Інтерв’ю

Підтримка дитячої книги в Україні є питанням нацбезпеки, - видавчиня Ганна Булгакова

Віталій Кошовий
3 лютого, 2023 п'ятниця
10:48

Головна редакторка департаменту дитячої літератури відомого українського видавництва “Ранок” Ганна Булгакова в інтерв’ю Еспресо розповіла про програму підтримки дитячої книги, виклики для книговидавничої галузі, пов’язані з повномасштабним вторгненням РФ, досягнення видавництва “Ранок” у 2022 році та плани на 2023 рік

Зміст

Вітаю вас, пані Ганно! Під час круглого столу "Дитяча книга в Україні" ваше видавництво долучилося до програми підтримки дитячої книги. Розкажіть, будь ласка, детальніше про те, чому видавництво "Ранок" підтримало ініціативу та що буде пропонувати в межах програми.

Вітаю! Як подивитися на дані різних досліджень у книговидавничій галузі щодо відсотка людей, які читають, щодо кількості назв чи книгарень на душу населення тощо, стає очевидним, що ми вкрай потребуємо державної програми підтримки читання взагалі і дитячої книги зокрема.

Той факт, що в Україні війна, робить появу цієї програми не недоречною, а навпаки — необхідною. Адже українська дитяча книга — це питання національної безпеки, питання формування в дитині української ідентичності, здатної протистояти всюдисущій російській пропаганді.

Засідання символічно відбулося 30 січня, у день народження класика дитячої літератури Всеволода Нестайка, і одним з основних питань було питання заснування в цей день Дня дитячої книги в Україні. “Ранок” же, як видавництво, почало роботу над великим перевиданням творів письменника у новому форматі і з сучасним оформленням. Сподіваємося, що до наступного року представимо цю серію читачам і читачкам. 

Якщо говорити конкретно про ваше видавництво, скільки найменувань дитячої книги було видано у 2022 році, якими накладами й наскільки сильно російське повномасштабне вторгнення вплинуло на книговидавництво?

У 2022 році ціною надзусиль команді видавництва «Ранок» вдалося видати 189 найменувань книжок. Для порівняння, у 2021-му році ця цифра сягала 351 найменування. Тобто кількість виданих книжок упала майже вдвічі. З накладами схожа ситуація. Російське повномасштабне вторгнення, безумовно, впливає негативно на кількісні показники в книговидавництві. Водночас усі ми докладаємо величезних зусиль, щоб воно не вплинуло і на якість книжок. Як на мене, тут дуже важливо не втрачати планку.

Іще трохи цифр. Як ви можете охарактеризувати ціновий діапазон української дитячої літератури у 2022 році і які прогнози можете дати щодо цін на дитячі книжки в 2023 році? Чи будуть книжки для дітей доступні для масового читача?

Ціни на книжки зросли й, на жаль, зростатимуть надалі. Головним чином це відбувається через подорожчання виробничої собівартості книги. Воно почалося ще до повномасштабного вторгнення і було зумовлене дефіцитом паперу в усьому світі. Зараз він нікуди не дівся, натомість ми маємо цілу низку додаткових чинників: від інфляції до перебоїв з електропостачанням та фізичного знищення типографій російськими ракетами.

Досвід із ковідною тисячею показав, що книжка затребувана суспільством і попит на неї шалений. Проте лише із сертифікатами люди отримали можливість купувати стільки книжок, скільки хотіли б. Зараз же фінансова ситуація важча навіть у відносно спокійних регіонах, що вже казати про області, де йдуть активні бойові дії, деокуповані та тимчасово окуповані території. І це ще раз доводить необхідність виконання закону №2313-ІХ.

Суть цього закону в тому, що кожна українська дитина при отриманні свідоцтва про народження та при отриманні паспорта (тобто при народженні й досягненні 14 років), отримувала б у подарунок від держави сертифікат на придбання книжок. Окрім того, він передбачає ще й підтримку книгарень шляхом компенсації частини витрат на оренду. Закон було проголосовано Верховною Радою і підписано президентом у липні 2022 року, тобто вже під час повномасштабного вторгнення, він мав би почати працювати з 1 січня 2023 року. Проте гроші на його реалізацію просто не були закладені в бюджет, що викликає багато запитань до Міністерства фінансів. Зокрема, чи розуміє воно важливість української дитячої книги для національної безпеки країни?

Як щодо видання творів дітей про дітей? Чи не планує видавництво випустити антологію українських дитячих творів? Адже в нас талановиті не тільки дорослі, а й маленькі українці, й вони теж можуть долучитися до розвитку нашої культури.

Так, наші діти неймовірні. Те, як сміливо вони переживають цю війну, як безкорисно прагнуть зробити свій внесок і палко вболівають за перемогу, дуже мене надихає. І дарує надію, що ми своїми книжками теж трохи причетні до того, якими вони є.

У плані на 2023 рік видання антології дитячих творів не було. Але у 2021 році видавництво “Ранок” уже мало подібний досвід і спільно з літагенцією "БараБука" видало збірку оповідань, написаних підлітками, «Ізоляція». Тоді наскрізною темою збірки була пандемія. Не знаю, чи хотіла б я продовжити серію темою війни… Хіба що перемоги!

А що ви думаєте щодо популяризації наших авторів за кордоном? Нині до інших країн тимчасово виїхало багато українських письменників, і це чудова нагода розказати світові про нашу культуру. Які заходи щодо промоції української дитячої книжки ви вважаєте найбільш ефективними?

Для популяризації українських авторів і української дитячої книги за кордоном зараз вдалий час. Адже ми маємо більше уваги й цікавості від іноземних видавців, організацій, ЗМІ. Видавництво “Ранок”  намагається регулярно брати участь у міжнародних виставках, презентуючи книжки на українському стенді, робимо розсилки іноземним видавцям, долучаємося до міжнародних благодійних ініціатив із підтримки українців за кордоном, надсилаємо книжки на різноманітні конкурси й премії… Кожен із цих заходів приносить свій ефект. Який виявиться найбільш ефективним — покаже час. Проте те, що українською дитячою книгою сьогодні цікавляться, її купують, перекладають і видають по всьому світі — це вже беззаперечний факт. Ми за підсумком 2022 року продали в п’ять разів більше ліцензій на видання в інших країнах, аніж у 2021-му. Серед покупців - США, Німеччина, Італія, Польща, Швеція, Туреччина, Румунія, Болгарія…

Переконана, що цей досвід уже лишиться з нами назавжди і тільки набиратиме обертів. І це неймовірно важливо. Адже зараз іде війна не лише за звільнення територій, а й за утвердження української ідентичності. Як усередині України, так і в усьому світі.

Теги:
Читайте також:
Київ
+22.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.67
  • EUR
    Купівля 47.43
    Продаж 48.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
15 червня
15:26
Ексклюзив
Ізраїль завдав ударів по Ірану, Тегеран
Для України найкращим варіантом є якнайшвидша зупинка конфлікту між Ізраїлем та Іраном, - експерт-міжнародник Несвітайлов
15:23
Ізраїль та Іран
Біженці виїздять з Тегерану до сіл, а ЦАХАЛ просить іранців триматися подалі від військових підприємств
15:21
Boeing
РФ під час атаки по Києву пошкодила офіси Boeing, - FT
15:15
Рятувальні команди розбирають завали в районі міста Тамра на півночі Ізраїлю після потужної ракетної атаки з боку Ірану 15 червня 2025 року
Внаслідок іранських обстрілів в Ізраїлі за дві доби загинуло 13 цивільних
14:55
Рейтинг країн за тривалістю робочого тижня: де громадяни працюють понад 50 годин
14:42
Розстріл цивільних на вулиці Яблунській у Бучі: журналісти ідентифікували ймовірно причетних до злочину військових РФ
14:35
Завод з виробництва дронів в Ісфагані
Удари Ізраїлю по Ірану: в Ісфагані знищено завод з виробництва дронів, у Ширазі - виробництво РЛС
14:28
суд, санкції
У Харкові гінекологиня "допомогла" зробити чоловіка багатодітним, аби той ухилився від мобілізації: що вирішив суд
14:08
свобода слова преса
Іранський режим погрожує журналістам смертною карою за "сприяння Ізраїлю"
14:04
Океан
Кислотність океану досягла критичного рівня: вчені зі США та Британії пояснили, чим це загрожує
14:01
OPINION
блог Владислав Смірнов
Україна на самоті: США скорочують допомогу, "угоди про копалини" виявилися фікцією
13:27
літо
Де в понеділок чекати дощів, а де – сонячної погоди: прогноз від синоптикині Наталки Діденко
12:55
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 червня: скільки коштує євро та долар в обмінниках
12:52
Роберт Фіцо
"Словаччина не має жодних підстав страждати через Україну": Фіцо заявив, що проситиме відтермінувати голосування за нові санкції ЄС проти РФ
12:34
В Україну повернули ще 1200 тіл загиблих цивільних і військових
12:15
Ексклюзив
Володимир Путін
Стратегічна мета Путіна - підкорити Україну, і це незмінно, поки його не зупинять, - американський дипломат Карпентер
12:13
Іран
В Ірані заявили, що не хочуть розширення конфлікту з Ізраїлем, однак готові захищатись
12:05
OPINION
Блог Агія Загребельська
Санкції проти китайських банків - на столі
12:03
Ексклюзив
Обмін полоненими
Віримо, чекаємо, молимося: четвертий етап великого обміну військовополоненими
11:44
Калінінград
Атакували промислову підстанцію: агенти ГУР знеструмили обʼєкти ВПК та армії РФ у Калінінграді
11:01
Ексклюзив
Прапор США
"Атмосфера в країні сприятлива для таких подій": викладачка зі США про вбивство демократки в Міннесоті
10:33
Оновлено
Атака на Полтавщину 15 березня
РФ вночі обстріляла Україну ударними дронами і ракетами: під масованою атакою опинилася Полтавщина
10:16
ППО
Сили ППО вночі знешкодили 167 зі 194 повітряних цілей РФ
10:08
Херсонська область
Окупанти вранці обстріляли з дронів Херсонщину: постраждали троє чоловіків
10:06
Ексклюзив
міни, замінований пляж
На одеських пляжах бракує мобільних укриттів, - депутатка райради Шульц
10:04
OPINION
Про кризу демократії
09:47
Ексклюзив
тактична медицина для нацгвардійців
Є питання до навчальних центрів: чому так мало часу приділяється медицині, - бойова медикиня Лісіцина
08:43
Трамп
Трамп заявив, що США не причетні до останньої атаки на Іран
08:25
Беньямін Нетаньягу та Дональд Трамп
"Наш ворог – ваш ворог": Нетаньягу заявив, що Іран двічі намагався вбити Трампа
08:13
Оновлено
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 203 бої: понад третина з них на Покровському напрямку
08:05
Ліонель Мессі (в центрі)
"Інтер Маямі" з Мессі не зміг переграти "Аль-Ахлі" у матчі-відкритті клубного ЧС-2025 з футболу
08:00
OPINION
Путін постійно використовує теракти як одну зі своїх ключових переваг
07:50
Інфографіка
втрати окупантів
Засіб ППО, 33 артсистеми і 1170 військових: що втратила армія РФ за добу війни в Україні
07:45
Аналітика
росія китай
Дружба чи таємна пастка: чому ФСБ бачить у Китаї загрозу і яка стратегія Пекіна. Пояснюємо
06:54
Дерев'яні захисні укріплення в Музеї запорізького козацтва на острові Хортиця
Імперія мародерів проти символу волі: минає 250 років з часу ліквідації Запорозької Січі
00:33
Лукашенко й картопля
Лукашенко сказав білорусам їсти менше картоплі: "Один раз на тиждень, два щонайбільше"
00:01
Румунія, прапор Румунії
"Я хочу, щоб дві країни стали однією": Нікушор Дан про об'єднання Румунії з Молдовою
2025, субота
14 червня
23:36
Беньямін Нетаньягу та Дональд Трамп
США готові вдарити по іранському заводу зі збагачення урану у Фордо, - ЗМІ
23:21
Захисник Маріуполя, журналіст Володимир Чертушкін
З полону повернувся захисник Маріуполя, журналіст Володимир Чертушкін
22:42
Оновлено
російський диктатор Володимир Путін
Путін особисто привітав Трампа з днем народження й поспілкувався з ним 50 хвилин: про що вони одне одного просили
Більше новин