Інтерв’ю

Підтримка дитячої книги в Україні є питанням нацбезпеки, - видавчиня Ганна Булгакова

Віталій Кошовий
3 лютого, 2023 п'ятниця
10:48

Головна редакторка департаменту дитячої літератури відомого українського видавництва “Ранок” Ганна Булгакова в інтерв’ю Еспресо розповіла про програму підтримки дитячої книги, виклики для книговидавничої галузі, пов’язані з повномасштабним вторгненням РФ, досягнення видавництва “Ранок” у 2022 році та плани на 2023 рік

Вітаю вас, пані Ганно! Під час круглого столу "Дитяча книга в Україні" ваше видавництво долучилося до програми підтримки дитячої книги. Розкажіть, будь ласка, детальніше про те, чому видавництво "Ранок" підтримало ініціативу та що буде пропонувати в межах програми.

Вітаю! Як подивитися на дані різних досліджень у книговидавничій галузі щодо відсотка людей, які читають, щодо кількості назв чи книгарень на душу населення тощо, стає очевидним, що ми вкрай потребуємо державної програми підтримки читання взагалі і дитячої книги зокрема.

Той факт, що в Україні війна, робить появу цієї програми не недоречною, а навпаки — необхідною. Адже українська дитяча книга — це питання національної безпеки, питання формування в дитині української ідентичності, здатної протистояти всюдисущій російській пропаганді.

Засідання символічно відбулося 30 січня, у день народження класика дитячої літератури Всеволода Нестайка, і одним з основних питань було питання заснування в цей день Дня дитячої книги в Україні. “Ранок” же, як видавництво, почало роботу над великим перевиданням творів письменника у новому форматі і з сучасним оформленням. Сподіваємося, що до наступного року представимо цю серію читачам і читачкам. 

Якщо говорити конкретно про ваше видавництво, скільки найменувань дитячої книги було видано у 2022 році, якими накладами й наскільки сильно російське повномасштабне вторгнення вплинуло на книговидавництво?

У 2022 році ціною надзусиль команді видавництва «Ранок» вдалося видати 189 найменувань книжок. Для порівняння, у 2021-му році ця цифра сягала 351 найменування. Тобто кількість виданих книжок упала майже вдвічі. З накладами схожа ситуація. Російське повномасштабне вторгнення, безумовно, впливає негативно на кількісні показники в книговидавництві. Водночас усі ми докладаємо величезних зусиль, щоб воно не вплинуло і на якість книжок. Як на мене, тут дуже важливо не втрачати планку.

Іще трохи цифр. Як ви можете охарактеризувати ціновий діапазон української дитячої літератури у 2022 році і які прогнози можете дати щодо цін на дитячі книжки в 2023 році? Чи будуть книжки для дітей доступні для масового читача?

Ціни на книжки зросли й, на жаль, зростатимуть надалі. Головним чином це відбувається через подорожчання виробничої собівартості книги. Воно почалося ще до повномасштабного вторгнення і було зумовлене дефіцитом паперу в усьому світі. Зараз він нікуди не дівся, натомість ми маємо цілу низку додаткових чинників: від інфляції до перебоїв з електропостачанням та фізичного знищення типографій російськими ракетами.

Досвід із ковідною тисячею показав, що книжка затребувана суспільством і попит на неї шалений. Проте лише із сертифікатами люди отримали можливість купувати стільки книжок, скільки хотіли б. Зараз же фінансова ситуація важча навіть у відносно спокійних регіонах, що вже казати про області, де йдуть активні бойові дії, деокуповані та тимчасово окуповані території. І це ще раз доводить необхідність виконання закону №2313-ІХ.

Суть цього закону в тому, що кожна українська дитина при отриманні свідоцтва про народження та при отриманні паспорта (тобто при народженні й досягненні 14 років), отримувала б у подарунок від держави сертифікат на придбання книжок. Окрім того, він передбачає ще й підтримку книгарень шляхом компенсації частини витрат на оренду. Закон було проголосовано Верховною Радою і підписано президентом у липні 2022 року, тобто вже під час повномасштабного вторгнення, він мав би почати працювати з 1 січня 2023 року. Проте гроші на його реалізацію просто не були закладені в бюджет, що викликає багато запитань до Міністерства фінансів. Зокрема, чи розуміє воно важливість української дитячої книги для національної безпеки країни?

Як щодо видання творів дітей про дітей? Чи не планує видавництво випустити антологію українських дитячих творів? Адже в нас талановиті не тільки дорослі, а й маленькі українці, й вони теж можуть долучитися до розвитку нашої культури.

Так, наші діти неймовірні. Те, як сміливо вони переживають цю війну, як безкорисно прагнуть зробити свій внесок і палко вболівають за перемогу, дуже мене надихає. І дарує надію, що ми своїми книжками теж трохи причетні до того, якими вони є.

У плані на 2023 рік видання антології дитячих творів не було. Але у 2021 році видавництво “Ранок” уже мало подібний досвід і спільно з літагенцією "БараБука" видало збірку оповідань, написаних підлітками, «Ізоляція». Тоді наскрізною темою збірки була пандемія. Не знаю, чи хотіла б я продовжити серію темою війни… Хіба що перемоги!

А що ви думаєте щодо популяризації наших авторів за кордоном? Нині до інших країн тимчасово виїхало багато українських письменників, і це чудова нагода розказати світові про нашу культуру. Які заходи щодо промоції української дитячої книжки ви вважаєте найбільш ефективними?

Для популяризації українських авторів і української дитячої книги за кордоном зараз вдалий час. Адже ми маємо більше уваги й цікавості від іноземних видавців, організацій, ЗМІ. Видавництво “Ранок”  намагається регулярно брати участь у міжнародних виставках, презентуючи книжки на українському стенді, робимо розсилки іноземним видавцям, долучаємося до міжнародних благодійних ініціатив із підтримки українців за кордоном, надсилаємо книжки на різноманітні конкурси й премії… Кожен із цих заходів приносить свій ефект. Який виявиться найбільш ефективним — покаже час. Проте те, що українською дитячою книгою сьогодні цікавляться, її купують, перекладають і видають по всьому світі — це вже беззаперечний факт. Ми за підсумком 2022 року продали в п’ять разів більше ліцензій на видання в інших країнах, аніж у 2021-му. Серед покупців - США, Німеччина, Італія, Польща, Швеція, Туреччина, Румунія, Болгарія…

Переконана, що цей досвід уже лишиться з нами назавжди і тільки набиратиме обертів. І це неймовірно важливо. Адже зараз іде війна не лише за звільнення територій, а й за утвердження української ідентичності. Як усередині України, так і в усьому світі.

Теги:
Читайте також:
Київ
+6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
00:38
Баєр, Байєр, Ліга Європи
"Баєр" пройшов "Вест Гем" в ЛЄ і встановив історичний рекорд у європейському футболі
00:28
ЦРУ
Є ризик програшу України до кінця року, якщо не буде схвалено допомогу США, – директор ЦРУ Бернс
00:13
Оновлено
Харківщина газопровід пожежа
На Харківщині пошкоджено газопровід: виникла пожежа, постраждалих немає
00:01
Ентоні Блінкен та Дмитро Кулеба
"У нас немає плану Б": Кулеба прокоментував очікування від голосування в конгресі США
2024, четвер
18 квітня
23:56
Венеційська бієнале: українці поширили по всьому місту мапи бомбосховищ
23:44
Генасамблея ООН
США обмежили пересування очільника МЗС Ірану, який прибув на заходи ООН
23:13
В Україну після року роботи в Антарктиці повернулася 28-ма експедиція
23:03
Окупанти на ЗАЕС
У МАГАТЕ повідомили про вибухи на території ЗАЕС. Окупанти заявили, нібито "нейтралізували" дрон
23:01
Дмитро Кулеба
"Навіть більше є батарей, ніж 100": Кулеба про ППО, які можуть бути надані Україні
22:50
Meta представила прототип нової моделі ШІ LLaMA 3
22:27
конгрес США
Демократи у конгресі пообіцяли підтримати законопроєкт про допомогу Україні
22:18
Валдіс Домбровскіс
У G7 розглядають використання $300 млрд заморожених активів РФ як заставу для кредитів України, - віцепрезидент Єврокомісії Домбровскіс
22:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Залежність України від допомоги США. Технологічні рішення та ситуація на полі бою. Колонка Сергія Згурця
21:51
Оновлено
Віцеканцлер Німеччини Габек
Віцеканцлер Німеччини Габек у Києві зустрівся з Зеленським
21:46
Ексклюзив
Військові
За умови нормальної ротації 70-80% військових повернулися б на фронт після відпочинку, - нардеп Костенко
21:40
"Схеми": Портнов, який перебуває в Іспанії, переоформив на дітей маєток під Києвом
21:36
Зеленський напередодні свята Песах зустрівся з єврейською громадою в укритті школи
21:30
Чехія допомога Україні
Україна та Чехія розпочали підготовку двосторонньої безпекової угоди
21:04
Google
Google звільнила 28 працівників, які протестували проти контракту компанії з Ізраїлем
20:57
Дмитро Сус
Касаційна палата Верховного Суду підтвердила вирок експосадовцю Генпрокуратури Сусу
20:27
Швейцарія
Уряд Швейцарії затвердив виділення Україні понад 5 млрд євро на відновлення
20:05
OPINION
Ігор Гулик
На повільному вогні. Як Україну підштовхують до "миру"
20:03
ЗСУ генштаб війна з Росією
Впродовж доби на фронті зафіксовано 71 бойове зіткнення, найбільше в районі Бахмута, - Генштаб
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 785-го дня війни: Україна має супердрони, що можуть вражати цілі в Сибіру, Німеччина передасть нам ще одну систему ППО
19:56
OPINION
Віталій Портников
Новий закон про допомогу Україні від США: деталі
19:52
Будинок футболу УАФ
Аудит в УАФ виявив відтік активів у 1,3 млрд грн за президентства Павелка
19:51
ЗРК Patriot
Україна може отримати від Німеччини і партнерів ще сім систем Patriot, - Шольц
19:44
Ексклюзив
Ми побачили тривожні тенденції: Фонд "Демократичні ініціативи" про джерела, з яких українці отримують інформацію
19:42
Україна Британія
Британія надала Україні обладнання для покращення роботи ТЦК
19:29
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Захист прав людини в ЄС: кореспондентка Висоцька розповіла, що військовозобов'язаних силоміць повертати в Україну не будуть
19:20
аргентина нато
Аргентина попросила надати їй статус глобального партнера НАТО
19:13
безпілотник
Україна розробила дрони, які долають 3 тис. км і здатні долітати до Сибіру, - The Economist
19:10
Інтерв’ю
Володимир Нікулін
Поліцейський Володимир Нікулін з фільму "20 днів у Маріуполі": такої війни не було на нашому континенті
18:44
нафтовий танкер
"Cтворить екологічний хаос": очільник МЗС Швеції про переспрямування нафтових танкерів РФ через Балтійське море
18:34
TikTok
TikTok заблокував 24 профілі, які поширювали пропаганду РФ: серед них - сторінки Шарія, Дубінського та Панченко
18:31
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:25
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського
18:04
OPINION
Віктор Каспрук
Нова гра Ірану: чи буде відповідь Ізраїлю?
17:59
Кривий Ріг, російська атака, обстріл
Громади чотирьох областей України отримають техніку для розчищення завалів
17:49
Північний потік 2
Страховики відмовились платити оператору "Північного потоку" за пошкодження газогону
Більше новин