Інтерв’ю

Підтримка дитячої книги в Україні є питанням нацбезпеки, - видавчиня Ганна Булгакова

Віталій Кошовий
3 лютого, 2023 п'ятниця
10:48

Головна редакторка департаменту дитячої літератури відомого українського видавництва “Ранок” Ганна Булгакова в інтерв’ю Еспресо розповіла про програму підтримки дитячої книги, виклики для книговидавничої галузі, пов’язані з повномасштабним вторгненням РФ, досягнення видавництва “Ранок” у 2022 році та плани на 2023 рік

Зміст

Вітаю вас, пані Ганно! Під час круглого столу "Дитяча книга в Україні" ваше видавництво долучилося до програми підтримки дитячої книги. Розкажіть, будь ласка, детальніше про те, чому видавництво "Ранок" підтримало ініціативу та що буде пропонувати в межах програми.

Вітаю! Як подивитися на дані різних досліджень у книговидавничій галузі щодо відсотка людей, які читають, щодо кількості назв чи книгарень на душу населення тощо, стає очевидним, що ми вкрай потребуємо державної програми підтримки читання взагалі і дитячої книги зокрема.

Той факт, що в Україні війна, робить появу цієї програми не недоречною, а навпаки — необхідною. Адже українська дитяча книга — це питання національної безпеки, питання формування в дитині української ідентичності, здатної протистояти всюдисущій російській пропаганді.

Засідання символічно відбулося 30 січня, у день народження класика дитячої літератури Всеволода Нестайка, і одним з основних питань було питання заснування в цей день Дня дитячої книги в Україні. “Ранок” же, як видавництво, почало роботу над великим перевиданням творів письменника у новому форматі і з сучасним оформленням. Сподіваємося, що до наступного року представимо цю серію читачам і читачкам. 

Якщо говорити конкретно про ваше видавництво, скільки найменувань дитячої книги було видано у 2022 році, якими накладами й наскільки сильно російське повномасштабне вторгнення вплинуло на книговидавництво?

У 2022 році ціною надзусиль команді видавництва «Ранок» вдалося видати 189 найменувань книжок. Для порівняння, у 2021-му році ця цифра сягала 351 найменування. Тобто кількість виданих книжок упала майже вдвічі. З накладами схожа ситуація. Російське повномасштабне вторгнення, безумовно, впливає негативно на кількісні показники в книговидавництві. Водночас усі ми докладаємо величезних зусиль, щоб воно не вплинуло і на якість книжок. Як на мене, тут дуже важливо не втрачати планку.

Іще трохи цифр. Як ви можете охарактеризувати ціновий діапазон української дитячої літератури у 2022 році і які прогнози можете дати щодо цін на дитячі книжки в 2023 році? Чи будуть книжки для дітей доступні для масового читача?

Ціни на книжки зросли й, на жаль, зростатимуть надалі. Головним чином це відбувається через подорожчання виробничої собівартості книги. Воно почалося ще до повномасштабного вторгнення і було зумовлене дефіцитом паперу в усьому світі. Зараз він нікуди не дівся, натомість ми маємо цілу низку додаткових чинників: від інфляції до перебоїв з електропостачанням та фізичного знищення типографій російськими ракетами.

Досвід із ковідною тисячею показав, що книжка затребувана суспільством і попит на неї шалений. Проте лише із сертифікатами люди отримали можливість купувати стільки книжок, скільки хотіли б. Зараз же фінансова ситуація важча навіть у відносно спокійних регіонах, що вже казати про області, де йдуть активні бойові дії, деокуповані та тимчасово окуповані території. І це ще раз доводить необхідність виконання закону №2313-ІХ.

Суть цього закону в тому, що кожна українська дитина при отриманні свідоцтва про народження та при отриманні паспорта (тобто при народженні й досягненні 14 років), отримувала б у подарунок від держави сертифікат на придбання книжок. Окрім того, він передбачає ще й підтримку книгарень шляхом компенсації частини витрат на оренду. Закон було проголосовано Верховною Радою і підписано президентом у липні 2022 року, тобто вже під час повномасштабного вторгнення, він мав би почати працювати з 1 січня 2023 року. Проте гроші на його реалізацію просто не були закладені в бюджет, що викликає багато запитань до Міністерства фінансів. Зокрема, чи розуміє воно важливість української дитячої книги для національної безпеки країни?

Як щодо видання творів дітей про дітей? Чи не планує видавництво випустити антологію українських дитячих творів? Адже в нас талановиті не тільки дорослі, а й маленькі українці, й вони теж можуть долучитися до розвитку нашої культури.

Так, наші діти неймовірні. Те, як сміливо вони переживають цю війну, як безкорисно прагнуть зробити свій внесок і палко вболівають за перемогу, дуже мене надихає. І дарує надію, що ми своїми книжками теж трохи причетні до того, якими вони є.

У плані на 2023 рік видання антології дитячих творів не було. Але у 2021 році видавництво “Ранок” уже мало подібний досвід і спільно з літагенцією "БараБука" видало збірку оповідань, написаних підлітками, «Ізоляція». Тоді наскрізною темою збірки була пандемія. Не знаю, чи хотіла б я продовжити серію темою війни… Хіба що перемоги!

А що ви думаєте щодо популяризації наших авторів за кордоном? Нині до інших країн тимчасово виїхало багато українських письменників, і це чудова нагода розказати світові про нашу культуру. Які заходи щодо промоції української дитячої книжки ви вважаєте найбільш ефективними?

Для популяризації українських авторів і української дитячої книги за кордоном зараз вдалий час. Адже ми маємо більше уваги й цікавості від іноземних видавців, організацій, ЗМІ. Видавництво “Ранок”  намагається регулярно брати участь у міжнародних виставках, презентуючи книжки на українському стенді, робимо розсилки іноземним видавцям, долучаємося до міжнародних благодійних ініціатив із підтримки українців за кордоном, надсилаємо книжки на різноманітні конкурси й премії… Кожен із цих заходів приносить свій ефект. Який виявиться найбільш ефективним — покаже час. Проте те, що українською дитячою книгою сьогодні цікавляться, її купують, перекладають і видають по всьому світі — це вже беззаперечний факт. Ми за підсумком 2022 року продали в п’ять разів більше ліцензій на видання в інших країнах, аніж у 2021-му. Серед покупців - США, Німеччина, Італія, Польща, Швеція, Туреччина, Румунія, Болгарія…

Переконана, що цей досвід уже лишиться з нами назавжди і тільки набиратиме обертів. І це неймовірно важливо. Адже зараз іде війна не лише за звільнення територій, а й за утвердження української ідентичності. Як усередині України, так і в усьому світі.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
05:34
15 пересувних автотранспортних майстерень
Підрозділи ДСНС отримали 15 пересувних автотранспортних майстерень
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
Більше новин