OPINION

Микола Княжицький: Макрон налякав Путіна

2 березня, 2024 субота
18:59

Безпричинне блокування українського кордону - це приклад перемоги гібридної війни росіян. Водночас цього тижня пролунала заява Макрона про можливість використання в Україні іноземних військ для захисту Європи від російської агресії

Зміст

Чому польське суспільство підтримує тих, хто блокує польські кордони? Де тут справа політиків, а де суспільства? 
Я повернувся з Польщі, був там у службовому відрядженні, зустрічався з багатьма польськими політиками. Говорили про блокування кордону. Польська нація допомогла Україні з початком повномасштабного вторгнення, і ми полякам за це вдячні. Вони нас підтримують в Європейському Союзі. Раптом вони заблокували кордон. Чому? Вони кажуть, що ми продаємо їм зерно і збіжжя поганої якості. Ну, по-перше, не продаємо, тому що все, що ми веземо через них - транзит. По-друге, наше збіжжя і зерно хорошої якості, і це перевіряють ті країни, хто в нас дійсно купує. Німці, наприклад. Вони спостерігають за ним від початку вирощування і протягом всього процесу, бо інакше б не купували. Звідки в поляків така думка?

І тут ми повертаємося до різних історичних паралелей, коли починаємо говорити навіть з демократично налаштованими поляками. Починаючи з поганого збіжжя, згадують про те, що війна їм набридла, про те, що Бандера їх убивав, - про що тільки вони не згадують. Кордон продовжує бути заблокованим, а поляки бажають перемоги Україні в цій війні, тому що вони росіян не люблять, розуміють, що ця війна є несправедливою, що росіяни хочуть нас знищити. І все одно продовжують підтримувати своїх фермерів, які блокують кордон… А чому польські політики мовчать? Чому вони нічого не роблять? Чому поляки їх підтримують?

Коли про все це думаю, згадую наше українське суспільство. 2019 рік, вибори: 73% проголосувало за кандидата, який обіцяв швидкий мир. Я не обговорюю цього кандидата, зараз він наш президент. І ми, як нація, яка не може провести вибори під час війни, повинні підтримувати і президента, і парламент, всю нашу владу, яка має спільно боротися проти російського агресора. Але згадаймо період виборів. Чому ці люди повірили в те, що можна буде подивитися Путіну в очі і домовитися про мир? Соціологія показує, що саме через це вони в основному голосували за кандидата, який переміг. Це ж неправда! Звідки ця оманлива думка? А ця оманлива думка з тих меседжів, які посилали в українське суспільство і політики, і соціальні мережі.

Як росіяни працюють в соціальних мережах, ми добре знаємо. На різні суспільства маніпулятивно впливає та сама Росія. В Росії цілі підрозділи есемемників слідкують за соціальними мережами, провокують конфлікти в кожному суспільстві. Один із них, наприклад, пише російською, інший українською. Вони нібито дебатують, а потім росіянин нібито переконує українця, а українці все це читають і думають, що, мабуть, не все однозначно, не все просто, мабуть, в Росії є багато хороших русскіх людей. І абсолютно проста суспільна маніпуляція через соціальні мережі призводить до голосування за того чи іншого кандидата.

Точно так само абсолютно проста маніпуляція через соціальні мережі призводить до того, що роз’ятрюють рани історії, які, на жаль, не були закритими, підштовхують польське суспільство до того, щоб підтримувати блокування України, до того, щоб розповідати про втому від війни і про те, що не лише про війну ми повинні говорити, а про інтеграцію України в ЄС, яка хороша, але так, щоб Україна не мала права там нічого продавати, бо тоді поляки там нічого не продадуть. І не тільки поляки, а й інші народи теж. Здавалось би, шизофренія. Росія атакує Україну, Україна боронить собою цілу Європу, збіжжя і агропродукцію українці збирають на замінованих полях, і ЄС мав би підтримати тут Україну. І багато політиків в ЄС це роблять. Але в сусідніх країнах в суспільній думці зовсім інші наративи. Хто в цьому зацікавлений? От прем'єр Литви абсолютно слушно і розумно сказав, що все це нагадує гібридну війну. Він мав на увазі блокування польсько-литовського кордону, який ініціювали польські працівники сільського господарства. Він сказав, що це гібридна війна, потрібна Росії, і був абсолютно правий.

Ми бачимо приклад повної перемоги гібридної війни, коли без жодної причини блокується український кордон. Коли кажеш: навіщо ви це робите? - вони кажуть, що зерно погане, ви заполонили наш ринок і взагалі ваш Бандера нас убивав. Які тільки наративи не піднімаються! Як це змінити? Чому політики не можуть з цим справитися? А в політиків вибори, і кожен з них мислить категоріями від виборів до виборів. І коли в тій самій Польщі 7 квітня будуть відбуватися місцеві вибори, де всі три партії провладної коаліції будуть висувати своїх кандидатів, а отже, конкурують між собою, а опозиція конкурує з кожною з цих партій, то кожен з них хоче підтримати той наратив, який існує в суспільстві.

Який урок з цього всього ми можемо винести для себе? Лише один: потрібно працювати з суспільствами. І не з російськими, бо з російським суспільством зараз працювати немає сенсу. Це теж важлива робота, але зосереджуватися лише на цьому - велика помилка. Працювати потрібно з суспільствами наших союзників - для того, щоб вони тиснули на своїх політиків в підтримці України. Коли вигідно буде підтримувати Україну, то не буде жодних блокувань, не буде протистояння в США між Демократичною і Республіканською партією, де Україна знову стає розмінною монетою.

Для цього наша держава має зосередитися і вжити всіх інструментів, в тому числі сучасних, в тому числі цифрових, аж до штучного інтелекту, аж до простих - публічної дипломатії. Депутати Верховної Ради не мають бути замкнені через позицію нашої влади в кордонах України, а повинні їхати в інші країни, пояснювати нашу позицію, зустрічатися з суспільством, зустрічатися там з політиками й робити все для того, щоб їхні суспільства переконати, виступати там в засобах масової інформації…

Я весь час намагаюсь це робити. От вчора вийшла моя стаття в польській “Газеті виборчій”, де я намагаюся пояснити полякам, що жодного сенсу в блокуванні кордонів і України немає, що це шкодить національній безпеці України і Польщі. Але чому весь наш політикум не робив цього раніше? Чому наша ідеологічна машина, коли в нас було Міністерство інформації, тепер Міністерство культури та інформації, кидає весь свій ресурс на внутрішню політичну боротьбу в Україні. Немає в цьому ніякого сенсу, бо ніякої внутрішньополітичної боротьби немає, немає внутрішньої політики, тому що йде війна і не буде ніяких виборів. Натомість зовнішня політика і зовнішня комунікація в нас повністю провалена. Нам здавалося, що західні суспільства, які підтримали нас на початку, будуть підтримувати весь час. Але вони втомлюються від війни, як і українське суспільство. Коли на Заході всі були переконані, що це завершиться за кілька місяців, а наша влада підкидала дрова в цей вогонь і розповідала, що ось-ось ми переможемо, то віра в це була величезною. Ну і було ще одне джерело віри - це ЗСУ, які стрімко і сміливо звільняли окуповані території, даючи віру в те, що скоро таким самим темпом вони ледь не до Москви дійдуть. І дійшли б, якби Захід нам допомагав.

Але тут загальмувалась західна допомога. Не прийшло те озброєння, яке мало прийти вчасно, і наші Збройні Сили не змогли продовжувати наступ в такому ж режимі. Це призводить до розчарування, з яким ми повинні боротися, працюючи всередині цих суспільств, працюючи з їхньою громадською думкою і, звичайно, спиратися на приклад лідерства тих видатних осіб, які намагаються змінити дискурс російсько-української війни й підтримки на Заході. Один з них - це президент Франції Макрон.

Макрон заявив про те, що в Україні можуть бути іноземні війська для того, щоб захищати Європу від російської агресії. Це дуже смілива заява. Від цієї заяви багато хто, так би мовити, закляк. Вони - інші європейські лідери - не знали, що говорити. Дехто підтримав Макрона, як, наприклад, прем'єрка Естонії, яка відверто сказала, що це абсолютно можливо і потрібно. Чому це зробив Макрон? По-перше, він хотів показати Путіну, що європейська підтримка України існує. А Макрон - лідер однієї з найбільших країн в ЄС. І це його лідерство стимулює й інші країни ЄС до чіткого усвідомлення того, що відбувається. Тим більше коли ніхто не знає, як завершаться вибори в Америці. І дуже багато антиєвропейської риторики розповсюджується під час виборчої кампанії в США. Саме через це Європа повинна взяти на себе лідерство. І тут ми бачимо два приклади: Польща, яка насправді підтримує нас на європейських форумах, але не може розібратися зі своєю громадською думкою, і Франція, яка демонструє  абсолютно лідерські меседжі, коли це стосується України.

Здавалось би, мало бути навпаки. Польща - наш сусід, найближчий союзник. Маємо давню історію, і було в цій історії так багато спільних помилок, що таке враження, що вони не дають нам вийти за межі тої спіралі, яка весь час нас повертає до того самого: українці й поляки сваряться, а росіяни потирають руки та виграють. Цього разу так бути не повинно. І це, безумовно, залежить і від нашої влади, нашого суспільства, від наших Збройних Сил… І від того, наскільки професійно ми можемо працювати за кордоном і з громадською думкою наших союзників, наскільки фахово, професійно ми можемо показувати приклад найвищої демократії тут, у себе.

А до цього є дуже багато запитань у наших партнерів. Наскільки фахово, професійно ми можемо вести інформаційну роботу? Останні тижні показують, наскільки важливою є ефективна робота з громадською думкою в країнах наших союзників. Я готую зараз фільм про інформаційні війни. А сьогодні на цьому каналі виходить ще один фільм про долю українських біженців. Українська влада хоче їх повернути силою, хоче їх забрати до війська, реєструвати, забрати їхні гроші. Але насправді діяти треба абсолютно інакше. Ми розкажемо як.

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.99
    Купівля 40.99
    Продаж 41.6
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
18 квітня
16:51
У Києві організували акцію "Писанка перемоги" для дітей та їхніх мам, які постраждали від війни
16:50
санкції
США пропонують послабити санкції проти РФ, - Bloomberg
16:50
Від початку доби на фронті відбулось 65 боїв: понад третина з них на Покровському напрямку
16:45
Молдова
РФ почала нову пропагандистську кампанію проти Молдови нібито через утиски РПЦ
16:33
Польща хоче отримати ядерний захист Франції від потенційної російської загрози
16:28
Хусити
Хусити заявили, що США атакували ключовий єменський нафтовий порт: щонайменше 72 людини загинули
16:26
Володимир Зеленський
Зеленський увів у дію санкції проти Джигурди, Жигана, Розенбаума, Расторгуєва й інших російських артистів
16:24
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
16:00
OPINION
Миру не досягнути. Логіка подальших дій Трампа
15:36
Ексклюзив
Дарія Зарівна
На ТОТ не існує безпечної моделі поведінки, яка гарантувала б захист дитини від викрадення РФ, - директорка Bring Kids Back UA Зарівна
15:24
Війна з Росією
У кожному регіоні України працюватимуть центри підготовки до нацспротиву
15:11
На ТОТ України залишається близько 1,6 млн дітей, - директорка Bring Kids Back UA Зарівна
14:36
Coldplay
"Треба, щоб Путін сказав "так": фронтмен Coldplay Кріс Мартін на шоу в Сеулі висловився щодо концертів у РФ
14:26
Оновлено
Росія атакувала Україну БПЛА і ракетами: в Харкові влучання в багатоповерхівку, є загиблі, постраждали понад 90 людей
14:15
Тіла загиблих бійців ЗСУ
До України повернули тіла 909 загиблих захисників
14:00
OPINION
Мир за 24 години. Кінець ілюзії
14:00
Ексклюзив
Дарія Зарівна
Голодні, без матраців, але в російській військовій формі: директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна про викрадення українських дітей
13:43
школярі
Цьогоріч до офлайн навчання повернулися понад 100 тис. дітей: Шмигаль та Лісовий розповіли про організацію освітнього процесу в умовах війни
13:40
БЗВП
Практичні заняття щодо загальновійськової підготовки у закладах вищої освіти мають початися у травні 2026 року
13:39
Оксен Лісовий
Лісовий розповів, за яких умов в Україні підвищать зарплати вчителям
12:56
Міністерство закордонних справ Китаю
В МЗС Китаю назвали "безпідставною" заяву Зеленського щодо постачання зброї до РФ
12:52
Внаслідок російського удару по Харкову постраждала книгарня "Книголенд"
12:52
Олег Немчінов
Немчінов: мобілізовано близько 8% чоловіків, які перебувають на держслужбі
12:43
Володимир Зеленський
Зеленський підписав продовження воєнного стану та мобілізації
12:34
В Україні на Великдень на бойовому чергуванні перебуватимуть 6 тис. співробітників ДСНС
12:27
Сергій Марченко
Міністр фінансів анонсував консультації з партнерами щодо підтримки бюджету України у 2026 році
12:25
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Шмигаль пояснив значення меморандуму, що передує угоді про корисні копалини
12:09
Ексклюзив
ракети Taurus
Сподіваюсь, що Мерц на це піде: у Defense Express прокоментували можливість постачання TAURUS
12:02
OPINION
Нестор Шуфрич знову намагається атакувати українську мову
11:43
Оновлено
Юрій Макаров
Клименко в Раді розповів про розслідування нападу на журналіста Макарова
11:17
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чому важливі мирні переговори в Парижі та угода про українські ресурси. Акценти світових ЗМІ 18 квітня
10:52
Ексклюзив
Наталка Діденко
Наталка Діденко розповіла, якою буде погода на Великдень та як вона зміниться на наступні вихідні
10:51
живий ланцюг, щоб допомогти книгарні з переїздом
Передавали 9100 книжок з рук у руки: мешканці містечка у США утворили живий ланцюг, щоб допомогти книгарні з переїздом
10:24
електроенергія
Споживання електроенергії знижується: ситуація в енергосистемі України 18 квітня
10:08
ЗСУ, ППО
Сили оборони збили 3 ракети "Іскандер-К" і 23 "шахеди"
10:01
OPINION
блог Сергій Таран
Системні республіканці у Трампа мають меншу довіру, ніж особисті друзі
09:56
За гроші працевлаштовував чоловіків з метою бронювання: посадовцю Міноборони повідомили про підозру
09:28
долар євро валюта обмін
Курс валют на 18 квітня: скільки просять за долар та євро в банках
09:19
Ексклюзив
Окупанти вирушили колоною, але були розбиті: 128-ма ОГШБр про ситуацію на Оріхівському напрямку
08:56
На фото: Раян Ґослінґ
Стала відома дата виходу наступних "Зоряних воєн" з Раяном Гослінгом
Більше новин