OPINION

Європейський Союз, Польща та Україна в мінливому міжнародному порядку

Микола Княжицький
13 червня, 2024 четвер
16:09

Міжнародна конференція у Любліні відбувається 12-13 червня 2024 року на базі Університету імені Марії Кюрі-Склодовської. Її проводять з метою  взаємодії науковців та політиків заради розвитку стратегічних двосторонніх відносин між Україною та Польщею. Завдання учасників – не дати зруйнувати, а навпаки розвивати відносини та перспективи між державами

Зміст

Партнерами конференції є Інститут Центральної Європи в Любліні та Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.  

Пропоную читацькій увазі мої тези до дискусії під час цієї конференції

Результати виборів до Європейського парламенту дозволяють зробити чотири основні висновки щодо стану Європейського Союзу і його перспектив у найближчому майбутньому. 

Перше – прогнози про "смерть Європи", екзистенційну кризу Європейського Союзу і неминуче зменшення ролі Європи в новому світовому порядку виявилися неправильними. ЄС тримається міцно, керуватиме ним Європейська народна партія, яка всупереч прогнозам соціологів збільшила своє представництво в Європарламенті, набравши четверту частину голосів європейських виборців.

Отже, "центровий стрижень" – за влучним висловом Урсули фон дер Лаєн, – тобто союз християнських демократів, соціал-демократів і лібералів, визначатиме політичний курс ЄС, впливаючи на соціальні, економічні та культурні процеси.

Друге – в Європі немає загрози "коричневої хвилі" та тріумфу антиєвропейських сил. Так само як немає перспектив на їхнє об’єднання в потужну фракцію в Європарламенті та впливовий політичний інтернаціонал, робота над створення якого велася від декади за співучасті радикальних республіканців із США. 

Третій висновок – немає "втоми від війни" і "втоми від підтримки" України. Виступаючи на пресконференції 9 червня, Урсула фон дер Ляєн – теперішня та ймовірно майбутня голова Європейської Комісії – заявила, що наступна влада ЄС буде проєвропейська та проукраїнська.  

Четверте – в питаннях безпеки Європа залишається "молодшим партнером" США зі висхідним власним військовим потенціалом, який дозволяє підготуватися до більш самостійного протистояння з Російською Федерацією. При демократичній американській адміністрації євроатлантичні зв’язки залишаються міцними, однак ймовірний прихід до влади Дональда Трампа вже не означатиме катастрофи для оборони Європи. 

Читайте також: Ультраправі збільшили присутність у Європарламенті

Разом з тим, "стратегічна автономія Європи" не є концепцією розірвання зв’язків із США, на що розраховували та й надалі розраховують у Пекіні та Москві. Це програма зміцнення оборонного й промислового потенціалу ЄС в ситуації неминучого зосередження уваги Америки на протистоянні з Китаєм, незалежно хто перебуватиме при владі у Вашингтоні.   

Праві, популістські, євроскептичні та проросійські партії набрали чверть голосів на недавніх виборах. Мова йде про Національний фронт Марін Ле Пен, "Фідес" Віктора Орбана, "Право і справедливість" Ярослава Качинського, Партія свободи Герта Вілдерса, австрійську Партію свободи, "Братів італійців" Джорджі Мелоні, а також "Альтернативу для Німеччини". Виявилося однак, що ці політичні сили занадто відмінні, щоб створити одну фракцію та один інтернаціонал, поява якого докорінно змінила б політичну ситуацію на континенті.  

В них відмінні інтереси та різний погляд на майбутнє Європи, хоч насправді основна відмінність – це стосунок до України та російської агресії проти нашої держави. Про це прямо заявив Орбан – до недавнього часу кандидат на лідера цього інтернаціоналу. Після європейських виборів він назвав ПіС "провоєнною партією", показавши, що в його сприйнятті справжньою метою створення інтернаціоналу мало б стати беззастережне служіння інтересам Росії та її старшого партнера – Китайської Народної Республіки. 

До ролі російського та китайського "троянського коня" не готова частина з названих партій, зокрема "Брати італійці". Прем’єрка Мелоні хоче змінити ЄС, а не розпустити його. Вона твердо виступає за посилення ролі НАТО і за на підтримку України, її озброєння та членство в ЄС і Північноатлантичному Альянсі. 

В цьому контексті варто відзначити, що опозиційна сьогодні партія "ПіС" стоїть перед вибором однієї з двох опцій: продовжувати робити ставку на союз з Орбаном чи поглиблювати союз з Мелоні?  

В політиці реальний баланс сили та впливу, а також вибір стратегії та союзників поєднані з собою. Під час перебування в Будапешті Єнс Столтенберг, уступаючий генеральний секретар НАТО, заявив спільно з Орбаном, що Угорщина не братиме участі у розгляді питань щодо надання підтримки Україні. Відповідно вона не блокуватиме рішень щодо України на саміті Альянсу у Вашингтоні й сама не надаватиме допомоги Україні.   

Перекладаючи цю заяву на просту мову, йдеться про те, що Орбан погодився з фактами і прийняв пропозицію Олафа Шольца "Вікторе, вийди попити каву" як формулу присутності Угорщини в ЄС і НАТО. Нагадаю, що німецький канцлер про це сказав у грудні минулого року, коли ЄС вирішував надання Україні 50 мільярдів євро фінансової допомоги у 2024-27 роках.  

Відзначу, що в цей спосіб Європейський Союз наближається до скасування на практиці права вето щодо питань зовнішньої політики та безпеки. А це має вирішальне значення для майбутнього розширення ЄС на Україну, Молдову та держави західних Балкан. В Україні розуміємо побоювання Польщі та інших країн щодо цього питання, так само як розуміємо позицію Німеччини й Франції скасувати вето, бо в іншому випадку ЄС, яка складатиметься із 45 членів, не можна буде управляти. 

Читайте також: Як вибори в Європарламент вплинуть на долю України, - тижневик Миколи Княжицького

На сьогодні позиція Німеччини та Франції демонструє життєздатність, відповідаючи екзистенційним потребам ЄС.  

З парламентських виборів ЄС вийшов зміцнений, а не послаблений, хоч багатьох непокоїть ситуація у Франції. Розпуск парламенту президентом Емманюелем Макроном і призначення нових виборів, це кроки безумовно ризиковані, але не катастрофічні. До своїх рішень французький лідер ретельно підготувався. 

Лютнева заява Макрона про готовність послати до України своїх військових багатьох збентежила як прояв ескалації війни і "безвідповідальності" її автора.

Насправді слова французького президента були результатом глибокого аналізу, проведеного генштабом і урядом, започаткувавши перелом у французькій політиці щодо Росії та України.Вони продемонстрували послідовність заангажованості французького лідера у справи демократичного розвитку Франції, єдності ЄС і НАТО.

Нагадую про цей факт, щоб підкреслити серйозність змін, які відбуваються в Європі та в усій спільності демократичних країн світу щодо питань безпеки, і необхідності жорсткого протистояння авторитарним режимам. Я переконаний, що в цьому питанні Рубікон перейдено, розставлено чіткі лінії розподілу на тих, хто за Європу, НАТО і демократію, а хто за зміну світового порядку згідно з планами Росії та Китаю.          

Європейські газети передбачають, що однозначні результати європейських виборів дозволять прискорити процес формування нового складу керівних органів. Не буде місяців переговорів, блокування одних кандидатур іншими та палалічу діяльності європейських інституцій. Коли таке станеться, тоді це буде ще одним сигналом живучості ЄС та європейської демократії в цілому.    

Газети інформують, що Урсула фон дер Ляєн знову очолить Єврокомісію, Роберта Мацола знову стане головою Європарламенту, Антоніу Кошта очолить Європейську Раду, натомість Кая Каллас стане Верховним комісаром з питань закордонних справ і політики безпеки. Це політики, віддані зміцнюванню ЄС і його розширенню та всесторонній допомозі Україні.

В контексті персональних рішень щодо складу Єврокомісії прем’єр-міністр Дональд Туск заявив про зацікавленість його уряду отриманням впливу на сектор безпеки та енергетику. Таке рішення цілком відповідає інтересам України. 

В політичних кулуарах говориться, що новостворену посаду єврокомісара з питань оборони має очолити французький політик. ВПК Франції великий і конкурентний на світових ринках. З французьким єврокомісаром з питань оборони розвиток виробництва озброєнь в ЄС має шанс стати пріоритетом нової Єврокомісії.   

Голова Єврокомісії заявила, що на зламі червня і липня розпочнуться переговори про вступ України до ЄС. Ми розуміємо, що розмови не будуть прості, а сам процес займе певний проміжок часу. Хтось називає 2030 рік як дату вступу нашої держави до ЄС, а хтось інший прогнозує, що це відбудеться декілька років пізніше. 

Дати мають значення, проте вони не головні, бо до членства маємо бути готові, перш за все, ми, українці. Мусимо завершити війну нашою перемогою, провести глибокі реформи, імплементувати європейське законодавство, зберегти свободу і демократію. А також успішно боротися з корупцією, відкритися на іноземні інвестиції та розв'язати питання демографічної кризи, яка глибоко вразила наше суспільство.  

Для розв'язання цих питань нам необхідний політичний консенсус всіх демократичних і проєвропейських сил – політичних і суспільних. Його створення, це, перш за все, завдання влади й, зокрема, президента Володимира Зеленського. Опозиція і широкі кола громадянського суспільства готові до такого консенсусу.   

Українці ніколи не забудуть відкритих сердець мільйонів поляків, які в перші дні, тижні й місяці війни прийняли мільйони українських біженців до своїх домівок. Так само, як ми не забудемо допомоги Польської держави озброєнням, фінансами і гуманітаркою. 

Читайте також: Чи блокуватиме Польща інтеграцію України з ЄС?

На жаль, у квітні минулого року на добросусідські, по-щирому дружні, відносини почали насуватися темні хмари. Польща розв’язала проти України торговельну війну, найбільш дивну в історії, бо розв’язану проти держави, на яку напала Росія, що погрожує агресією самій Польщі.  

Польський уряд запровадив ембарго на сільськогосподарську продукцію, яке для зерна не скасована досі. Пів року тривало блокування українсько-польського кордону, хоч для цього не було ніяких підстав. Навпаки, блокада порушила двосторонні угоди, Угоду про асоціацію України з ЄС та угоди в рамках Всесвітньої організації торгівлі. 

Формально блокаду організували перевізники та фермери, але їх було дуже небагато, то ж насправді кордон блокувала поліція. Акції на кордоні супроводжувалися медійною кампанією з використанням брудних фейків про десятки мільйонів тонн українського зерна, яке начебто імпортовано до Польщі. І про те, що зерно "отруєне". Україні оголошено торговельну війну, хоч у торгівлі з нашою країною в Польщі був профіцит на 30 мільярдів злотих. 

Враховуючи результати європейських виборів у Польщі, я змушений завершити на песимістичній ноті: Україна має готуватися до перспективи блокування Польщею інтеграції нашої держави з ЄС, коли не будуть враховані вимоги польського аграрного сектора. Отже, збереження ембарго на імпорт сільськогосподарської продукції до Польщі на невизначений термін. 

Коли таке мало б статися, тоді потрібно відповісти на запитання про те, а навіщо взагалі України ставати членом ЄС, якщо в ньому не дотримуватимуться Копенгагенські критерії, положення таких угод як Угода про зону вільної торгівлі ЄС з Україною, норми СТО тощо? І чим тоді буде ЄС? 

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
6 вересня
19:43
Оновлено
повістка
Працівники ТЦК побили жителя Харкова. У Центрі кажуть, що чоловік провокував конфлікт
19:35
Оновлено
Окупанти атакували КАБами Сумщину: є загибла, серед поранених двоє неповнолітніх
19:30
Оновлено
обстріл
Удар РФ по Люботину на Харківщині: кількість постраждалих зросла до 6
19:26
Естонія
Російські хакери отримали доступ до тисяч документів Естонії у 2020 році
19:26
Олександр Поворознюк
Поворознюк погрожує зняти команду "Інгулець" з УПЛ, - інсайдер Бурбас
19:26
Роман Протасевич
Польські правоохоронці висунули звинувачення трьом білорусам за вимушену посадку літака з опозиціонером Протасевичем
19:11
міністр оборони США Ллойд Остін
З 2022 року країни формату "Рамштайн" надали Україні військову допомогу на понад $106 млрд, - Остін
19:06
Ллойд Остін
"Це не означає перелому ходу подій": Остін пояснив, чому США не дозволяють Україні бити далекобійними ракетами по цілях у РФ
19:00
Огляд
Герман Сметанін
Хто такий Герман Сметанін, який очолив Мінстратегпром
18:55
НБУ
У НБУ запевнили, що можлива заміна копійок на шаги не призведе до витрат із держбюджету
18:49
РФ здійснила понад півтора десятка атак на Нікопольщину: поранено чоловіка
18:46
F-16
Нідерланди передадуть Україні ракети класу "повітря - повітря" та запчастини для F-16
18:43
Огляд
Чи здолає "Переслідувача""Граф Монте-Крісто" : що подивитися у вихідні
18:33
Оновлено
обстріл Павлоград
РФ ударила балістикою по Павлограду: загинула людина, кількість постраждалих зросла до 64
18:33
Іран Росія
Іран застеріг Росію від переходу на бік Азербайджану в питанні Вірменії, - ЗМІ
18:29
Південна Корея
Південна Корея розгортає систему для захисту від дронів КНДР
18:10
Віктор Орбан
Орбан заявив, що Зеленському й Путіну "необхідно" зустрітися для припинення війни
18:10
вимкнення електроенергії
Укренерго не планує вимкнень світла 7 вересня
18:04
Ексклюзив
ATACMS не долетіть до аеродромів РФ, нам потрібні інші далекобійні ракети, - Defense Express
18:04
OPINION
Курська операція й українське ІПСО
17:58
Оновлено
Зеленський прибув до Німеччини
ППО, F-16, далекобійні ракети: Зеленський прибув до Німеччини й виступив на засіданні "Рамштайну"
17:46
Оновлено
Ллойд Остін та Зелелнський
Остін анонсував новий пакет допомоги Україні на $250 млн
17:39
Артем Дмитрук
Слідчі знали про підготовку нардепа Дмитрука до втечі, але підстав для затримання не було, - ДБР
17:38
Лісова пожежа на Харківщині
В Україні за добу внаслідок пожеж згоріло 650 га лісу
17:18
Події "Сутінок" від особи Едварда: Netflix створить анімаційний серіал "Сонце опівночі" 
17:17
ЗСУ
Кабмін пропонує приймати на офіцерські посади в Силах оборони іноземців
17:14
Нестор Шуфрич
Суд продовжив запобіжний захід нардепу Шуфричу
17:12
Іран
Sky News: РФ невдовзі отримає від Ірану партію балістичних ракет двох типів
17:09
Ексклюзив
томос
Існує загроза, що Томос для України може бути відкликаний, - релігієзнавець Ковальов
17:04
на фото ситуація на фронті
На фронті від початку доби відбулося 102 боєзіткнення: напружена ситуація на Курахівському напрямку
17:01
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
"Покровськ, Селидове, Курахове, Часів Яр та інші населені пункти впадуть протягом найближчих тижнів": антиукраїнські наративи в іноземних ЗМІ за 6 вересня
16:52
Камала Гарріс
Вибори в США: кампанія Гарріс у серпні зібрала вдвічі більше коштів за Трампа
16:50
Ймовірний розстріл трьох українських полонених у Покровському районі: правоохоронці розпочали розслідування
16:42
книжка Елін Гільдербранд "Ідеальна пара"
В Україні опублікували детектив "Ідеальна пара", екранізація якого з Ніколь Кідман зʼявилась на Netflix
16:41
спека в Європі
Кліматологи з Copernicus заявили, що серпень 2024 року став найспекотнішим за всю історію спостережень
16:30
Ексклюзив
Карта бойових дій за 28 серпня - 4 вересня
Маємо справу з дрібними ворожими групами, які лізуть безперервно: 46-та ОАеМБр із Курахівського напрямку
16:29
Ольга Стефанішина
Щоб Україна вступила до ЄС, доведеться змінити Конституцію, - Стефанішина
16:25
книжки
Мінекономіки пропонує розширити "Національний кешбек" на придбання книжок і послуги книгарень
16:22
Руйнування в Торецьку
Україна отримала 70 млн євро від Банку розвитку Ради Європи на компенсації за знищене РФ житло
16:12
На фото: Потап
Потап висміяв Винника, який із Німеччини передав ЗСУ "ковток повітря"
Більше новин