OPINION

Путін спекулює на Стамбулі

5 липня, 2024 п'ятниця
10:04

Під час свого виступу на саміті Шанхайської організації співробітництва і партнерів (ШОС) в Астані Володимир Путін знову звернувся до так званого Стамбульського формату перемовин між Росією та Україною і підкреслив, що ці перемовини і їхні результати залишаються платформою для подальших перемовин між Російською Федерацією та Україною

Зміст

На перший погляд, можна вважати певне пом'якшення позиції російського керівництва, порівняно із тими вимогами, які Володимир Путін висував щодо України під час своїх попередніх виступів, коли підкреслював, що для того, щоб розпочалися мирні перемовини між Москвою і Києвом українські війська мають залишити території Донецької, Луганської, Херсонської й Запорізької областей України, які залишаються під їхнім контролем. Однак це лише на перший погляд. Для того, щоб зрозуміти сенс висловлювань Володимира Путіна, треба насамперед подивитися на аудиторію, до якої він звертається. Це лідери країн Глобального Півдня і Центральної Азії.

Саме на тлі цих лідерів Володимир Путін бажає виглядати прихильником миру. Адже варто нагадати, що існує так званий китайсько-бразильський консенсус щодо припинення війни в Україні, який і має на увазі замороження конфлікту на нинішній лінії зіткнення сторін і аж ніяк не передбачає того, що Збройні сили України залишить ті позиції, на яких вони знаходяться. Як можна зрозуміти, саме ця частина китайських пропозицій не влаштовує Володимира Путіна. І, за великим рахунком, певною відповіддю Путіна на ці пропозиції голови Китайської Народної Республіки Сі Цзиньпіна стали візити російського керівника до Північної Кореї та В'єтнаму, а також його майбутні перемовини із прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді у Москві. До речі, від зустрічі в Астані прем'єр-міністр Індії ухилився.

Читайте також: Нам треба переконати союзників, що поразка Росії припустима

Але, зрозуміло, що говорити у вічі Сі Цзиньпіну, що йому не подобаються китайські пропозиції, Путін не буде. Щобільше, він одним з перших підтримав китайсько-бразильський консенсус і оголосив його можливою принаймні платформою для переговорних зусиль. І тепер на тлі учасників Шанхайської організації співробітництва поруч з головою Китайської Народної Республіки, який весь час говорить про мир, поруч із президентом Казахстану, який весь час говорить про мир, Путін намагається удати, що його також цікавить не війна, а мир в Україні, і що він готовий висувати власні пропозиції щодо досягнення цього миру, навіть якщо вони неприйнятні для української сторони.

До того ж сама тема Стамбульських перемовин є набагато більш сприятливою для путінської демагогії, адже це не просто якісь пропозиції, які Москва адресує Києву, це теми для перемовин, які вже обговорювалися російською та української делегаціями. І Путін з особливим задоволенням завжди підкреслює те, що керівник української делегації навіть порахував підсумки цих перемог.

До речі, було б цікаво дізнатися, що із керівником російської делегації — колишнім міністром культури Росії Мединським? Як з його підрахуванням підсумків перемовин? І чому після повернення Мединського зі Стамбулу російська пропаганда почала таврувати цього радника президента Російської Федерації як зрадника, а сам Путін ніколи не висловлювався на користь тих результатів, які були досягнуті під час перемовин у Стамбулі.

Це, звичайно, риторичні питання. Ми розуміємо, що як під час перемовин у Стамбулі, так і зараз, російський лідер не тяжіє до припинення російсько-української війни. Його ставка — це насамперед час. Путін щиро переконаний, що багаторічна війна на виснаження дозволить йому досягти тих цілей, які він і поставив перед собою, коли вирішив розпочати війну проти України.

Фіаско путінського бліцкригу переконали президента Російської Федерації, що тільки багаторічна війна дозволить йому знищити українську державність і перейти до поглинання не тільки України, а й інших колишніх радянських республік. Саме це є політичними планами Володимира Путіна на 20-30-ті роки XXI сторіччя.

Читайте також: Замороження війни: нові загрози для України та країн НАТО. Колонка Сергія Згурця

Я хотів би, щоб у жодної людини, яка проживає сьогодні як на території України, так і на території інших колишніх радянських республік, не було жодних ілюзій щодо справжніх політичних планів російського президента, якого, до речі, у цих планах щиро підтримує власне населення, яке хворе на шовіністичний вірус останні сторіччя. І саме ця хвороба призвела до формування людиноненависницької та народоненависницької Російської імперії, яку Путін і росіянин зараз намагаються відтворити за допомогою воєнних зусиль.

Але Путін абсолютно не хоче виглядати агресором, принаймні в очах власних партнерів. Я б так сказав, він хоче дати власним партнерам можливість не вважати його за агресора, а вважати його за миротворця. Саме тому Путін використав майданчик Шанхайської організації співробітництва для того, щоб знову нагадати про власні "мирні" наміри.

І найбільшою помилкою буде дійсно серйозно ставитися до цих слів Путіна і до намірів російського політичного керівництва, заспокоювати себе ілюзіями, що російсько-українська війна має тенденцію до закінчення та й взагалі можливість закінчення в осяжному майбутньому, адже, за великим рахунком, ця ілюзія на користь президентові Російської Федерації Володимиру Путіну.

Нагадаю, що Росія витратила чимало зусиль, щоб у період 2014-2019 рр. переконати й власну громадську думку, і світ, і найголовніше — українців в тому, що у продовженні війни зацікавлена тодішня українська влада — влада Української революції, влада Майдану. Це закінчилося приголомшливими результатами президентських і парламентських виборів 2019 року. Українці надали усьому світові урок невивчених ілюзій і тих очікувань від домовленостей з Володимиром Путіним, які ніколи не могли бути реалізованими.

І тепер на тлі великої та довгої війни з Україною Путін знову намагається зіграти у наперстки й переконати світ і Україну в тому, що його цікавлять мирні перемовини з країною, яку він не вважає за таку, що має продовжувати існувати на політичній мапі світу.

І найголовніше — це не піддатися на нову ілюзію, головною метою якої є дестабілізація української державності та створення умов, за яких самі українці будуть могильниками України в її протистоянні з Російською Федерацією. Усвідомлювати справжні наміри Путіна: війна, війна, війна і ще 145 разів війна, — це значить розуміти реальність і бути озброєними проти нових підступних намірів російського президента, його соратників і його співвітчизники.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ ймовірно попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
Більше новин