми маємо більше уваги й цікавості від іноземних видавців, організацій, ЗМІ. Видавництво “Ранок”  намагається регулярно брати участь у міжнародних виставках, презентуючи книжки на українському стенді, робимо розсилки іноземним видавцям, долучаємося до міжнародних благодійних ініціатив із підтримки українців за кордоном, надсилаємо книжки на різноманітні конкурси й премії… Кожен із цих заходів приносить свій ефект. Який виявиться найбільш ефективним — покаже час. Проте те, що українською дитячою книгою сьогодні цікавляться, її купують, перекладають і видають по всьому світі — це вже беззаперечний факт. Ми за підсумком 2022 року продали в п’ять разів більше ліцензій на видання в інших країнах, аніж у 2021-му. Серед покупців - США, Німеччина, Італія, Польща, Швеція, Туреччина, Румунія, Болгарія…

Переконана, що цей досвід уже лишиться з нами назавжди і тільки набиратиме обертів. І це неймовірно важливо. Адже зараз іде війна не лише за звільнення територій, а й за утвердження української ідентичності. Як усередині України, так і в усьому світі.

Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.03
    Купівля 38.03
    Продаж 38.79
  • EUR
    Купівля 40.54
    Продаж 41.48
  • Актуальне
  • Важливе
2023, субота
25 березня
17:00
Німеччина уряд
Хочуть зарплатню на 500 євро більше: у понеділок у Німеччині відбудеться загальнонаціональний страйк
16:50
В Херсонській області на міні підірвався цивільний
16:39
Година Землі
"Не сприяє економії електроенергії": Укренерго закликало не підтримувати "Годину Землі"
16:24
зерно хліб пшениця елеватор
Оман запропонував Україні створення зернового хабу на узбережжі Індійського океану
16:21
Поблизу Бучі на колишніх позиціях армії РФ знайшли тіло закатованого окупантами чоловіка
На Київщині досі не ідентифіковано 200 загиблих унаслідок збройної агресії РФ
16:05
Новобранців ЗСУ в Британії навчають викладачі з Данії
16:03
OPINION
Богдан Данилишин
Цьогоріч в Україні можуть зібрати менше зернових
16:00
Ексклюзив
Метью Брайза
РФ зупинить війну, коли ЄС закупить 2 млн снарядів для України, - дипломат Брайза
15:58
Володимир Зеленський
Україна поки що не може почати контрнаступ, - Зеленський в інтерв’ю The Yomiuri Shimbun
15:55
Оновлено
Анжеліка Терлюга
Україна здобула два золота та срібло чемпіонату Європи з карате
15:51
Оновлено
на фото: пошкодження
За добу Росія вбила 2 мирних жителів Донеччини і пошкодила щонайменше 18 цивільних об'єктів
15:43
Путін і Сі Цзіньпін у Москві
Поїздка Сі Цзіньпіна до Росії зменшила ймовірність ядерної війни, - Боррель
15:30
ЗСУ
Міноборони закликало до тиші щодо імовірного контрнаступу ЗСУ
15:27
Ексклюзив
Іван Баканов
Екскерівник СБУ Баканов перебуває в Україні, розслідування по його справі засекречено, - полковник СБУ Костенко
15:16
торнадо США
На півдні США відбувся торнадо, щонайменше 23 людини загинули
14:45
РФ обстріляла пункт видачі гуманітарної допомоги в Херсоні: є постраждалі
14:41
Джо Джойс та Крістіан Хаммер (ліворуч)
Ф'юрі обрав нового суперника після провалу переговорів з Усиком
14:38
Андрій Єрмак
Треба розширити санкції проти "прокладок" РФ, завдяки яким вона виготовляє зброю, - Єрмак
14:33
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат
"Це нові виклики". Ігнат пояснив, чим небезпечні удосконалені російські авіабомби
14:24
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Масовані ракетні атаки РФ відходять у минуле, - ОК "Південь"
14:07
OPINION
Костянтин Єлісєєв
За лаштунками візиту Фуміо Кішіди в Україну
14:05
Путін Ердоган
Путін отримав подяку від Ердогана під час розмови про війну в Україні
14:04
Ексклюзив
путін та Сі Цзиньпін
При владі зараз у Росії зрадницька прокитайська партія на чолі з Путіним, - Фейгін
13:44
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
WBA винесла остаточний вердикт стосовно бою Усика та Ф'юрі
13:23
на фото: руйнування
У Пенсильванії стався вибух на шоколадній фабриці: двоє людей загинули, дев'ятеро зникли безвісти
13:20
Ексклюзив
Путін і Сі Цзіньпін
Сі не збирається давати Путіну все, що він хоче, - дипломат Брайза
13:17
Дмитро Медведєв
Медведєв закликав росіян красти неліцензійний контент, аби "завдати шкоди всіляким Netflix"
13:11
Андрій Курков
Роман Андрія Куркова "Сірі бджоли" став переможцем американської Національної премії гуртка книжкових критиків
12:28
крилата ракта  "Калібр"
Росія зменшила кількість ракетоносіїв у Чорному морі, проте загроза атак залишається високою
12:02
санкції проти Росії
У ЄС вказали на складність конфіскації російських активів
12:01
Майк Тайсон
Майк Тайсон назвав найкращого суперника для Усика після зриву бою з Ф'юрі
12:00
OPINION
Сергій Фурса
Чому активізувалися ольгінські боти?
11:48
Петро Порошенко
Порошенко розповів, які санкції стали особливо болючими для Путіна
11:20
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 березня: скільки коштують євро та долар у банках
11:10
на фото: супутник ALOS-3
У Японії російським і китайським науковцям заборонили брати участь у дослідженнях космічних технологій
10:42
В'ячеслав Володін
В держдумі РФ вигадали, як "врятувати" Путіна від переслідування суду в Гаазі
10:42
зерно хліб пшениця елеватор
Російські військові продовжують вивозити з Маріупольського району вкрадене українське зерно
10:23
ПВК Вагнер
Пригожин підтвердив, що Путін помилував 5 тис. ув'язнених, які воювали проти України
10:13
Ексклюзив
Бахмут та околиці перебувають під надійною обороною ЗСУ, - заступник командира Кудряшов
10:00
OPINION
Андрій Кокотюха
Ставлення соціальних мереж до українського контенту дуже нагадує сталінський погляд
Більше новин